vorbe mari de copil mic

vorbe mari de copil mic | Autor: addinel

Link direct la acest mesaj

de cand am devenit membru DC savurez topicele de la poznasi. si inca de atunci, cand nici nu ma gandeam sa am copilul propriu, mi-am promis ca o sa deschid si eu candva un subiect... acum iata-l!

dimineata, la ora 5, te trezesti si ceri apa. bei apa, apoi pui capul pe perna. te iau in brate si te pup pe obraz. "mamiiii, de ce ma pupi? ca sunt frumoasa si cuminte? ca sunt minunea ta?"

te uiti la mine cu ochii mari, zambet larg... "mami, stii ce am facut eu?" "ce, mami?" ... intreb, gandindu-ma evident, la ceva maret, pe masura bucuriei tale. "caca!"

"ce faci iubirea mea?" "nuuuuu, nu sunt iubirea ta. eu sunt printesa lu' mami si ursuletul lui tati."

"mamiiiii, azi a venit teatrul de papusi la gradi. si era o vrajitoare care avea parul asa si-asa si asa!" nu ati inteles cum arata vrajitoarea? asa si-asa si asa!!!

in parc, jucandu-ne cu zapada. la un moment dat vad ca esti uda intr-un fel ciudat, clar nu de la zapada e. "maia, ai facut pipi pe tine?" "da!" "pai de ce nu mi-ai zis, mami?" "pentru ca vreau sa mai stam in parc, sa nu ma duc acasa sa fac pipi la olita."

de cate ori spui/ faci ceva: "va rog, uitati-va la mine. toti. si tu, si tu si tu. tatiiiii si tu tlebuie!" si ca sa fii mai convingatoare, ne iei capul in manutele tale si ni-l intorci spre tine.

ori de cate ori vorbesc ceva cu tati: "ce, mami? ceeeeee? euuuuu? de ceeee?"

"maria, spune cizme" "cimne" "maria, spune asa: ci- zzzzzz-me" si tu repeti ascultatoare: "ci-zzzzz-me" "deci cizme" "cimne" "bine, maia, cimne" "tatiiiiiii, nuuuuuuuu. nu cimne. cim-ne!!!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

addinel, am vazut pozele de maria, e o papusica minunata, vai ce dulce e cu perlutele ei de omulet mare! sa va traiasca si sa va bucure mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

m-am distrat citind perlele mariei, cea mai tare a fost aia cu "cimnele"

Sa va traiasca si sa va bucurati de ea

lili@domnisorica daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Cat de rau imi pare ca nu am scris undeva toate nazbatiile puiului meu. (Sa nu faceti ca mine ca o sa va para rau)
Dar am cateva sapate adanc in memoria mea. Unele cuvinte au ramas in limbajul nostru uzual, al familiei. Cuvinte precum : papuciuci, cicicici (sosetici), becatali (bucatarie), machita (bunica), bata (telecomanda), uchi (ureche), otiu (ochiu)s.a.m.d
Pe masura ce a crescut a inceput sa spuna verzi si uscate. La doi ani ma intreba ''Mami, peci a sibici?'' (Mami, te duci la servici?)
La 7 ani se ducea cu taica-su ...''la tunsarie'' sa se tunda. Eu cand incalzeam ceara de epilat am fost intrebata: "Mami, te pilesti?'"
Din perlele de acum:
- Mami, sa imi faci un fratior: mai mic sau mai mare ca mine, da sa imi faci un fratior
- Mami, vreau sa ma faci cand aveai tu 19 ani. (De ce?). Ca sa nu mai fiu eu asa de mic si tu cu tata asa batraaaani
- Povestind prietenului sau Nicu: Cand eram la gradinita eram indragostit de o fetita, mey, stii cum eram? lesinat dupa ea...Da mi-a tras odata o palma si mi-a zburat dragostea...

Va urma

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui addinel



in parc, jucandu-ne cu zapada. la un moment dat vad ca esti uda intr-un fel ciudat, clar nu de la zapada e. "maia, ai facut pipi pe tine?" "da!" "pai de ce nu mi-ai zis, mami?" "pentru ca vreau sa mai stam in parc, sa nu ma duc acasa sa fac pipi la olita."


Super tare

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

aseara, mariuca se uita cu tati pe niste carti cu animale, salbatcie si domestice. si m-a intrebat cum se spune in engleza la lup (face la gradi ceva engleza si e tare curioasa). eu am inceput: "this is a wolf". "and look, this is a bear/ cow/ dog/ cat..." etc...
la un moment dat, mititica exclama fericita:
"mami, look! this is a beheheeeeee!" :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu imi notez, cu stoicism. din cele recente:
- ii spun puiului meu (de 3 anisori jumatate) inainte de nani cand ne pupacim si ne iubim: Stii ce esti tu? (raspunsul asteptat si stiut fiind - o minune), dar stiti ce-mi spune? "baiatul asta e sanatate culata pentlu tine"
- ieri dimineata inainte sa mergem la spectacolul Alba ca zapada imi povesteste ca a visat ca i-a facut cadou Albei ca zapada: o rochie cu....Micky Mouse
- acum cateva zile, stand cu pensula in mana, in pana de idei (sau mai bine zis de suporturi caci nu mai stim sa pictam pe hartie...): "Mami, Lusha e defapt un caine (intradevar, nimic mai adevarat) dar nu e desenata deloc (si asta e adevarat, pt ca e un bishon, si e complet alba - cat va mai rezista asa ...)

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Asta cu "sanatate culata" mi-a placut la nebunie!!!

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Asta cu "sanatate culata" mi-a placut la nebunie!!!

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


si este si adevarat pt ca sarcina pentru mine a insemnat in proportie de 60% risc major, 20% ca boala pe care o aveam sa ramana la stadiul respectiv sau 20% sa ma vindec complet - ceea ce s-a intamplat

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput