La multi ani!Clopotei ianfeb '08 in sarbatoare 248

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ereena

oferim meditatii la limba mateiasca....avantajos http://ereena.blogspot.com/2010/01/meditez-avantajos-la-limba-mateiasca.html

MATEI

POZE
PITICUL URIAS
BBEAUTIFUL
UNA ALTA



foarte dulce si foarte expresiv piticul urias!

pupa elle pe el de baiat frumos!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



laurici am gasit ceva si mai simplu .. cred ca e super crema

1 litru lapte, 1 baton vanilie (sau esenta vanilie), 8 oua, 350g zahar, 160 g faina, 75 g zahar pudra.


Crema se prepara astfel: se fierbe laptele si vanilia.

Galbenusurile se amesteca cu zaharul si faina, se toarna peste aceasta compozitie laptele fierbinte, putin cate putin, amestecandu-se cu o paleta de lemn.

Se pune vasul la foc si se amesteca cu paleta tot timpul si pe toata suprafata fundului ca sa nu se prinda.

Cand crema s-a legat, se ia de pe foc, se bate cu telul, se adauga albusurile batute spuma si se amesteca, pana ce acestea s-au incorporat.


sau .. daca nu ai chef de facut creme, iei o crema de la dr otker si gata ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Errena super dulce Mateias, imi placea cum il aproba el pe tati si la un mom dat cum a dat cu pumnisorul in genunchi ca si cum ar fi vrut sa fie inteles mai bine!

Laura eu de Craciun am avut cremsnit, am o doamna care face prajituri un deliciu la niste preturi f avantajoase, asta ca sa ma scutesc eu de munca si oricum nu prea imi place sa fac praji,foile si crema facute in casa la cremsnit, dar chiar nu stiu sa-ti spun compozitia cremei, sper ca ai inteles ceva din ce am scris.Am fost la Adam are rosu in gat dar a scapat fara antibiotic doar cu tantum verde0,15%in gatut.

Elle chiar vroiam sa te rog cand mai ajungi la noriel te rog uita-te daca au papusa Fifi care vorbeste la 35cm, ei sunt importatorii, eu nu prea o gasesc pe net nu o au pe stoc si nu vreau sa bat drumul pana in cotroceni degeaba.Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



mada o sa-l pun pe tata sa intre la noriel sa intrebe si iti spun maine dupa-amiaza. i-a zis evei ca o duce maine iara la mall .. ii place tare mult la locul de joaca si unde mai pui ca e si gratis ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Fetele, cel mai rapid cremsnit pe care il puteti face este...cu foi de cremsnit cumparate, de la Boromir, adica astea: http://www.portomania.ro/product.php?id_product=580 si crema pentru tarte de la Dr Oetker, la plic, adica asta: http://www.oetker.ro/oetker_ro/html/default/debi-6enawm.ro.html , care se prepara cu lapte.

Aveti grija la cantitati (sa fie suficienta crema, oricum scrie pe plic cat sa puneti la cremsnit) si - iese asa de bun!

Va multumesc mult de tot pentru urarile de ziua Sofiutei, nu stiu cum faceti voi sa dea lacrimile omului la zi de sarbatoare, va pup tare de tot!

Alina 023, ador si eu cantecelul lui Oachi, de fapt orice tine de filmuletul cu Maria Mirabela imi place foarte mult!

Sanatate puiutilor bolnaviori, curaj mamicilor sa treaca peste toate greutatile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ereena

Multumim tuturor care n-au urat de casa noua

LauraD, imi pare tare rau sa aud cate lucruri neplacute in ultima vreme ma bag si eu in vorba cu crema eu toate dulciurile le fac dupa retetele de aici si nu am dat gres cu nimic, poate gasesti ceva ce iti trebuie http://dulciurifeldefel.blogspot.com/.
pt ziua lui matei incerc un tort cu crema de lapte si va zic daca mi-a iesit trenuletul am un tupeu fantastic, dar nu mi se pare greu.uita-ti filmuletul http://www.bettycrocker.com/recipes.aspx/train-cake/5685f320-1e5c-4ebb-b2cd-1ab73633b016

nemary, ce dariuca frumoasa si ce burtica minunata

MATEI

POZE
PITICUL URIAS
BBEAUTIFUL
UNA ALTA



saru'mana! nu am mai intrat pe forum ca sa vad reteta de la tine dar alesesem oricum, inainte sa plec de la munca o reteta ce continea ingrediente pe care le aveam in casa.
a iesit ceva ce seamana clar cu cremsnitul iar lui barbata-meu sigur ii va placea!

wow la ce munca te inhami pentru tortuletul ala in forma de trenulet! superb este !!! succes sa ai ! si sunt sigura ca dacate incapatanezi iti va iesi la fel ca in fotografii



Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

iarna2009-2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

LauraD...e infiorator cu gerul asta sa umbli pe jos, sunt alaturi de tine...sotul merge cu Marc dimineata din Iancului pana in Domenii cu metrou+autobuz+ mers pe jos de la/pana la statii, prin nameti cat gardul ...dimineata au fost -17 si asta a fost cea mai calda zi pana miercuri...ne asteapta -24. Am hotarat ca pana miercuri nu-l mai duc la gradi ca e inuman.
Tu te crizezi cand vezi firmituri pe covor? Sa vezi ce urlu eu la astia care isi pun cate o placinta sau altceva pe farfurie, da pleaca prin casa si umplu toata casa de mancare si au o placere nebuna sa se tavaleasca in pijama pe gresia de la intrare unde intram cu ghetele de afara.




Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


aoleu cat trebuie samergeti pe jos/ cu autobuz/ metrou
la mine problema este ca pana la cresa/gradinita nu am absolut niciun mijloc de transport. cresa este la dreapta de strada mea si pe jos, la zapada anterioara am facut o ora cu eleni in brate...
iar gradinita lui dimi este la stanga de strada mea ca sa zic asa si se face si pana acolo vreo 25 de minute de mers pe jos cu un copil de 6 ani...

offf.... tot ce-mi doresc este sa scapam de vremea asta...

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

iarna2009-2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Tu te crizezi cand vezi firmituri pe covor? Sa vezi ce urlu eu la astia care isi pun cate o placinta sau altceva pe farfurie, da pleaca prin casa si umplu toata casa de mancare si au o placere nebuna sa se tavaleasca in pijama pe gresia de la intrare unde intram cu ghetele de afara.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


La noi s-a avansat. Se mananca in ...pat. Si nu in toate ci in al nostru
Ma culc seara si daca nu scutur am toate sansele sa imi intre vreun pufulete in ureche.Sau alte alea.
Dar e greseala mea ca si noi doi adultii, mai ciugulim in pat si asa s-au invatat si ei.

In momentul asta am o "bomba" explodata in living, nu vreti sa stiti ce dezordine e, dar jur ca pana deseara nu pun mana sa strang nimic ca nu mai pot, am obosit.


O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)



My hobby






iarta-ma:
eu in pat mai gasesc niscai frimituri de ciocolata ca mananca barbatul pe furis in pat sa nu-l vada copiii

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

iarna2009-2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta


laurici eu nu am facut niciodata cremsnit .. desi imi place tare. am facut multe prajituri de pe blogul indicat de ereena .. toate mi-au iesit super. eu zic sa mergi pe mana mihaelei, asa o cheama pe tipa .. sper sa gasesti multe jucarele in dragon!

ereena foarte tare sotul tau! si eva e fan .. cand ma vede la laptop, vine si imi zice "motana, pui ana motana mami" ..

roli un pupic si o imbratisare de la mine! azi am dat-o si eu pe eva afara .. a plecat cu ta-su mare cu tramvaiul la mall (cred ca a carat-o in carca pe selaurile de pe stradutele noastre) .. e innebunita dupa locul de joaca de la noriel. in zilele urate, mereu o duce acolo.

fetelor .. nu facem si noi o intrevedere la locul de joaca de la mall afi palace? cel de la noriel caci e ok ptr varsta lor ..
Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun


eu vreaaaaau !!!!
DAR: pleaseeeee: sa treaca zapada, sa fie cat de cat mai omeneste afara de circulat ....

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

iarna2009-2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ereena

oferim meditatii la limba mateiasca....avantajos http://ereena.blogspot.com/2010/01/meditez-avantajos-la-limba-mateiasca.html

MATEI

POZE
PITICUL URIAS
BBEAUTIFUL
UNA ALTA





mama ce expresiv este, ce "cursiv" vorbeste totusi pe limba lui...
care, apropo... mie mi se pare ca a zis foarte clar la un moment dat "let's go"... cand ridica si mana dreapta in sus cu degetelul ridicat..."let's go!!!!"
super tare pletoselul tau frumos !!!
dulce si scump foc !!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

iarna2009-2010

Mergi la inceput