Prima tunsoare ...

Prima tunsoare ... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Imi aduc aminte ca la prima tunsoare a copilului meu l-am dus la o frizerie de bebelusi - cu scaun in forma de tractoras, etc... insa a plans de nu stiam cum sa plecam de acolo mai repede (mai ales ca erau si niste dudui care probabil nu stiau care e diferenta dintre o papusa si un copil si se uitau isterizate la noi)

Cum a fost prima tunsoare a copilasului/silor din dotare? Ce amintiri aveti?



**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Al naibii de scumpa.

Am fost tot la o frizerie de bebelusi, fetita avea 1 an jumate, nu avea foarte mult par, mai degraba un puf lung care ii intra in ochi. S-a asezat intr-o masinuta, am facut si poze, a stat ca o printesa la spa. Pana la prima reclamatie sau pana cand situatia ma va depasi am sa o tund eu acasa si de 20ron ii cumpar o carticica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

prima tunsoare am facut-o acasa

sotul meu il tinea de vorba sa stea (cat de cat) linistit

eu incercam sa fac ca la frizerie - sa iau uniform de peste tot

rezultatul a fost chiar multumitor, la frizerie nu cred ca ar fi stat, sau ca ar fi avut cineva rabdare sa il prinda intre cateva intoarceri de cap ca sa mai taie o suvita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Prima tunsoare la baietel a fost gratis, cadou din partea salonului
A primit si un certificat pe care scrie (in traducere) "Pentru ca a dat dovada de multa vitejie" si pe care este lipita o suvita de par.
Asa-i moda pe aici cand te duci la frizerie pentru prima tunsoare a copilului.

Si fetita a dat dovada de mare vitejie, eram in Ro la o coafeza care avea salon acasa, totul calm si relaxat. Nu ne-a luat bani pentru ea (ca tocmai ce imi luase mie), dar nu ne-a dat nici certificat



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Prima tunsoare a fost la 2 ani si cateva zile, la celebrul si singurul coafor pt copii din Bucuresti, Ciufolici.
Am mai povestit la cel putin 3 subiecte pana acum cum a decurs.
Initial am incercat s-o punem in masinuta, dar nu a vrut...asa ca domnisoara care o tundea, mi-a propus sa stau eu pe scaun si s-o tin in brate. Si a mers de minune. Nu a plans, dar nu prea statea. Asa ca vreo 3 dintre angajati au facut "figuratie"....Asa incat fii-mea a fost un spectator linistit, si nici nu si-a dat seama cand a fost tunsa....tipa care o tundea a stat mai mult cocotata pe masa sa o poata tunde...aaa, si f important, i-au dat drumul la chiuveta si niste jucarioare si s-a mai jucat si acolo....
Dupa aceasta experienta, eu una am dat nota 10 cu felicitari acelui coafor, atat pt tunsoare cat si pt profesionalism. Drept dovada ca numai acolo ne-am tuns de atunci.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Fetita mea s-a nascut cu mult par, pana la un o ciumpaveam eu, dar in jurul varstei de un an am dus-o la o frizerie de bebelusi. Groaznic a fost cu tot scaunul in forma de masinuta, fetele cu foarte multa rabdare, una o tundea, alta ii aducea diferite jucarii, noi faceam pe clovnii si copila plangea neimpacata. La a doua tunsoare a fost si mai rau, la a treia de cateva ori mai rau, acum are nevoie de alta frizura si ne e groaza sa o mai ducem

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

la 2 anisori la coafor de domn'soare...
a stat linistita si i a iesit o tunsoare frantuzeasca de toata frumusetea... si o data cu tunsoarea a iesit la iveala o copila si a lasat in urma bebelusia.....


happy mom & ladybird Iasmina Alissa 2+

astept vara...caldura...concediu...piscina...soare..eheeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

prima tunsoare la coafor a fost un pic cam fortataVrand-nevrand, in timp ce eu aveam indeletniciri forumicesti dom`soara a pus mana pe foarfeca si a inceput sa se tunda cum s-a priceput ea mai bine

once again will be next to you sis

pozne-npoze

Before you judge me, try hard to love me. MJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

prima tunsoare a lui Filip , a fost la 1 an si 2 luni si l-a tuns tati cu masina de tuns in cadita ...a fost fff cuminte (oricum in general este el cuminte)
pe Anastasia nu am tuns-o inca pt ca nu avem ce; abia acum incepe sa-i creasca si ei perisorul (in fata ca la spate are mai mult un pic )

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Prima tunsoare a fost la 1 an, cand i-am luat turta. Pur si simplu m-am plimbat cu foarfeca dupa ea prin toata casa. Rezultatul a fost multumitor dar s-a impus o aspirare rapida deoarece erau "carari" de par prin toat camerele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Prima tunsoare in jur de 9-10 luni, la o frizerie de copii.A fost ok atunci, era prea mic sa constientizeze ce se intampla, acum e teroare in schimb ,spune ca vrea sa mearga la tuns ,ajungem acolo,e cooperant dar cand se apropie frizerita de el incepe show-ul

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput