Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

AkaManah, nu sunt convins ca-mi vei multumi din nou cand termin de scris mesajul asta, dar ma bucur ca dezbaterea a evoluat pana in punctul asta edificator.

Am sa inceput cu tine, AkaManah, chiar daca probabil n-o sa-ti placa. Faptul ca vrei sa analizezi istoria fara influente externe (demagogie comunista, presiune US, ce vrei tu) este laudabil. Ai multa treaba in fata ta, in cazul asta. Dar inainte de orice, un istoric trebuie sa aiba niste notiuni clare de drept si gresit. Anti-semitismul nu are justificare, ci doar pretexte. Ca e de natura "economica","politica" sau "religioasa", astea sunt perdele de fum. In momentul in care "justifici" asasinarea unei persoane, despre care nu stii nimic, decat ca era considerat evreu, printr-un cuvant precum cele listate mai sus, ai reinceput ciclul abuzului si esti parte din el. Ca sa fac lucurile mai clare, mai ales pentru un istoric, am sa redau niste cazuri concrete - oamenii astia sunt in viata si pot prezenta marturie despre ce scriu:

- V.I. din Gdansk, Polonia, era un evreu polonez-ucrainean in varsta de aprox. 25 ani. Cand Polonia a fost invadata, impreuna cu altii, a scapat in sud si s-a oprit la Iasi. Acolo s-a casatorit cu o grecoaica care locuia in ghetto, unde erau cei mai multi evrei, armeni, greci din oras. Peste drum de ei locuia farmcistul roman D. Beceanu despre care am mai scris. La progromul de la Iasi (cand au murit in jur de 13000 de oameni), Beceanu si-a salvat vecinii (sute dintre ei) folosind pivnita imensa a casei lui. Doi ani mai tarziu, V.I. a fugit din nou, spre sud, incarcand sa scape din regiunea ocupata de nemti. N-a reusit. Fiul lui, nascut in 1942, n-a stiut pana la 14 ani ca e "evreu". Adica nu i-a explicat nimeni ce inseamna. Pana la 14 ani, auzise colegii adresandu-i-se cu "jidan imputit" si alte asemenea; fusese deja discriminat de profesori; fusese batut de colegi din acelasi motiv. Dar nu stia de ce. Dupa ce a crescut, devenind un medic relativ celebru in domeniul lui, a constatat ca, oricat ar fi vrut el sa fie de roman, ceilalti con-cetateni aveau grija sa-i aminteasca ca nu-i asa: in facultate; la repartizarea posturilor de stagari; ca medic cunoscut, in anii '80, cand era luat cateodata "la ancheta". Este in continuare in Romania, impreuna cu toata familia lui.

Rasismul din Romania este prezent absolut peste tot, AkaManah. Folosirea de "jidan", "bozgor", "cioara" este inca frecventa in multe paturi ale societatii. A vorbi despre "cauze" inseamna a gasi "justificari". Nu exista justificari pentru discrimnare, doar pretexte.

- M.M. s-a nascut la Odesa in 1952; tatal lui era evreu, mama rusoaica. Familia tatalui era din Bogdanovka, unde trupele romane au ucis mai mult (sa fim conservativi) de 10 mii de evrei, de toate varstele, de toate sexele. Tu spui ca armata a "fost atacata de elemente comuniste" si a retaliat "exgerand". Da, o exagerare care a exterminat mai mult de 90% din intreaga populatie evreiasca din regiune. Asta se cheama simplu in istorie: genocid. Familia tatalui lui M.M. nu avea legaturi cu comunistii, nu a sabotat armata romana. Dar soldatii s-au oprit totusi in curtea unui unchi si i-au impuscat pe tata si pe cei doi fii, de 8 si 14 ani. Asa ca mama lor s-a dus la fantana si s-a aruncat inauntru. Asta despre "blanda" armata romana.

Pe aceeasi tema, lui Ingrid: documentele trupelor speciale de "exterminare rapida" din Wehrmacht arata frustrarea acestora cu armata romana: nu pentru ca nu exterminau eficient (dincontra) ci pentru ca erau "sloppy": lasau cadavrele in drum; preferau sa prade inainte sa omoare; nu tineau "evidenta". Ai dreptate, nemtii erau mai "metodici".

- I.G. din Cluj avea 14 ani cand, impreuna cu toata familia, a fost trimis la Aushwitz. Familia a fost, evident, separata, unii trimisi la munca, altii ... El e singurul supravietuitor, doar pentru ca lui Fritz paznicul i-a placut de tineretea lui si l-a facut partener de sex.. S-a intors in Romania la 16 ani, mai intai pentru ca era singurul loc pe care-l cunostea, apoi pentru ca vroia sa inteleaga de ce vecinii parintilor din Cluj fusesera atat de incantati sa ajute la arestarea si deportarea lor catre lagar? Oare pentru ca vroiau sa le prade casa cu tot ce continea? Oare asta sa insemne "antisemitism economic"? I.G. e inca in viata, in Romania, poate ii iei un interviu candva.

Acum, despre Ion Antonescu si salvarea neamului. Am aflat cu interes ca anti-semitismul interbelic era datorat pericolului comunist din Romania. Huh?? In 1940 erau mai putin de 5000 de membri ai PCR (aflat in ilegalitate din 1922). Majoritatea in inchisoare. Cine ameninta Siguranta statului, retardatul Nicolae Ceausu, care spargea geamuri si vandaliza in numele comunismului? Sa fim seriosi ...

Daca vrem sa spunem ca lui Antonescu ii era frica de URSS, e altceva. Sigur sa-i era frica de Stalin. Dar cum justifica asta "folositi mitraliera, daca e nevoie", "curatarea neamului romanesc de elemente straine"? Omori copii din fasa ca sa nu devina evrei comunisti? Sau "hoti tigani"? Nu, cei 450 de mii plus 130 de mii plus altii inseamna ceva simplu: genocid. Pentru care nu exista "justificare" de nici un fel. E o crima impotriva umanitatii pentru care nu exista termeni relativi.

AkaManah, iti sugerez cu toata seriozitatea sa vizionezi Procesul de la Nuremberg. O data, inca o data, in ca o data ... mai ales discursul gazdei germane. Ea spune sincer: "Hitler a facut lucruri bune - a construit autostrada, a dat de lucru oamenilor ..." Am sa adaug: Hitler a fost chiar un bun strateg - mai bun decat Antonescu, ce spui de asta? Si ramane un asasin vinovat de o crima oribila, indiferent ce spun americanii, rusii, nemtii sau romanii.

Procesul critic de analiza a istoriei nu poate redefini right si wrong, AkaManah. Alea sunt la fel cum erau si atunci si cum sunt si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Nu-l "cunosc" pe dl Aka - subiectul asta e imposibil de citit printre zeci de pagini intesate de ... (cum sa zic eu amabil?) divagatii- iar ideea cu tribunalul clopoteilor e o tampenie ridicola, zau.
Poate omul e putin in afara zonei de confort si a oferit un argument nepotrivit (macar nu are atitudinea gunoi sub pres cine nu nu vai vai), vareamintesc ca suntem intr-un mediu casual si ca nuchiar toata lumea are timp sa-si perie fiecare cuvintzel.
Una peste alta e al doilea user ars pe rug in doua zile; in mare masura pt poor writing skills.

Edit: nu am nici un fel de simpatie pentru antisemitism; nici pt alte forme de lipsa de common sense si imaginatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Nu-l "cunosc" pe dl Aka - subiectul asta e imposibil de citit printre zeci de pagini intesate de ... (cum sa zic eu amabil?) divagatii- iar ideea cu tribunalul clopoteilor e o tampenie ridicola, zau.
Poate omul e putin in afara zonei de confort si a oferit un argument nepotrivit (macar nu are atitudinea gunoi sub pres cine nu nu vai vai), vareamintesc ca suntem intr-un mediu casual si ca nuchiar toata lumea are timp sa-si perie fiecare cuvintzel.
Una peste alta e al doilea user ars pe rug in doua zile; in mare masura pt poor writing skills.

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.



:))
Cum a vrut el, Laurelu' sa faca 1-1, recunoscand insa ca nu a citit chiar tot :))). Bine, Laurelu', ai si tu un punct, fie :)))).
Iti reamintesc insa ca tribunalul clopoteilor doar valideaza verdictul mintii.

Serios acuma, cam des a fost AM in zona de disconfort in ultimele 24 de ore, nu gasesti?


Beren, mi-a placut ce ai zis!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Beren, frumoasa sinteza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Denizelo, nu te astepta sa zic ca n-ati atins niste puncte corecte, pt ca ati atins, da (in veci n-o sa inteleg de ce romanilor emigrati in America nu le plac negrii, adica iti joci viata mizand pe toleranta minima pe care tu nu esti capabil s-o practici; si nici de ce prin anii 90 in Buzau PUNR-ul nu stiu cine isi mai aminteste de el a castigat alegerile ca nu-i asa ne invadeaza ungurii - cati unguri or fi in Buzau? 2, 3?) insa senzatia mea e ca in acest caz ati gasit un tap ispasitor. Si-n plus, de metoda kill'em with kindness ai auzit?
Gata ma duc, ala micu pleaca azi in prima calatorie din viata lui si are o groaza de bagaje de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Aici se judeca adevaratul proces de la Nuremberg. In lipsa. Suntem atat de corecti politic, incat cel mai rapid e sa sarim in grup la jugulara cuiva. Cel mai rapid pentru a ne linisti constiinta. Sunteti, pe cuvant, ca acei pudici care-si acopera fatza strigand: oh si vai..
Asteptati macar sa se justifice si respectivul. Poate a citat din documente istorice. Poate intentia lui a fost de duritate contra panzelor de paianjen servite de comunisti.
Dar nu mai atacati asa, sincer e chiar gretoasa metoda. Denizel, e fain la vanatoare?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ingrid, ce legatura are comunismul cu ´´lipsa de integrare a evreilor care vand rachiu, din anii o mie opt sute si ceva´´?
Ultimul post al lui Aka nu vorbeste de comunism, ci de evreii din Romania de atunci cu citate plus pareri proprii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Denizel, Mihaelka, LadyJ, Beren e fain la vanatoare?




Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

editat de Ingrid S la 17.55.oo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Poate intentia lui a fost de duritate contra panzelor de paianjen servite de comunisti.



Ingrid, cand am tot zis ca nu cred chiar tot ce spui in legatura cu ne-antisemitismul tau.... :).
Eu am facut liceul in comunism si nu tin minte ca la istorie sa ni se fi spus ca nu e mumos sa fim antisemiti si ca evreii au construit in Romania scoli, licee, spitale si universitati.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ingrid, ce legatura are comunismul cu ´´lipsa de integrare a evreilor care vand rachiu, din anii o mie opt sute si ceva´´?
Ultimul post al lui Aka nu vorbeste de comunism, ci de evreii din Romania de atunci cu citate plus pareri proprii.


Habar nu am, descrie o stare de fapt cum era perceputa atunci, cu ce sunt vinovati cei de acum pentru proasta conceptie din anii respectivi? Da, am citit si eu postul incriminator al lui Aka, dar nu-i normal sa-i sarim asa la jugulara, un pic de rabdare nu avem? Nu mai cred ca ne deosebim cu nimic de antisemiti, daca aplicam aceleasi metode de hartuire.
Denizel, ia o pauza, nu mai ai niciun haz. Poate maine iti revine ranjetul pe fata.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput