Numele dupa casatorie

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

adinell,copilul sufera ca nu poarta acelasi nume ,nu ca e intrebat de unul si d e altul!asta ii´poarte accentua o suferintza existenta deja!

Si daca dirigintele l-a intrebat pe el si reactzia copiululzui a fost ok,normala,eu ce trebuia acum s afac:sa ma duc sa-l scutur pe ala in sesnul de "cum si-a permis?"

Daca Andrei ar fi avut un raspuns si o recatzie iesita din comun,sunt sigura ca dirigintele ar fi luat legatura cu mine si mi-ar fi explicat ce s-a intimplat!

Repet,Andrei este mare,problemele astea nu-l mai afecteaza,pentru mine e ok ca stie s adea raspunsuri la intrebarile legate de problema asta,cu detasare!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lara, primul meu copil e FARA tata. Din start e intr-un dezavantaj enorm fata de al doilea ipotetic copil, care ar creste cu tatal.
Cantareste si tu diferenta, daca poti. Diferenta de nuanta intre cele doua situatii.

Addinel, fi`mea stie pt ca ei vorbesc intre ei, scriu numele pe caiete etc etc etc. Stiu pt ca merg foarte des la gradi si VAD. Deja a avut de raspuns la intrebari dc tati nu sta cu ea si a trebuit sa le spuna colegilor situatia.


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

al meu ex a cerut sa-mi reiau numele de fata, iar eu nu m-am opus. Oricum, lumea stie ca ai divortat, cei care te respecta, te accepta si cu noul nume, iar pt restul lumii tot divortata esti indiferent cum te cheama.
Copiii mei inca nu au avut probleme din cauza diferentei de nume. In clasa a 5-a la prima sedinta cu parintii eram considerata o ciudata, noi veneam de la alta scoala, eu divortata cu nume diferit, ne intrebau si ce ocupatii avem... eu fiind secretara, in mentalitatea de la noi secretarele sunt femei usoare care au fuste mini, fac cafea si tot felul de cu sefii O alta mamica zicea ca lucreaza la birou la CFR, a intrebat-o proful daca e secretara, la care ea: vai de mine, doamne fereste, eu nu-s femeie din aia!!!!!Sunt electronist!
Aceeasi mamica nu s-a mai uitat stramb la mine, cand a vazut ce rezultate are pustiul meu la invatatura... Anul acesta deja m-a si salutat dupa sedinta de saptamana trecuta, cand a aflat ca fiul meu e pe locul I in clasa, cu 9,75

Deci sa revin la intrebarea ta, Yvon: problemele apar indiferent de nume, din moment ce esti mama singura.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Yvon sa iti easpund si eu nu sunt divortata dar sunt casatorita cu un olandez.Aici fata isi pastreaza numele de domnisoara si copilul ia numele tatalui ,dar in pasaport sunt trecuta cu numele de domnisoara si dupa specificat sotia lui numele sotului .Si multa lume mi se adreseaza cu numele sotului dar cand am inscris fata la scoala eu mi-am scris numele de domnisoara .Iar copilul stie ca pe mami o cheama asa ca pe bica si pe tati la fel ca pe ea si atata.



Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Ellej probabil asa va fi si la noi, daca Cosmin isi va dori inca, la 18 ani isi va schimba numele prin adoptie.

Eu stiu caz in care mama a divortat si a pastrat numele ex-ului apoi a mai facut un copil "din flori" adica declarat pe numele ei doar astfel incat practic noul copil avea numele fostului sot fara a avea nicio legatura cu acesta.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


Si eu cunosc un alt caz, baiatul are numele mamei, cu linie la tata, dar e acelasi nume ca al fostului sot al mamei pentru ca ea il pastrase dupa divort.


Este unul din motivele pt care in Ro (unii) barbati nu vor sa lase numele fostelor neveste.


Lara w7+ si Huckleberry Errie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali



De ce, totusi ? Respectivul nu era tatal lui si nu s-a comportat niciodata ca atare; ce-i pasa ca pe aceel copil (strain pentru el) il cheama tot X, cand copilul are linie la tata?

Aici se vede diferenta intre cele 2 cazuri povestite de mine, cazuri pe care le cunosc f bine: ambii tati au divortat, unul s-a ocupat de feltele lui si de baiatul ilegitim, celalalt nu s-a ocupat nici de copii lui, nici de ilegitim.

Pana la urma, ca te cheama gigel sau costel, e mare lucru sa poti ramane OM in conditii defavorable si e foarte usor sa pierzi "perspectiva " si sa te afunzi in meschinarii puerile gen "imi iau jucariile / numele si ma duc acasa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Aici copiii afla numele celorlalti in clasa cand se striga register (catalog). De aceea Cosmin este strigat pe numele nostru desi nu il poarta legal, pentru ca nu am vrut sa se simta exclus.

Lara intreba ce as fi facut, daca as fi luat numele fostului sot. Nu, insa nu i l-as fi dat nici fiului. In sensul ca stiind acum, 9 ani mai tarziu, ca biologicul n-a fost tata real fiului meu nici o secunda, desi a avut usa deschisa, l-as fi declarat doar pe numele meu si gata. Iar la casatorie mi-as fi pastrat numele de fata impreuna cu Cosmin iar printesa mea ar fi avut acelasi nume cu tati. Nu cred ca ar fi afectat al doilea copil, el crescand intr-o normalitate, mama, tata, frate, i-as fi explicat doar ca mami si-a pastrat numele ei, situatie des intalnita in zilele noastre.


In alta ordine de ideei daca as divorta acum si sotul meu ar fi de acord i-as pastra numele din considerente strict egoiste. In primul rand sunt aici si as ramane aici pentru a nu duce copiii departe de tata, iar numele meu de fata e complicat de pronuntat aici. In al doilea rand pentru ca nu ma mai simt cutarica X (numele de domnishoara) deloc, cand am luat numele sotului m-am obisnuit cu el foarte repede si ma simt doamna Y, cum ma striga lumea. Iar in al treilea rand, daca as lua vechiul nume, am avea toti trei alt nume, eu al meu de fata, Cosmin al tatalui biologic si Adelise al tatalui ei. Ar fi o varza, insa probabil usor de suportat pt copii, caci nici unul nu mi-ar purta numele.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanamatei spune:

Hmm...Yvon..cu povestea aia cu copilul pierdut care nu avea acelasi nume cu mama...m-a cam speriat :D Eh...acum la mine..cu Dumnezeu inainte...faptul in sine e consumat.O sa am grija sa anunt peste tot si sa il invat si pe el sa bage bine la cap numele lui mami:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Si eu am decis sa pastrez numele fostului sot... pentru copii, desi pt mine chiar as fi vrut sa nu ma mai cheme asa...
In cazul nostru, nu am intampinat opozitie, dar daca s-ar fi opus, am inteles ca puteam dupa divortz sa cer o schimbare de nume, pt care plateam o suma si imi puteam pune ce nume doream, inclusiv fostul nume de casatorie.
Nu stiu daca as fi facut asta, dar stiu ca daca s-ar fi opus, m-as fi razboit cu el un pic (si acasa si la tribunal, pt a obtine acest lucru.). Mi se pare absurd faptul ca femeia trebuie sa obtina acordul fostului sot ca sa-si poata pastra numele (fiindca atunci cand s-a casatorit ea e intrebata ce nume va avea dupa casatorie, tot asa la divortz ea ar trebui sa hotarasca ce nume va avea dupa divortz). De ce tatal are dreptul de a-i refuza mamei sa poarte acelasi nume ca si copiii ei?

Pe de alta parte, nu cred ca e un capat de lume pt copii daca mama are un nume diferit... doar ca e mai confortabil pentru copii si pt mama sa aiba acelasi nume.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La momentul casatoriei daca viitorul sot nu doreste ca viitoare sotie sa poarte numele sau nu i se acorda.
In fapt la momentul casatoriei fiecare dintre ai au posibilitatea de a opta intre a-si pastra numele de dinaintea casatoriei sau sa poarte numele ubnuia dintre ei sau sai aiba un nume comun si restul diferit.
Insa daca au optat pentru o varianta nu mai au posibilitatea sa si-l schimbe pe perioada casatoriei.
La divort insa daca unul dintre soti a optat pentru un alt nume decat numele sau fie schimbare totala si cu un nume comun alaturat la momentul divortului nu are dreptul de a-si pastra numele comun care apartine partii oposante decat doar si numai doar daca aceasta este de acord.
Tatal nu refuza mamei sa poarte numele copiilor, ci este un concurs de imprejurari - legea interzice mamei sau tatalui dupa caz sa poarte numele care nu-i apartine de la nastere dupa divort decat cu acordul posesorului acelui nume.
Copiii mostenesc prin lege numele tatalui legal.
Sa va dau un exemplu perfect posibil
Pe mama o cheama de fata Popescu Ioana
Pe tata il cheama ininate de casatorie Ionescu Dan
La momentul casatoriei cei doi decid sa ii cheme Popescu asa incat avem Popescu Ioana si Popescu Dan
Copilul va avea numele Popescu Cristian pentru ca prin lege ia numele comun al parintilor.
La divort daca mama nu este de acord singurul care isi va schmba numele este tatal si revine la Ionescu Dan.
Copilul va purta numele stabilit Popescu


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

ok, am inteles ca se poate si invers, totusi, pentru ca in mod traditional se intampla mai frecvent ca femeia sa preia la casatorie numele sotului, se ajunge adesea la situatia neplacuta ca mama nu mai poate avea (independent de vointa ei si a copilului) acelasi nume cu copilul.
Si atunci mi se pare normal sa se lupte pentru a obtine acest lucru. Eu personal chiar nu imi doream numele fostului, dar cand copilul mi-a spus "Mami, daca o sa ai alt nume, eu tot te iubesc, stiu ca esti mami a mea, dar parca nu ai mai fi din aceeasi familie cu mine" - mi-am schimbat radical optica si am decis ca e foarte important sa am acelasi nume cu copilul meu.


Mergi la inceput