NUUU hotarit E-urilor din hrana zilnica!!!!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

3 zile au stat ai mei la pat dupa ce au mancat niste cirnati "proaspeti" de la un supermarket din Constantza.
varsaturi ,diaree, dureri de burta...
Noroc ca eu nu am mancat si macar am putut sa am grija de ei.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Am zis sa intervin si eu aici putin ca nu m-am abtinut. Noi de obicei cautam sa mancam produse naturale, si in cantitati reduse ca incepem sa ne "umflam" putin. Si sunt o gospodina la inceput de casnicie, invat, ma documentez. Din intamplare am dat peste o reteta pe net care mi-a facut cu ochiul. Cartofi, sfecla la cuptor cu coaja si impachetate fiecare bucata in folie de aluminiu. Aveam carnita de vita gatita in frigider si cu mujdei de usturoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

despre cola...


http://health.yahoo.net/experts/eatthis/3-shocking-soda-facts

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

despre mcdonald's...

http://news.yahoo.com/blogs/sideshow/mcdonald-confirms-no-longer-using-pink-slime-chemicals-171209662.html



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Va recomand un blog foarte interesant si util, cel al Cristelei Georgescu. Ei sunt vegetarieni, dar eu zic ca blogul e util si celor care nu practica acest regim. Are si foarte multe retete de dulciuri de casa foarte sanatoase, hranitoare si delicioase. Plus idei de meniuri zilnice pt copii. Doar ca e mai greu putin cu copiii obisnuiti cu altfel de mancare, cum e cea mare a mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

1)pentru Laura.Carol: Sarea de bucatarie( NaCl) fie ea la suprapret( bio) sau la sac de plastic are efect hipertensiv, motiv pentru care se impune un control strict la persoanele cardiace. In afara de asta cea de uz alimentar contine si iod sub forma de iodura de potasiu. Acest supliment nu se adauga pentru instaurarea Noii Ordini Mondiale ci pentru a preveni hipotiroidismul( popular: gusa ) in zonele in care din populatia alimentatiei lipseste iodul (alge..etc).
Antiaglomeranti se folosesc in toate pulberile in cantitati foarte mici asa ca nu te teme..

2) E= emulgator iar emulgator =/= cancerigen .Subiectul trebuie tratat in particular, de la substanta la substanta dar cercetatorii ziarului Libertatea nu au suficient timp pentru asta.
Principalele cauze de cancer sunt constituite de alimentatia proasta si ieftina ( nu e vorba de substante malefice ascunse), iritatiile cronice..corelate cu consum de alcool,stress,expunere la radiatii solare. Nu degeaba suntem campioni la cancer...ganditi-va ca in romania multa lume mananca ,,bio'' in comparatie cu alte tari in care nu se mai produce nimic in mediul rural dupa metode clasice.

3) nu va mai incredeti in prospecte cand vreti sa aflati compozitia. Am intalnit destule minuni in preparate ,,din plante'' comercializate in farmacii ca fiind naturale. o eticheta cu mentiunea ,, BIO'' nu e greu de tiparit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mystique2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MamideIngeras

Referitor la Mirodenia de la Fucks
este o mare marlanie si o minciuna grosolana.
Asa zisul condiment natural 100% contine extract de drojdie care este glutamatul de sodiu sub alta denumire.Asa ca.....nu aveti incredere in aceste reclame.

O mare rusine ca se manipuleaza dorinta oamenilor de a manca putin mai natural.

Sanatate

Eu pun Fuchs in mancare, in cantitati mici, am crezut ca este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

"Food writer Stefan Gates sets off to uncover the truth about those notorious artificial food additives. He wants to find out where these chemicals come from and what they actually do in our food. Expecting to uncover a world of synthetic chemicals that are best avoided, Stefan learns that many are actually completely natural and could even be beneficial to our health. His journey begins with artificial colours. Stefan discovers why these chemicals don't just affect the look of our food but its taste as well."

este comentariul de pe site-ul in care documentarul va rula in eter doar pentru 6 zile ( la noi a aparut la tv in seara asta; nu m-am putut abtine sa nu va tin informati cu evenimentul pentru ca este o revelatie de informatie pe intelesul tuturor; o calatorie in food aditives, episodul 1!
cine este ingrijorat de aditivi alimentari, euri, recomand calduros documentarul, stiintific sustinut, si experimentat.
vizionare interesanta:

http://www.sbs.com.au/ondemand/video/2264573705/Food-Additives-An-Edible-Adventure-S1-Ep1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

iata si episodul 2; imi pare rau ca am intarziat, episodul este in eter doar astazi. cine apuca sa il vada, mai are un alt avantaj in intelegerea Eurilor, dpdv stiintific;

http://www.sbs.com.au/ondemand/video/2266589437/Food-Additives-An-Edible-Adventure-S1-Ep2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

astazi a fost al treilea episod, si s-a vorbit despre indulcitorii artificiali, emolsifiatori, prezervativi...toti din categoria E-urilor, naturali si artificiali.

iata linkul
http://www.sbs.com.au/ondemand/video/2270837265/Food-Additives:-An-Edible-Adventure

Mergi la inceput