Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

AkaManah, iti dau dreptate, nu a fost credinta singurul motiv pt care au fost inchisi. Dar credinta a fost primul lucru pe care tortionarii l-au calcat in picioare la reeducare.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ingrid, vorbim despre lucruri diferite. Eu comparam pe cei care au facut ce au facut cu pustile sovietice in coaste cu cei care au facut-o bucurosi nevoie mare ca si-au gasit rostul in viata.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Ingrid, vorbim despre lucruri diferite. Eu comparam pe cei care au facut ce au facut cu pustile sovietice in coaste cu cei care au facut-o bucurosi nevoie mare ca si-au gasit rostul in viata.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.




Aha. Dar din astia se afla pretutindeni...credeam ca e o "calitate" apartinand exclusiv romanilor.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

pai, se pare ca e o "calitate" de care romanii beneficiaza in cantitati mai mari decat alte natii, daca privim putin in urma, nu?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Bineinteles Ingrid ca ai dreptate in ultimul tau post.

Singurul lucru pe care il pot spune in plus este ca romanii au ridicat-o la rang calitate fara sa le fie spalat creierul sau sa-i ameninte cineva cu puscociul.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Inseamna ca instinctul nu m-a inselat. Denizel, priveste in trecut si ofera-mi argumente pentru aceasta teorie, pe puncte: 1, 2, 3.
Viviana, sa crezi ca o natie isi asuma un comportament aberant complet delimitat de un trecut totalitar este o naivitate.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
conchita,

Cred ca istoricii ar trebui sa se ocupe de fapte si de adevaruri, iar bisericile de sifinti si moaste. Nu cred ca e corect (sau bine) sa ceri unui istoric sa aiba grija ce scrie, ca nu cumva sa reiasa ca Stefan cel Mare nu era sfant, ci taia (la propriu) in stanga si in dreapta (un exemplu,desigur nu cel mai relevant, care mi-a venit acum repede in minte).


exact asta spuneam si eu, referitor la diviziunea muncii. treaba istoricilor nu este sa decida cine e ok sa fie sfintit de BOR.

dimpotriva, un istoric trebuie sa aiba mare grija ce spune, vezi discutia despre politizare cu Ingrid (btw, Ingrid, rationamentul merge si invers - persecutarea religiosilor de un regim ateist, vezi comunistii). una e sa spui "xulescu nu merita sa fie sanctificat", alta e sa descrii si sa corelezi in amanunt fapte, credinte, traditii, pshihologii de masa ca sa explici de ce xulescu a fost sanctificat.

dar ca in toate stiintele, putini scapa neideologizati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu nu cred nimic Ingrid.
Eu stiu si am trait.
Fiecare natie ar trebui sa-si asume propria istorie asa cum este.
Ar trebui sa nu uite si sa invete din aceste "comportamente aberante". Nu e deajuns sa le delimitezi la un trecut totalitar. Sa pui pe ele o stampila si sa le arunci intr-un colt de istorie.

Trebuie studiate si inteles de ce au aparut. Inteles de ce ele mai persista inca. Inteles ce avem de facut ca ele sa nu se mai repete.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Fiecare natie, n-ai gresit Viviana. Fiecare natie, nu doar una
singura. Iar totalitarismul a durat ceva ani, nu a inceput, dezvoltat si terminat intr-o luna. Razboaiele au trecut si peste alte tari, nu eram noi singurii beneficiari. Vanarea evreilor nu s-a constituit parte exclusivista a romanilor.
Altfel, nu pot intelege rationamentul lui Denizel, doar daca nu merge mai departe si mai departe, prin evul mediu cu marturii cat de rai am fost noi comparativ cu altii. Eu inca astept argumentele ei.
Asa, stiu niste istorii dra-ga-la-se cu ofiteri SS care jucau fotbal cu bebelusi pe malul Vistulei, dar ceva imi spune ca n-are rost sa-mi vars amarul. (stiu, nu se casapeau intre ei veti zice, am si povesti din alea in tolba)
Conchita, bineinteles ca se poate si invers. A zis eu ca nu? ce, Turcanu era zilnic la biserica?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

AkaManah, iti dau dreptate, nu a fost credinta singurul motiv pt care au fost inchisi. Dar credinta a fost primul lucru pe care tortionarii l-au calcat in picioare la reeducare.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Scopul lor era in primul rand sa franga rezistenta subiectului. Asta presupunea identificarea stalpilor pe care se baza omul. Ei sapau incet la baza fizica si psihica pana omul se frangea efectiv. In primul rand trebuia sa ii induca detasarea de grup si asta se facea prin delatori, reali sau nu, prin distrugerea sigurantei in membrii grupului. De aici era un pas in a distruge afectiv respectivul grup. Omule era din acest moment de unul singur si deja treaba era foarte simpla pentru tortionari. Totul se facea in timp. Calea aleasa era fizica sau psihica. Calea de tortura fizica a fost la Pitesti unde detinutii erau obligati sa isi bata colegul de celula bine de tot altfel isi risca viata in bataile primite ca pedeapsa. Erau obligati sa maimutareasca ritualuri religioase, sa aiba un falus pe post de cruce, excremente pe post de cuminecatura, un cearsaf murdar cu excremente pe post de vesminte preotesti. Nimeni nu a scapt de acest ritual barbar in care erai obligat sa ucizi pentru a nu fi ucis. In felul acesta s-a dorit frangerea psihica a detinutilor. Experimentul s-a desfasurat in mai multe locatii din tara nu numai la Pitesti.
Ulterior statul s-a delimitat judecand si executand in parte grupul Turcanu.
Celalat experiment era de tip chinezesc si s-a desfasurat la Aiud dar, nu mai povestesc acum pentru ca am postat in primele pagini un articol pe care va invit sa il cititi si sa imi spuneti ce parere aveti.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=147927&REPLY_ID=5603431


Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput