Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

mariuta, nu ti-a cerut nimeni sa compatimesti pe nimeni.
E dreptul meu sa am ce dileme vreau, ca de aia am creier, ca sa-mi pun intrebari si sa gandesc. Nu stiu ce as fi facut daca as fi fost intr-o situatie-limita ca cea a detinutilor de la Aiud. Probabil ca as fi cedat f. repede si nu as fi rezistat fizic si psihic la torturi. Eu sunt un om slab si probabil ca nu as fi pregatita sa mor pt o idee. Pentru copii mei da, oricand. Dar pt o idee, nu cred.

Idee era insa ca putina decentza nu ar strica unor oameni care au gresit, apoi se afiseaza in 'preasfintiti'.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

mariuta, nu ti-a cerut nimeni sa compatimesti pe nimeni.
E dreptul meu sa am ce dileme vreau, ca de aia am creier, ca sa-mi pun intrebari si sa gandesc. Nu stiu ce as fi facut daca as fi fost intr-o situatie-limita ca cea a detinutilor de la Aiud. Probabil ca as fi cedat f. repede si nu as fi rezistat fizic si psihic la torturi. Eu sunt un om slab si probabil ca nu as fi pregatita sa mor pt o idee. Pentru copii mei da, oricand. Dar pt o idee, nu cred.

Idee era insa ca putina decentza nu ar strica unor oameni care au gresit, apoi se afiseaza in 'preasfintiti'.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Vezi, tu insa-ti spui ca nu stii ce ai fi facut intr-o situatie limita, si stim ca ptr ei situatia asta n-a fost de-o zi sau o saptamana. Au fost aruncati acolo si multi dintre ei nu credeau ca vor mai iesi vii. Indiferent ce-au facut nu e dreptul nostru sa-i judecam, sa-i ironizam sau sa le cerem socoteala.

Asa cum am mai spus discutia de pe topicul asta n-a mai avut o tenta religioasa, se vrea a fi o ancheta in care initiatorul vrea ''sa ne deschida ochii'' , vrea cu orice pret sa aiba dreptate. Seamana un pic as zice cu reeducatorii care vroiau cu orice pret ca cei intemnitati sa zica ca ei, sa semneze orice, sa accepte orice.

Cine este omul, ca sa carteasca impotriva Celui ce a facut cerul si pamantul?

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ica, nu a contestat nimeni suferinta oamenilor inchisi acolo. AkaManah tocmai asta incerca sa ne spuna, ca sunt dovezi crunte si dureroase despre ce s-a intamplat acolo. Dar asta nu ii transforma pe ei automat in martiri religiosi.
Oricum aici nu facem decat sa purtam o discutie. Nu inteleg de ce daca iti pui niste intrebari, afirmi niste lucruri, automat nu esti bun crestin. Daca sa fii bun crestin inseamna printre altele sa nu gandesti, sa accepti si sa iei de bun tot ce iti spun preotii (chiar daca se vede cu ochiul liber si de la distanta ca aceeasi preoti se poarta cu totul altfel decat ar trebui), atunci eu nu sunt un crestin bun. Si nici nu-mi doresc. Ma straduiesc insa in fiecare zi sa fiu un om bun.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Ica, nu a contestat nimeni suferinta oamenilor inchisi acolo. AkaManah tocmai asta incerca sa ne spuna, ca sunt dovezi crunte si dureroase despre ce s-a intamplat acolo. Dar asta nu ii transforma pe ei automat in martiri religiosi.
Oricum aici nu facem decat sa purtam o discutie. Nu inteleg de ce daca iti pui niste intrebari, afirmi niste lucruri, automat nu esti bun crestin. Daca sa fii bun crestin inseamna printre altele sa nu gandesti, sa accepti si sa iei de bun tot ce iti spun preotii (chiar daca se vede cu ochiul liber si de la distanta ca aceeasi preoti se poarta cu totul altfel decat ar trebui), atunci eu nu sunt un crestin bun. Si nici nu-mi doresc. Ma straduiesc insa in fiecare zi sa fiu un om bun.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Laura, cu totii suntem oameni. Ortodoxia nu indeamna pe nimeni sa accepte orbeste idei sau conceptii. Nu inseamna ca nu trebuie sa ne punem intrebari, sa incercam poate sa vedem cum a fost, insa fara sa-i acuzam, fara sa-i denigram. Stii ca Par Calciu nici nu mai vroia sa vorbeasca in detaliu despre cum a fost? Si a fost torturat. Insa nu mai vroia sa dea detalii sau nume, fiindca ii iertase din suflet pe toti prin mainile carora trecusera. Daca ei care au trait iadul asta au iertat, cine suntem noi sa-l dezgropam? Cine suntem noi sa-i acuzam?

Nu stiu alte confesiouni, insa ortodoxia ne indeamna sa punem intrebari, sa cautam, mereu, pana gasim raspuns. Insa toate astea cu inima curata, fara rele intentii, fara sa aruncam cu noroi.

Nu ma deranjeaza discutia in sine cat relele intentii. Discutia nu este in spirit crestin, cel putin asta e parerea mea.

Cine este omul, ca sa carteasca impotriva Celui ce a facut cerul si pamantul?

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ica, eu sincer nu vad nici o intentie rea in discutii. Probabil pt ca eu vad mai mult partea istorica si stiintifica din ea, nu cea in spirit crestin. O sa propun Mirelei sa deschida un subforum dedicat discutiilor pe marginea stiintelor, asa cum este cel dedicat religiilor, pt a putea continua discutia acolo, fara sa lezam sensibilitati crestine.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

O idee excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Beren, cred ca nu ai citit tot ce am scris. Nu sunt asa naiva, am si spus ca nu il consider pe IPS Anania fara pata,( ca judecat la rece si Apostolul Pavel ar putea fi numit criminal...). Stiu ca a recunoscut ca a fost reeducat, a admis o parte din ce i s-a imputat, dar nu tot ,(nu mi se pare ok sa il tot numiti criminal). Si intreb si eu , din nou, cum am fi actionat fiecare din noi , daca am fi fost umiliti, torturati...? Eu cred in reabilitarea oamenilor, ma intereseaza ce sunt ei acum, nu trecutul lor, atata vreme cat l-au lasat in urma.

Intr-adevar, cred ca s-ar potrivi subiectul la alt subforum (de stiinte), dar nicaieri nu vad rostul jignirilor la adresa altor semeni de-ai nostri. Nu toti preotii fac cinste "hainei preotesti", nu sunt perfecti (dar cine e?), sunt si ei oameni, nu sunt infailibili. Daca suntem dezamagiti de un preot , cred ca ar trebui sa-l evitam si nu sa-l judecam, sa cautam altul care sa corespunda exigentelor noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Parca am fi crestinii din evul mediu.


Citat:
Idee era insa ca putina decentza nu ar strica unor oameni care au gresit, apoi se afiseaza in 'preasfintiti'.


Bineinteles. Si-n mintea unora , ce legatura o avea Apostolii cu leginonarii care au murit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Ups...Se pare ca am creat o disputa. Nu a fost intentia mea. Trebuie sa corectez un pic lucrurile. Anania nu a fost tortionar ci reeducator. Nu il judec. A facut ceea ce credea ca e potrivit sa se salveze, fizic. Imi pare rau ca sunt comparat cu reducatorii. Ciudat punct de vedere. Revin maine. Deocamdata va invit la masura in gandire si comentarii.Multumesc.

Sar`na Laura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

O sa propun Mirelei sa deschida un subforum dedicat discutiilor pe marginea stiintelor, asa cum este cel dedicat religiilor, pt a putea continua discutia acolo, fara sa lezam sensibilitati crestine.

Laura, pina se concretizeaza propunerea cu noul subforum dedicat stiintelor, (care e, de fapt, destul de veche si se reia periodic fara rezultat), mi s-ar parea extrem de potrivita mutarea topicului la "discutii generale", cu un titlu schimbat. Sau macar a unui split din el.
Serios, acolo ii e locul, merita vizibilitate maxima!

AkaManah, bine ai venit. N-ai tu idee cit de necesara era o asemenea viziune limpede ca a ta pe aici.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput