LMA licurici ian - feb 2009 (84)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micola spune:

magiun de Topoloveni am castigat eu la Traieste sanatos, nu mai stit ca v-am spus ca am primit o cutie cu cioburi?

nu a mai facut febra, a dormit 2 ore jumate, eu nu stiu de unde are atat energie copilul asta!!
de fapt....eu n-am dormit deloc pe zi, si azi-noapte mai putin ca el ca ma ia greu somnul dupa ce se indura el sa se culce. Cred ca e mostenire genetica...nici mama nu le are ci somnul...nu semana si el cu tati lui ca el ar dormi zi si noapte...

mamici si licurici

de Zburlici din 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

M-ati zapacit cu magiunul asta. Azi am luat si eu un borcanas din real. Sa ii fac si eu un tortulet la Marius. Cred ca joi de ziua lui ca si asa nu avem atunci musafiri o sa servim cu totii tort de bebe.

Lisa vina si ne da detalii...ce tort ai facut? Sa pui poze si cu aperitivele, eu m-am tot uitat pe culinar.Acum sa vedem ce am timp sa fac. Cred ca voi acum va petreceti de zor.

Vineri avem petrecere cu bere cu colegii lui tati, din care 3 au copii iar sambata cu colegii mamei care mai toti(cei invitati evident) au copii. Noroc ca suntem nascuti mai tarziu si m-am tot uitat pe la pozele voastre.
Cadia mi-a ramas in minte si tortul pentru copii. Pana la urma nu mai facem o petrecere tematica, dar am luat fata de masa, servetele cu baloane pe ele. Si evident am luat si baloane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

hai ca eu iar vrobesc de una singura
cristi, eu l-am lasat pe Alexu pe jos, pe mocheta, cu jucarii, si eu imi faceam treaba. si, treptat, treptat a incpeut sa se ridice, sa mearga sprijinit si apoi, dintr-o data a facut 5 pasi singurel (bucurie maaare, dar si noapte alba, cred ca a stat el si a procesat marea descoperire), apoi nimic, si peste vreo saptamana cam 10 pasi, cu aceleasi reactii, si pe 26 dec, la 11 luni si 5 zile dadea ture de apartament..
si are 14 la picior..
nu scrie in cv cand a plecat pe picioare si nici fetele nu o sa-l intrebe cand le-o agata
aaaa, si pe mine m-a intrebat ieri o prietena cu bebe de 3 saptamani:cum le zice la bunici? Mutulica al meu zice doar mama, tata, dai-dai cand vrea ceva si zicea mai demult si papa, dar a uitat
si inca ceva: cand ne despartim de cate cineva, sa vezi ce fac oamenii "paaaa-paaa",asteptand sa le faca si el si Alex al meu rade

mamici si licurici

de Zburlici din 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Seara buna!
La multi ani Radu!! Sa cresti mare, puiule si sa fii fericit!

Am venit de la party. A fost f frumos desi nu am fost decat noi, nasii si bunicii. Fi-miu a ales: banii (dar nu i-a tinut prea mult in mana, i-a aruncat intr-o parte), apoi o iconita, apoi cheile de la masina, iar banii, dar mai mult i-a luat ca sa-i dea la o parte sa vada ce e sub ei, apoi telefonul mobil...deci nu stiu ce va fi, probabil preot cu ceva afaceri prin parohie :)). Cu cartea sau invatatura nu prea a vrut sa aiba nicio tangenta...Maine va trimit si cateva poze pe contul comun.

a primit ceva bani si hainute frumoase. Am vrut sa-l invat sa sufle in lumanarica, dar fara succes, asa ca l-a ajutat sora-sa.

va pupam pe toti!

Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

micola, si eu tot incerc sa il dezvat pe david de tzitzi noaptea. la inceput s-a dus sorin sa il ia din patut si l-a plimbat in brate pana a adormit. dar desi nu ii dadeam sa pape, tot se trezea... asa ca o data l-am lasat sa planga in patut, a fost groaznic, a plans intr-una o ora, dupa care s-a aruncat pe perna lui si a adormit. o perioada a fost bolnav, asa ca l-am alaptat din nou noaptea, si normal, am ajuns ca la inceput. cu vreo 5-10 treziri pe noapte. de 2 nopti am inceput sa il las din nou sa planga, si surpriza: plange 30 sec si se pune pe perna si doarme. am obs ca are acelasi program: doarme de seara pana la 3 legat. la 3 se trez de 2 ori, apoi la 4, si apoi pe la 5.30-6 cand se trezeste si plange mai mult de 2-3 min ii dau sa pape si mai doarme langa mine pana la 8. o sa iti spun daca mai scoate din treziri.. sa imi spui si tu cum merge la voi! succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

http://family.webshots.com/album/576563257VwLdzh

Am pus cateva poze facute azi in timp ce mergea David sau se juca..Cam greu sa-i fac poze acum,ca vine dupa mine sa vada el ce am in mana si tare mult a durat sedinta foto:)))))))
Noapte buna tuturor.

POZE CU NOI
de David Christian
Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leditia

http://family.webshots.com/album/576563257VwLdzh

Am pus cateva poze facute azi in timp ce mergea David sau se juca..Cam greu sa-i fac poze acum,ca vine dupa mine sa vada el ce am in mana si tare mult a durat sedinta foto:)))))))
Noapte buna tuturor.


mai Ledi ce baiat frumos si expresiv ai!
auzi copilul tau e ft normal mei... eu nu mai stiu..scuze daca ai zis, ati mai facut ceva analize?

sunt topita dupa perioada aceasta in care ei sunt turmentzei asa...merg cu manutzele inainte sa-si controleze echilibrul

si Andu merge, nu stiu daca v-am zis, de cateva saptamani!
face carari prin casa, cred ca-si va suprima un somn de peste zi, am inceput sa-i dau mancarica din a noastra
(desigur gatesc cu mai mare atentie / oricum eu nu puneam nici inainte chestii de gust gen knorr, maggi / la sare, bors etc)

mananca sticks uri, grisine, e un pofticios si jumatate, daca te vede in zona de preparat hrana e prezent si arata cu degetul sa-i dai si lui

este extrem de curios stie multe lucruri: guritza, nasuc, unde e lumina, vorbim la telefon si alte chestii bebelucesti

m-a socat intr-o zi, acum vreo doua saptamani ...cand l-am gasit aici
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/4317192258/

(avem patuturi etajate, cel de sus nu e folosit inca, sunt ceva jucarii pe acolo, el se afla pe a 4-a treapta si nu s-ar fi oprit daca nu-l surprindeam eu)

va dati seama ca's cu ochii pe el ca pe butelie!

mai face diverse experimente, cum e si acesta:
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/4316458151/


PS: stiti ca de pe la Craciun am pus tzitz in cui...asa treptat
asta e, cred ca am trecut intr-o alta etapa...vorba Ariyei (multumim pentru mesajul acela frumos vis a vis de emotiile tale, m-am bucurat mult sa-l citesc)
curaj Cami! curaj Irina (cred ca voi ati trecut deja)! si fetelor care mai alaptati, momentul este atunci cand considerati ca puteti sa faceti asta , cand sunteti pregatite si voi si bebe!

ma bucur sa va citesc si va doresc multa sanatate tuturor!

Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">botez bb Andu
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
....................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, care va pricepeti la PayPal, mi-am creat si eu cont in seara aceasta, mi-a trimis cineva 30 de EUR, donatie pentru niste copilasi saraci, cum fac sa ii transfer pe card (cardul este in RON) si sa ii scot? Stiti cumva cat se ia comision pentru conversia valutara?




Un puc mititel / Face numai ce vrea el!

Daria Nandini


http://lb2f.lilypie.com/77K3p2.png

Lucrusoare de daruit







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

anuc sa pupam viitorul parinte.. lasa ca e bine

micola eu vreausa o intarc nu doar sa opesc alaptatul noaptea
este biberon de la NUBY ... asta e firma
nu am poza
se gaseste doar in real
cel putin la cta l-am cautat peste tot si doar acolo l-a gasit sotul
scrie ceva pe cutia lui 3 in 1
pentru ca are 2 tetine diferite
una normala de biberon si una de canuta cum ar fi
are si manere laterale pe care va invata bebe sa le tina
daca vrei amanunte
da-mi un mes
si iti dau camrera
intr-o zi si ti le arat

dar tu vrei sa intarci?
eu ma simt ca si irinac
f naspa
parca ma despart de ceva
de perioada de beeluseala cred
offfffffffffffff
i-as mai daaaaaaaaaaa
multtttttttt
da mai bine acu ca apoi e f greu
asta stiu de la o prietena cat a patimit cu fiisa
pan a reusit
a plans intr-unaaaaaaaaaaa

va pup
fug la omn
noi am dat iar o tura prin mall
si ne-am mai luat de incalta ceva de la zra
mi-au placut mult coletia incaltari

va pupiiiiiiiiiii

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe putere sa o ingrijeasca
DOAMNE AJUTA!
DONEAZA 2 EURO LA SMS 879 PANA LA SFARSITUL ANULUI PENTRU ALINA DONESCU
povestea ei la www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

LA MULTI ANI RADU !!!

Multa sanatate la toti bolnaviorii mari si mici!!

Cami, sa purtati pantofiorii cu placere!
Eu mai vreau sa alaptez nitel . Mister oricum bea de la tzitzi doar dimineata si seara, cerealele i le fac cu lapte de vaca si-l accepta cu placere in combinatia asta.

Leditia, tare dulcic e David. Baiat mare si frumos... si tare fotogenic

Selene, eu de cate ori am primit banuti prin Paypal i-am putut transfera direct in cont ( contul din care imi alimentez normal paypalul). Nu cred ca mi-a luat nici un comision iar conversia de valuta (dolari-lire) au facut-o ei, nu miam batut eu capul cu nimic.

Alinuk, pai Andu nu mai e mic . Si ce dragalas e cum sta in cutie si-si "face de lucru". Tare imi place combinatia de pat supra-etajat. Daca vom avea si noi doi copilasi asa vrem sa le facem. Eu maine cred ca ii voi da si eu lui Mister din mancarea noastra (voi face spaghetti bolognese si lui tare ii plac astea)

Delia, eu am reusit sa-i scot mesele de noapte ale lui Mister,procedand la fel ca voi. El se trezeste maximum o data acum noaptea - si se duce tati la el sa-l adoarma. Primul laptic il ia si el tot asa, intre 5 si 6...direct de la sursa in pat cu noi... si dormim cu totii inca o tura

Anuc, ma bucur ca a iesit bine petrecerea Asteptam pozicile

Micola, ce sa-i faci cu oamenii... ei pot sa vrea ,bebe face ce vrea el Mister e si el figura cu "bye-bye"-ul. Daca ne intalnim cu cineva si stam nitel de povesti, cand ti-e lumea mai draga jupan incepe sa faca "bye-bye" cu manuta... chit ca inca nu am terminat cu palavrele. Sau, ma rog, o fi modul lui de a spune "gata fratilor, ati povestit destul hai sa mergem mai departe"

Paula, sa va distrati bine la chef! Pofta mare la magiun (asa mi-e de pofta de magiun... si aici nu gasesc)











Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput