Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *136*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

salutare fetele
am fost la cumparaturi; e adevarat ca am stat doar o ora..... dar am iesit si eu din casa; asta pentru ca au fost ai mei la mine, deci le-am lasat mutzunelul sa-l bibileasca, si s-au inteles de minune; of Doamne, daca as putea macar juma' de ora sa-l las si cu socrii... dar n-am cu cine; s-a ingrozit sora lu' soacra'mea de cum pot sa enerveze copilul; deci nu pot sa spun ca am eu ceva cu ei (adica am, dar nu e numai asta), pentru ca si sora, cumnatul, parintii mei, pana si unchii au zis ca nu e posibila asa ceva; efectiv ieri se juca asta mic cu toata lumea frumos, radea, dansa si canta cu ei de' nu-mi puteam imagina asa ceva .... cum veneau socrii il zmotoceau, il bruscau, il trageau de manute si picioare pana plangea......; cristi a trebui sa stea efectiv cu gura numai pe ei... de' i s-a luat si lui...; si azi dimineatza era asa linistit ca-l lasam cu ai mei... nici un stres nu avea; sa va mai zic ca ieri stateam cu bebe in dormitor , apare soacra'mea in usa si-i arunca de acolo cu un cub in cap direct?????; nu l-a lovit ca era moale dar l-a speriat ingrozitor, a inceput mutzu sa urle cu niste lacrimi imense; si cristi zice: ce-a facut ma, i-a dat cu cubul in cap????? soacra'mea radea in usa.... ce dracu' sa mai zic???? i-am zis si eu- da i-a dat in cap, si i se mai pare si amuzant pe deasupra ca urla fi'tu' in chinuri; s-a suparat si cristi, adica a vazut diferenta intre ei si.... restul universului
... ma rog, cred ca din astea pot sa va zic dupa fiecare vizita....
deci, la cumparaturi..... am laut eu tigaile pe care le voiam, ca mai mult de aia m-am dus in real... si evident pentru mutzu.... un balansoar crocodil; e absolut bestial, nu mai pot de dragul lui, e moale moale si super haios, are si 2 zornaitori in codita care fac galagie cand se balanseaza; stiu ca nu e chiar de varsta asta... da' s-a lipit de mana; mutzu rade de el, l-a testat cu linguroiul in cap, l-a capacit bine la coada unde zornaie.... si cam atat; l-am balansat putin pe el, dar mai mult cu fata la coada, sa poata sa o cafteasca; poze aici: http://family.webshots.com/photo/2583531890104140961HywAyr


diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel minune la 9 luni
PRIMUL CRACIUN
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Diana dusa rau soacra ta Eu nu stu cum mai rezisti. La mine a stat soacra de sarbatori si simteam ca innebunesc. Eu sunt in aceeasi oala cu Pisik, stiu ca se poarta ok cu David insa nu o suport eu. As fi in stare sa-l las cu oricine numai cu ea nu. Ma sufoc in preajma ei. Cand m-am intors din Austria, ma enervase si mai tare. Noi am lasat-o la Bucuresti sa aiba grija de casa cateva zile. cand ne-am intors era deja la Deva, dar mi s-a urcat sangele in cap cand am vazut ca mi-a luat lucruri din casa si le-a adus la ea. Nu era cine stie ce, o rama foto, o poza cu David care am scos-o pt mine, o cutie de bomboane mai speciale pe care o primisem cadou de la un prieten drag si care imi placeau f mult. CXutia de bomboane am luat-o fara sa-i mai zic si mi-am bagat-o in geamantan. Poate se simte si alta data nu mai ea. Si ma enerveaza caci mereu ii cumpar cadouri si ii dau fel si fel de chestii si fara sa-mi ceara, si daca mi-ar fi cerut i-as fi dat, dar sa iei fara voie mi se pare urat Faze de genu asta m-au facut sa nu o mai suport. Si bineinteles ca in casa mi-a umblat peste tot (a facut curatenie) de nu mai gasesc mai nimic. Nu va zic ca mi-a facut ordine pana si-n chiloti si a mai umblat si prin alte sertare "intime".

Haios tare balansoarul. Eu i-am luat lui David 2, dar nu-mi place nici unul acum, caci am pus ochii pe altul de la Kika, caci are si spatar. Cred ca le pun okazii si il iau pe cel care imi place. Ar fi culmea sa am 3 balansoare

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

olga... te inteleg perfect; stii care e partea haioasa??? ca mie imi sunt chiar dragi socrii mei si daca s-ar purta bine cu david chiar nu as avea de obiectat; dar in 9 luni... mi s-a luat si mie de atata pastrat de aparente;
si nu v-am mai zis o faza tare: ieri i-a adus soacra o papusa , de fapt e asa ca un copilas imbracat in costumas de iarna, inclusiv cu caciula si fular, si e numai din panza si costumas tricotat... foarte haioasa; si am vazut-o eu pe mama ca se uita lung la papusa si nu-l lasa pe asta mic sa puna mana pe ea...., la un moment dat mi-a facut un semn discret sa vin sa iau baiatul, tot zicea ca nu-i place papusa, cand de fapt asta mic se intindea dupa ea.....; imi dau seama ca e ceva in neregula, ma duc acolo.. si-mi explodeaza capul in bucati: papusa super scamosata, clar murdara si jumulita... de unde dracu' a luat-o nu stiu, e clar ca de la un second, da'n puii mei macar putea sa o spele inainte sa i-o aduca... ca nu poti sa stii pe unde a zacut; dar de data asta o taxez, n-o mai iert; am mai patit-o odata si am lasat-o in pace, cu 2 costumase de mi-ar fi fost rusine sa le dau de pomana... dar acuma sa-i puna copilului direct in mana papusa jegoasa , cand stie perfect ca o duce in gura; si mai ales cand noi ii cumparam cele mai scumpe si hoatze jucarii... chiar nu mai am cuvinte.....
am pus papusa la spalat, o bag la masina si vad ce iese (nu de alta, dar chiar ii place lu' mutzu, si mai devreme a vazut-o in cosuletul cu lucruri de spalat si se intindea dupa ea..}, dar o sa am grija sa o taxez la greu pentru faza asta, indiferent ca se supara sau nu; n-au decat sa se supere, poate asa mai scap de ei din casa


diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel minune la 9 luni
PRIMUL CRACIUN
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu cand vad cu ce "chestii de rutina"va plangeti voi de soacre..nici nu-mi mai vine sa zic nimic de a mea..ca sigur ar fi incadrata la categoria"feriti-va ca musca"
sa va zic..ca nu merge la fius-o la spital..decat dc e nevoie-a se citi-dc o trimit eu!!!???sau..ca s-a dus cu banane si portocale..de la mine din casa..ca deh..nu i-a dat mana sa cumpere pt fius-o nimic?sau poate nu merita?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Maaama, ce bine a dormit Sophiphi aproape 2 ore aci pe canapea...timp in care eu am halit, am plimbat Manolele si am tooot citit pe forum...Asta e rutina ei: ne trezim undeva intre 8 si 9. Pe la 11, cel tarziu 12 i se face taaare somn, suge si adoarme; insa faza e ca n-am de unde stii cat o tine, poate dormi 25-30 de minute sau poate dormi 2 ore! Alt somn e in jur de 16. Deci e la 2 ture de somn/ zi, dar cum ziceam, turele pot varia de la cate o juma de ora la 2 ore. Aseara de ex. a adormit in camera asta la ora 20. Abia la 22.30 a dat semnne de trezire astfel incat ne-am putut muta in camera ei. Si la 5 dimineata ce credeti ca facea, dadea ture in 4 labe prin pat, eu n-o prea bagam in seama, vroiam sa dorm, dar ma tot trezeam cu fundul ei pampersat peste nas.
Apropo de fund, ce misto il musca Alexandra pe David de curul ala dodolotz...si bebelusele isi dau seama ce apetisant e!!
Ce vroiam sa intreb demult, dar acum mi-am amintit rasfoind pozele Olishkai: la ultima intalnire din Bucuresti, in localul ala unde trebuia sa ajunga si Chatonel, apare in poze un copilas mai maricel (eu am zis ca e fetitza, dar ar putea fi si baietel...) pletos, carliontzat si frumooooooooooos de pica...cine e?!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

eu cand vad cu ce "chestii de rutina"va plangeti voi de soacre..nici nu-mi mai vine sa zic nimic de a mea..ca sigur ar fi incadrata la categoria"feriti-va ca musca"
sa va zic..ca nu merge la fius-o la spital..decat dc e nevoie-a se citi-dc o trimit eu!!!???sau..ca s-a dus cu banane si portocale..de la mine din casa..ca deh..nu i-a dat mana sa cumpere pt fius-o nimic?sau poate nu merita?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006




Asta nu este mama in primul rand

Cum se mai simte sotul?

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

voiam sa va zic ca a aparut apa perenna si-n carrefour; pana acuma era doar in real; mie mi se pare super ok, clar are alt gust decat celelalte, continut de nitriti mult sub orice alta apa... chiar are compozitie identica cu evian; si pretul e super ok... sa vedem cat il mai tin asa


diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel minune la 9 luni
PRIMUL CRACIUN
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

dyana..iti trimit ..perenna?stii ca se face langa resita..nu?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Olga, mersi de intrebare. Catalin e ok...adik nu mai face febra de ieri..insa azi noapte i-a fost frig si iar il doare si ustura gatul Dr i-a zis azi..ca dc nu vine rezultatul de la exudat pana joi(traim in Romania!)..si dc se simte bine si nu mai face febra..il lasa aksa, ca nu mai are pentru ce sa-l tina



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dyana, si eu m-am gandit intr-o vreme ca ai tu pata pusa pe soacra si de-asta multe le vezi exagerate si-i transmiti si lui Mutzu antipatia, dar mea culpa, acum imi dau seama ca e dusa daca numa asa stie sa se comporte cu un bebelus, sa-l smuceasca; si sa-l sperie dandu-i in cap si apoi sa rada ca el plange?!! Doamneeee...Maica-mea nu suporta o lacrima sa vada pe obrazul lui Sophiphi, e disperata, mai ca nu lesina, ar sta si-n cap numa sa nu mai planga fata...
Petrean, de a ta ce sa mai zic, daca asa se comporta cu propriul copil...fereasca sfantu'. Dar poti sa mai zici de-ale ei, sa vedem si noi cum e cu adevarat un "asa NU", ca si eu mai am cante-un dintzisor impotriva soacra-mii, desi e chiar ok per ansamblu.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni

Mergi la inceput