Gravidutze si mamici de Cluj- 150

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Elena, ce vesti bune ne-ai dat! Desi stiam ca Iulia e perfecta, ma bucur pt linistea ta!Tare rau imi pare ca ai avut ghinionul la nastere cu medicul de garda...Stiu cat e de important confortul psihic! La mine a fost compensatie acum, doctorita s-a purtat minunat, a venit la 12 noaptea pe ger si zapada, a fost suportiva si extrem de calda! Numai ganduri si vorbe bune pt ea!

Alex, pai tu nu ne auzi aici ce incantate suntem noi, mamicile cu doi copii? Cine a zis ceva de descurajat? Eu la cat de bine ma simt si cand ma uit ce minuni am adus pe lume, mai ca ma bate gandul si de bb 3Acum, vorbind serios, eu una n-as fi conceput viata fara sora mea, a fost tovarasa mea de joaca, mamica, prietena, confidenta...Cum as fi putut sa o privez pe Sara de asa ceva? E frumos Tasha

Olivia, auzisem si eu ca un eco e comparabil cu sunetul unei locomitive, pe de alta parte e valabil recunoscuta ca o procedura non-invaziva! Foarte bine ca ai incredere in medicul tau si mergi cu drag la el, e f important!

Ioanati-am zis eu cum e cu ratiunea,eu sunt sigura ca veti face fata cu brio si noii situatii, daca s-ar impune. Te vad tare puternica si determinata, si chiar sunteti o familie frumoasa si unita!

Ioana Sarasa nu iti imaginezi ca eu nu imi pierd rabdarea, din pacate mai cedez si tip sau arunc vorbe de care imi pare rau, dar ma apuca o disperare cateodata cand Sara navaleste ca taifunul in camera Sofiei si urla, evident ca tresare si trezeste, e modul ei de a atrage atentia...Mereu imi spun insa ca e si ea un bebelus inca si trebuie sa avem rabdare ca e tare grea perioada asta pt ea!

Meliacum judecand la rece, dat fiind ca sarcina ta implica anumite riscuri, clar as alege varianta unui medic de la Gine 1, acum am vazut ce inseamna sa aterizezi acolo fara sa ai medicul tau, nu e ok, clar, cat despre Cruciat, nu e obligatoriu sa mergi tot la el, mai ales ca nu te-ai bazat pe el prima data! Cat despre aprobarea cezarienei, nu se pune problema in caz de urgenta medicala sau daca asa s-a stabilit in prealabil cu medicul. Gynia mi se pare o varianta extraordinara, dar pt o sarcina fara probleme.

Cat despre tine, trebuie sa te aduni, sa te linistesti si sa iei lucrurile pe rand. Dumnezeu a vrit ca voi sa fiti iar parinti si ai sa vezi ca totul va fi bine. O sa ai grija de tine, o sa fii monitorizata de un medic competent si la final...o sa strangi in brate un bebelus perfect!

Victoca ma intrebai de dormit, prima seara a dormit Sara cu mine si Sofi in camera si s-a trezit de 2 ori, incepand din a doua zi ne-am mutat in camera ei, si stau cu ea pana adoarme. Pana acum a fost cu succes si doarme in camera ei si amiaza si seara!


V-am pupat cu drag!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

tu fetelor, mersi de ajutor, dar nu cred ca m-ati inteles pe deplin.
-in primul rand nu pot merge in alt loc in afara de gine pt bebe, ca daca se naste prematur NUMAI acolo au aparatul care trebe. daca aleg stanca, pot alege asa si gynia.
-nu Cruciat m-a rezolvat, sa-i zic asa ci MURESAN, vina lui Cruciat a fost doar ca nu a stat cu mine la nastere si m-a lasat lui Muresan.
-nu stiu in ce masura as putea la gine 1 alege alt medic decat Cruciat in cazul in care toti ma stiu ca-s pacienta lui, am fost la 6 inseminari, toti ma stiau ca-s pacienta lui, si nu cred ca m-ar lua un alt medic de acolo pe faza asta.
in fine, dracu stie, nu mai stiu ce sa fac.aveti dreptate ca nu e bine sa te gandesti la rau, dar hai sa fim seriosi, cand citesti statisticile si 70% s-au nascut cu asa ceva prematuri, trebe sa te gandesti si la varianta asta, e absurd sa te gandesti ca nu te mai gandi ca va fi bine, trebe sa te asiguri ca in caz ca nu esti printre cei 30%, sa ai spate.

iar legat de eco ca ar fi daunatoare, sincer nu cred asa ceva. am facut si noi la faculta un an gine,plus ca am citit o gramada de tratate si peste tot zice ca eco n-are nici un efect negativ asupra bebe. asta e parerea mea, acum fiecare ce crede.

mersi mult scumpelor de pareri, va fi cumva

Elena-ma bucur ca e bine Iulia!

Meli12+ si Timea-Larisa (08.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Meli, eu stiu ca ai patit ce ai patit din cauza lui Muresan, si a fost un cosmar prin ce ai trecut tu...Dar nici Cruciat nu e absolvit de vina, in fine...sa-ti zic ce as face eu in locul tau, daca zici ca toata lumeaa te stie drept pacienta lui si el, ca medic nu te-a dezamgit...As avea o discutie sincera cu el, in care i-as expune toate aspectele problemei si l-as intreba daca in noile conditii si avand in vedere neplacerile nasterii trecute, pot conta pe prezenta lui la nastere, mai ales ca e vb de o sarcina pretioasa si care ar putea presupune anumite riscuri!

Acestea fiind spuse ma retrag si eu, mamaruta doarme dupa baita, mamruta sefa e la Polus cu tati...eu sunt bulversata cu cantarul, din spital am iesit cu 3,440 incepuse deja sa puna in greutate in ultimele 2 zile din spital, pe cantarul meu, ce-i drept neverificat, nu stiu daca e reglat cum trebuie, trebuie sa il rog pe C, abia ce mi l-a adus vecina, arata azi 3,340, mie nu-mi vine sa cred ca Sofia a scazut in greutate, papa bine, doarme 3-4 ore legate...nu vreau sa incep stresul cu cantarul

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuta23 spune:

gaby nu te stresa cu cantarul , numai rau iti faci, cecantar ai???
vad ca si la voi tati ii cu cea mare si mami cu mamaruta mica

bine ca iti doarme piticuta bine

imi astpet baieti sa vad impresiile lui Dragos, el spune ca i-a placut insa a fost tare greu a intrarea in bazin
am sa va pove mai incolo dupa ce vin si sa va pun cateva pozici

o seara faina

www.versu.ro/elenuta23-1405.html" target="_blank"> doar un clik pt un vot


Elena , mamica lui Dragos Stefan (9mai2007) si Iulia Anamaria (16 sept2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Bravo,Elena pt Dragos!

Anca, ce cadouri frumoase, mai ales cel al Soranei!

Vai ce de-am scris, ca in vremurile bune...Fug ca se trezeste flamanzila, ce draguta e cum cauta sanul si ce mutrite face ea...

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Meli, eu nu cred ca nu te-ar lua alt dr daca ai fost la Cruciat acu 2-3 ani. De ce nu incerci la Puscas?
Daca e vb de bb, e musai sa gaseti o varianta la Gine 1. Ai mai vb cu Cruciat dupa nastere? S-a incheiat favorabil relatia? El ar trebui sa se simta dator fata de tine si sa iti acorde tot sprijinul... adica te-a ajutat la inseminare si la nastere a plecat cu pluta... Bine, te-a lasat in grija unui dr cu renume, dar care a dat-o in bara. Poate daca te lasa cu un tinerel era mai bine sau exista si varianta ca putea fi rau de tot...
Numai tu stii ce simti fata de Cruciat. Ceva tot te deranjeaza daca iti pui intrebari daca sa mergi sau nu la el... Poate iti mai da si cineva care cunoaste mai bine dr de acolo si relatiile dintre ei, vreun sfat, informatie.
Te tare si ma gindesc sa iti fie bine! Si bb0ului puterea de a sta in burtica pina la termen si sa nu te solicite prea mult!

Gabi, cred ca Sara va atenta cit de curind la cardul lui tati, daca nu l-a golit deja!
Nu e bun cintarul din Gine 1! Nu ai vazut cit erau de vechi si de plimbate dintr-un salon in altu? Eu nu m-am bazat deloc pe ele, cind le vedeam pe ametitele alea de asistent cum ii cintareau si imbracau (poate au mai invatat de cind am fost noi acolo)
Si poate nici al tau nu e fix.. streseaza-te cind vezi ca dupa al tau a scazut in greutate, ceea ce nu pare posibil dupa cit zici ca e de mincacioasa si dormitoare!



Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuta23 spune:

http://picasaweb.google.com/elenuta23/LaInot#

www.versu.ro/elenuta23-1405.html" target="_blank"> doar un clik pt un vot


Elena , mamica lui Dragos Stefan (9mai2007) si Iulia Anamaria (16 sept2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Elena-foarte tare, foarte bine, si noi am dus-o pe piti la Aquina mai mult ca sa nu-i fie frica de apa, dar recunosc ca-s speriata de vreo raceala si am zis ca pana in primavara ii zicem pas.e super fain, hihi, cred ca va dormi la noapte ca un bustean!

Meli12+ si Timea-Larisa (08.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Gabi-mersi mult.

Ioana-chiar acum am vorbit cu o asistenta de la gine 1 si mi-a zis ca dupa parerea si experienta ei de acolo, nu te ia altul.Plus ca a vorbit cineva cu butnaru, fara sa dea nume, azi si a zis ca daca am avut acolo medic, el nu se baga peste si ca nici altul nu se va baga. prostie,dar...na, va fi cumva, ca v-am zapacit deja destul.nu mai stiu daca am intrebat, dar la voi a iesit greu planurile cu Patrick? adica a venit repede?

Meli12+ si Timea-Larisa (08.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Meli, au trecut 8 luni legate de incercari multe + citeva luni in anul de dinainte de a numara cele 8 luni. Puteam ramine gravida de multe ori in 5 ani daca aveam alt organism, am mers pt contraceptie metoda calendarului de cind ne-am casatori.
Off, cite reguli nescrise au si oamenii astia din spitale! Cum sa refuze? Eu nu cred ca ma va refuza cel cu care am nascut in locul lui Muresan. Numa, no, cazul tau e mai cunoscut.

Si noi am fost la Aquina in toamna, dar acum pe frig nu mai mergem. Asteptam vremi mai calde.


Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput