Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Revin cu partea care e poate cea mai relevanta din ce vreau sa spun. Mai intai, vreau sa-l asigur pe AkaManah ca nu facem nici un fel de proces aici si ma voi opune cu toate metodele ca el sa devina tap ispasitor pentru orice. Avem o dezbatere serioasa despre un subiect foarte important si cu implicatii majore in vietile noastre. Asa ca, AkaManah, te rog sa nu eziti sa-ti exprimi opiniile liber.

Dincolo de aspectul istoric - de la Carol I pana la I. Antonescu - avem aspectul contemporan. Exista o problema de discriminare in societatea romana? Da. Manifesta multi dintre romanii emigranti rasism dobandit in copilarie? Da. Le transmitem copiilor nostri aceleasi "valori"? Cateodata, da. Asta nu inseamna ca romanii sunt mai "buni" sau mai "rai" decat altii si ca e ceva specific, national in problema asta. Suntem doar un pic in urma ... Personal, sunt convins ca in timp fenomenele discriminatorii se vor diminua, iar cultura romana va deveni mai toleranta, in sensul modern al cuvantului.

Din cauza asta, nu ma grabesc sa-l numesc pe AkaManah antisemit. Cred ca este neinformat intr-un anumit sens, dar altfel cred ca are cele mai bune intentii. La fel, nu cred ca o analiza istorica a manifestarilor antisemite din spatiul romanesc spune ceva despre cel care analizeaza. Doar in momentul in care acele argumente sunt folosite pentru "justificari" se poate pune problema asta.

Discutia despre perioada interbelica devine brusc foarte relevanta cand constatam ca aceleasi "teme" si ideologii sunt reciclate pe scena politica actuala. Exista miscari cu tenta nationalista, de izolationism cultural, economic, social, promovate de intelectuali si politicieni. Mesajul suna cunoscut: "sa nu ne lasam condusi de la Bruxelles", "sa nu ne comande US", "sa nu mergem nici dupa Big Ben dar nici dupa ceasul din Kremlin", etc. Substratul este, evident, nationalist: romanii sunt "mai buni" si trebuie protejati de pervetirea din exterior. In loc sa spuna ca romanii pot foarte bine sa participe in societatea globala si sa-si demonstreze valorile inerente in armonie cu restul, aceste miscari cheama la izolationism pentru "salvarea puritatii" culturale si religioase. Personal, gasesc asta foarte troubling.

Sunt convins ca istoricul nostru nu este interesat sa dea justificari suplimentare acestor miscari recente. Dar, ca cetateni (ai lumii), avem cu totii responsabilitatea actiunilor noastre. Nu e nimic gresit in a invata de la Bruxelles, daca ei ne impun sa construim trotuare accesibile celor cu handicap motor. Mai mult, ne dau bani pentru asta (din care se mai si fura un pic). E o chestiune de civilizatie sa nu-i discriminam pe cetatenii invalizi. Nu e nimic gresit in a accepta verdictul procesului de la Nuremberg, doar pentru ca judecatorii sunt americani. O crima impotriva umanitatii, precum genocidul, se vede la fel de jos sau din avion. E o chestiune de civilizatie sa spunem lucrurilor pe nume cand vine vorba de maresalul I. Antonescu sau maresalul P. Petain, ambii mari eroi ai primului razboi mondial. Eroi si criminali. Disocierea faptelor de perceptie si analiza lor obiectiva este resposabilitatea istoricului profesionist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Doream la randul meu sa ignore acest subiect unde s-a exprimat in mod evident dorinta de a fi ignorata.
Am ceva sa spun care imi pare rau ca nu l-am spus cand trebuia.
Pe mine si pe mama mea ne-au ajutat intr-un mod mai mult decat impresionant niste prieteni evrei.
Au evreii un simt pe care nu il au multi :simt omul cinstit si cu sufletul curat!
Inainte sa fiu imbracata in camasa verde vreau sa stiti ca eu apreciez omul si nu originea lui!
Daca am aprecia mai mult valoarea individuala si mai putin tendintele extremiste poate ca am afla mai multa armonie in viata!

Nu ignorati ca eu am avut reactia pe care am avut-o pt. ca au fost DISECATE sufletele unor OMENI in suferinta suportata pt. credinta lor!
Nu IGNORATI ca numai credinta i-a facut sa suporte suferinta si sa le mantuiasca sufletele!Nu uitati ca in inchisoarea comunista un evreu s-a botezat ortodox si un altul a fost salvat de un crestin!
Da, stiu ca sunt persoane care sunt deranjate de optiunea ortodoxa!

Inainte sa te aprinzi Denizel, te-as ruga sa intelegi ca nimic nu poate fi mai benefic decat toleranta!
Indiferent pe ce cale il aborbam pe Dumnezeu: bunatatea ,toleranta si iubirea ne pot aduce impacarea si mai ales linistea sufleteasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mai, nu prea...Mai ales ca am un articol de treijdepagini de citit despre construct states in ebraica

Llaura, tu zici ca e din cauza de poor writing skills. E posibil.
Dar mai e o varianta si anume aia, care, de la Barthes incoa', zice ca retorica textului (toate alegerile pe care le face autorul, la orice nivel, lexical, sintactic, stilistic you name it) conota o ideologie.
Cand scrii un text, il scrii cum sa spun...constient ca doar nu te scrie el pe tine. Nu trebuie sa faci respectivele alegeri constient si deliberat; ele sunt oricum transparente.

Ma rog, imi permit sa bat putin campii - doar suntem la stiinta si cercetare, iar semiotica era o stiinta ultima oara cand am verificat.

Ingrid, sper sa nu te superi daca-ti spun ca m-am prapadit de ras la faza cu 'pudicii'. Amos Oz zice ca simtul umorului e toleranta si pluralism.
E adevarat, pe de alta parte, ca nu-i de ras; political correctness nu are de-a face cu antisemitismul si nici nu e opusul antisemitismului, asa cum nici filosemitismul nu e. Opusul e, ca sa-l citez pe Amos Oz, imagining the other.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:


Nu uitati ca in inchisoarea comunista un evreu a fost salvat de un crestin!




Partial corect. Un crestin evreu a fost salvat de un crestin roman(care era atat de bolnav incat nu il putea salva toata streptomicina din lume).
Iar actului acesta de salvare i se face atat de multa propaganda de catre legionari, incat ma face sa ma gandesc serios ce a vrut sa insemne cu adevarat acel gest din partea celui care nu s-a dezis de legionarismul distrugator de destine nici macar in ultima clipa.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
Mai intai, vreau sa-l asigur pe AkaManah ca nu facem nici un fel de proces aici si ma voi opune cu toate metodele ca el sa devina tap ispasitor pentru orice.



Beren, imi explici oare cum ar putea sa devina AkaManah "tap ispasitor" in aceasta discutie, intre aceste persoane? Aproape ca ma simt jignita, sa stii.
Sa te fi influentat oare descarcarea lui Ingrid?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:

Aka, spune-mi te rog parea ta: cat de elocvente ti se par, in contextul acelor vremuri, evident, avalansele de prigonire a acestei minoritati? De ce le era teama romanilor crestini? Teama lor era intr-adevar justificata economic sau era pur si simplu normal sa cauti vinovati pentru a justifica diferite probleme?

E extrem de buna intrebarea ta. Sincer asta asteptam si nu acuzatii de antisemitism la adresa mea. E un mister faptul ca evreii au "cazut" intotdeauna la mijloc in orice situatie. Cum se poate explica? E dificil. Eu cred ca o parte sta in auto-izolarea acestor comunitati. Evident tineau mult la religia lor, la obiceiurile izvorate din religie. La noi erau vazuti ca si comercianti abili deci oameni cu stare materiala buna.A fost extrem de usor sa se nasca invidia in sanul comunitatilor sarace din tara.Ati vazut ca se batea moneda pe vanzarea alcoolului: evident satele alcoolizate au considerat ca raul nu sta independenta lor ci in evreii care le-o satisfac. Faptul ca nu erau vazuti ca fiind "de-ai casei" i-a transformat si mai repede in victime. Era mai greu de lovit in romani, era ma usor sa fie loviti strainii.
Oare era teama romanilor crestini sau a romanilor abrutizati de alcool, saracie, incultura, boli. E greu sa privesti in sus cand esti jos si sa judeci corect. Evreii aveau bani, erau mai curati , mai sanatosi, mai uniti. Astea sunt explicatii minore, simpliste. Ce s-a intamplat la nivel de stat e alta problema care mai trebuie sapata un pic.


Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Ati vazut ca se batea moneda pe vanzarea alcoolului: evident satele alcoolizate au considerat ca raul nu sta independenta lor ci in evreii care le-o satisfac


Am vazut din postarea ta anterioara ca asta credeau Carol I si Eminescu. Oare satenii alcoolizati citeau Timpul sau corespondenta Regelui?



Citat:
Eu cred ca o parte sta in auto-izolarea acestor comunitati. Evident tineau mult la religia lor, la obiceiurile izvorate din religie. La noi erau vazuti ca si comercianti abili deci oameni cu stare materiala buna.A fost extrem de usor sa se nasca invidia in sanul comunitatilor sarace din tara.



Spuneai in postarea anterioara, ca la noi erau vazuti ca vanzatori de alcool falsificat si ca camatari.
Nu ai pomenit despre faptul ca erau perceputi drept comercianti abili. E departe meseria de comerciant abil de cea de camatar.

Sa inteleg ca renunti pana la urma la faptul ca nu construiau si nu produceau si ca, "vina" pentru care au fost ucisi tinea doar de autoizolare?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

si inca ceva.
daca ar fi existat buna credinta si impartialitate, ar fi trebuit prezentate, in contrabalans, si calitati si "fapte" laudabile ale evreilor, urmate de intrebarea sincera si justificata a istoricului care incearca sa inteleaga ce se petrece: "acestea fiind spuse, cum s-a putut ajunge la asemenea crime"?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.




Poate ca tu ai mai mult timp liber dar eu mai am si altceva de lucru.De ce nu ne spui tu ce au facut bine? Urma sa spun si lucruile bune dar, evident era prea mult sa astepti inainte sa acuzi. Cam asa cred ca procedau si cei care ii judecau pe evrei: repede si fara drept de apel. Chiar aveam o impresie buna despre spiritul care reiesea din postarile tale dar vad ca tu citesti cu inima si pe urma gandesti. Iar acuzatia ca titlul vine de la noua dreapta ei bine, iar nu te-ai gandit bine fata. Ma refeream la mesianismul practicat de Codreanu si ai lui si discutia fiind axata pe legionari mi-am zis ca e ok sa vb de Mostenirea mesianica. Daca eu sunt antisemit tu ce esti? Acuzi ca un procuror al poporului. Daca nu am parerea ta sunt condamnabil?Daca erai mai atenta vorbeam de nuante si concluziile pe care le-am tras in postul impricinat erau venite din citatele date. Asta reiesea din ele. Nu era neaparat parerea mea. Dar eu sunt cap de bostan aici si imi asum toata vina.
Imipare rau ca nu mai pot ramane dar si maine e o zi.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Beren, imi explici oare cum ar putea sa devina AkaManah "tap ispasitor" in aceasta discutie, intre aceste persoane? Aproape ca ma simt jignita, sa stii.
Sa te fi influentat oare descarcarea lui Ingrid?


Denizel, nu trebuie sa te simti jignita, nu am facut nici o aluzie la nimeni in particular. Exista perceptia (din cauza inarzierii cu care posteaza unii si altii cu argumente opuse) ca se formeaza un curent de opinie impotriva lui AkaManah, caruia nu i se permite sa-si exprime liber opiniile. Desi nu consider ca asta e cazul, vreau sa-l asigur pe el (sau pe ceilalti, daca el nu simte asa) ca vom pastra o atmosfera civilizata si o discutie constructiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Iar acuzatia ca titlul vine de la noua dreapta ei bine, iar nu te-ai gandit bine fata.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.



AkaManah, nu am facut aceasta afirmatie.
Afirmatia mea era: de articolele antisemite ale lui Eminescu se folosesc si cei de la Noua Dreapta.





Citat:
Chiar aveam o impresie buna despre spiritul care reiesea din postarile tale dar vad ca tu citesti cu inima si pe urma gandesti



Avand in vedere atitudinea mea de ieri si o parte din azi, as zice ca am asteptat destul de multe dovezi (unele s-au repetat chiar) inainte de a emite o concluzie.


Citat:

Poate ca tu esti in concediu de maternitate dar eu mai am si altceva de lucru


Aha. Ai si nitel misoginism in sistem .
Laura, il mai cununi? :))


Citat:
Daca eu sunt antisemit tu ce esti?



Eu sunt imagining the other. Cu conditia ca other sa nu fie parinte caruia nu-i pasa de nevoile copilului, antisemit si inca vreo cateva, printre care si minimalizarea maternitatii .


Mersi pentru lamuriri, Beren!




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput