Pepenasi de iulie-august 2008 (166)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Neata fetele!

Dianami felicitari, sa va traiasca minunea mica si sa iti revii repede!


Eu sunt chiauna de somn, am dormit doar de dimineata , de pe la 6 pana la 10, toata noaptea m-a chinuit ba Ioana, ba maseaua. Imi venea sa ma dau cu capul de pereti. Cand ziceam ca adorm, mieuna Ioana. Cand adormea ea la loc, ma durea maseaua. Nici nu vroiam sa mai iau algocalmic ca mi-e teama sa nu exagerez, da pana la urma, pe la 5 jumate am cedat si am luat una, apoi s-a calmat durerea, a adormit si Ioana (care la ora aia imi cerea de zor ate, ate=lapte lapte), si am dormit amandoua pana aproape de 10.
Of, acum o astept pe mama sa vina sa o ia, ca sa pot si eu sa ma odihnesc, ca mi-e rau de oboseala, nici nu pot sa mananc, si ar trebui, ca am tot luat antibiotice, analgezice, imi fac si stomacul varza.

Anna si Ioana (11.07.2008)
asa creste Ioana
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!


Mandy La Multi Ani sper ca ai avut o zi minunata, sa cresti mare, frumoasa si sanatoasa alaturi de fratiorul scump si parinti.
Diana felicitari si refacere rapida. Alexandru bine ai venit, puiut scump, sa cresti mare, sanatos si papacios.

Anna uff nasol tare cu maselele astea, poate reusesti sa te odihnesti azi putin si sa papi ceva. E normal sa fie dezorientata pana invata ce si cum, se obisnuieste ea si o sa ii placa.
Moni, Struluta si eu is fan portocaliu si verde, eu iubesc verdele, Abia astept sa avem casa noastra odata intr-o zi cu soare, sa am mana libera sa o "imbrac" in culori vii.
Didi daca are scutecul uscat asta e semn ca se poate controla si abtine, asa ca spor la antrenamentul la olitza. Ma bucur ca ati gasit unde sa va mutati si e aproape, spor la impachetat.
Dyanira pupici si un an nou cat mai bun si voua.
Dara bine ca va simtiti mai bine.
Moni si eu is fan primavara,abia astept sa se incalzeasca sa iesim mai mult afara sa infloreasca copacii, , anotimpul meu preferat.
Dia felicitari pt bie-bie , ei inregistreaza tot acuma si cand nu te astepti atunci mai spun cate un cuvant, creierul lor e ca un burete.
Legat de stranut si tuse,depinde, Ari are perioade lungi cand stranuta/tuseste si nue bolnava sau ceva, trece de la sine, dar na acuma fiecare face cum crede mai bine. Eu daca nu da semne gen febra, durere, etc nu merg la medic.
Vicky insanatosire grabnica , mai oricum Maya a dat semne ca ceva o doare daca se tot trezea si plangea, in genere la otita se tot freaca la urechi sau baga degetele in urechi sau isi tot apleaca capul intr-o laterala.
Te-am intrebat si nu mi-ai raspuns, poate nu ai vazut intrebarea:
Care este motivul pentru care nu se da ibuprofen in Franta la copii? Motivul medical ma refer, ca tare vreau sa ma lamuresc cu faza cu ibuprofenul.
Si eu i-am dat dulceatza lui Ami asa putina tare unsa pe paine, dar nu se omoara cu ea.
Strulu bafta cu testele, pupici la pisoiul mic. Ari de mica e mai mult cu stg dar de pe la 2 ani foloseste mai mult dreapta sau uneori pe amandoua.
Dia nu gresesti, e bine sa ii lasam sa exploreze sa isi testeze limitele etc, ei asa invata acuma.
Caprioara felicitari pt bautul din pahar si pt vocabular.
Anilasna concediu placut si speram sa rezolvati repede cu actele. Vazut pozele, pupam blondutzul fan Thomas. Eu prefer avionul oricand, e mult mai rapid si mai usor,sunt si copii care stau cuminti in masina, dar la varsta asta se plictisesc repede, cand is mai mari si na se uita pe geam, numara masini, stiu litere etc e alta treaba, cand sunt asa mici e greu.
Kamelya felicitari pt reusita.
Camy pupici dulci de la noi si sa aveti un botez mega reusit, abia asteptam poze cu micul crestin. Admirat jucatorul la baby team, e un dulce si jumate.
Atb bafta la examene si pupici la pisoiu' mic si la burtica.
Na am reusit si eu sa recuperez, avem si noi ceva vesti, ca de mers inca nu vrea, dar Ami a invatat sa urce scarile, stie sa si coboare dar inca ii e frica, de urcat urca rapid mai greu sa cobori. oricum o distreaza foarte tare si a tot exersat de ieri incontinuu, na si noi tre sa stam de paza, facem cu randul du-te zi pazeste fata pe scari.
Va uram o duminica placuta si o sap cat mai usoara ne auzim mai incolo.





"Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... "

Louis-Hector Berlioz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Hello!

Diana felicitari! Recuperare rapida si bebe mancacios si sanatos!

Mandy

Am luat si eu cate ceva la reducere de la okaidi (din cora) cam scumputze....n-am mai avut rabdare sa colind prea mult...

In rest.....mai nimic, bucatareala, curatenie...copii raciti care sunt mai bine acum.






_

Are mama 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Maya insanatosire grabnica!

Atb cat de putin mai ai, nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul

Oare cum e vremea in Brasov?



_

Are mama 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

FLO - Okaidi la noi are preturi absolut nesimtite fata de Okaidi de oriunde altundeva. Incearca sa ajungi la DuPareilAuMeme, ai sa vezi ca nu vei stii ce sa alegi! La baieti erau 50% reducere, deci luai blugi/pantaloni cam cu 30-40 de lei, bluze, bluzoane si camasi cam cu 20-30 de lei. Ai sa pleci cu traista plina. Au modele grozave - uite, ca sa iti faci idee despre cum arata colectiile lor www.dpam.com/" target="_blank">aici

Noi incepem sa ne linistim, am semnat ieri actele pentru apartament, avem termen 2 luni ca sa primim diferenta de bani si cam alte doua luni peste, sa eliberam ap, desi am vorbit intre noi si putem sa stam cat vrem. Noi speram totusi ca pe 15 mai sa fim decolati cu catel si cu purcel.
Totodata am gasit locuinta dincolo, cu chirie evident, nitel maricica suma lunara, dar face toti banii pentru un maximum de confort, adica 100 mp, doua dormitoare, baie mare, bucatarie open space cu salle a manger, salon mare, open si asta, integral parchetat, la casa cu curte mare, la parter. Pentru toate auxiliarele exista spatii separate (spatiu pt plasat masina de spalat, de uscat, etc... deci nu le inghesui ca la Romanica prin baie sau prin bucatarie). Este un complex rezidential dat in folosinta in 2007, finisaje de lux, ce mai, sunt fericita! Avem mare noroc cu prietenii nostri care ne-au ajutat si ne vor recomanda proprietarilor, si vor garanta pentru noi, ca altfel, nici un emigrant nu viseaza nici in visele cele mai frumoase la asa spatiu si conditii, imediat dupa aterizare. Deh.... stiti voi cum e cu covrigii... e bine acolo, dar nici CHIAR ASA de bine

Anyway, sa ma scuz maxim, am fost atat de prinsa cu ale mele pana aseara cand am semant, incat am neglijat sa spun una alta. Maine deci mergem si la notar si sper ca urmatoarele luni sa nu schimbe nimic din planul actual.

Deci CAMY - toata fericirea din lume a fost astazi a voastra! Sa va traiasca micul crestinat, sa petreceti frumos!
SUN/BUJO - sa va traiasca finutul cel special, iar copiii vostri la fel de speciali de asemenea!
DIANA - sa fiti sanatosi dragilor, va refaceti voi, cel mai greu a trecut. Sa va traiasca cel de-al treilea samburel, sa aveti numai bucurii si fericire. O casa cu copii este una calda cu adevarat! Va doresc sa va rezolvati si cu mutarea (daca nu ati facut-o deja...)
Si sa vedem poze doamnelor!


Talciocul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ANKA, felicitari si pentru semnare si pentru apartamentul gasit!

Deci si Bujo e nasica lui Flavius, mama mama, sunt convinsa ca a iesit un superbotez, abia astept poze!

ATB, deja ai prefix cu 3, azi-maine scoatem agitatele pentru tine!

MADA, felicitari pentru urcat si coborat! Si lui Luca ii place si eu ma bucur ca am scapat de carat copilul in brate pe scari, mai ales acum cu burta, dar cu coboratul e mai greu intr-adevar, de obicei il tin de o manuta ca mi-e frica sa n-o ia rostogol.

Azi face puiul meu drag 1 an jumate Ce a trecut timpul, nu-mi vine sa cred, am in casa un omulet cu care ma pot intelege, chiar ma uitam pe filmuletele de acum un an si atunci abia incepea sa mearga de-a busilea, mai mult taras si era si chelios in spate ca isi schimba parutul, acum deja l-am tuns de trei ori.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 21+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Flo ma bucur ca sunt mai bine fulguletzul si pepenasul.
Moni ms. Mai ea nu urca in picioare ca ii e frica dar urca in patru labe, well ea pune piciorul bine pe scara da apoi pune genunchiul. Si i-am arata si coboare la fel cu spatele, ca sa nu cada, da e mai fricoasa.
Si mie imi era mai usor ca Ari stia sa urce scarile si mergea oricum cand eram gravi cu Ami ca e mult mai usor decat sa ii tot cari in brate.
Da trece foarte repede timpul, prea repede cateodata, ma gandeam si eu acuma cu scoala lui Ari ca de la anu deja merge si Ami la scoala, deja din nov anu asta tre sa depun so inscriu la nursery, in aprilie ne vin rezultatele pt Ari daca a intrat sau nu la scoala asta la reception si year 1.
Si ta na na na , azi inainte de somn ne jucam cu totii la noi in pat si a facut Amira pasi dintr-o parte in alta a patului, de vreo catvea ori , deci poate dar ii e frica, acuma na asteptam sa isi dea drumul la mers cat de curand sper.
Si alta reusita (cra-cra) a reusit Ari in sf sa se spele singura pe maini , ca pana acuma nu ajungea si nu reusea sa dea drumul la robinet ca aici avem din aia stil vechi nu cu maneta si care tre sai invarti. Isi ia frumos treapta o duce la chiuveta da drumul la apa isi ia singura sapun se spala inchide se si sterge frumos deci am mai scapat de-o grija. Mai trebuie sa invete sa se stearga cum trebuie dupa ce merge la toaleta si sa traga apa ca nu reuseste sa apese klumea.
Anka felicitari si bafta sa terminati cat de rapid si sa va acomodati repede. Da nu dai si tu o sampanie ceva?
Merg sa ma uit la poze.


"Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... "

Louis-Hector Berlioz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

DIANA, felicitari mamica luptatoare.Am plans de bucurie.Sa va dea Dumnezeu numai zile senine, sanatate si putere.Pupam grasunelul curajos
Kamelia felicitari pentru lasatul suzetei.cum ati reusit??
ANKA cat de putin mai aveti!! Bravo!!!Eu ma declar un fan al tau, serios, asa om hotarat, mai rar
Camy cred ca a fost un botez pe cinste, abia astept sa intrati sa povestiti.De Flavius ce sa spun, e o minunatie de baiat, mai frumos pe zi ce trece
Eu am muuulta treaba zilele astea si am tot avut(unul din regrete e ca am ratat Pm ul catre Sun, off) dar ma adun eu dupa 10 februarie si revin in fortza!!!
ATB chiar ca mai e putin.Ce trece timpul.Si ce putine kg ai pus, pai asa tot sa ramai gravidutza, mie mi-e groaza sa ma uit pe cantar.Pupam blondutzul.
Vicky sanatate Mayei, urate otitele astea, au fost cosmarul copilariei mele.
MADA felicitari Amirei pentru urcatul scarilor!!Eu zic ca ARI inca mai studiaza terenul si apoi se va apuca de mers si urcat dar vrea sa vada daca toate locurile sunt "safe", exploarate mai intai de "sister".Pupam printesele


16+& CLARA 06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Helau,

Tonia si Toni!

Moni, pentru Luca !

Anka, felicitari pentru semnat cu casele! Super casa ati gasit acolo !

Atb, sanatos sa fie baietul ! Ilincu nu are 9 kg (are max 8.750) la 1 an si 6 luni si cam 76 cm (nu e sigur cat are, ca nu sta la masurat, dar e departe de 80 cm).

Mada, felicitari pentru reusitele fetelor !

Atat am reusit sa scriu ca ma cheama datoria .

pup you all,

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Blogurile mele:
manute talentate
fotografiile-din-viata-ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Felicitari Diana!!!Sa fie sanatos puiutul tau!
Atb bafta la examene!
kamelya super ca ati scapat de suzeta!
Legat de reduceri eu i-am luat hainute Ralucai de la Z unde au fost reduceri de 50% la toate produsele.Sunt haine de calitate.I-am luat multe body-uri.
Annababy sper sa scapi de durerea de masea.
Camy,SUN si Bujo astept cu nerabdare poze de la botez!
V-am pupat,noapte buna

Mergi la inceput