Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Monnvas, cand recurge la judecati de valoare, istoria devine politica si propaganda. treaba istoricilor nu este sa decida daca detinutii merita sa fie sanctificati de BOR, e separatia puterilor in stat, BOR e autonoma, istoricul nu e juriu suprem, e doar un observant. eu am interpretat interpretarile lui Aka referitor la comertul si profanarea osemintelor din calitatea sa de crestin revoltat, nu ca pe o expertiza stiintifica.

exact cum ai descris tu, vad si eu istoria, relativa, subiectiva, deconstructivism in floare. :-)

poate daca dati si voi ignore la bruiaj, inainteaza si discutia asta undeva benefic pentru toti - o intelegere si acceptare mutuala.
]

Bruiajul cui!Al meu, sau al acelora care spun:..."noi ne inchinam la ce cunoastem..."?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Monnvas, desigur ca exista un singur crestinism :). Daca ar fi sa-l caracterizez foarte scurt, crestinismul e cam asa: ceva ce nu obliga la nimic si nu are nevoie de nimic . Cu cat aparatorii lui sunt mai multi si mai revendicativi, cu atat crestinismul e mai departe de ei.
Toate urateniile ce s-au petrecut si se petrec inca in numele "crestinismului" (chiar si aici, pe DC) sunt ceva-uri de la care, daca am putea, ar trebui sa ne intoarcem privirea.

Daca ei au fost sfinti sau martiri?
Cred ca ne putem permite sa-i judecam corect, folosindu-ne de o singura data: au condamnat sau nu ML? Macar in ultima clipa de viata.
Daca bilantul ML ar fi indicat, la sfarsit, macar un singur om ucis intentionat, sub stindardul sau, pretendentii la titlul de martiri si sfinti crestini trebuie sa se fi dezis de ea. Obligatoriu!!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.




Stii, aici iar e greu de aflat/cuantificat... Daca s-au dezis deep inside si n-au apucat sa spuna mai departe? N-au vrut sa se dezica de colegii de suferinta din penitenciar, de ex., dar s-au lepadat de actiunea agresiva a ML.

Perfect de acord cu tine. Adevarata credinta nu se striga cu surle si trambite. Fanatismul sau fariseismul da. Dar adevarata credinta vorbeste de la sine, n-are nevoie de laudatori.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

B.nica, din DEX n-am aflat de ce nu e bun titlul.

[Conchita, io inca mai am rabdare... cand o sa o pierd o sa dau si eu ignore]

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas
Nu poti rupe ML de crestinism, ca asta-i mana pe ei in lupta, e perfect logic. Inseamna ca tre' sa relativizam si crestinismul asta. Inseamna ca exista un crestinism al timpului lor si altul al timpului nostru, care, teoretic, ar trebui sa fie intarit si imbogatit de experienta interbelica (si esecurile ei).


Elementul cheie vine din aspectul de "mostenire", in sensul deturnarii catre mesaje nationaliste (in perioada interbelica dar si contemporana) a conceptelor crestinismului. ML a prezentat o versiune "nationala" a crestinismului, cu scopul precis de a se erija in arbitru "moral" al epocii. La fel, in deceniul '80 dar si dupa revolutie, cu ajutorul regimului sau nu, au aparut "teorii istorice alternative" precum propaganda lui N. Savescu ori miscari similare pe scena politica si literara din Romania de azi (nu citez, ca nu merita spatiul). Desigur, asemenea demersuri sunt usor eliminabile prin ... simpla lectura. Din Strabo, de exemplu.

Elementul comun, nationalist, este cel care permite derapajele politice, sociale si nu in ultimul rand, religioase. In sensul asta, BOR a participat (si participa) activ la propagarea unor mesaje complet non-crestine, de izolationism cultural si economic. Masa lor de manevra e constituita atat din intelectuali cu interese dubioase cat si din ignoranti de tot felul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

B.nica, din DEX n-am aflat de ce nu e bun titlul.

[Conchita, io inca mai am rabdare... cand o sa o pierd o sa dau si eu ignore]



Ups!M-ai speriat!
Mr. Google iti ofera mai multe variante pt. ..mesianic.In varianta d-lui Aka este bine ales!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Maru, multam' fain pt raspuns. Vaz ca Aka m-a sarit cand il rugam sa-mi zica de grupul mincinosilor. Ma interesa efectiv istoric.
Eu eram sigura ca exista cioara aia alba, adica legionarul care n-a dat o palma unei muste (a nu se intelege ca a dat altcuiva) si care a suferit ca un caine in penitenciare. Practic, nu ma intereseaza decat informativ, criminalii din pura si libera vointa. Eu n-am avut bunici sau altfel de rude cu legaturi legionare. Pe mine m-au cutremurat povestile de la Aiud, Pitesti, Gherla. Cel putin, in experimentul Pitesti, au fost si legionari si evrei si taranisti...ce conta? Mai avea importanta eticheta?
Si am confirmarea ca a generaliza face parte dintr-o tactica prost inteleasa de suprimare, una e adevarul istoric (cu toate sensurile adecvate), alta e ceea ce ne-ar place sa auzim. Daca ar fi dupa mine, n-as mai pomeni veci de legionari, dar oare e corect sa-i aduni pe toti in aceeasi oala, facand dreptate unora, nu risti sa nedreptatesti pe altii?
Si inchei spunand ca as gasi extrem de potrivit sa citim cateva din marturiile adunate de AkaManah, nu de aceea le-ai strans, sa le impartasesti publicului larg?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Daca bilantul ML ar fi indicat, la sfarsit, macar un singur om ucis intentionat, sub stindardul sau, pretendentii la titlul de martiri si sfinti crestini trebuie sa se fi dezis de ea. Obligatoriu!!


La fix, Denizel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas
Nu poti rupe ML de crestinism, ca asta-i mana pe ei in lupta, e perfect logic. Inseamna ca tre' sa relativizam si crestinismul asta. Inseamna ca exista un crestinism al timpului lor si altul al timpului nostru, care, teoretic, ar trebui sa fie intarit si imbogatit de experienta interbelica (si esecurile ei).


Elementul cheie vine din aspectul de "mostenire", in sensul deturnarii catre mesaje nationaliste (in perioada interbelica dar si contemporana) a conceptelor crestinismului. ML a prezentat o versiune "nationala" a crestinismului, cu scopul precis de a se erija in arbitru "moral" al epocii. La fel, in deceniul '80 dar si dupa revolutie, cu ajutorul regimului sau nu, au aparut "teorii istorice alternative" precum propaganda lui N. Savescu ori miscari similare pe scena politica si literara din Romania de azi (nu citez, ca nu merita spatiul). Desigur, asemenea demersuri sunt usor eliminabile prin ... simpla lectura. Din Strabo, de exemplu.

Elementul comun, nationalist, este cel care permite derapajele politice, sociale si nu in ultimul rand, religioase. In sensul asta, BOR a participat (si participa) activ la propagarea unor mesaje complet non-crestine, de izolationism cultural si economic. Masa lor de manevra e constituita atat din intelectuali cu interese dubioase cat si din ignoranti de tot felul.

Sunt convinsa ca o bata pe capul lui Dan Puric ti-ar face f. bine la gastrita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas


Stii, aici iar e greu de aflat/cuantificat... Daca s-au dezis deep inside si n-au apucat sa spuna mai departe? N-au vrut sa se dezica de colegii de suferinta din penitenciar, de ex., dar s-au lepadat de actiunea agresiva a ML.



Monica, parerea mea este ca dezicerea deep inside are valoare doar atunci cand odata cu ea, cu dezicerea adica, se incheie in mod satisfacator ceva.
In cazul lor, dezicerea publica era absolut necesara pentru ca ea putea incepe eventual ceva. Iar acel ceva extrem, extrem de important era si dezicerea celorlalti, era deschiderea mintii si inimilor celorlalti.
Daca cineva se dezice doar deep inside de ML (care a adus atata suferinta si prin intermediul lui, direct sau indirect), as zice ca-si tradeaza colegii de suferinta, nicicum ca-i protejeaza: daca il iubesti pe cel de langa tine, il ajuti si pe el sa ajunga la lumina (sfintii se presupune ca au ajuns la lumina si nu trebuie sa o tina sub obroc, nu?) Cu ML in brate, cu o credinta schilodita de niste minti bolnave, nu poti fi in lumina.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

De ce trebuie sa monopolizam subiectul cu ML si nu cu MM?

Mergi la inceput