Zambetul Karlei

Zambetul Karlei | Autor: joklk

Link direct la acest mesaj

Demult am asteptat sa ajungem si noi aici....si in sfarsit iata-ne!

Sa va povestesc despre Karla mare (un an si patru luni)care umple toata casa. In ultimele trei saptamani a devenit foarte matura. Cand ridic tonul la ea stie ca o cert, ia figura omul spasit si totusi ochii mari verzi-caprui ascund in ei licarirea unui zambet smecher. In afara de "mama", "tata", "papa" care le zicea si pana acum vocabularul nostru s-a marit: uitu - uite, hopa, kalakala - Karla, apa, ama - bunica, alo, caca, nana - daca a fost rea si ar trebui pepsita, nenu - sanul, pupu, taitai - daca plecam la plimbare.
Cand e liniste mare in casa stiu ca a facut ceva si o gasesc s-au bagata jumate in masina de spalat scotand haine, sau in camara carand spre camera ei ceapa, cartofi si ce mai gaseste pe acolo.
Pamantul de la flori si cenusa din soba au fost descoperite demult....

Acum inainte de sarbatori in religia noastra (lutherana) exista o coronita de brad cu patru lumanari care se aprind pe rand pana la Craciun. Ceva incantator pentru Karla. Desi i-am explicat ca flacara lumanarii arde a trebuit sa testeze....si-a intins un deget peste flacara, cand a vazut ca arde l-a tras inapoi, s-a uitat mirata la ine si a spus "au au". De atunci se uita doar fascinata la lumanari.

Ultima gaselnita a imaginatiei ei bogate a fost legata de brad care a incantat-o. Fiind cald in casa bineinteles ca bradul a inceput sa se scuture si sa fie tot ace pe jos. Dupa o sedinta de explicatii "Karla astea sunt ace de brad nu e voie sa le bagi in gurita" imi gasesc intr-o dupa-masa copilul sub brad. Ce facea? Aduna acele de bard si incerca sa le puna la loc pe crengute.

De o vreme tati ii tot spune "Karla esti totala!"
Ea repeta cuminte "tutala".
Azi dupa ce era sa ii smulga in joaca lui tati nasul de la loc tati ii spune "Karla esti periculoasa!"
La care vine prompt si zambitor raspunsul Karlei "tutala".




Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Este o frumusete Karluta ta,si faza cu "tutala" este nemaipomenita.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Broscuta = baka-baka
Likaia = lumina
Balune = baloane

Acem o manie de cateva zile. Vrem sa bagam totul sub mobila, sub canapea, sub dulap....si ne enervam cand nu incap lucrurile acolo.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Am mai crescut intre timp si incepem sa vorbim cam de toate. In general vorbim destul de corect dar le mai stalcim uneori.

medicamente - mendicamenti
pantalon - pantalioni
papucii - panpucii

---------
Tati mestereste prin casa una alta. Cum nu iese ceva mai sloboade tati cate o vorba de duh, in limite cat de cat decente, in general "f...tui".
Intr-o zi ne intoarcem de la cumparaturi si vrem sa ne echipam in haine de casa. Manuta se incapataneaza sa nu iasa din maneca bluzei si o aud pe Karla "f...tui".

------
De la un an facem pe olita. Dimineata dupa ce sta o vreme pe tron o intreb "ai facut caca".
Karla imi raspunde "am cafut".



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Am mai crescut intre timp si incepem sa vorbim cam de toate. In general vorbim destul de corect dar le mai stalcim uneori.

medicamente - mendicamenti
pantalon - pantalioni
papucii - panpucii

---------
Tati mestereste prin casa una alta. Cum nu iese ceva mai sloboade tati cate o vorba de duh, in limite cat de cat decente, in general "f...tui".
Intr-o zi ne intoarcem de la cumparaturi si vrem sa ne echipam in haine de casa. Manuta se incapataneaza sa nu iasa din maneca bluzei si o aud pe Karla "f...tui".

------
De la un an facem pe olita. Dimineata dupa ce sta o vreme pe tron o intreb "ai facut caca".
Karla imi raspunde "am cafut".



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Am mai crescut intre timp si incepem sa vorbim cam de toate. In general vorbim destul de corect dar le mai stalcim uneori.

medicamente - mendicamenti
pantalon - pantalioni
papucii - panpucii

---------
Tati mestereste prin casa una alta. Cum nu iese ceva mai sloboade tati cate o vorba de duh, in limite cat de cat decente, in general "f...tui".
Intr-o zi ne intoarcem de la cumparaturi si vrem sa ne echipam in haine de casa. Manuta se incapataneaza sa nu iasa din maneca bluzei si o aud pe Karla "f...tui".

------
De la un an facem pe olita. Dimineata dupa ce sta o vreme pe tron o intreb "ai facut caca".
Karla imi raspunde "am cafut".



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Karla mare desenator....pixul pasiunea noastra. Are o bancuta mica sub biroul meu unde ii place mult sa stea. Intr-o dupa-masa iasa de sub birou si imi spune serioasa:
"Uite ce am scriat pe wandul (a se intelege perete in germana) asta".

Karla cu mine si tati in parc la plimbare. Stam pe banca si Karla mananca pufuleti. La un moment dat isi ia punga si ii imprasie pe jos.
"Karla uite ce ai facut" ii spun eu.
"Mancam de pe jos" imi replica ea senina.
"Cum sa mancam de pe jos? Nu e voie." continua discutia noastra.
Ea ma priveste cu niste ochi mari si nevinovati si cu un zambet in coltul gurii intreaba:
"Unde-i matula (stam prost cu pronuntia lui r care in majoritatea cazurilor iasa l)?"



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Karla si cu mine ne intoarcem de la plimbare. Trecem pe langa o farmacie unde in vitrina pe un dispozitiv se tot schimba niste luminite in diverse forme. Karla se opreste si priveste:
"Mama uite lumina."
"Da lumina mama"
"Ce face lumina?"
"Se stinge si se aprinde."
Karla serioasa: "Mama lumina se distreaza"

Karla se uita atenta intr-o carte cu animale. Eu pe canapea langa ea. Suntem in faza de a ne etala cunostiinte "uite mama aia....uite mama cealalta". La un moment dat imi spune:
"Uite mama delfinul"
Dupa o pauza mai adauga: "maine mancam delfin"
Eu: "Cum sa mancam delfin? Trebuie intai sa gasim carne de delfin."
Karla hotarat: "Prinde Ion" (in vara a dus-o unchiul meu la pescuit).



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Karla ii schimba papusii pampersul. Si-a luat pampers curat, servetele umeda, crema.
"Asa papusica mica, te-am stergat, acum sa te cremam."

Karla vrea sa manance ou la cina. Preferam oul fiert. Oul e fiert si taiat pe farfurie. Karla il admira inainte sa inceapa sa il manance:
"Oul s-a fierbat!"


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Karla cotrobaie in sertarul cu medicamente (desi stie ca nu are voie). Vine la mine cu o rola de pansament:
"Mama te rog taie-mi o felie de pansament!"

De povesti cu mama si bunica iniante de culcare. Noi trei vorbim in germana. Tocmai ii povestesc mamei mele ceva si inchei cu:
"...bei 22 Grad im Haus" (....la 22 de grade in casa)
Promt vine replica Karlei:
"Ja Oma, grade Maus" (da bunica, soricel drept)



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Karla se joaca in camera cu un om de zapada din plus, mai mare decat ea. Ii tot povesteste una alta, ce sa faca si ce nu. La un moment dat il priveste lung si ii declara:
"Omule de zapada, areti adorabil!"

Karla s-a racit si mergem la consult la pediatru. Dupa ce o consulta si incepem sa ne imbracam medicul incepe sa scrie reteta. Karla are limbarnita si intreaba:
"Ce faci doamna doctor?"
Doctorita ii raspunde: "Iti scriu reteta."
Karla serioasa:
"Pui si stampila?"


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput