Mi-e dor de tatal meu

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Azi se fac 8 ani de cand s-a dus.....

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Cosmina exact acelasi sentiment il am si eu: de cautare. O caut pe mama mereu! Am senzatia ca am pierdut-o si o tot caut...si nu o gasesc... si totusi o simt peste tot, mai ales pe unde am fost cu ea, Doamne, adica mai peste tot! Erau luni de cand murise si eu eram in strainatate, vedeam locuri frumoase si ma gandeam "sa ajung mai repede acasa sa ii povestesc mamei ce am vazut" sau "sa o sun pe mama sa ii spun..." si apoi realizam ca nu mai am cui sa spun nimic.
Mai rau e ca eu nu simt nimic in fata mormantului ei. Dar nimic. Nu simt ca mama mea e acolo, ci peste tot cu mine. Oi fi luat-o razna.

Ma pregatesc de parastasul de un an, peste o saptamana plec acasa sa incep pregatirile. Am emotii. Fac totul singura si vreau sa iasa bine. Si cand a murit am fost singura ca numai pe ea o aveam si sotul s-a nimerit sa fie in strainatate atunci. offf...

Sa ni se odihneasca in pace parintii care s-au dus!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Tata, mi-e tare dor de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Unde esti tata? Nu te-am mai visat de mult, mi-e tare dor de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

Sambata....avem parastasul de un an al tatalui meu.
am fost singura cu toate pregatirile...sunt obosita fizic,psihic,emotional.

desi merg saptamanal la cimitir....nu simt ceva in fata mormantului...ma uit la cruce si nu pot asocia numele scris acolo cu persoana tatalui meu...acum are si poza pe monument si tot nu pot face asocierea.
mi-am innoculat ideea ca de fapt ne-a parasit...ca e undeva si ca ii este mai bine acolo...de asta nu se mai inoarce la noi.

oricum golul nu se umple...durerea nu trece...doar te obisnuiesti sa traiesti cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Acum doua saptamani a fost pomana tatalui meu de 6 luni. Trist, foarte trist. Am tinut pomana in acelasi loc unde si-a sarbatorit ziua de nastere ultima data, au fost neamurile lui, care intamplator sau nu au cam ocupat aceleasi locuri, doar in locul lui nu mai era tata . Parca m-a intors pe dos, parca imi este tot mai greu, nu stiu cum va fi mai departe, dar doare tare, tare. Inca nu pot accepta moartea lui, inca ma gandesc ca poate ma voi trezi dintr-un vis urat si el va fi acolo.
Mi-e tare dor de tine! Te iubesc, tata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona87 spune:

Buna,ma numesc Ramona si am 23 de ani si mi-e foarte dor de tata.
Sunt noua pe acest forum ...mi-am pierdut tatal acum 2 saptamani ....inima mea este sfasiata de durere ...ma gandesc in fiecare zi sa imi sune telefonul si sa imi apara numele lui sa raspund si sa ii aud vocea .Dar din pacate nu voi mai putea auzi vocea lui niciodata .A murit prea tanar la 50 de ani ...marele meu regret este ca nu mi-a mai zis in ultimile lui clipe macar un cuvant ....as fi vrut sa zica ,cat de mult ne iubeste pe mine si pe mama si sa avem grija una de alta .O boala nenorocita la terminat prea repede ...a fost un om foarte linistit ,un tata bun ,un sot bun ,un coleg bun ,niciodata nu a vorbit urat .In fiecare seara adorm cu el in gand .Vreau sa il visez si sa imi spuna ca acolo unde este ,nu mai sufera si ca vegheaza asupra noastra .Tare mult mi-as fi dorit sa ma vada si pe mine casatorita ,sa isi cunoasca nepotii sa fie alaturi de noi.Cel mai greu este pentru mama ,a ramas singura si tare mult as vrea sa fiu langa ea ,dar serviciul nu ne permite .Vorbim la telefon foarte mult in fiecare zi de 4-5 ori de zi ,nu vreau sa se simta singura .
Te iubesc foarte mult tati si nu o sa te uit niciodata .In inima mea a ramas un gol imens .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Astazi se implinesc 7 luni de cand tata nu mai este. Astazi ar fi fost ziua lui de nume, se numea Pavel. Este tare greu, multa lume a sunat-o pe mama in memoria lui, mai nasol a fost cand au sunat de la o firma sa-l felicite, nu stiau ca nu mai este. In loc sa ii cumpar cadou, i-am luat lumanari si am fost la cimitir, unde am constatat ca au mai fost si prieteni "pe la el". In fiecare an avea multi musafiri, era tare fericit, acum va fi o masa in memoria lui... trist. Mi-e tare greu, mi-e tare dor de el. Nu mai pot sa-ti spun la multi ani, pot doar sa spun DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA IN PACE, TATAL MEU BUN SI DRAG!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

D-zeu sa-i ierte si sa-i odihneasca pe toti parintii care au plecat din aceasta lume!
Au trecut 21 de ani de cand tatal meu a parasit aceasta lume, dintr-o banala eroare medicala. Si acum dupa atatia ani eu inca nu sunt impacata cu aceasta disparitie si la tot ce fac important in viata mea ma gandesc ca daca era tata cu noi era si el acolo trip si suflet, pentru ca a fost un om care si-a iubit sotia si copii, familia si casa lui . Nu-l visez des, aproape deloc, dar ii simt mereu prezenta alaturi de mine, acum m-am invatat cu acest sentiment dar imediat dupa moartea lui cand incercam sa o ajut pe mama, ma trezeam facand niste treburi pe langa casa pe care doar el le facea . Si de fiecare data imi ieseau bine din prima cu toate ca nu le mai facusem niciodata.
Imi este dor de tata si acum, chiar daca este plecat de asa de mult timp de langa noi. Imi pare rau ca nu pot merge la cimitir sa-i pun o lumanare de fiecare data cand mi-e dor de el. dar de ziua lui, de ziua cand a murit, de sf. Ioan, de ziua pomenirii mortilor, sotul meu stie ca nu are cu cine vorbi cu mine pentru ca imi dedic acele zilei doar memoriei tatalui meu, prin pomana si aducere aminte.
Dumnezeu sa-l ierte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Saptamana trecuta l-am visat pe tata, era in cimitir si imi arata care-i "randuiala" pe acolo. Imi spunea ca sunt cam de toate, doar ca nu poate fi cu noi si asta-l supara. Ce am ramas surprinsa ca mi-a spus de mama unei prietene care a murit acu 5 luni ca este si ea acolo si este bine. Oare ce inseamna acest vis? M-am trezit asa de impacata, linistita, multumita; tot timpul ma gandeam ca nu stiu unde este, cum este. Imi este tare, tare dor de el, parca-i tot mai greu, diferenta este ca m-am obisnuit cu durerea, cu toate ca am impresia ca este plecat si trebuie sa vina, nu pot accepta ca nu va mai veni niciodata.
Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace pe toti parintii care au plecat din aceasta lume, sper eu intr-una mai buna.
TE IUBESC TATA, MI-E TARE DOR DE TINE!

Mergi la inceput