Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ingrid, eu chiar nu imi dau seama ce argumente tot astepti de la mine.
Am spus cat se poate de clar de 2 ori si, uite, repet: romanii au fost in stare sa faca semenilor lor ceea ce altii nu au facut decat cu pustile sovietice in coasta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Un criminal, ajuns criminal din x,y,z motive, nu are nevoie de argumente pentru a comite crime.

ASta nu inseamna ca un criminal e lipsit de logica, ba dimpotriva, o foloseste ca arma pentru a aduna alti nefericiti si a forma un grup criminal, grup cu care intensitatea comiterii crimelor creste si imbecilul criminal formator de grup isi poate satisface setea de a calca pe cadavre.

Inspaimantator este faptul ca marii capi criminali au fost(si sunt) foarte inteligenti. Sireti. Cu pregatire psihologica si sociologica.

Comunistii nu au torturat oameni pentru ca acestia au fost crestini,de aia nu mai puteau ei, ci au folosit crestinismul ca MOTIV. A..nu erai crestin? Bun, erai chiabur. Nici chiabur nu erai? Ok, dar poti deveni..s.a.m.d. Ideea este ca, atunci cand un grup de oameni este insetat de sange, se gasesc motive din cele mai diverse pentru a ucide. Si motivele astea sunt alese in functie de natura poporului respectiv, se cauta punctul slab si acolo se construieste ura.

Iar nefericitii care ajung parte a grupului criminal sunt niste marionete slabe, gadilite in orgoliu. Si vor purta amprenta acuzatiilor ca facand parte din grupuri criminale chiar daca ei in viata lor n-au omorat o musca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Pentru Ingrid S, viviana, denizel

Nici o natiune de fata Panatului nu isi asuma in totalitate istoria. Nimeni. Roamnii recunosc ca in 1944 in zona Cluj, Salaj au murit maghiari crucificati pe usile bisericilor lor?! Ucisi de romani. Facem scandal de evenimentele din 1940 de la Ip, Traznea etc dar nu spunem nimic de ce am facut noi ungurilor. Recunoaste Roamnia ca soldatul roman a violat, ucis, furat in Rusia? Nu generalizez dar, s-a intamplat. Stiu un caz de ofiter din Teius-Alba care a violat o femeie in Rusia si a ucis-o. Ei bine sotul femeii a venit, era ofiter si el, dupa razboi, de fapt in `45 si l-a impuscat pe roman. Daca citit istoria romanii au luuuptat ca zmeii dar nu au facut rele. Recunoastem ca am fost tara agresoare in 1912-1913 in razboiul cu Bulgaria? NUUU. Noi suntem blanzi si am intervenit sa pacificam. Etc etc etc....exempele ar putea continua la nesfarsit. Ce am facut in schimb. Ne-am facut slugi la americani. Daca ei au spus ca Antonescu e criminal de raboi...asa a fost, daca evreii au vrut sa dovedeasca ca am ucis o multime dintre ei...am platit si ne-am pus cenusa in cap singuri. Se uita faptul ca era razboi si ca armata romana a fost atacata de forte evreiesti la Odessa? In caz de raboi, ce ii oferi agresorului? Flori?! Putinele cazuri de ucidere a evreilor din Romania nu justifica titlul de a doua tara care a ucis evreii. A doua tara dupa Germania. Am ucis mai putini decat ungurii. Ciudat nu?!
Istoria este mitizata la nivel oficial. Mihai Viteazul care a avut in gand numai si numai unirea. Fals. Era un feudal dornic sa aiba mai multa putere. Restul a fost strategie militara. Stefan cel Mare intra in lupta in fata ostilor si dadea exepmplu. Fals. Stefan cel mare era...mic sau boc :)). Ma indoiesc ca ar fi facut fata unui soldat profesionist cu erau turcii si nu cred ca il lasau boierii sa moara pentru ca se destabiliza tara. Legionarii pe care ii hulim in grup. De ce au aparut? Din senin? Nu. Au apArut datorita curentelor externe, a aparitiei polului politic stang (comunistii), si a faptului ca tara avea o problema uriasa de orientare politica si economica. Nu mai spun de socul identitar care i-a lovit pe romanii proaspat uniti cu Romania. Unirea cea Mare din 1918. Stiati ca o parte din memebrii adunarii de la Alba Iulia, voiau independenta sau autonomie largita pentru ca NU voiau sa fie spoliati de Romania inapoiata economic. Nu au reusit sa isi impuna punctul de vedere.

Am obosit...ufff

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Pentru Ingrid S, viviana, denizel

Nici o natiune de fata Panatului nu isi asuma in totalitate istoria. Nimeni. Roamnii recunosc ca in 1944 in zona Cluj, Salaj au murit maghiari crucificati pe usile bisericilor lor?! Ucisi de romani. Facem scandal de evenimentele din 1940 de la Ip, Traznea etc dar nu spunem nimic de ce am facut noi ungurilor. Recunoaste Roamnia ca soldatul roman a violat, ucis, furat in Rusia? Nu generalizez dar, s-a intamplat. Stiu un caz de ofiter din Teius-Alba care a violat o femeie in Rusia si a ucis-o. Ei bine sotul femeii a venit, era ofiter si el, dupa razboi, de fapt in `45 si l-a impuscat pe roman. Daca citit istoria romanii au luuuptat ca zmeii dar nu au facut rele. Recunoastem ca am fost tara agresoare in 1912-1913 in razboiul cu Bulgaria? NUUU. Noi suntem blanzi si am intervenit sa pacificam. Etc etc etc....exempele ar putea continua la nesfarsit. Ce am facut in schimb. Ne-am facut slugi la americani. Daca ei au spus ca Antonescu e criminal de raboi...asa a fost, daca evreii au vrut sa dovedeasca ca am ucis o multime dintre ei...am platit si ne-am pus cenusa in cap singuri. Se uita faptul ca era razboi si ca armata romana a fost atacata de forte evreiesti la Odessa? In caz de raboi, ce ii oferi agresorului? Flori?! Putinele cazuri de ucidere a evreilor din Romania nu justifica titlul de a doua tara care a ucis evreii. A doua tara dupa Germania. Am ucis mai putini decat ungurii. Ciudat nu?!
Istoria este mitizata la nivel oficial. Mihai Viteazul care a avut in gand numai si numai unirea. Fals. Era un feudal dornic sa aiba mai multa putere. Restul a fost strategie militara. Stefan cel Mare intra in lupta in fata ostilor si dadea exepmplu. Fals. Stefan cel mare era...mic sau boc :)). Ma indoiesc ca ar fi facut fata unui soldat profesionist cu erau turcii si nu cred ca il lasau boierii sa moara pentru ca se destabiliza tara. Legionarii pe care ii hulim in grup. De ce au aparut? Din senin? Nu. Au apArut datorita curentelor externe, a aparitiei polului politic stang (comunistii), si a faptului ca tara avea o problema uriasa de orientare politica si economica. Nu mai spun de socul identitar care i-a lovit pe romanii proaspat uniti cu Romania. Unirea cea Mare din 1918. Stiati ca o parte din memebrii adunarii de la Alba Iulia, voiau independenta sau autonomie largita pentru ca NU voiau sa fie spoliati de Romania inapoiata economic. Nu au reusit sa isi impuna punctul de vedere.

Am obosit...ufff

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.




hmmm, ai obosit... Poate ar fi bine sa te odihnesti putin dupa ultima postare .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Dar de ce te-ai supi?!

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Aka, ce inseamna exact ´´am ucis putini evrei´? Ce inseamna putin?
Si cine a atribuit Romaniei ´´locul doi dupa Germania´´? Clasamentul oricum este MORBID, mi se pare aiurea sa clasifici tarile INDIVIDUAL, numarand capete de evrei ucisi, cand defapt era vorba de un CURENT criminal, care se diferentia doar raportant la imbecilitatea fiecarui popor in parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Dar de ce te-ai supi?!

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.




nu m-am "supi". Daca iti recitesti postarea si nu ai nimic de corectat/adaugat, te trec in banca cu Dorothee si iau dirigentia la alta clasa.
edit
Si-mi retrag si stelutele .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Aka, ce inseamna exact ´´am ucis putini evrei´? Ce inseamna putin?
Si cine a atribuit Romaniei ´´locul doi dupa Germania´´? Clasamentul oricum este MORBID, mi se pare aiurea sa clasifici tarile INDIVIDUAL, numarand capete de evrei ucisi, cand defapt era vorba de un CURENT criminal, care se diferentia doar raportant la imbecilitatea fiecarui popor in parte.




Nu putini in sensul de nesemnificativ ci mai putini ca altii. Asa a reiesit din raportul unor comisii de ancheta ca suntem pe locul 2.Revin, tre sa plec acum.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Aka, ce inseamna exact ´´am ucis putini evrei´? Ce inseamna putin?
Si cine a atribuit Romaniei ´´locul doi dupa Germania´´? Clasamentul oricum este MORBID, mi se pare aiurea sa clasifici tarile INDIVIDUAL, numarand capete de evrei ucisi, cand defapt era vorba de un CURENT criminal, care se diferentia doar raportant la imbecilitatea fiecarui popor in parte.




Nu putini in sensul de nesemnificativ ci mai putini ca altii. Asa a reiesit din raportul unor comisii de ancheta ca suntem pe locul 2.Revin, tre sa plec acum.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.



Nu suntem dom'le in stare sa luam locul intai, ni-l furara altii.
Denizel, probabil ca nu esti apta la numarat capete de evrei ucisi, devreme ce tot insisti intr-o chestie absurda.
Romania nu este cea mai criminala natiune si basta, nu stiu ce vrei sa dovedesti.
Ca romanii au facut nesilit ceea ce altii au facut cu sula-n coaste? Pai esti dezinformata, stii cam cati Ivani si-au turnat nesiliti de nimeni colegii, vecinii, prietenii, rudele pe motive pecuniare ori de invidie, gelozie, ura? Cutare avea un apartament cu doua camere, ia stai sa-l torn, io de ce sa stau intr-o garsoniera? Cutare a avansat prea repede la servici, eu de ce nu i-as lua locul?
In Germania, idem, fostul elev avea ura pe profesor, pac, la o reeducare cu el, pe front, un Hans turba ca nevasta-sa se culca cu Franz, uite un motiv sa-l toarne...de prigoana impotriva evreilor nu mai zic, poate ai uitat cati au murit in lagare?
Dar de Holodomor ce spui? Toti isi amintesc si deplang evreii, dar uita de una din cele mai mari crime, in care Ucraina a fost lasata literalmente sa moara de foame, chiabur esti? Atunci crapa.
Mai vrei mici amanunte Denizel? Eu nu mai pot.
AkaManah, asa fu cum zisasi. Dar sa nu uitam pe cati violau rusii, la un roman violator erau 50 rusi. Crezi ca proportia e corecta?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pai cred ca s-a supi pentru ca postul tau suna ca o cearta.

Noi bunaoara stim prea bine, ca nimeni nu isi asuma intreaga istorie. Si mai stim si ca istoria e mai mult sau mai putin mistificata (asta este termenul pe care l-as folosi eu in loc de mitizare)din diverse motive.
Ne intereseaza ideea principala.

Nu ne intereseaza motivul real al lui Mihai Viteazu, sau scurtimea lui Stefan cel Mare asa cum nu ne intereseaza daca Eminescu a fost sau nu sifilitic, asa cum nici peste 40 de ani nu o sa mai intereseze pe nimeni ca 30% din Parlament a respins nu stiu ce lege a lui Boc. In schimb o sa se studieze fenomenul Piata Universitatii din punct de vedere istoric, social cum vrei tu...

Bunaoara stim si ca fenomenul ML a intrunit anumite conditii cand a aparut: chiar economice, chiar sociale, poate chiar de pura imitatie fascistoida.

Stim o gramada de lucruri Aka! Chiar am citit Mari enigme ale istoriei.

Dar, uite ne place sa discutam de aceste fenomene la nivel global. Sa ne dam cu parerea, sa replicam, sa regandim pozitii pe scara istoriei ca oameni neutri ce suntem stiutori doar de cateva file de istorie.

Ne place sa ne corectezi daca gresim. Dar nu ne place sa ne certi ca pe niste copii ce nu reusesc sa-si faca temele de nota 10.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput