Mamici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Am dormit si eu 1 h (dar ce as m fi dormit), dar tb sa ma trezesc, ca se trezise Ioana..
Intre timp s-a deschis si cap nou, multumim Denisa, sa fie un capitol cu vesti bune!

Oana multumim ca ne-ai transmis mesajul de la Andra..si ma bucur ca sunt bine si ea si bebe Ianis si m-ai ales ca a papat lapte de la mami.
Vladimirescu ma bcuur si pt tine, pt vestile bune si pt ca bebe e maricel.
Roxana da, numai ca eu nu am in casa si abia Luni ajungem in CT. A avut si azi un scaun un m pic m tare (scuzati descrierea )..are 1/ zi.
Cristina i-am dat Ioanei , Biotics si s-a constipat..altfel nu spuneam. Am citit prospectul, numai ca in cazul Ioanei asa s-a intamplat.
jeni_h bine ca ai scapat de examen, sper sa-l fi luat!
Eu zic sa stai linistita si o sa vezi ca lucrurile se vor aranja, chiar de-ai face cezariana. Va fi bine!

Am vazut ca ati scris de bagaj, eu pe langa bagajul bb, al meu, mai tb sa-i fac si bagajul Ioanei..cat voi sta in spital ea va sta la Ct..si va tb sa aibe hainute..etc.
Nici nu stiu cum va fi de data asta , nasterea. Cand am nascut-o pe ea, am fost cu 1 sapt la Ct, dar acum daca se intampla sa nasc m dvm..
. Voi vedea..

Merg sa pap ceva si poate papa si Ioana ..


ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 27+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Salutare la toata lumea

Uf ca iau si eu o pauza ca de azi dimineata sunt la "munca de jos":spalat de rufe si curatenie Si abia am terminat etajul..mai am parterul, dar cum ma misc cu viteza melcului turbat, cred ca voi fi gata pe la 3-4

Fetele , am o intebare: de cateva zile simt niste "junghiuri" , intepaturi sub burta, si nu ma pot deplasa in momentele alea...Deci nu mai pot face nici un pas: imi vine sa stau aplecata pana imi trece, si cand ma indrept sa merg , ma ia din nou.
Ce poate fi? Ar trebui sa fac mai multa miscare, sau nu?
Eu recunosc ca ma cam menajes si nici macar nu fac plimbari pe jos.
Pun mai jos ultimul meu mesaj din capitolul trecut, ca nu vazusem noul capitol
Miria , la capitolul sex, si eu prefer sa nu-mi distrug imaginea de 'sotie focoasa" Dar crede-ma ca ma gandesc mereu la clipa in care voi reveni in forma fizica sa imi reiau activitatea sexuala, ca incep eu sa imi pierd rabdarea in locul sotului

Referitor la toaleta din spital nu o sa am problema asta pt ca sunt singura in salon, si va fi dezinfectat pe cand ajung eu in salon.
Dar , la prima nastere am stat in salon normal, cu baie comuna si cred ca toate metodele din lume nu m-ar fi putut determina sa ma asez pe capac Si nici nu puteam din cauza epiziotomiei. Ma durea mai putin daca stateam sus...Si cand am ajuns acasa, tot preferam sa nu ma asez, din cauza durerii.



Ramy si eu am durerile la degete, si stau sa zic ca am spart in sarcina asta vase, farfurii , pahare, cat nu am spart in toata viata mea Cel mai tare a fost cand am spart un vas yenna, care s-a facut in mii de ciobulete..ca si parbrizul la masiniApoi apuca-te anca cu burtoaca si aduna-le, ca doar nu puteam sa aspur atata sticla

Miria eu la prima nastere am fost intrebata(aveam pile) daca vreau salon "mama si copil" sau nu, si atunci am refuzat sa stau in salon cu bebe. Dar am regretat foarte tare din urmatoarele motive:
-igiena bailor( in salon mama si copil sunt doar 4 mamici in loc de 8)
- din cele 4 mamici de regula lipsesc 2, pt ca doar "privilegiatele" stateau acolo
- eu am avut probleme mari cu nervul sciatic si nu ma puteam deplasa la alaptat, si cand mergeam faceam 20/30 de minute(dus/intors)
-nu ne odihneam , pt ca ne dadeau trezirea din 3 in 3 ore obligatoriu. De fapt apucam sa dormim, sau sa ne odihnim 2 ore intre turele de alaptat
- se fura din saloane cand se mergea la alaptat

De asta am ales acum salon singura ,cu cheie, si din a 2-a zi voi cere si copilul cu mine..Macar nu mai am de "batut " calea pana la salonul bebeilor si voi avea statutul de "privilegiata de prima clasa" Poate asa se vor purta mai bine infirmierele si asistentele.

Anca

cu Codrin (Martin sau Fabian) in 34 saptamani
AMR 6+ saptamani!!!
si mami de Lucas-Sebastian
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia13 spune:

Imi cer scuze, am copiat link-ul gresit am rectificat acum la semnaturica

Delia13 [('') 32+ David Andrei
http://family.webshots.com/photo/2154004650105762323bvXXik


http://picasaweb.google.com/mihaela.luca.17/HainuteFetite09Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

ioanact e bine, poate nu mai aveti nevoie de nici.un medicament

roxana 31 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Gagici!Disperate mai sunteti mama cu carcalacii de pe buda.
Idee:Cumparati pampers pt adulti de la Seni si ati terminat tambalaul.Puteti sa dati voi cu dezinfectant pe buda sau sa puneti jdemii de hartii de protectie.Daca e sa luati carcalaci tot ii luati.Parerea mea.Asa cu Seni sunteti mai....bucolice.Si mai sigure.
In ceea ce priveste stafilococul luat de amica lui Jeni e cu "du-te vino".Nimeni nu ne da garantia ca una din asistente nu e purtatoare de stafilococ.Sa fim seriosi!Ele nu se analizeaza zilnic si intra in contact cu tot felul de persoane.Vizitatorii nostri nu iau bebele in brate, nu-i sufla in gura, nu-l ling/pupa.Stafilococul asta nu cred ca se ia chiar asa....La clinica la care merg lasa doar 2 vizitatori deodata si aia dezinfectati , cu totosi si masca de unica folosinta.
Delia13 eu am spalat cu Sano Maxima pt bebici.E un pachet mov parca si are un bebe pe el.16 lei am dat pe el.Ma ucur ca ai gasit carucior.Cand mergi la Maredy mai ia-ti bani la tine ca au niste lucruri asa frumoase acolo incat nu te poti abtine.
Happyjoy uite ca mie traznaia asta cu shunca si ceapa nu mi-a dat prin cap dar abia astept o cuscra la cotitura.
Cat despre vizitele din prima luna deja transmit mesaje mai mult sau mai putin subliminale ca nu am chef de lume in vizita.Mama chiar mi-a zis ca va face instructie cu tata sa nu stea pe capul meu ca el deja s-a angajat ca el ii va face baie lui bebe(de parca eu as fi vreo handicapata dar deh! e mandru ca atunci cand eram mici el ne facea baie si mie si fratelui si crede ca si aici ii merge).NU va zic ca deja si-a adus pijamale aici si incerc sa il conving ca nu ma vor tine nervii sa ma lupt cu el.Sotul i-a zis socrelei "Sper ca pe fii-miu n-o sa-l umpli de bale cum l-ai umplut pe al lui cutare cand a venit in vizita!"Socrela a scos niste ochi ca la melci si a comentat "Acum nu ma vei lasa nici sa-l pup?" Si a sarit catzaveica de mine "Draga daca asta e singurul mod de a-ti manifesta dragostea atunci imi pare rau pt tine.Sau facem altceva!Fiecare pupatura o transformam in bani si te amendez". A functionat ca de atunci cine vine chiar da sfaturi "ce inseamna draga aia pupat mereu?Copilul nu are sist imunitar pus la punct ...hai pe un piciorus mai treaca mearga...i-am zis si Elei sa nu-l pupe" .Lupa moralista!!!Eu am vorbit cu o prietena sa vina la mine in februarie sa-mi faca si mie o pedichiura,manichiura, vopsit, tuns, pensat sa nu ma duc ca o matracuca la spital.Parca vad ca imi cresc si pielite si radacini pana vine fii-miu .
Honey tu nu esti normala fata cu 5 ore de mers si dat zapada chiar si cu farasul.te mananca undeva !Fataaaa stai cuminte!Cat despre hainele bebelunei tu ai o intreaga garderoba observ.Bravo!
revin!

+33 cuGeorge-Theodor


AMR 6 saptamani !!!
Doamne ajuta!

Eu si bebe il iubim pe tati !Muuult!Pt ca este cel mai bun tatic din lume!

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu n-am mai fost de mult pe sectii in Giulesti, asa ca, nu mai stiu cum este dupa renovare. Inseamna ca nu mai arata asa rau. In rezerva unde am stat eu, erau 2 paturi si nu s-a furat nimic, iar miscarea pe care eram obligate s-o facem casa ajungem la sectia de nou-nascuti mi-a prins tare bine, chiar daca m-a solicitat, pentru ca acasa nu m-a ajutat absolut nimeni si trebuia sa fac exercitii de recuperare rapida. Urma, doar, sa ma scol singura si sa am grija de copilul meu.
Dar cum eram la prima sarcina si nu stiam cum sa-i pun nici Pampersul, iar noaptea adormea vai, mama mea cu durerile alea de burta de dupa cezariana, chiar nu ma vedeam sarind din pat imediat ce bebe incepea sa planga cerand laptic.

Mie mi-a fost mai bine fara copilas langa mine pentru ca o stiam supravegheata, eu, inca eram nesigura si nauca. Aveam o bucurie naiva si habar nu aveam ce urma sa fac. Nici sa o iau in brate nu indrazneam, mi se parea asa fragila si mica!

Mai stiam si de moartea subita si imi era frica sa nu pateasca ceva din cauza neatentiei mele.

In fine, si acum va fi la fel sper.

Cristina +25 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
"Uita raul, iarta mult si rabda mult." Arhm. Mina Dobzeu

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Cat despre insotitor cu noi va sta tati care nu poate sta fara noi asa ca l-am rezolvat si pe el.Trebuie sa-i fac si lui bagaj acuma:pijama noua, tampoane (de urechi) si de nas ca nu suporta mirosul de kk.

+33 cuGeorge-Theodor


AMR 6 saptamani !!!
Doamne ajuta!

Eu si bebe il iubim pe tati !Muuult!Pt ca este cel mai bun tatic din lume!

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellanik

Cat despre insotitor cu noi va sta tati care nu poate sta fara noi asa ca l-am rezolvat si pe el.Trebuie sa-i fac si lui bagaj acuma:pijama noua, tampoane (de urechi) si de nas ca nu suporta mirosul de kk.

+33 cuGeorge-Theodor


AMR 6 saptamani !!!
Doamne ajuta!

Eu si bebe il iubim pe tati !Muuult!Pt ca este cel mai bun tatic din lume!

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/



carlige pt nas in loc de vata :))))))))

roxana 31 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Asistentele de la neonatologie sunt obligate sa se spele pe maini si sa se schimbe de parca ar merge in sala de operatii. Pe langa asta, chiar daca ar exista carcalaci de la care nou-nascutul sa se poata imbolnavi probabilitatea este relativ mica fata de un salon pe unde se perinda lume care vine de afara, adica dintr-un mediu complet neprotejat.

Poate ca nu l-oi tine ca in incubator, dar macar cateva zile sa il protejezi. In salile de alaptat sunt si incubatoarele, deci inclusiv copiii cu problema stau acolo. E clar ca e un mediu bun pentru copilasi.

La Municipal am auzit si eu de experiente neplacute din pacate.

Cristina +25 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
"Uita raul, iarta mult si rabda mult." Arhm. Mina Dobzeu

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Salutare mamici!

Eu ma simt mai bine, din fericire. Am si dormit azinoapte, contractiile au mai cedat. Multu pt. incurajari.

Si mie mi s-ar parea total aiurea sa nu stea bebele cu mine in salon, de fapt cred ca l-as lua si as fugi acasa. Pai numai daca ne gandim la el saracutul, mama e singura pe care o cunoaste, ajunge intr-o lume ciudata, necunoscuta, e speriat si SINGUR. Mi se pare ceva horror. Daca sunt probleme de sanatate, asta e, nu avem ce face, dar cand mama si bebele e ok...In toate tarile civilizate bebele sta cu mama, ca sa fie alaptat la cerere, sa se simta unul pe celalalt, sa se adapteze mai repede cei doi la noua viata. Pe mine ma dispera ca si aici la noi la clinica il ia pe bebe, abia il vezi dupa nastere. Il aduce numai dupa cateva ore. Nu mi se pare ok sa cerem noi timp pt. refacere, dar ei nu au nevoie sa se refaca? Nu e mai usoara nasterea pt. ei decat pt. noi.

Chestia cu vizitatorii mi se pare iar aiurea. Pai cine naiba are chef sa fie salonul plin de oameni, multi necunoscuti, pe tine te mai dor toate cele

Legat de sex, noi o facem rarut cu penetrare ca e mai complicat, dar eu ma bucur mult ca sotul meu e incantat de felul in care arat, oricum cred ca si de mi-ar creste coarne el tot incantat ar fii.

Vladimirescu bine ca bebe e bine. Am auzit de atatea cazuri de bebei cu problemuta asta la rinichi si se pare ca la majoritatea se rezolva.

Mihaela29+ si Elena Maria (9 aug 2006)

Mergi la inceput