Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Si ca sa nu se inteleaga ca slavesc olandezii: au o mancare proasta la restaurante si nesanatoasa, nici nu trebuie sa cauti, e pe toate drumurile.
DAR, poti sa mananci si foarte sanatos....mai scump e drept, dar cum sanatatea nu are pret...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

merci cami pentru raspuns, mi s-a parut cam departe totusi de buccuresti cu 2 maimute dupa mine, nu stiu exact cate ore se fac di buc trebuie sa ma interesez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxisialexia

merci cami pentru raspuns, mi s-a parut cam departe totusi de buccuresti cu 2 maimute dupa mine, nu stiu exact cate ore se fac di buc trebuie sa ma interesez.

Roxana mami de Alexia si Matei.



- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -



Aici poate sa spuna Noki, ca ea a mers acolo 2 ani la rand ... (dn Bucuresti; ca eu am mers din Buzau si la dus am cam bajbait pentru ca am avut un GPS care nu avea hrata actualizata, dar la intoarcere am facut cam 6 ore - noi am fost prietenii care au 2 copii, aul trecut unul avea 2 ani jumate si celalt 7 luni )




Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

My Creative World

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hehe, daca ne-am mutat la copilasi mari, vad ca si scriem ca mamicile de copilasi mari, adica... rarutz .

Roxi, tu te vei intoarce tot la serv. tau sau e ceva nou? Oare si tu ai apucat sa lucrezi intre cei doi copii, nu?

Daca stau sa ma gandesc bine, am chiar o situatie fericita: m-am intors la vechiul serviciu unde toate-s cam cum le stiam, am program de 6 ore pe zi, avem si bunici disponibili, Ana era deja obisnuita cu bunicile, Cristi e drept ca merge doar 4 ore la gradi, dar macar ii place... Asa ca pot spune ca deja am cam intrat in noua normalitate.
Mai avem mici probleme de adaptare pe ici-colo, dar sper sa le rezolvam.

Cristi de ex. nu reuseste cu nici un chip sa adoarma de pranz cu bunicile. Azi cand am ajuns era rupt-rupt de oboseala (dupa saniusul de aseara, gradi de azi-dimineata si iar iesit la zapada dupa gradi), l-am culcat eu pe la 4. Deseara, cand o sa ne prinda miezul noptii cu tzopaiala, cred ca o sa regret amarnic

Lavi, chiar testasem zilele astea o reteta de prajitura si am gandeam ca sigur o sa-ti placa, ba chiar si Silviei. Din reteta, eu credeam ca o sa-mi iese chiar hencles, s-a dovedit a fi insa un soi de pandispan ultra-pufos si onctuos - va intereseaza formula?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_alinus

Cristina,
Din pacate nu se poate vota de mai multe ori.


stiu, dar ma gandesc ca poate a mai ratat cineva mesajul, si vrea totusi sa ne imbranceasca putin mai in fata in clasament.

apropo de produse "bio", am gasit ceva pe net... http://www.asat.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=54
inca ma gandesc, daca sa incerc sau nu... plus c-as avea si reducere cu tichetul de somaj :))...

Cristina
www.talentedenazdravani.ro" target="_blank">Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.
Īncercam sa īnvatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decāt sa cāstigi.
Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite
Ce sa agatam singurei in pomul de iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Cristina,
link-ul pe care il prezinti este un model care se practica si aici (si la care eu uit intotdeauna sa ma inregistrez si in fiecare an pierd inscierea). Motivatia este ca cel mai ecologic si sanatos mod de a procura hrana este sa stii de unde vine aceasta.
Din cite am citit pe site, acei oameni sint bine intentionati, dar eu as cerceta un pic mai mult inainte sa ma arunc. Trebuie sa stii cum isi aleg furnizorii - taranii care produc legumele -, ce standarde au, ce inseamna pentru ei "traditional." etc.
Oricum, cred ca e mult mai bine decit sa iei dintr-un supermarket unde produsele vin de cine stie unde.



Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

Info utile despre cresterea copiilor

www.askdrsears.com/" target="_blank">Dr. Sears

www.positivediscipline.com/" target="_blank">Disciplina pozitiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Cristina , sigur este actualizata oferta? mi se par cam ieftine legumele tale





Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

habar n-am, am gasit linkul... si ma gandeam... ca preturile sunt cam ca in piata. hai, un pic mai mari.
dar daca pe bune is romanesti, ar merita.

desi... sa nu mai stau eu la taraba sa le "testez"...

Cristina
www.talentedenazdravani.ro" target="_blank">Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.
Īncercam sa īnvatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decāt sa cāstigi.
Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite
Ce sa agatam singurei in pomul de iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Vezi, mai Maria ca nu stati chiar asa de rau?

Roxi pe litoralul bulgaresti in 4.5-7 ore ajungi oriunde, cred. Mergand legal pe la ei. Spre Duni (Sozopol) exista drum "peste dealuri" catre Burgas, nu o iei pe drumul de Varna.

Daca vrei resort (= nu ajungi pe jos intr-o localitate) Duni e cel mai laudat si cel mai mare, cred. Mai sunt si altele, inclusiv in zona de nord dar nu am fost, nu stiu cum se prezinta.

Perioada - eu am fost prima oara din 17 iunie la Albena si apa era absolut OK, nu ciorba dar puteai sta oricat fara sa ti se faca frig.

Statiunile (de la N la S):
-Balcic are plaja mica, si nisipul batucit (sau in strat subtire), in sezon probabil e foarte aglomerata. Altfel faleza e frumoasa, poti sa te plimbi kilometri, cred ca poti ajunge in Albena (10 km ). Nu recomand pt concediu intreg
-Albena mie imi place cel mai mult, e plina de verdeata. Dar hotelurile sunt mai obosite. Plaja e lunga, lata, nisip mult, e cea mai buna plaja din Bg. Mai ales in zona de sud plaja e mai lata si neaglomerata.
-Kranevo e o statiune mica, fara pretentii, mai degraba un sat dezvoltat cu niste vile, pensiuni si terase. Intre sat si plaja e o distanta de "spatiu verde" neingrijit, cel putin in zona in care am stat noi, in centru nu am vazut. Plaje e practic aceeasi de la Albena, foarte frumoasa.
-Nisipuri - fata de Albena hotelurile sunt mai stralucitoare, mai aratoase dar nu imi place ca sunt cam inghesuite unul in altul. In centru e aglomeratie mare, balamuc seara. Plaja nu e asa lata ca la Albena si e mai aglomerata.
-Constantin si Elena - am bagat doar un ochi, nu m-as duce acolo, stiu pe cineva care a fost si pot cere amanunte daca vrei
-Obzor - nu am fost, doar am vazut din goana masinii. E un orasel-statiune dragutel dar hotelurile sunt insirate de-a lungul plajei, cam departe de centru
-Sunny Beach - statiune uriasa, peste 100 de hoteluri. Nu asa aglomerata ca la Nisipuri. Nu mi-a placut ca erau multe tarabe pe faleza, practic nu vedeai marea cand te plimbai, doar tarabele. Eu am fost in zona centrala, pe margini n-o fi chiar asa. Plaja parea mai ingusta ca la Albena si plina de randuri-randuri de sezlonguri

Ca preturi la fata locului(nu la cazare) Albena si Nisipuri sunt cele mai scumpe. In statiuni sezlongurile pe plaja se platesc chiar daca ai AI la hotelul tau, plaja e publica, nu e a unui hotel. Pe de alta parte nu te opreste nimeni sa stai pe cearceaf.

Cine are mai multe amanunte va rog sa ma completati/contraziceti daca e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Neatza,

E ger pe la noi...am iesit afara si aveam impresia ca mi/a inghetat si limba.Si se pare ca minimele vor dfi abia sambata spre duminica...
Maria e bine ca s/au adaptat copii in primul rand cu programul tau...cu somnul lui cristi probabil se va regla curand...el fiind obisnuit cu tine ii e mai greu la inceput sa doarma cu bunicii.
Acum ma duc la bebele meu ca e tare agitat cu dintisorii...E grea perioada asta....



Mergi la inceput