Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Hello burtici!

Mai, terminasem de citit capitolul anterior si nu intelegeam pe unde v-ati ascuns!

Madamar, multumesc pt raspunsul legat de indemnizatie

Nati, multumesc de urare, vad ca si tu esti tot in 20 de saptamani, sarcina usoara si tie in a doua jumatate si bebe sanatos!!!

Bilica, bine ai venit

Nikol, Alinette & Bubu, felicitari pentru ecografii!!!

Alinutza, sunt super sutienele de pe site-ul postat de tine, habar n-avem ca pot fi asa dragute si sexy niste sutiene de alaptat! Sa pofteasca si taticii odata cu copiii, si mai multe nu!

Cristina, fericita 20+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Salutare fetelor,

mama ce viteza aveti. M-am intors ei eu de la medic. Fetele mele sunt f bine, le-am vazut la eco, una din ele o pupa pe cealalta. Erau asa de dragutze. Mi-a facut control pe masa, cu valve si tot tacamul. Uf ce urasc asta, ma cheama la 2 saptamanai sia poi la sapt. Ma omoara cu controalele astea. Asa mi-a facut si la Ale. Mi-a fost foarte greu sa cobor si sa urc scarile de acasa, eu stau la etajul 2 din 2, avem niste scari f inguste si intortocheate. Nu stiu cum am sa fac la 9 luni.

Bubu felicitari ptr gemenuti. Au f bine in greutate la 23 de saptamani, eu compar cu ale mele la 25 de sapt avea una 650 gr si una 590 gr. Sigur o sa fie bine si cu rinichii.

Eu am avut si am sutien de alaptat de la Anita, f bun, nu e 100% bumbac, exact cum zice si Nati. Eu am fost atat de incantata de ele incat le-am purtat si intre sarcini.

Nana bine ai revenit. Multumesc de sfat. Am sa tin cont de el. Si asa este, este al naibii de greu sa gasesti om calumea si de incredere.

Sabina 27+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



Felicitari pentru scumpicile tale, super ca sunt bine, pupacioasele!

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 20 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Sabina, ce scena frumoasa descri tu acolo... M-ai emotionat. Se si zice ca intre gemeni exista o legatura foarte speciala. De col ce ti-a zis? e mai ok?

crissy, m-am tot tinut sa te felicit pentru prima jumatate, si am tot uitat, da' uite ca mi-am amintit acum. Sanatate multa si de acum inainte!


Mira fericita 23+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Mira, multumesc tare mult!!! La fel si tie si tuturor burticilor mai 'incepatoare' sau 'avansate' de pe aici

Sabina, ce pitice pupacioase ai, ce frumos trebuie sa fi fost sa le vezi asa!

Cristina, fericita 20+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Buna,

ce mai faceti?
Noi suntem acasa,saptamana asta nu am trimis copilul la gradinita din cauza gerului.Stam si ne facem de lucru in casa,azi am facut pe educatoarea,am colorat si am invatat poezii de dimineata.Uf,e destul de dificil sa tii ocupat un copil de 3 ani,a mea se plictiseste repede si ma vrea pe mine tot timpul.Acum are program de desene


Sunt curioasa daca merge cineva la gimnastica.Eu am descoperit un centru prin Pipera.O sa intreb si eu medicul,dupa ce merg la morfologie,daca am voie sa merg macar 1 data,de doua ori pe saptamana la gimnastica asta.Banuiesc ca nu e ceva foarte solicitant.
Cica avem reducere daca venim mai multe,poate mai sunt mamici din Bucuresti interesate.Eu intentionez oricum sa merg dupa jumatatea lui februarie,cand s-o mai incalzi.
Centrul se numeste Pro Mama.Mie imi convine pt ca ajung foarte repede acolo cu metroul.Am inteles ca sunt ok cursurile.

Cred ca saptamana viitoare merg si eu sa fac morfologia,o sa am 22 de saptamani,abia astept.

Sabina ce frumos povestesti despre fetitele taleCred ca e frumos sa fii si mamica de gemeni,desi eu am fost ingrozita de idee mereu.Sotul meu isi dorea sa avem gemeni,eventual fata si baiat


Am o intrebare:ce creme anti-vergeturi recomandati?Incepe sa ia proportii burta,deja simt ca ma "strange" pielea.
Eu nu am folosit nimic special la prima sarcina...Si am cam patit-o.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Da mai fetelor, m-am topit toata cand am vazut cum o pupa Iustina pe Ekaterina. Nu mi-a venit sa cred. Cu siguranta va fi o legatura f stransa intre ele si dupa nastere.

Mira colul meu este ok, slava Domnului. Sper sa se mentina asa pana la sfarsit. Luni am si o ecografie. Abia astept sa le vad atunci pe fete cum trebuie si sa mai aflu masuratori.

Sabina 27+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Vaaaaiiiiiiiiii Sabina ce povestesti tu acolo

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 22+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Sabina- felicitari pt fete pupacioase si iubarete!

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamanati

Madamar, referitor la sutien pentru alaptare. Vad ca fetele vb despre sutiene de la firme cu nume, cred ca cumparand de la ei nu poti da gres. Dar eu iau in consideratie urmatoarele: sutienul sa nu fie din bumbac suta la suta, ci sa fie putin elastic
(eu prefer microfibra - e cea mai "moale"): pe perioada zilei sanii cresc in volum umplandu-se cu lapte, intro cupa mai elastica au unde "sa-si modifice volumul", si tot din aceste considerente sa poti pune cu usurinta in cupa un absorbant. Alt factor important: chestia aia deasupra cupei, care o deschei pentru a alapta trebuie sa fie din plastic, si ce e mai important sa o poti descheia/incheia cu o singura mana.
Un sutien pentru alaptat e cusut diferit de cele obisnuite, adaptat special pentru functia sa. Ideal ar fi sa poti masura sutienul inainte de a-l cumpara ca sa te asiguri ca te simti in el confortabil. Eu mi-as lua asa ceva dar cu posibilitatea de a-l proba:
http://reclama/products/2467-tigex_sutien_pentru_alaptare_marimea_95c.mbs



www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 20 fix



nati, merci de sfat... numai ca nu se deschide linkul si nu prea stiu nume de firme in domeniu.

Mary 22+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Rose eu zic sa nu te impacientezi. Ceva in gen experimentez si eu de pe la 5 luni. Asa am avut si la prima sarcina. E cam neplacut, dar o sa treaca.

Legat de fetele, care se confrunta cu nas infundat, am intrebat si eu medicul azi ptr ca efectiv nu mai suport si mi-a spus ca este rinita de sarcina, care va trece de la sine o data cu sarcina. Partea proasta ca in afara de remediile obisnuite picaturi de nas, sare de mare altceva nu prea avem ce face, decat sa suportam. Dar deh, cate nu facem noi ptr bebeii nostri.

Sabina 27+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput