Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

ce inseamna 'mae govannen'?


E o replica din trilogia (si filmul) Lord Of the Rings, in limba elfa si se traduce "bun venit" sau "bine ne-am gasit".



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amina_Marina

Popii a cam uitat sa respecte Evanghelia si baga 60% traditia.


Crezi ca tu cunosti si respecti Sf Scriptura mai mult decat preotii?

AkaManah, de ce ai deschis subiectul? Il inchisese Laura pe cel precedent si ai deschis altul ca nu se terminase de improscat cu noroi? De ce nu-i puteti lasa sa se odihneasca in pace? Cine v-a investit pe voi ca judecatori?

Cine este omul, ca sa carteasca impotriva Celui ce a facut cerul si pamantul?

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Hey...eu nu dau cu noroi in nimeni.Pur si simplu mi-am spus parerea.
Noi, nu ii lasam sa se dihneasca in pace? Noi inventam ca oasele lor fac minuni?!Voi chiar credeti treaba asta?


Sar`na Laura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

ce inseamna 'mae govannen'?


E o replica din trilogia (si filmul) Lord Of the Rings, in limba elfa si se traduce "bun venit" sau "bine ne-am gasit".

[/size=1]



Sar'na si eu, Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Aici am niste idei pe care amicii mei le inghit mai greu.
Daca luam logic problema, Isus a fost evreu, evident avand religia vremii (sa nu uitam ca participa activ in Templu) deci, nu cred ca Isus si-ar fi dat girul ca in numele lui sa se contureze o religie anti evreiasca cum este religia crestina azi. Parerea me este ca religia crestina, ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta isi are la baza interpretari ulterioare (Conciliul de la Niceea) sau chiar de mai inainte de la apostolul Pavel. Acesta a fost cel mai activ propovaduitor al istoriei lui Isus dar aici apar niste probleme. In primul rand, Pavel nu l-a cunoscut pe Isus deci marturiile sale sunt secundare si, in al 2-lea rand era roman deci dintr-o cultura diferita si relativ opusa culturii evreiesti. Am impresia ca Pavel a propovaduit cuvantul divin trecandu-l prin filtrul sau roman. In plus era o miscare inteligenta acordand crestinismul, asa cum l-a inteles el, politeismului roman evident sperand ca va fi mai usor acceptat de romani si de Imperiu in general. Majoritatea dogmelor crestine actuale au la baza cuvantul apostolului Pavel. In timp bisericile mari cu centrele la Constantinopol si Roma reusesc sa infranga biserica mama, originala care isi avea sediul in Israel. Pana in anul 800 Roma platea bisericii mama. De abia cu ocazia momentului 1054 si a cruciadelor devine biserica universalista, papa devenind "inlocuitorul lui Dumnezeu pe pamanat". Deci biserica lui Isus, originala, se pierde in negura istoriei undeva in jurul anului 1000.Se pare ca ramasite au mai rezistat o vreme in Irlanda unde au fost mai greu de distru din cauza comunicatiilor dificile ale vremii.


haha, bine ai venit in club, nu esti singurul care gandeste asa, uite subiectul asta daca vrei:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=147224

cat despre legionari, tu spui ca de fapt ei au fost crestini autentici si ca scopul lor a fost, initial, de iluminare a poporului analfabet. ok, te cred. spui ca i-ai cunoscut personal pe detinuti, deci parerea ta are greutate ca martor. eu iti creditez opinia pentru ca se vede clar ca ramai critic si obiectiv, e de apreciat. multumesc pentru explicatiile detaliate.

Ica, nu te supara, vorbim si noi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Hey...eu nu dau cu noroi in nimeni.Pur si simplu mi-am spus parerea.
Noi, nu ii lasam sa se dihneasca in pace? Noi inventam ca oasele lor fac minuni?!Voi chiar credeti treaba asta?


Sar`na Laura.


Fara ''scuzele de rigoare'' (care au fost un bun pretext) carei religii apartii? Nu de alta, insa conform ortodoxiei - Nu judeca ca sa nu fii judecat.


Cine este omul, ca sa carteasca impotriva Celui ce a facut cerul si pamantul?

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Ce relevanta are? Subiectul este despre demagogie, fapte penale (legionari) si escrocherii (afaceri cu oseminte).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ica, probabil ca ar fi fost mai potrivit ca acest subiect sa se gaseasca la un subforum despre stiinte. In fond, s-a dorit o discutie pe marginea unor fapte istorice, nu o discutie pe marginea unor texte religioase sau dogme sau scripturi. AkaManah este istoric, nu teolog. El ne-a spus faptele asa cum le prezinta istoria si dovezile istorice. Daca printre aceste dovezi istorice se regasesc si actiuni nu tocmai corecte ale unor prelati ai religiei ortodoxe, asta nu inseamna ca prezentandu-le asa cum sunt, se erijeaza aici cineva in judecator.





Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

AkaManah, Sfantul Apostol Pavel s-a nascut în Tars sub numele de Saul, fiind din neamul lui Veniamin (deci nu era roman). Saul a devinit fariseu sub Gamaliel, unul din rabinii sefi ai iudeilor din zilele acelea. Dupa studiile îndrumate de Marele Rabin, Saul a fost o vreme unul din capii persecutiilor împotriva crestinilor, pentru ca mai apoi sa devina crestin si sa aiba el insusi parte de o moarte martirica.(Pentru detalii consultati Vietile Sfintilor.)

As vrea sa mai spun ca ma deranjeaza ca se face referire la preoti cu apelativul "popa"; mi se pare la fel de deranjant ca si folosirea apelativelor "jidan" sau "cioroi".
De asemenea nu inteleg rostul unor afirmatii denigratoare despre parintele de la Aiud, si referirile cu subinteles despre Inalt Prea Sfintitul Bartolomeu Anania ( asa ar putea zice cineva ca si pastorul baptist de la biserica x e sarlatan sau ca cel penticostal e nebun ca "vorbeste in limbi").

Si, DA , o parte din cei morti la Aiud sunt sfinti martiri, o dovedeste si faptul ca moastele (osemintele) lor au un parfum deosebit, sunt izvoratoare de mir.

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

mamabear, am o singura intrebare pt tine: Stii ce a facut in timpul comunismului 'Inalt Prea Sfintitul' (am citat din ce ai spus tu, pt ca eu personal nu-i pot spune asa unui criminal) Bartolomeu Anania ?



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput