Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))

Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :)) | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj



Va invit la capitolul ZECE.

Imi cer scuze gradinareselor ca am intirziat nepermis de mult cu deschiderea unui nou capitol si nici macar nu am nimic de spus in apararea mea decit ca imi face atit de bine sa va revad
la subiectul meu preferat care cistiga intotdeauna cind discutiile devin diversificate prin bogatia participarilor, mai ales daca pe linga gradinile autohtone mai citim si despre cele americane, canadiene, braziliene, chinezesti sau stiu si eu...groelandeze sau polare.
Frumos (iar eu ador frumosul) e sa facem schimb de idei de la om la om, trecute prin filtrul unei emotii sau a unui sentiment prietenos. Cu drag, asa...

Date stricte, la obiect ( sau doar la subiect), date pe scurt, informatii cu caracter pur tehnic sau limitate de
harta sol si soiuri de plante se gasesc in cantitati uriase pe google ( cine face o lista de cautari cu cuvinte cheie la tema poate culege acest tip de date de sa umple un caiet studentesc intr-o seara).
NU acesta e scopul nostru aici ( va rog, lasati-ma sa cred si sa-mi doresc asta), nu-i asa?




Oricum, nu sint chiar in urma cu cititul (mai am citeva pagini de "rumegat" dar ma grabesc sa deschid
un nou subiect ca asa ne sta bine) si sint atit de bucuroasa ca scrieti despre gradinile voastre si le mai si aratati... pentru mine una sinteti modele de urmat mai ales in ce priveste perseverenta.
Va multumesc mult!


Rasfoiti si capitolele anterioare de va intereseaza:


Pe 1
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115620&whichpage=1

Pe 2
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117667&whichpage=1

Pe 3

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119147

Pe 4
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120688&whichpage=1

Pe 5

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124764

Pe 6

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132753


Pe 7

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135787&whichpage=1

Pe 8

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137719&whichpage=1

Pe 9
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139696


Din sfirsitul episodului trecut :

Simali scria:



Am fost sa-mi vad gradina si am descoperit ca micile tuia au fost afectate de caderile masive de zapada. Tufele trebuiesc scuturate iarna de zapada si eu nefiind acolo n-am facut nimic.

Sunt de asemeni ingrijorata de trandafiri. Ma intreb cati dintre ei au fost soiuri care sa reziste sub -15 grade? La noi au fost -18 grade ieri.

Asta-i ceva ce ma dispera pe mine la magazinele de plante din Romania. Toti (inclusiv revistele de specialitate cum ar fi Gradina mea) iti arata poze frumoase cu plante de fel si chip dar niciunii nu-ti spun clar pana la ce temperatura rezista in gradina. Am auzit la un magazin de plante chiar gogorite de tipul "sigur ca merge Rhododendronul acesta in gradina. Mai ales ca la noi nu mai sunt iernile de alta data". Era o specie pe care am gasit-o rezistenta pana la -10 grade intr-un catalog de plante dar pe care ei o recomandau calduros gradinareselor credule. Costa cam 100 de lei bucata si am vazut doamne cumparand cate 3-4 bucati odata. Cati bani trebuie sa mai aruncam pe apa sambetei pana cand sa intervina protectia consumatorului sa specifice clar pe etichete temperatura de inghet?

Iar Alintaroma:

Afara a nins astazi, am omat proaspat de 3 inch si pe linga trotuar au aparut 3 musuroaie de cirtite . Ce sa fac oare? cel mai probabil trebuie sa astept pina in primavara sa ma lupt cu ele sau sa sper ca se vor muta la vecini pina atunci .
Voi ce parere aveti? Help!!!


“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

phew, daniela ca mi-ai copiat mesajul aici. Credeam ca ai lacatit usile sa scapi de cirtitele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma

phew, daniela ca mi-ai copiat mesajul aici. Credeam ca ai lacatit usile sa scapi de cirtitele mele

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!


No way. N-as face asa ceva never. Cirtitile alea au rolul lor bine stabilit in ecosistem si in multiculturalitatea subiectului nostru.


“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Am si eu problema asta cu cartitele. M-am documentat (pe cat posibil, ca nu stiu cum naiba dar am ajuns sa avem mai multe informatii despre suricate si vulpea desertului decat despre banala cartita sau despre vulpe) si am aflat ca ar exista o metoda naturala (fara otravuri care pot distruge ecosistemul gradinii).

Se pare ca ar fi un animal insectivor. Ea nu mananca radacini sau bulbi decat daca-i stau in cale (ca trece cu galeria prin ele) sau poate sa le deranjeze cand scoate musuroiul. Si cica daca lasi cartita in pace un an si te multumesti sa indeprtezi doar pamantul inestetic pe care-l scoate, ea termina de sapat sistemul de galerii si nu te mai deranjeaza decat extrem de rar. Plus ca ai un aliat subpamantean in lupta cu larvele de carabusi sau gandacii de colorado. Isi fac adevarate provizii de gandaci si viermi in galeriile lor, provizii pe care le consuma iarna cand nu mai gasesc mancare. Sunt tari (ca Germania) unde cartita este ocrotita de lege si nu ai voie s-o omori. Tocmai pentru ca in realitate ea nu este un daunator adevarat asa cum se credea ci parte integranta a unui ecosistem natural sanatos.



"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

In cazul asta trimiteti incoace o cirtita din aia, ca pe aici n-am vazut si gradina e numai bugs, bugs, bugs...

Daniela , ma bucur ca ai aparut si ne dai vesti despre tine. Il antrenezi pe junior sa-l ajute pe bunicul la gradina?
Chiar ma gindeam la tine zilele trecute, sper ca s-a rezolvat problema cu vecinii.

La noi se intoarce iarna pentru vreo doua zile, iar alerg cu pinza protectoare la smochin!
Am avut o brindusa amarita si vad ca s-au intors vreo cinci lalele din zecile pe care le-am plantat. Narcisele incep sa faca boboci, unele dintre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

In cazul asta trimiteti incoace o cirtita din aia, ca pe aici n-am vazut si gradina e numai bugs, bugs, bugs...

Lume multa, oameni putini


Astept PM cu adresa
Acum tot nu pot face nimic ca ninge de 2 zile si la noi iarna mai tine inca 2 luni ... Astept primavara sa vad daca or mai apare. Stiam ca au vecinii din curba (noi stam intr-un cul-de-sac) dar tot speram sa nu ajunga si la noi ca abia incepea si gazonul nostru sa fie in rind cu lumea
Eu v-am intrebat sa fiu pregatita cu tactica de atac si aparare daca problema devine acuta
La animalute stam bine oricum, avem curtea din spate plina de ingrasamint natural de iepure , pe proprietate in spate trece un piriias si avem inclusiv un soi de castori care vin pina linga casa, caprioare si veverite. Sunt si sumedenii de pasari care mai de care mai frumoase. Le pot vedea acum in copaci ca padurea e fara frunze. Rosii, galbene, verzi, albastre ... chiar si un soi mai rar de eagle de l-am vazut la ziarul local si l-am recunoscut ca m-a omorit talentul fotografic intr-o zi si mi-am pus "luneta" la camera si am facut citeva poze la pasarele.
Bag sama ca doar cirtitele lipseau din peisaj dar dupa cum zice Simali e de bine
Eu abia astept primavara sa vad recolta de lalele, brinduse si zambile si apoi sa reapuc de plantat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Aoleu, cu atitea animale pe acolo nu stiu cite plante supravietuiesc! Iepurii nostri au facut ravagii in curte, acum am reusit sa "sigilez" curtea si n-au mai intrat.
Din cite aud nici cu caprioarele nu-i mai simplu.
Eu mai am si veveritele care mi-au rupt anul trecut lalelele si mi-au furat piersicile.
Nici cu Gica (pentru cine nu stie, Gica Tiger e pisica noastra)nu mi-e rusine, scurma prin toata curtea si "ingrasamintul" produs de el nu face bine deloc la plante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Ramona so far tot ce am plantat anul trecut e safe & sound . Nu ne-au stricat nimic prin gradina animalutele. Desi niste vecini de-ai mei, pensionari si care gradinaesc mult (ca de altfel familiile tinere din jur au doar gazon, 3 tufe si bolovani ... adica care free)se plingeau ca au probleme cu iepurii. Eu doar ii vedeam dimineata la pascut si veneau in truma ca preferau gazonul nostru ca era fresh si nu de ani de zile ca al vecinilor . Dar in rest toate plantele si copaceii sunt intacti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Alintaroma nu ne pui si poze cu animalutele si pasarelele tale?
Pe-aici pe la noi am vazut si eu in iarna asta pasari pe care nu le zaresc in mod obisnuit, evident ca nu le stiu nici numele...
Cred ca au venit cautand hrana, greu de gasit pe gerurile astea cu muuuulte grade sub zero! Le zaream de la mansarda si aparatul foto era la parter, pana-l luam si urcam iar , zburau! La un moment dat a venit un stol gures cu pasarele cu pieptul cenusiu-roz, o minunatie! Doua ciocanitori ma viziteaza frecvent , si doua cotofene, ca pe-astea le cunosc iar in alta zi am vazut si o pasare cenusie cu aripi albastrii.
N-am pozat nimic, insa...


Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Noi avem 3 arici plimbareti. Sunt tare draguti. Si scot niste zgomote la cat sunt de mici de zici ca-s 3 porci de talie mare. Acum inteleg de ce le zice in engleza porci de tufis.
Portrete:
http://picasaweb.google.com/barcapevaluri/Aricii#5431479307108648866

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Simali, sunt grozavi! Huacin parca-si dorea unul...

Editez ca sa-ti spun ca fiica-mea, dupa ce i-a vazut, ma bate acum la cap sa negociez cu tine pentruun arici, ca oricum aricioaica ta o sa mai faca pui! Hai ca deja se teme pentru felul in care au trecut aricii iarna. Hmm, deci... cand i-ai vazut ultima oara?



Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput