Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *54*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Avand in vedere ca nu se trezeste nimeni, va las niste aburinda, poate va trezeste mirosul!

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Buna dimineata,

Alex multumim pentru si bafta azi la vaccin!
Cuscra,nu mai sunt suparata din cauza timpului redus pe care o sa ni-l acorde tati ...asta este ce sa-i fac!
In schimb,am alte motive...
Se pare ca puiul meu mai nou are stomatita,de-aia era tot timpul saracul cu manuta in gura.Eu se pare ca am facut o anexita si doctora nu mi-a raspuns la telefon...daca nu alaptam,stiam ce sa iau,dar asa...Imi vine sa

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

Pentru voi:

http://family.webshots.com/photo/2811438800105745765qucoQp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Buna dimineata,

Dana acum m-am uitat si eu la pozele din gradina botanica, au iesit foarte frumoase, mie imi plac tare de tot pozele in natura, si ai cateva poze cu Ana in wrap extraordinare.



Eu ieri am fost la cumparaturi la Carrefour baneasa si chiar vis a vis de supermarket s-a deschis un magazin numai cu instrumente de gatit, e super, se gasesc foarte multe lucruri, am luat si o carte cu retete pentru bebelusi si copii de la 6 luni pana la 6 ani, e foarte faina.


Vroiam sa va zic ceva de vaccinuri dar am uitat


Acum ma duc sa vad ce gatesc pt amiaza ca am invitat-o pe nasa noastra la masa ca lucreaza chiar aici langa noi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

BUna dimineata.

Alex, multumim de

aidule, io nu ma plang ca nu mai urla . Doamne fereste . Aia a fost o minune . Azi iar s-a trezit cu capsa pusa. Ma enerveaza ca nu stiu de ce ca ii suflu si in si tot urla si ma doare sufletul. SI eu am dat-o rau in depresie si plans ca nu mai pot si n-are nici cine sa ma ajute si nici bani nu am sa fac o terapie prin . Cat despre inca un bebe... eheee, vis frumos ce l-am visat intr-o noapte... eu m-as baga fara retineri dar unu la mana ca e riscant si doi la mana ma gandesc unde il mai pun si pe el in vastele noastre apartamente minuscule Planul meu teoretic asa era, prin sept-oct sa ma apuca de bb3 .
BAfta la dieta. Noi te sustinem. Si daca ne arunci si o recomandare cam de unde sa luam chestii fara E-uri si conservanti te tzuc tare tare . Asta e si planul nostru. CHiar aseara ne-am facut lista de cumparaturi Monti sau marog, ideea e tot asa sa papam sanatos cat de cat, sa ne schimbam putin modul de viata ca nu se mai poate.

In alta ordine de idei, eu azi-noapte am stat si m-am docomentat in ale diversificarii . VAi de viata mea ca mai rau m-am zapacit. Cate bordeie atatea obiceie si atatea pareri... unii zic sa dai banana, altii sa nu, unii zic sa dai telina, altii sa nu,ba mar copt ba mar crud, ba sare, ba nu sare, nu mai vorbesc despre cand sa incepi si cu ce, la ce ore sa dai si ce anume.NU mai spun ca unii zic sa dai nu stiu ce sirop de zahar si alte tampenii grosolane Imi venea sa plang ca io sunt in pom si pomu'n aer si mi-e teama sa nu gresesc cu ceva sa fac prostioare pe burtica si sanatatea lu bebe
Acum serios vorbind, tot ceea ce este la noi pe mail se bate cap in cap rau de tot. Asa ca sfatul meu este sa discutati serios cu pediatrul sa vedeti ce va spune. In ideea ca de exemplu banana cica nu se recomanda bebelusilor cu dermatita atopica, asa cum e DRagos, ca este alergena si mai bine nu. PEntru bebeii fara probleme de genul, e ok. La fel cu legumele care contin nitrati (sau nitriti ) gen sfecla, broccoli. Unii baga broccoli printre primele alimente, altii spun sa nu se dea pana spre un an.La fel si perele. Unii le pun printre primele fructe pe care sa le dai, unii nu le recomanda pana spre 1 an.
Drept urmare , eu azi m-am hotarat sa bag si putina pulpita de mar si morcov la suculetul lui bebe. Sa vedem daca ii place si il accepta.

Hai ca m-am intins cat o placinta cu dovleac

Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Buna dimineata fetelor si de la noi...
Alex multumim ptr cafea dar mai dau si eu ca suntem cam multe si nu stiu daca o sa ne ajunga
Asa ca hai la
Am vazut-o pe frumoasa de Alessia,ce falcute are numai bune de
Monica bb3?

MAMICA FERICITA DE Alexandru - Aurelian (22.09.09)


http://community.webshots.com/album/570763181pdonnI?start=48

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Mai fetelor, eu va apreciez pe cele care deja va puteti gandi la un alt bebe. Eu una sunt atat de coplesita de emotii, atat de speriata de ce va fi, atat de nebula la cap cu alte cuvinte incat nu ma pot gandi sa mai am un copil in conditiile actuale...

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Buna!
Scuze pentru lipsa prelungita, nu am fost in ale mele si nici acum nu sunt, dar am zis sa mai dau si eu un semn de viata.
AM vazut toate pozele pe care le-ati pus zilele astea, dar pentru ca pe Simon nu l-am vazut niciodata pana acum, vreau sa-i spun si eu Mamei_si_pisa ca are un baietel deosebit de frumos, cu trasaturi de papusica.
Referitor la mancarea fara E-uri, in Cora Lujerului tocmai s-a deschis un magazin cu produse naturiste de tot felul, cred ca se gaseste acolo tot ce exista in domeniu, printre care si multe alimente cica sanatoase. Cred ca din astea Bio, nu le-am studiat in amanunt, si nici preturile nu le stiu, dar am vazut ca aveau si produse lactate, conserve, dulciuri, o gramada!!! Probabil ca din alea ar trebui sa mancam, eu oricum am inceput sa evit la modul serios sa mai mananc dulciuri din comert sau fast-food-uri. Sa vedem cat ma tine!
Monica, si cele care v-ati prins urechile cu diversificarea asta, sfatul meu e sa evitati toate alimentele controversate. Poate ca nu fac rau, dar decat sa stati cu frica, mai bine le mai amanati.
Oricum, merele, morcovii, dovleceii, piersicile, astea sunt sigure. Incepeti cu ele. SI cu cereale, la bebeii manechin. La cei cu bulanase, evitati-le!
Dana, nu ma pot abtine sa nu-ti spun ca am savurat pozele tale noi. Esti chiar o frumusete, dupa standardele mele! Si culoarea parului parca ti s-a mai deschis, sau te-ai vopsit din nou?
Eu cu parul tot naspa stau. Cade in continuare. Acum am inceput ultimul lucru pe care vreau sa il mai fac pentru par. Ma dau cu fiole de ginseng. Imi lasa parul foarte moale si frumos, macar atit. Alte efecte benefice deocamdata nu vad, dar sunt deabia la inceput. Oricum, am citit numai de bine de ginsengul asta.
Cu mancarea sunt ceva de speriat. Degeaba imi fac eu chestii monti, ca mananc cantitati industriale. Ieri mi-am facut un chec monti, si ca sa fie mai bun i-am pus si o glazura deasupra, din cioco de-aia scarboasa! A iesit asa de bun, ca l-am terminat pana azi. Am o foame din ce in ce mai mare!
Aveam atitea sa va spun, e tare rau cand lipsesti cateva zile de pe forum.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Neatza
ALEX multumim de cafeluta,am vazut si pozele cu Alessia e o scumpa
SUEDE cum ti-ai dat seama ca are stomatita?
MONICA eu zic ca cel mai bine e sa le dam cum credem noi ca e mai sanatos,e tare greu cu diversificarea
Azi avem sarbatoriti de seamaLA MULTE LUNITE RADU sa cresti mare si sanatos,sa-ti bucuri mama si sa o faci mandra iar tie mami iti doresc numai bine
LA MULTE LUNITE KAROLINA sa cresti mare si frumoasa iar tu mami sa-ti dea D-zeu numai bine si sa treci peste toate greutatile
LA MULTE LUNITE RAZVAN sa cresti mare si sanatos iar mamica sa aibe bafta la examene
LA MULTE LUNITE MATTIA,ANDI MATEI,NICOLA SI VICTOR sa cresteti mari si sanatosi
DANANGIE sper ca esti bine,ca amandoi copii iti sunt sanatosi
Va

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
BOTEZ IRINEL

o perioada din viata mea Rasplata a sosit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

buna dimineata!!!
cristinaaaa, ce ma bucur sa te vad...las' ca le rezolvi tu pe toate, le iei pe rand asa...vezi treaba cu parul sa nu fie pe fond nervos si stresos
am alimentat si noi bebeii nemancacioisi
si io ma simt ca intru in oala cu depresie...am asa o impresie...de plictiseala ingrozitoare...fac mereu acelasi lucru, nu variaza nimic, mi-e dor de o cafea cu fetele, de o barfa....de orice...numai sa fac ceva...mi-e dor sa ma imbrac frumos...sa vad uameni straini si agitatie...oribila senzatie

Techila - rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

si uram si noi LA MULTE LUNITE!!! sarbatoritilor de azi
cat despre diversificare, noi o sa mergem pe mana pediatrului. sper sa imi pregateasca vreun material ceva pentru luni cand o vizitam si o sa ma citesc si eu cate ceva, o sa o intreb pe dna doctor toate prostiile de 5 ori si dupa aia tragem concluziile si ne adaptam...parerea mea este ca ea ii stie cel mai bine, medical vorbind...

Techila - rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Mergi la inceput