Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (140)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Piggy FELICITARI! Sarcina usoara si un bb sanatos.

Revin, tre' sa plec: Victoria vrea pe masa si eu tre' sa plec la Tribunal vreo ora (am un test de interpret).
Vroiam doar sa va pup pe toate.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



bafta la test!

Mai, ce copii mari aveti! Luminel, La multi ani flacaului! e ditamai adolescentul, ce barbat mare si de nadejde ai...

Belleane, deja dai printesa la scoala? ooo. Ce domnisorica mare e.
Si io cred ca scoala de langa bloc e cea mai buna solutie. Poate din clasa 5 sa studiezi o alta scoala, mai buna, daca nu esti multumita. Dar primii ani la scoala - ii va prinde bine sa nu faca mult pe drum, sa nu traverseze strazi, sa aiba si copii in apropiere etc.

Voiam sa va zic un pic de Mara. Deci de anul asta am dat-o la program mai lung, pe la ora 16 o iau socrii. De dormit, nu prea doarme pe acolo, ea e cu somn sensibil, si se ridica la oricine mishca prin camera. SI mishca pe acolo multi . Si ii trezeshte pe toti - daca le-o face cum ne face dimineatza- se ridica si incepe: taati.... TAAAAAATIII... caca...si ne baga noua degetele in nas etc- imi imaginez ca trezeste toti copiii. Dar mananca tot.
De vorbit, cuvinte putzine. Dar ne intelegem onomatopeic. CU gesturi si sunete si semivocale, ne arata cand face caca (mai ales dupa ce a facut), cere apa, cere mancareeee, cere jucariile alea, celelalte, sa desenam, adica mai mult noi sa ii desenam ei, ii mai zicem acum TU si ea ne da creionul si repeta TUTUTUTU etc. Stie ce mancare vrea, alege, din farfuria mea e mai buna, muta mancarea de la ea in farfurie la mine si invers. Dar e asha simpatica!
A fo weekend de tuns: pisica, tati, bretonel la Mara. O sa ii fac poze.

Am fo cu ea duminica la o verisoara de ziua ei. Mara - cea mai mica, s-a comportat exemplar! a rontzait de pe masa, a desenat, s-a jucat si singurica, dar f. mult i-a placut sa se uite la ce se joaca cei mai mari, si bineinteles sa pandeasca sa le fure cate o piesa de la Monopoly etc. si sa pacaleasca pe tati si sa fuga pe scari la etaj, in patru labe ca e mai sigur, dar cu o viteza de ne cracanam toti de ras. Bineinteles si ea. Comparativ cu ceilalti copii, s-a comportat f. frumos!


Danicris, arata si noua link cu masutza &co.



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

simonix merci ca ai mentionat de aqua doodle.Aveam si noi in dulap una bucata cu numere (e cu 4 planse mititele) pe care le-a ignorat Julia cand le-am cumparat.Acum sunt marea atractie Astazi a desenat ochii, boticul si urechile pe conturul unui cap de ursulet pe care l-am desenat eu.

dani asteptam poze cu masuta. Avem si noi masuta cu scaunel de sambata. De cand a redescoperit aquadoodle, sta destul de mult la masuta cu conditia sa stau si eu in preajma, altfel vine dupa mine.
Felicitari pt cresa.

cleo e bine ca doar pana la 16 sta Mara la gradi.Julia va sta pana la 17:45-18 ca n-avem alta solutie.

belleane noi vrem gradi privata sa invete germana si-apoi sa o dam la scoala nemteasca din oras.Si aici se va intra pe baza de test. Va trebui sa o ducem noi dimineata pana acolo, si am inceput sa ma gandesc ce vom face dupa ce va termina orele ca noi vom fi la lucru
Hihi, Julia inca nu merge la gradinita si eu ma gandesc la scoala

Mai vroiam sa mai scriu ceva...dar am uitat

Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lilly79

simonix merci ca ai mentionat de aqua doodle.Aveam si noi in dulap una bucata cu numere (e cu 4 planse mititele) pe care le-a ignorat Julia cand le-am cumparat.Acum sunt marea atractie Astazi a desenat ochii, boticul si urechile pe conturul unui cap de ursulet pe care l-am desenat eu.

dani asteptam poze cu masuta. Avem si noi masuta cu scaunel de sambata. De cand a redescoperit aquadoodle, sta destul de mult la masuta cu conditia sa stau si eu in preajma, altfel vine dupa mine.
Felicitari pt cresa.

cleo e bine ca doar pana la 16 sta Mara la gradi.Julia va sta pana la 17:45-18 ca n-avem alta solutie.

belleane noi vrem gradi privata sa invete germana si-apoi sa o dam la scoala nemteasca din oras.Si aici se va intra pe baza de test. Va trebui sa o ducem noi dimineata pana acolo, si am inceput sa ma gandesc ce vom face dupa ce va termina orele ca noi vom fi la lucru
Hihi, Julia inca nu merge la gradinita si eu ma gandesc la scoala

Mai vroiam sa mai scriu ceva...dar am uitat

Lilly, mami de Julia (30.05.2008)



lilly, treptat o vom lua si noi la 18 de acolo. Nu am lasat-o brusc. Daca nu aveam alterativa socri- probabil incepeam jobul mai tarliu, sau o lasam din prima la program lung, cum a vrut tati dar mi se parea mie f. dur...

Cat despre scoala, si dupa scoala, in buc. au aparut after school-uri. Educatoare/invatzatoare care preiau de la scoala cate 5-10 copii, ii duc de obicei in spatiul de la gradinitza (sunt scoli cu gradinitze in aceasi curte), unde mananca de la o firma de catering, se schimba, fac temele impreuna pana vin parintzii.
Contra cost, of course.


o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Si uite asa cresc mladitele si mugurasii nostri, gradinite, scoli, etc. alte probleme. Mai ieri schimbam sfaturi despre colici trece vremea prea repede.

Si noi il tinem pe Patrick pana la 17.00- 17.30 cateodata. Eu mereu ma simt vinovata. Astept vara sa ma duc pe jos intr-o plimbare sa-l iau mai repede, ca eu termin cateodata si la 3 munca.
E vreo jumate de ora pana acolo si nu e autobuz. Asa ca iarna nu am cum sa merg, as ingheta cu totul, eu ca eu, dar piticul sigur in carut sau in saniuta.
Al meu sot, se culca pe la 10-11 dimineata, deci e greu sa se trezeasca mai devreme de 16.30-17 sa mearga sa-l ia. Eu n-am carnet. Noroc ca piticului place la nebunie acolo, cateodata nici nu vrea sa vina acasa, mai ales de cand i-am taiat tzatza ziua si de cand are si gagica, o cheama Coralie si are parul blond si ochi albastri.
De aceea inclin spre gradinita asta mare, e la vreo 2 case mai incolo, ar fi tare comod sa mearga aici.

Cleo asa si al meu, dupa gradi, cand am mers cu el in vizita am vazut o schimbare majora, stie sa se joace tare frumos cu ceilalti copii, si e tare fascinat de cei mai mari. SI pe noi ne ia de manuta, si ne duce la locul de joaca. Se duce singur la frigider, isi ia de mancare (bineinteles numai ce-i place lui, Philadelphia si unt), face la olita si pipi, o gramada de chestii noi a invatat acolo. Va fi greu sa-l iau de acolo.
A, mai zice un cuvant nou , of, of adica ou (de la oeuf in franceza) M-am ras daca incepe sa vorbeasca stalcit in franceza, eu nu reusesc sa-l inteleg nici in romaneste.


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Your children know more about you then you know about yourself"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Azi am limbarita
Adevarul e ca sunt tare obosita, nu ma pot concentra deloc al servici. Piticul a racit, are mucusori o gramada si febra, n-am dormit toata noaptea. Nici tzatza nu-l mai linisteste, cred ca il doare gatul si nu poate inghiti. Azi dimineata stateam in dubii daca sa-l trimit la gradi, insa era vioi, nu mai avea febra, asa ca l-am trimis. A zis educatoarea ca e OK deocamdata.

Ati vazut tragedia din Haiti?
Eu am multi colegi, am avut si la scoala multi colegi haitieni, sper sa fie totul bine cu familiile lor.



Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Your children know more about you then you know about yourself"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

Desiree bafta

Simonix bafta cu gradi!

Luminel La Multi Ani pentru fecior...ce baiat mare ai...bravos!

Lilly avem covoras la fel in camera copilului sunt foarte frumoase masutza si scaunelul si stapana
Danicris poate pui si tu poze cu noile achizitii plsss

Cleo ce frumos povestesti de Mara...se pare ca e tare gradi asta, adica cel mai bine se vede cat de buna e o cresa sau gradi tot dupa comportamentul copiilor care o frecventeaza, nu dupa site-uri sau reclame

Doloress multam de predictie...si eu sunt tare curioasa Vaz ca a mai aparut o Omidutza in zona care zice ca ar fi pufitza hmmmm nu ma supar Belleane oricum eu imi doresc 2 copii sanatosi nu conteaza daca sunt 2 fetitze sau 1 Ilinca si 1 baiat

Piggy mama de Ilinca (15.06.2008) si florareasa www.myflowerbox.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piggy spune:

Doloress sanatate multa lui Patrick ...nu am vazut ce s-a intamplat in Haiti...sa dau tv-ul pe stiri

Piggy mama de Ilinca (15.06.2008) si florareasa www.myflowerbox.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Seara buna.

Belleane, exact asa face si Vladuc cu caca, uraste sa-l schimbi, iar de olita nici nu vrea sa auda.

Cleo, iata masuta http://www.flaro.ro/index.php?mdl=prod_detalii&id=102 si iata scaunelele http://www.flaro.ro/index.php?mdl=prod_detalii&id=149 Am facut si niste poze insa mi s-a descarcat bateria, vi le arat maine. Sa le fie de bine tunsorile ! Si sa ne pui poze cu bretonel-mititel.

Lilly, haioasa masuta voastra, ce misto se joaca Julia acolo.

Doloress, bine zici, parca nu-mi vine sa cred ca purtam astfel de discutii. Fetelor, cand a trecut timpu’ asta ?!? Foarte tare Patrick cu “gagica” lui !

Noapte buna tuturor, mai vorbim maine.









Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008 si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Doloress, acum am citit ca Patrickut e bolnavior, multa sanatate, sa fie doar ceva usor si sa treaca repede.










Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008 si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

LILI sper sa gasesti cea mai buna solutie,sau poate iti face fratele tau rost de la cineva care nu il mai foloseste si nu l-a aruncat(asa am facut noi cand am venit in Ro,am facut rost de doua scaune pt copii,ca nici eu nu ii iau niciodata fara).

DOLORES,da..groaznic ce se intampla in Haiti.imaginile m-au facut sa plang azi.











8+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput