Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (36)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Neatza burticutze!!

Alesicoo, tocmai ma pregateam sa scriu cand am vazut mesajul tau, multumesc!

Am fost dimineata la morfo la Dr. Iosup si m-am intors cu 'mixed feelings', ca sa zic asa... Adica bebelina e ok, cu 2 zile mai mititica (aproape 400 g), dar in rest vioaie si ok... Nu mi-a placut ft mult la dr asta faptul ca face mai multe programari odata, si spatiul de asteptare e destul de incomod si rece, mai ales pentru gravidutze. Ecografia m-a costat 400 lei dar, desi imi spusese sa vin cu stick, nu mi-a pus nimic pe el, ca cica nu a salvat pe calculator ca nu au suficient spatiu

Ma rog, mi-a dat vreo 4 pozici, dar nu mi s-au parut ft clare, nici pe monitor n-am vazut asa bine ca la ultima ecografie facuta la medicul meu. Dr. Iosup e ok, dar nu sta sa-ti explice prea multe, iar eu uite ca am ramas cu niste nelamuriri:

Stie cineva ce inseamna: rinichi normal situati, dimensiuni morfologice normale, hipotonie pielocliceala stg diametrul anteroposterior basinet 4.5 mm? Adica, e mult? Nana, tu parca stiaia mai multe despre rinichiuti, ma poti ajuta?

Nici colul nu e grozav, s-a scurtat la 32.2 mm, dar e inchis. e de ingrijorat aceasta valoare? Mi-a zis ca ar fi trebuit sa fie in jur de 4...

In schimb, au mai scazut un pic IR-urile, am 0.52 si 0.56...
Bebelina imi impingea colul cu capul, ceea ce cred ca face si acum, ca simt o mica presiune... Sper sa se mute, ca sa nu apara vreo pb...
ma rog una peste alta, nimic grav, dar nici grozav.

Sabina, felicitari si pupicei pentru bebeline! Ma bucur tare
tare ca sunteti bine toate 3

Marylenac bine ai venit, sarcina usoara si bebe sanatos! Cam mult ecografia la dr. Pop, 580! Ma rog, eu m-am lamurit acum, voi face de aici inainte numai la medicul meu, mi s-a parut mai meticulos si muuult mai comunicativ decat Iosup (si despre Pop am auzit ca e pretios la vorba), cred ca si ecograful e mai performant.

Pup burticile, zi frumoasa si Alesicoo, bafta multa la eco - maine ai, nu?

Cristina, fericita 21+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Frumos articolul Mira , vreau sa cred ca intre mine si sotul meu a fost si karma si intalnirea cu sufletul pereche ... imi aduc aminte cand l-am vazut prima data ... imi parea asa de cunoscut ; in plus noi ne-am cunoscut pe internet ( el Brasov , eu Bistrita ) el nefiind deloc interesat de conversatiile de pe net si doar sa ii arete unui coleg de birou cam cum ar trebui sa converseze cu fetele pe net ... culmea e ca colegul de birou nu a intrat deloc in vorba cu mine ... a ramas in schimb Florin ... apropo de vremurile frumoase de care povestea Ncoleta !

R_ocsy 24 fix Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariam79

ALESICOO, daaaaaa, toate visam numai prostii. Nu le lua in seama.

Hai sa va zic ceva apropo de dulcegariile copiilor mici. Fetitza de 5 ani a cumnatei mele, zilele trecute, fiindca era frig in casa, zice cica: "mama cred ca era tare bine in burtica la tine... dar oare as mai fi incaput acum ca sunt mai grasa"

Ana 25+ Alexandru-Nicolae
bebica mea mica si scumpica


ticker





Mira fericita 24+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Crissy_c : cred ca in final conteaza cel mai mult faptul ca sunteti ok . Si noi ramasesem cu un gust amar dupa morfofetala , ne asteptam la mult mai mult pentru ca in final sa obtinem mult prea putin ... am trecut peste ca asta este si am incercat sa nu ne nervozam prea tare in special eu ( nu face bine la bebe ). De dimensiunea colului pot sa iti zic ca ar fi ok , eu aveam 3.5 ; despre rinichi ... nu stiu ... dar din moment ce dr ti-a zis ca nu sunt probleme, nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi !

R_ocsy 24 fix Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONEAIOANA spune:

Marylenac bun venit!
Buna fetelor...vad ca nu sunt singura care are probleme cu somnul...seara nu imi vine deloc sa dorm pana tarziu de tot...si dimi la 6 is in picioare...ma tot intorc in pat...nu mai pot dormi si ma ridic si plec in living la tv si imi las sotu sa mai doarma pana la 8 ce il trezesc sa ne pregatim de munca.
Nu stiu de ce am problema asta pt ca mie imi place sa dorm...si mai mult ca sigur am sa mai vreau sa mai am eu puterea asta dupa nastere sa pot sa rezist cat de mult. Dar eu cred ca ma trezesc si din cauza ca ma doare spatele...si cand as vrea sa stau putin in patut...adica pe la 1-2...sunt la munca iar la 4 cand merg acasa nu mai am pofta si chef de nimic...asa ca dati-mi o idee ...dar sa nu ma prea trimiteti pe afara ca mi asa de urat cu frigul asta ...m-am saturat cat sunt de infofolita ca sa nu racesc...zici ca sunt ursul grizli

MONEAIOANA 24fix MIRCEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

Buna fetele,

N-am mai dat de multisor pe aici, dar am incercat sa tin pasul cu voi macar la citit.
La eco morfo de acu 2 saptamani, ni s-a spus ca vom avea tot un baietel in burtica, desi eu credeam ca e fetita pentru ca sarcina a fost mult mai diferita de prima. Dar important e ca bebelusul e bine, cam cu o saptamana mai mare la masuratori.
Fetele cu problemute, stati linistite si lasati treburile casei altcuiva care va poate ajuta. si bebei sanatosi si la termen.
Nana din cate citeam pe net, toxoplasma nu se ia doar de la animalute ci si de la mancare incorect pregatita si preparata, maini nespalate. Eu am ramas surprinsa cand mi-am facut testul si am vazut ca nu am imunitate la toxoplasma. Am in casa o pisicuta iar de cand eram mica eram "mama Dolores" a tuturor animalelor de pe strada. Toata ziua le mangaiam si ma jucam cu ele. M-am mai potolit cand am ramas insarcinata prima oara.
Nico, sunt sigura ca totul va fi bine. Iti tin pumnii.

Eu am niste dureri de ligamente groaznice, mai ales cand trebuie sa ma intorc de pe o parte pe alta in pat. Ma intreb, daca la 19 sapt am aceste dureri, la 37 de sapt cum ma voi mai ridica din pat?




Mamica fericita a lui Victor Stefan din 04 iunie 2008 si +18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C

Neatza burticutze!!

Alesicoo, tocmai ma pregateam sa scriu cand am vazut mesajul tau, multumesc!

Am fost dimineata la morfo la Dr. Iosup si m-am intors cu 'mixed feelings', ca sa zic asa... Adica bebelina e ok, cu 2 zile mai mititica (aproape 400 g), dar in rest vioaie si ok... Nu mi-a placut ft mult la dr asta faptul ca face mai multe programari odata, si spatiul de asteptare e destul de incomod si rece, mai ales pentru gravidutze. Ecografia m-a costat 400 lei dar, desi imi spusese sa vin cu stick, nu mi-a pus nimic pe el, ca cica nu a salvat pe calculator ca nu au suficient spatiu

Ma rog, mi-a dat vreo 4 pozici, dar nu mi s-au parut ft clare, nici pe monitor n-am vazut asa bine ca la ultima ecografie facuta la medicul meu. Dr. Iosup e ok, dar nu sta sa-ti explice prea multe, iar eu uite ca am ramas cu niste nelamuriri:

Stie cineva ce inseamna: rinichi normal situati, dimensiuni morfologice normale, hipotonie pielocliceala stg diametrul anteroposterior basinet 4.5 mm? Adica, e mult? Nana, tu parca stiaia mai multe despre rinichiuti, ma poti ajuta?

Nici colul nu e grozav, s-a scurtat la 32.2 mm, dar e inchis. e de ingrijorat aceasta valoare? Mi-a zis ca ar fi trebuit sa fie in jur de 4...

In schimb, au mai scazut un pic IR-urile, am 0.52 si 0.56...
Bebelina imi impingea colul cu capul, ceea ce cred ca face si acum, ca simt o mica presiune... Sper sa se mute, ca sa nu apara vreo pb...
ma rog una peste alta, nimic grav, dar nici grozav.


Cristina, fericita 21+ cu Patricia


Crissy, nu te mai necaji, ca nu ai de ce. Te inteleg ca ti-e ciuda ca mergi la cei mai buni, dai o gramada de bani si serviciile cam lasa de dorit... probabil ca de asta isi si permit, ca sunt buni, si lumea oricum vine. Pentru col nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme. Al meu are 3.5 si mi-a zis doctorita ca e foarte bine. Gandeste-te ca bebica e sanatoasa si in regula, si pana la urma asta conteaza cel mai mult

Mira fericita 24+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

crissyasteptam cu nerabdare sa intri sa imi spui parerea
ma bucur din tot sufletul ca bebelina este ok, asa am auzit si eu ca acest dr. nu vb prea mult si inafara de asta ii place punctualitatea, dar ma gandesc ca fiind asa de tacut este si un fff bun ecografist, daca era sa aiba bebelina ceva (fereasca dzeu) nu cred ca mai tacea din gura
legat de sexul copilului ti-a zis ceva? adca ti a zis si el ca e fetita?inca o data felicitri
anamariam , la fel ca micuta as proceda si eu acum daca as mai putea

asa creste bebicu
ale cu Karina Florentina in 22 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Frumos articolul Mira , vreau sa cred ca intre mine si sotul meu a fost si karma si intalnirea cu sufletul pereche ... imi aduc aminte cand l-am vazut prima data ... imi parea asa de cunoscut ; in plus noi ne-am cunoscut pe internet ( el Brasov , eu Bistrita ) el nefiind deloc interesat de conversatiile de pe net si doar sa ii arete unui coleg de birou cam cum ar trebui sa converseze cu fetele pe net ... culmea e ca colegul de birou nu a intrat deloc in vorba cu mine ... a ramas in schimb Florin ... apropo de vremurile frumoase de care povestea Ncoleta !

R_ocsy 24 fix Ana Sofia


Tot apropos de vremurile frumoase, tin minte ca printr-a 6-a, ma tineam de farse la telefon, iar o buna prietena cu care eram in cardasie la boroboate de genu', imi spune de nu stiu ce tip de la scoala ei, cu doi ani mai mare, care cica are robot telefonic (pe vremea aia era o chestie... vedeai numa' in filme [:-))]) Si ma apuc eu si sun, si-i las un mesaj, ca nu era nimeni acasa: Ce faci iubirea vietii mele? De ce nu ma mai cauti? Mi-e dor de tine si te iubesc!. Prosteli dintr-astea adolescentine, insa nu stiu de ce am ales sa spun tocmai asta, ca de obicei textele erau cu totul altele. Si peste vreo 4 ani (adica eu aveam 16), ne intalnim la un chef, ne indragostim nebuneste, iar acum, dupa inca 8 ani suntem si casatoriti si vom avea si un bebe

Mira fericita 24+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela-anda33 spune:

Buna burticilor!
Cristina- si la mine colul la 23 de saptamani era de 3.5 dar doctora nu a zis nimic.
Eu raportez o noapte in care am experimentat niste carcei la gamba picirului drept de s-a speriat si sotul la cum urlam de durere. Chiar si acum mai resimt o durere in gamba. voi ati avut carcei pana acum, stiti daca sunt normali in sarcina?
acum ma delectez cu o punga de arahide inveltite in ciocolata.

Ela 23+ si mami de Alexandru

Mergi la inceput