NUUU hotarit E-urilor din hrana zilnica!!!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui maminuta

Allinta super reteta,numai iaurtul ala Danone cred ca ar merge inlocuit cu un iaurt facut in casa.



Maminuta, nu am rabdare sa fac iaurt in casa.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Allinta o sa incerc si reteta ta ca tar bine suna, numai sa gasesc feta greceasca care seamana cu telemeaua de care vb tu.La cap iaurturi este un aparat f bun cu borcanele mici in caree f usor de facut, poti sa incerci cu ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005

Allinta o sa incerc si reteta ta ca tar bine suna, numai sa gasesc feta greceasca care seamana cu telemeaua de care vb tu.La cap iaurturi este un aparat f bun cu borcanele mici in caree f usor de facut, poti sa incerci cu ala.


Silvi, despre ce aparat vorbesti ?

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariyana spune:

Buna, uite eu folosesc un aparat pt facut iaurt din lapte de soia si pot sa ti-l recomand si tie ,este ft bun, isi merita banii...vezii mai multe detalii
http://www.iaurt.secretul.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Silvi,asteptam retetele testate peste weekend.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Nicole sa stii ca am testat reteta de facut vegeta acasasi nu mapot lauda inca cu vreo reusita ...adica am reusit sa usuc legumele taiate lamele in cuptor in 2 etape de foc mic si usa deschis dar nu reusesc sa le macin fin cu minirobotul meu desi e din cel puternic cu care fac si carnea...se pare ca totusi sunt prea dure sa vad cum le maruntesc Daca nu o sa reusesc fe laf legumemaruntite si gata. Azi am luat inca o serie si incerc sa le macin in prima faza si sa usu asa, revin cu informatii
Allinta exact u aparat din cel prezentat dar sunt o multime care au si recipiente incluse , borcanase. Le tinela temperatura optima ca se se faca in 24 de ore si ai tot felul de optiuni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stellutza spune:

Va salut fetelor si totodata salut ideea acestui topic. Am inceput sa citesc acest topic dupa ce am vazut ideei de retete postate pe acest forum , retete pentru copii, care m-au facut sa ma iau cu mainile de par.
Unele fete spun la acest topic ca nu avem alternative, BA AVEM !!! si multe chiar.

Cum mult inainte sa devin mama am incepu sa mananc mai sanatos, iar acest lucru este foarte benefic pentru copilul meu in primul rand, pentru ca v-a invata ce inseamna mancare sanatoasa de mic.
Eu personal nu mananc mezeluri, carne de porc, fast food si nici nu folosesc aditive alimentare la gatit, iar asta fara efort pentru ca nici nu poftesc la ele.
Copilul meu mananca dor mancaruri gatite de mine si inclusiv borsul este facut in casa de bunica sotului meu, iaurtul este facut de mine sau soacra mea, branza la fel si evit cu desavarsire carnea de pui cumparata care este extrem de daunatoare mai ales copiilor.
Puiul meu papa carne de gaina sau pui doar de tara si de cumparat , ma limitez la carnea de vitel.
Iaurtul il prepar cu fructe proaspete, cereale integrale bio, nuci macinate si astfel devin un deliciu pentru bebei.
Pentru mamele care nu stiu, puiul din comert este extra umflat cu hormoni de crestere pentru un profit mai rapid, iar acesti hormoni odata ajunsi in organismul copilului pot provoca tumori si alte nenorociri pe car le dau cu mana nostra copiilor nostri.
V-a spun asta din postura unei femei fara ovarul drept( extirpat cand aveam 17 ani, odata cu un chist ovarian de 22 cm ) si cu celalalt ovar polichistic si in urma multor analize patologice am aflat ca acest chisturi au fost alimentare de-a lungul anilor cu hormoni proveniti din alimente.
Astazi fetitele fac chistulete inca inainte sa aiba menstruatie iar asta este o problema pe care mamele nu o iau in calcul si este aproape o crima.





Stella, mami de Maya Maria-Ayeneea
Poze http://picasaweb.google.ro/StellutzaPopescu/Maya5Luni?authkey=Gv1sRgCN3TnL3fge--qAE&feat=directlink

Povestea nasterii
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134322

"realizarile unui om, reflecta corectitudinea, perseverenta, principiile, intelepciunea SAU gradul de tupeu cu care baga mana in buzunarul altuia"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Stellutza
V-a spun asta din postura unei femei fara ovarul drept( extirpat cand aveam 17 ani, odata cu un chist ovarian de 22 cm ) si cu celalalt ovar polichistic si in urma multor analize patologice am aflat ca acest chisturi au fost alimentare de-a lungul anilor cu hormoni proveniti din alimente.
Astazi fetitele fac chistulete inca inainte sa aiba menstruatie iar asta este o problema pe care mamele nu o iau in calcul si este aproape o crima.


Voi intreba medicii daca ceea ce afirmi tu este veridic.
Intrebarea mea este urmatoarea : mamele care nu au de unde sa cumpere carne de la tara sunt criminale ?! Si ce ar trebui sa facem noi, sa crestem puii pe balcon ?

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

allinta nu te supara, ea doar a vrut sa ne ofere un sfat!:-)

allinta nu am rude la tara dar m-am dus la tara si mi-am cautat surse pt oua si pt pui! am intrebat, am cautat si am vazut curtea, cum sunt crescute, ce mananca si asa pot sa-mi cumpar oua si carne de pui sau curcan pe care-l congelez si am cand este nevoie. Se poate daca vrem!

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

allinta nu te supara, ea doar a vrut sa ne ofere un sfat!:-)

allinta nu am rude la tara dar m-am dus la tara si mi-am cautat surse pt oua si pt pui! am intrebat, am cautat si am vazut curtea, cum sunt crescute, ce mananca si asa pot sa-mi cumpar oua si carne de pui sau curcan pe care-l congelez si am cand este nevoie. Se poate daca vrem!


Deus, nu stiu daca situatia este atat de alarmanta precum o prezinta Stellutza.
Voi vorbi cu medicii pe care ii cunosc si va voi scrie ce am aflat.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput