Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

pai nici eu nu nasc la privat; am asigurarea ce o are toata lumea, nu una la care sa platesc eu ceva;
insa aici se pare ca daca ai deja o cezariana nici nu se pune problema sa nu iti faca si la urm nastere tot cezariana, asta daca nu tii mortis sa nasti natural; n-a avut nici o ezitare dr cand a scris pe fisa C/S (c section)
in plus, am si placenta praevia (sau aveam, mai vedem pe 9 feb daca mai e) si asta e clar indicatie de cezariana.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

salutare,

am aparut si eu sa ma laud...cu nimic,ca numai pagube fac in ultima vreme.
deocamdata stau intr-un stress continuu din cauza serviciului,se pare ca nici stand acasa nu am liniste.am probleme cu concediul medical,in continuare o astept pe madama de la med muncii sa isi deie verdictul.ea banuiesc ca in continuare este convinsa ca am cele mai bune conditii de munca si ca angajatorii fac tot efortul sa imi asigure asta.astept sa imi instaleze un pat la birou,ca sa pot sta 90% din timp intinsa,cum mi-a zis medicul.va fi o premiera.

si cica lucrez intr-o firma mare si serioasa.daca vindeam la patiserie,pe cuvant ca ii intelegeam,poate imi era si mila de ei,poate veneam eu cu bani de acasa ca sa cream conditii...

in tara asta minunata numai pirandele cu plozi 100 au drepturi,e clar.


revenind la lucruri mai vesele, nana am vazut caruciorul ala 3 in 1 care e dragut,pare de calitate dar sfatul meu e sa nu cumparati de pe net carucior,ci sa mergeti mai intai in magazin sa il vedeti,sa il manevrati etc.despre firma nu pot spune decat ca sunt multe firme care la noi nu sunt asa cunoscute precum este chicco de ex. dar totusi au produse de calitate.eu m-am ales cu un carucior de pe net,cand l-am vazut mi-a cazut fata,cand l-am manevrat parea ca are 20 de kilograme nu 5 cum scria pe site...si nici nu imi intra in lift,dezastru.

referitor la protectia de dupa nastere,eu am decis sa imi pun sterilet.au aparut tot felul de modele inofensive pentru organism-sau cel putin asa se lauda firmele producatoare.legatul trompelor mie una mi se pare ,ca sa zic asa,la fel de brutal ca o vasectomie.cum nu ma indur sa ii sparg nucile barbatului,nici eu nu mi-as sugruma podoabele.sunt ale mele,le vreau acolo intregi,sa faca ce le-a fost dat sa faca...marog,nu zic ca nu e o metoda ok,dar nu sunt eu adepta masurilor asa radicale.


arturici si eu am un copil saltaret in burta.am inceput sa ii simt miscarile de pe la 14 saptamani si devin tot mai puternice.e diferit de sarcina trecuta cand abia pe la 20 de saptamani simteam ceva asa de intens.acum se simte si cand pun mana,atunci cu greu.


vroiam sa va arat un link,s-ar putea sa le intereseze mai ales pe cele care au ales sa nasca prin cezariana.maine de la 11 puteti urmari o operatie in direct.

http:// medlive. hotnews. ro (fara spatii)

eu imi doresc sa nasc pe calea cea naturala,ca si data trecuta,sper sa si iasa totul ok ca atunci.


pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Buna Seara burtici!!!!

Am avut o zi plina ochi azi. De dimineata la morfofetala, dupa aceea m-am intors acasa, am vrut sa va scriu da nu-mi mergea net-ul, asa ca am motait putin si m-am dus apoi si la intalnirea cu doctora mea. Am stat si am asteptat 2 ore sa intru, cu tot cu programare, da' ce sa-i faci? Asta e situatia...

Deeeeci: azi am primit numai vesti bune, cu toate ca Maya mea a fost foarte "ciufuta", daca pot sa zic asa, si nu a vrut sa se intoarca o clipa cu fata la noi. Ea, care pana cum statea asa frumos la pozici... Abia a reusit doctora sa ii prinda un profil. In schimb ne-a aratat "pasa" in toata speldoarea ei, avem si poza. Exhibitionista fetita... Are 580 de grame si e in grafic perfect. Nu mi-a zis cat masoara, insa daca doctora m-a asigurat ca totul e ok nu-mi mai bat capul.In schimb... Mi-a zis ca are urechile mari Si intratevar, cand am vazut-o de la spate, numai urechile erau de ea... Sper sa nu fe nimic exagerat si sa semene cu Dumbo... Alta veste buna e ca s-a ridicat placenta 6 cm deasupra colului, col care nu s-a micsorat(37 mm) si e inchis, deci e bine Chiar aveam emotii.
Asta a fost la morfofetala. La control am discutat cu doctora despre durerile mele la mers si intr-adevar, cum mi-a sugerat si una din voi (scuze ca nu-mi aduc aminte cine), e vorba de ligamentele rotunde de sub uter care la unele femei (pintre care si eu) devin foarte dureroase la efort din cauza mariri uterului si a greutatii copilului. Partea proasta e ca nu prea am ce face in acest sens decat sa astept venirea semestrului III... Am si o usoara hipercontractivitate la uter, motiv pentru care mi-a dat scrisoare medicala de scurtare a programului de lucru la 6 ore, ca sa nu mai stam asa mult pe scaun...

Imi cer scuze daca v-am innebunit, dar sunt tare incantata de rezultate si voiam sa vi le impartasesc si voua, caci ma asteptam la ceva mai putin fericit...

Corina, tigruta Felicitari si voua pentru intalnirea cu bb Ma bucur sa sunteti in regula

Arturica sa stii ca si eu ma gandeam aseara: Oare copilul asta se misca non-stop? Si eu o simt pe Maya foarte agitata, vorba ta, aproape mereu. Si e din ce in ce mai puternica... si are o predilectie deosebita pentru vezica mea... multa bafta si inspiratie in gasirea unei locatii pentru petrecerea copiilor de saptamana viitoare

Sorana, bafta multa si tie

Chiar nu-mi mai aduc aminte ce, cui voiam sa-i mai spun... mor de somn caci am dormit doar 4 ore asta noapte. Va pup, burticute!!!! Noapte buna!

Mira fericita 22+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a-rose spune:

fetelor,
pentru raspunsurile voastre !
Ma duc sa fac ceva prin casa.... am un morcov...ma tem si pentru maine la eco si mi se pare si ca am gasit un ganglion umflat la ruxi la gatutz, mi s-au taiat picioarele...abia mai respir de ingrijorare! asta e, fetelor. ai copii, ai probleme. ai mai multi copii, ai mai multe probleme. dar viata fara copii ar fi un mare nimic.
Vedeti de ce trebuie sa-mi fac de lucru prin casa? Ma apuca filosofii de genul asta...Noapte buna,
Va pupa

rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Buna seara burtici ! Maine voi avea ceva de recuperat ca vad ca ati trecut la un nou capitol !
Am intrat sa va spun ca am foat ieri la morfofetala si suntem bine ( in grafic ) si cei 90% albastru s-a transformat in 100% roz ... vom avea Ana Sofia ... acum ne puteti trece si pe noi pe listuta.
Va pup si va doresc noapte buna !


R_ocsy 22s cu Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui a-rose

fetelor,
pentru raspunsurile voastre !
Ma duc sa fac ceva prin casa.... am un morcov...ma tem si pentru maine la eco si mi se pare si ca am gasit un ganglion umflat la ruxi la gatutz, mi s-au taiat picioarele...abia mai respir de ingrijorare! asta e, fetelor. ai copii, ai probleme. ai mai multi copii, ai mai multe probleme. dar viata fara copii ar fi un mare nimic.
Vedeti de ce trebuie sa-mi fac de lucru prin casa? Ma apuca filosofii de genul asta...Noapte buna,
Va pupa

rose


cai ani are fetita ta? Ale a mea a avut asa in spatele ambelor urechi pana la varsta de aproape 3 ani. Atatea ganduri mi-am facut si pediatra mereu m-a asigurat ca e normal, ca nu e nimic in neregula cu copilul. Stai linistita si nu te panica.

Sabina 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Tigruta felicitari ptr eco.
Rocsy felicitari pentru zulufi
Mira super vesti, macar te-ai mai linistit
Gabriela nu poti trece peste acea dr? Daca una e dusa, acum nu o sa risti tu sarcina si copilul. Infige-te un pic in ea.
Tatyana drum bun la Bucuresti. Aveti grija cu nametii. Va asteptam cu vesti bune.


Noapte buna fetelor! Abia mi-am culcat fata. E argintul viu.Ma duc sa bag un campionat cu barbate-miu pe wii, daca la altele avem interzis

Sabina 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Buna fetele

Acum reusesc sa scriu si eu dupa doua ture de gatit, iesit afara cu Mircea si facut si piata..

Alysh scumpa mea, sa fie sanatos Luca si destept ca Vlady si sa ne intalnim toti cat mai des in parculet!
Carla la Mircea a mers bine Bonissanul. Sab Simplexul nu mi s-a parut ca face diferenta. Primisem si Infacol procurat de catre cineva de la Londra, dar nu prea l-am folosit, am preferat astea ca erau pe baza de plante. TOtusi in unele cazuri i-am dat si a fost f bun! Acum...sa speram ca nu o sa avem asa crize de colici!
Mira ma bucur ca totul e ok cu sarcina, ca ai venit cu vesti bune!
Madutza ai luat decizia de a naste natural? felicitari! Ma tenta si pe mine de data asta, dar mi-e ca e prea mica distanta intre sarcini si nu ma lasa dl dr.. Asta e..
Nana poate nu ai dat totusi in ulcer...mama a avut si se trata cu ou crud, dar tu nu ai voie acum...f dificil brrr! Stiu ca Metoclopramid poti lua, stiu multe fete care il luau pentru greturi, inclusiv eu am luat, dar nu stiam ca sunt gravi.
Anca16 eu urc spre 8 kg...am pus 7 jumate deja, mananc nonstop si nu stiu cum sa fac sa ma opresc. E greu stind in casa si gatind mereu. Hai ca vine primavara si ne mai scoate din ritmul asta. Sper.
Corina felicitari pentru ca ai simtit bebelina...A mea e atat de activa si fortoasa, nu-mi amintesc Mirci sa fi fost asa la varsta asta de sarcina..
Sabina ai dreptate cu ce spui de Grecia si Bulgaria. Eu am insistat sa mergem in Bulgaria ca e mai aproape, barbate-miu si acum imi reproseaza. Desi, evident cu enteroviroza puteam sa venim si din Grecia...si veneam in 10 ore sau mai mult, nu in 6!!
Sorana mie imi plac petrecerile la locuri de joaca. Am tot fost invitati si am mers cu Mircea pe la 10 l. Coincidenta sau nu a facut pneumonie a doua zi si barbatemiu a spus ca din cauza locului de joaca, el lingea cam tot pe acolo, nah, fiind atat de mic. Dar acum, la 2 ani eu zic ca merge sa il serbati frumos asa. Noi sarim anul asta, Ilinca va avea 2 -3 saptamani, dar la anul ii facem sigur.
Preturile, depinde ce negociati. Daca luati si pentru adulti mancare si bautura la discretie, va poate urca si la 18-20 milioane. daca insa luati un platou fix pentru adulti si cateva sticle de suc, iar pt copii meniul normal, va duce la 6-7 mil. Succes cu gasitul locului ideal!
gabriela_s haha, ce te face sa crezi ca firmele mari sunt mai bune?? Eu, din proprie experienta cred ca sunt mai rele decat o firma gen familie asa unde indrazneala sefilor e mai mica. Succes oricum, sa iasa in favoarea ta!
R ocsy felicitari pentru fetitza!
a-rose sanatate fetitzei tale, sa nu fie nimic cu ganglionul respectiv!

Cu legatul trompelor, nooo, la ce activitate avem noi pot sa stau linisita si fara! Nu stiu daca se va schimba in bine situatia cand vor fi 2 copii in loc de 1! hehe! In plus cine stie, daca o sa mai vreau un bb vreodata?

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 26+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Bun revenit Gabriela, multam ptr info cu cezariana insa prefer sa nu si vizualizez ce se intampla acolo

Moama ce preturi zici tu acolo Laura ptr serbari onomastice! Aici e undeva pana in 300-400$ si mie tot imi pare mult. Noi cel mai probabil ducem copii pe undeva la joaca (nu serbam acolo) si apoi venim acasa la tort si tratatie sau ce o fi.

Sabina, ce tare esti tu cu campionatele pe Wii. Eu nu am rabdare la jocuri d-astea asa ca nu detinem nimic in gen.

Rose, stai linistita cu ganglionii; au avut si baietii mei insa s-au retras, aveau ceva legatura cu racelile;
Oricum, sunt total de acord cu tine cu problemele. Lasa grijile, vezi un film fain si nu mai sta de treaba.

Rocsy, felicitari pentru fetita! F frumos numele!
Mai dar nu mai veniti cu schimbari de-astea ca ma ia cu transpiratie. Auzi, de la 90% baiat la 100% fetita!?
Tie aia 90% la ce varsta a sarcinii ti i-a zis?

O noapte calduroasa tuturor

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

la toate fetele
sper sa ne primiti si pe noi pe-aici, chiar daca nu am mai scris (de cand ne-am inscris la inceput pe acest topic) din lipsa de timp, dar de citit am citit, nu chiar tot
acum suntem acasa in concediu medical si o sa avem mai mult timp sa scriem
va rog sa ne treceti si pe noi cand aveti timp pe prima pagina cu +
si inca o rugaminte - cum pot sa intru si eu sa vad pozele de pe user-ul comun? nu ma prea pricep dar as vrea sa va cunosc


22+

Mergi la inceput