Bravo Diana!Iepurasi de Mar-Apr 2010 (77)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna dimineata,
caffe? ceai, eu? stiu traducerea suna ca... in romana dar lasa fata sa vb in limba noastra pitoreasca din spatiul danubiano-pontic.
Sunt treaza de la 6, sau mai devreme dar atunci m-am uitat la ceas, saracul sotus m-a simtit si ce dragut ca s-a trezit si el si m-a mai masat pe spate, i-am zis ca asa mai facem copii, ca-l vad grijuliu cu mine.
M-am gandit la toate alea si bune si rele, ce bine ca m-a mai linistit dr cu nasterea prematura, ca nu stiu de ce dar in ultima vreme numai balarii visam, nasteam aproape in fiecare noapte sa stiti, productiva, nu?
Mai rau este ca aseara am aflat ca mama a facut un accident vascular, of Doamne cat se mai chinuie saraca de ea, sper sa treaca si de data asta fara sechele ca s-a ingrosat gluma de tot, numai "noutati" la ea care mai de care. Acum asteptam evolutia si reluntatele de la tomo. Cred ca asta m-a cam facut sa dorm rau, asrea am si plans un pic, ca asta e, mama e numai una (nu prajitura de randul trecut)

Bumbitzo, merci draga dar sa stii ca sigur vii si tu cu rezultate bune de la eco!
Bordeiancovio, draga mea baga ceva canapeloase si o carte buna, un botosel croset, un fiml nou si sa vezi ce trece timpul cu tuse cu tot (mama ei)
Babyangel, da sigur portofelul cu cosmetice va fi primul, una sa nu fac daune la spital (cum ai zis tu bine ca se sparge oglinda) doi, sigur sotus adoratus va fi intr-o pala de creativitate si baga filme si poze la greu, si asa ca am grija pentru ca sa ramana la baiat ceva amintiri placute (nu genul: amintirile ma chinuiesc), apoi poate ma vede si pe mine copilul si va zice in sinea lui: o asta-i bunica, unde-i mami? te pup
Andira, eu ieri mi-am luat atele sa am pentru tabloute, sa vedem ce o iesi, acum tati de dimineata ma intreba daca sa-i baca si lui blog si pagina (asta e preocupare uzuala la el, mm/ne-a umplut de pagini si bloguri) si ne-am lovit de aceeasi problema: cum il denumim. Eu tin sa fie un nume care sa aiba si in romaneste aceeasi forma sau cat de apropiat, va fi si roman si va stii si romaneste si gata, ca doar nu mi-s romanca degeaba, ce va face el cu toate astea va vedea el cand va creste mare.
mmmm bun cozo, nu? eu mor dupa cozonac cand este abia facut, doar atunci imi place la nebunie! si merge cu cafea doamne!!!!
Kossir, asa sa faci sa iei un barbat cu tine la cumparaturi, cu Mihai esti pe maini bune Eu cred ca maine ma duc cu sotus sa vedem de patutz, am vazut unul care are atasat la un capat un corp cu sertare care deasupra este si masa de infasat, din ce era tati nostru asa un pic trompetist ca nu ne trebuie mare lucru acum el ma intreaba: cand mergem? uite am vazut asta si cred ca e buna...vedem poate asa pic cu pic facem stropul mare! te pup
dayanara, ce moasa simpatica, faina faza cu mumia, am retinut, rimelu e sigur acolo la bagaj. De cand am terminat liceul si am avut voie sa ma fardez, nu ma stiu fara ochiu facut sa sti.
te pup
rebiana, asa stai cuminte, da cu rimel ca tot vb de el si lasa falcutele ca dupa sigur le pierdem in parc, iepurasii nostri vor avea grija de asta!
oanaiacovita, ei ce bine e bebe, nu? felicitari si sa mearga totul bine pana la termen!!!
Ellanik cea poetica si plina de lapte-n tate si toate cele unde-i trebuie, merci de descriere, sa stii ca-s plecata de acaas din 90 de cand am terminat liceul, deci am vechime nu gluma! fata si nu te supa rau ca vine vaporul ala cu fructe si mai e cate ceva surpriza, dar acuma iarna stii cum e: iarna nu-i ca vara, tot ce-am cadorisit la parinti a intarziat, vineeeeeeeeee nu te preocupa!
si vad ca aseara cat dormeam am pierdut povestea cu tatele, dar a meritat acum dimineata ca am ras cu lacrimi.
te pup
Stefimic, da astep sa-i vad mutrita, dar stii ca-mi place si gravi? chiar ma gandesc cu sa lugesc lunile astea doua care au mai ramas pana la paste!

fetele, va pupu acum ca am amortit la fund, si trebe sa ud florile pe terasa ca e cald rau, da, stiu ca nu v-am mai zisde caldura de aici.
apoi vreau sa ies sa fac aprovizionare de wk-end, va pup si o zi excelenta!










castelana fericita 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza fete dragi -- azi o zi de leneveala, am dus copiii la scoala si dupa ce imi fac plinul pe internet, ma bag in pat la un film si apoi ma culc!!!

Honey -- esti de coma cu sprayul si bata

Vio -- la mine tusea nu a trecut decat cand am inceput sa iau cortizon. Si atunci a trecut in cateva ore. S-au cacait doctorii pana mi l-au dat, dar cand au vazut ca nu trece, au zis ca asta e singura solutie.

Andira -- mi-ai raspuns la o intrebare pe care voiam sa o pun dar nu stiam unde. Deci se poate face cozonac cu umplutura la masina de paine. Ca dupa ce am ras cei 2 cozonaci pe cre i-a adus tata din Romania, mi-a venit ideea sa cumpar o masina de paine sa facem, insa tata a zis ca crede ca numai din cei simpli se fac, ca masina asta, ii pui ingredientele si gasesti produsul final si nu stie ea cum sa puna umplutura. POti sa imi explici, sa vad daca e destul de simplu pentru mine? Mersi mult!!!

Nu stiu care e banda 1 si care e banda 3, dar io stiu ca daca esti pe banda cea mai din dreapta, ai prioritate sa treci la mijloc fatza de unul de pe banda din stanga. Asta pentru ca nu ai voie sa depasesti pe dreapta, deci teoretic, cel de pe banda rapida ar trebui sa ii faca din faruri aluia din fatza, iar el sa se dea la o parte. Aici insa nu se intampla asta NICIODATA. In America, insa, nici nu e nevoie sa ii faci semn, cand te vede in oglinda, se da la o parte.

Oana -- la prima cezariana asa si e recomandat, sa astepti sa se declanseze nasterea. Eu si la a doua am asteptat la fel (ca voiam sa incerc sa nasc natural) dar acum e o situatie speciala, ca doctorul vrea sa aiba uterul necontractat cand il taie, mai ales ca i-am zis ca in cativa ani poate vin sa mi-o faca si pe a patra.

Pentru fetele care inca spera sa se intoarca bebicii -- o metoda cica faorte buna este sa pui o lanterna foarte puternica sub burtica si sa o tii acolo cat mai mult. Ei vad lumina si de multe ori se duc spre ea. Incercati, nu e garantat dar nu aveti ce pierde.

Babyangel -- de ce sa fie cezariana mai dificila cand e transversal???

Ella -- am ras cu lacrimi

Castelana -- sanatate mamei, pacat ca asta iti umbreste bucuria acestei perioade.

Va pup pe toate si fug!


31+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Buna dimineata,

Haideti si la mine la o cafeluta cu lapte si scortisoara, ca nu v-am invitat de ceva timp
Freedlia, nu stiu daca e adevarat(voi intreb medicul saptamana viitoare), dar mi-a spus cineva ca e mai nasol , ca taietura e mai mare, ca dr se chinuie mai mult sa-l scoata
Tu parca ai deja 2 cezariene, nu? Care o fi adevarul???

Anca

cu Codrin (Martin sau Fabian) in 33 saptamani
AMR 7+ saptamani!!!
si mami de Lucas-Sebastian
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

castelana sanatate mamei! sa se refaca repede

stefi bafta maine la analize!

ioanact ce frumos tre sa fie sa sarbatoresti zilele orasului:)
tare dragute artificiile, cred ca v.ati distrat bine ca de obicei, aveti activitati placute

miria ce.ai cumparat frumos?

roxana 29 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camilecu spune:

Buna dimineata fetelor
Scuze ca nu mai intrat, dar a picat calculatorul , m-am plictisit ingrozitor zilele astea fara sa va citesc. Dar de cand s-a remediat problema ,respectiv de 3 zile, va citesc incontinuu,sunteti super tari . Cand stau pe forum timpul trece ca vantul .

Noi suntem bine sau cel putin sa cred , stau mai mereu in pat ,ca asa mi s-a recomandat - col scurt . Iar acum vad ca ma cam doare in gat, maduc sa bag un ceai cu lamaie si miere de albine sa previn sa nu evoluieze ,poate am noroc .
Promit sa particip mai intens la discutii .


26+ mami de Vlad
http://picasaweb.google.ro/camelia200977/UntitledAlbum#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Buna dimineata,

Na cat am ras Ella! Cred ca trebe sa iau descrierea ca pe un compliment asa-i?:) Ce copil va iesi si din tine.... offff offf maiii maaiiiii!!!! Mie sa nu imi zici de pantofi, ca iti fac super oferta, numai sa ai cand sa ii porti! Ce as rade sa vad ditamai gravida, mergand cracanat dar suita pe tocuri cui:)))):))))

Delia te-ai linistit cu accidentul de ieri? Nu a patit nimeni nimic asa-i? Bebeii sunt bine?
Cozonacul la masina se face usor. Pui toate ingredientele (are si reteta masina) si la un moment dat (iti spune in carte dupa cate ore) masina incepe sa chitaie, insemnand ca a terminat programul de framantare si dospire. Scoti aluatul, il intinzi frumos, pui umplutura in el, il rulezi, pui in tava unsa si il pui la cuptor. Poti sa il ungi deasupra cu ou si ii va da o culoare misto:)

Andira... te asteptam la Hooters:) ne-am gasit si noi de cine sa ne luam:) mama serioasa cu doua prunce acasa:))

Oana lasa-ti toate optiunile deschise, ca numai Dumnezeu stie ce se intampla pana atunci! O sa vezi ca te refaci cum trebe oricum ai naste!

Castelana esti harnica! cand ajunge vaporul cu mango?

Asteropi ieir mi-a ajuns si mie sterilizatorul. Eu am luat unu de pe amazon si astept cu nerabdare sa il folosesc. Desi recunosc, aseara, o sacaiam pe Dayanara sa imi explice tehnicile:)) Voi la vara ce va faceti cu caldurile alea nebune? (eu mi`s fata de munte si daca ma scoti la peste 30 de grade ma dezintegrez). Ma tot bate gandul sa mergem undeva cu bubu la soare. daca ar fi numai pentru mine, m-as duce undeva in nord:) catre Danemarca incolo... dar imi e sa nu fie prea frig pentru domnisoara:)

Spuneti-mi si mie daca va mai doare pe vreuna partea unde sta copilul. Eu de 2 zile nu mai pot de durere si mi se intareste burta. Curios e ca ma doare numai o parte, nu amandoua. Nu mai stiu ce sa fac, ca ma chircesc de durere!

pe tot restul lumii,

Gaby





In 8 saptamani ne intalnim cu Joy:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camilecu spune:

GabyHila si pe mine ma doare acolo unde se sta bebe , dar daca schimb pozitia, sau merg ,fac putina miscare , durerea cedeaza .

Pentru fetele care au experienta , as vrea sa-mi comand un wrap sau un sling , dar nu ma pot hotara , nu stiu care este mai potrivit. Cine a mai purtat asa ceva ?
http://www.sling.ro/catalog/


26+ mami de Vlad
http://picasaweb.google.ro/camelia200977/UntitledAlbum#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Gaby nu ma doare permanent locul unde sta, dar e cu picioarele in ficatul meu si cateodata cand se intinde ma ia durerea de ficat ..
Pe mine ma doare sub burta, cand stau in picioare sau cand merg Pana azi ma durea doar cateodata...ma luau sageti, dar azi de cand m-am trezit , vad ca nu ma mai lasa

Anca

cu Codrin (Martin sau Fabian) in 33 saptamani
AMR 7+ saptamani!!!
si mami de Lucas-Sebastian
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Neata si de la mine burtiuctelor.
Multumim de tratatii.

Vai ce bine am dormit. Cred ca e prima data in sarcina asta cand dorm asa bine. O singura data m-am dus la baie pe la 1 cred si atat. Neintoarsa am dormit.
Ma mut la prietena mea de acum .Si bebe a dormit, nu l-am simtit deloc toata noaptea.

Fetele, eu tare m-as bucura sa se intoarca, dar dra mea zice ca slabe sanse sunt si ca in cariera ei nu prea s-a intamplat. Ideea e ca m-a mirat ca nu ii convine cezariana, pe cand alti medici abia asteapta. Ii era chiar ciuda cand a vazut ca as fi putut naste usor si ca nu se poate.

Merg sa recuperez capitolul trecut si revin.

Oana 34+ Eric Nicholas
AMR 5+(sau mai putin)
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Buna dimineata si de la noi. Vad ca va distrati aici nu gluma. Tzitze catifelate avem si noi, colostru 1 picatura, areole negre, si sotul meu ma fugareste prin casa, pacat ca ma misc greu si suflu ca o baba, in rest e distractie . M-am ingrasat 7,5kg ,dar marea mea problema e ca nu pot respira, mai ales noaptea e jale mare. Contractiile mai dau batai de cap uneori, dar e mult mai bine de cand stau acasa si trec cu odihna.

M-au apucat emotiile cand am vazut ca peste 1 luna incep nasterile. Se pare ca timpul a cam trecut pe langa mine, mai am o gramada de pregateli de facut, inclusiv de reamenajat o camera si de curatat cam toata casa. Nu m-am hotarat cu celulele stem si nici macar in legatura cu locul nasterii. Am inceput sa cumpar una alta pt. bagajul de spital.Am facut liste, macar atat. Hainute cam avem, doar o salopetica noua de nou-nascut mai vreau sa cumpar.

Sling vreau si eu , rog mamicile care se pricep sa-mi spuna care sunt mai practice la nou-nascut.

Sper ca bebele meu sa se intoarca o data, ca am impresia ca e transversal si imi da emotii, dar am inteles ca la a doua sarcina se poate intoarce si mai tarziu.

Andra, Dianami sper ca sunteti bine si sa mai stea bebeii putintel.

Fetele noi- bine ati venit! Sa aveti nasteri usoare si copilasi sanatosi!

Mihaela28+ si Elena Maria (9 aug 2006)

Mergi la inceput