NUUU hotarit E-urilor din hrana zilnica!!!!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danii spune:

Avea dreptate o cititoare de aici, orice cumparam de la magazin contine intr-o mai mica sau mai mare masura E-uri . Daca vrei sa mananci sanatos atunci trebuie sa te muti sa tara si sa-ti produci totul, ceea ce nu cred ca e cu putinta dupa cum nu e posibil sa mergi in magazin si sa iei toate produsele la mana si sa le cauti de E-uri . Tot ceea ce poti sa faci e cumpatare si ocolirea totala a alimentelor care nu sunt sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.carol spune:

Incearca de la DM condimente bio cu 5 lei pachetul de 6 cubulete, iar legume bio iti pot fi aduse acasa cu 30 lei/saptamana un cos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.carol spune:

Eu comand legume bio de la www.cosul-bio.ro .De asemenea de la DM cumpar cuburi de legume bio cu 5 lei cutia de 6 cuburi, pasta de rosii, cereale bio, cacao bio.Biscuitii ii iau de la plafar sau Mega Image, iar carnea de pui de la Mega Image( de la coco rico fara sa fie hraniti cu hormoni, sau antibiotice).
In legatura cu sarea , cea din comert pentru a evita întarirea sarii rafinate, fabricantii industriali îi adauga un „antiaglomerant“, E 535, adica… ferocianuri de sodiu, un aditiv în mod clar toxic care este o sare a unei cianuri de fier, oricât am vrea sa dregem busuiocul . Se înlatura oligomineralele, bune pentru sanatate,si se adauga E 535 (ferocianura de sodiu), daunatoare sanatatii

Sarea rafinata nu numai ca nu are nici o calitate terapeutica si nu mai da cu adevarat gust alimentelor gatite, dar provoaca, în plus, hipertensiune.
Sare nerafinata se gaseste la plafar, la DM in Real , Naturalia Impex SRL. Incercati, nu schimba gustul mancarii si este si sanatoasa.
Laura mami de Sofia 11 luni si Denisa 5 ani si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

http://numaiunaltblog.wordpress.com/2011/12/18/e-621-monoglutamat-de-sodiu-inca-un-motiv-sa-ti-schimbi-alimentatia/#respond

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

de cca 10 ani nu consum deloc mezeluri,vegeta, sucuri acidulate. toate le fac in casa.

produse de patiserie nu cumpar.
fornetti au dat faliment si mi-a parut bine. pateul lor cu branza avea 2% branza,restul aditivi.li se spunea prajitura chimica.o bomba pur si simplu.
sare neiodata se gaseste in bucuresti,e importata din ucraina.e sare grunjoasa,dar cernuta e super ok.

poate va ajuta info de mai jos
-

Aditivi suspecti. Printre aditivi, cei mai rai si alergeni sunt:

- acidul benzoic si benzoatul de sodium (E211) din siropuri, vinuri, conserve de peste, maioneze, sosuri gata preparate, branzeturi;
- anhidrida sulfuroasa si sulfite (E220), continute in vinurile albe, otet de vin, cidru, sucuri de fructe, fructe uscate si tropicale, fructe conservate si zaharisite, marmelada si gemuri, condimente si sucuri fabricate, muraturi in otet, fructe de mare si crustacee;
- nitrati si nitriti, prezenti in calitate de conservanti si aromatizanti in carnurile prelucrate (hot dog, salamuri);
- tartrazina(E102) si eritrosina (E127), coloranti galbeni si rosii, utilizati in produse de cofetarie (bauturi nealcoolice, siropuri, lichioruri, fructe zaharisite, inghetate) si in produse farmaceutice;
- glutamatul monosodic (E621), folosit pentru a da gust preparatelor din industria alimentara, pentru sortimentele de carne conservate si ambulate, precum si in restaurante.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

noi nu consumam:
vegeta,
produse cu MSG
sosuri la borcan
conserve
sucuri,cola
mezeluri-(mancam salamuri de buna calitate dar in cantitati mici si ra),fff rar hot dogs(naturali) si doar de vita, niciodata porc si pui
dulciuri din comertz-f. rar(ma uit la un continut redus dde zahar si ridicat de fibra)
maioneza, ketchup-rar
paine cumparam 1 /saptmana(restul fac in casa)
carne tocata-niciodata
brinzeturi incercam cat mai naturale si de buna calitate.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

noi nu consumam:

carne tocata-niciodata



Da' asta ce are?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

noi nu consumam:

carne tocata-niciodata



Da' asta ce are?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


m-am referit la carnea tocata din comert:

-nu stii ce parti sunt folosite
-cata grasime are
-sigur sunt adaugate E-uri si substante chimice(ammonia)
-nu stii cat de proaspata este

la fel si cu carnatii,hot dogs...

de ce sa cumperi tocata cand poti sa cumperi bucata mai mare care vezi macar ca nu e injectata, stii ce parte este(pulpa...), vezi cata grasime si adaugi condimentele care tu le vrei nu ce adauga altii.
cumperi o masina de tocat electrica si ai carnea tocata in 1 minut+alte 5 cat iti ia sa speli masina.nu se merita?

eu cred ca treb sa ne straduim atit cat putem sa stim ce mancam, ce dam la copiii nostri iar internetul ofera aceasta putere de informare.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am inteles, inseamna ca nu cumperi, nu ca nu mancati carne tocata niciodata.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

rufus,sapt trecuta sotul s-a ocupat sa cumpere diverse.cum vroiam sa fac musaca a luat el carnea,dar direct tocata.la insistentele familiei si ca s anu par paranoica,am gatit cu ea.
pe scurt:200 de hemisuccinat, bube,varsaturi.imposibil de mancat.
si arata traznet,cand a luat-o.

Mergi la inceput