Burtici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (76)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns child spune:

Buna dimineata!
Dau si eu raportul, ieri am fost la eco doppler, bebe arata bine, avem IR crescut pe artera uterina stanga, de aceea bebe e mai mic cu 3 zile. Nu mi-a dat tratament, decat aceeasi recomandare pe care mi-o face si doctorita mea, odihna in decubit lateral stang.
Dar eu stau permanent asa, chiar si noaptea, de ma doare soldul stang ingrozitor.
Oricum, ma bucur ca bebe totusi creste binisor, are acum mai mult de 1800 g, celalate masuratori sunt in parametri.
Dupa saptamana 35 m-a chemat la un TNS, sa vedem daca bebe se simte bine in burtica, daca nu, e de preferat sa-l scoatem, ca va recupera mai bine afara.
EU am incredere ca bebeul se simte bine si va sta cat mai aproape de termen la mami in burtica.

Fetelor, unde gasesc lista cu datele noastre, cu telefoane, sa completez si eu? Am cautat si pe yahoo si pe gmail, nu am gasit-o!

AAA, inca ceva, de cand am intrat la medic mi-a spus: "Sa nu cumva sa va vaccinati (contra AH1N1)" (ca am vazut o discutie pe aici, pe forum), dar restul familiei cica se poate vaccina. Eu oricum sunt inca sceptica la acest vaccin.



32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Neata burtici. Azi naopte am reusit sa dorm pana la 4, apoi din cauza durerilor de "dansa" am stat treaza pana pe la 5 si am facut "gimnastica" in pat. Saracu sot a mers in sufragerie pe canapea, sa am eu loc sa imi misc picioarele prin pat. Doamne ce ruginita ma simt! Deja ma astept sa incep sa scartai cand imi misc picioarele
Mamici cu experienta, am si eu o intrebare de aia "inteligenta": cum se procedeaza cu lapticul muls si pus la frigider? Banuiesc ca se pune intr-un biberon..dar cum se incalzeste? Cat de cald sa fie cand il dai la bebe?

27+ Eric Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Child- ma bucur ca bebe e ok. IR-urile se pot masura si la un eco normal 2D nu ??

Nu-mi aduc aminte nr de tel de la cabinet sa sun pt programare si am ambitie sa nu-l caut. Trebuie sa mi-l amintesc


Denisa, 28 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

neata cu intarziere si de la mine!!

Azi noapte nu stiu ce-am avut ca abia am reusit sa inchid un ochi!! M-am sucit si m-am foit pe toate partile si nu reuseam sa-mi gasesc locul. Apoi bebe a inceput cu loviturile si a zburat somnul. Apoi m-0a luat pe mine foamea...apoi mersul la baie si iaca s-a facut dimineata. Acum sunt cam cheauna si ma invart de colo colo fara nici un rost.
Delia si eu am aceeasi problema cu durerile dintre picioare. Abia ma sucesc in pat noaptea, pernele mele au luat toate formele si indoiturile posibile si degeaba, ca nu mai au nici un efect.

VAi mi s-a zburlit parul cand am vazut in fatza ca incepe sa se contureze listuta cu programarile pt cezariana. Doamnee ce emotii am si ce repede se apropie momentul !!

Mie mi-e pofta de salata de vinete..cred ca ma duc sa fac un castronel ca salivez . Revin..

Pupici la toate

asteptam un 31+ Theodor Stefan

Doamne ajuta!


"Cine nu traieste cum gindeste,ajunge sa gindeasca cum traieste''


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

'Neatza la toata lumea...la amiaz'!

Sunt in graba,dar v-am citit cu viteza din urma...

Andira:nici eu nu pot bea cei 2 l de apa recomandati...

Carmen:mai ai doar o luna!?Doamne-ajuta sa fie totul bine!

Oana:inimoasa noastra,multumim de ajustarile aduse forumului!Si chiar,unde e lista aia cu nr. de telefon,ca as vrea sa ma inscriu si eu...te roooog...

Happyjoy:atatea pareri am auzit despre vaccinare,ca nu stiu ce sa mai cred...ginecologul a zis ca ma pot vaccina,dr. de fam, ca nu...
Bancurile sunt super!
Si, hei,nu iti face griji de dureri,mai ales daca va fi cezariana...la o nastere normala,te-ai uimi pe tine insati la ce dureri poti rezista!Ti-o spun din proprie experienta!

Rebiana:hai sa imi pun o pila la tine daca esti ruda cu Nostradamus...dar sa imi prezici numai de bine,ok?

Miria:asa mi se usuca si mie fata si mainile,si am inceput sa folosesc o crema nitel mai "grasa",ca sa compensez...Deh.metehnele sarcinii...

Denisa:tot mai fotomodeala esti!Si mi-a placut faza de la casa de marcat!

Delia:atata am ras cand am citit cat de exact ai descris si durerile ce le simt si eu...si vezi ca vin exact cu o saptamana in urma ta!

Fetelor, asa as mai sta,dar nu mai pot,tre sa ies repede,va pup cu drag pe toate,astept vesti bune,Doamne-ajuta-ne pe toate sa fim bine!

Maria 30+
Mami de Sammy si de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Ca sa va treaca supararea pt noaptea nedormita. Un banc - doua

O menajera facea curatenie in dormitor. Cand a dat patura la o parte pt a face patul a vazut un prezervativ. Ramanand un pic
blocata, a aparut stapana casei care vazand-o cu o privire asa
uimita o intreaba:
- Ce-i domnisoara, dumneata n-ai facut dragoste niciodata?
- Ba da, conita, dar chiar asa sa iau pielea de pe om...

Īntrebare : - De ce are femeia orgasm ?
raspuns: - Motiv sa mai tipe o data la barbat.



Denisa, 28 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Citat:
citat din mesajul lui briza_marii

Neata burtici. Azi naopte am reusit sa dorm pana la 4, apoi din cauza durerilor de "dansa" am stat treaza pana pe la 5 si am facut "gimnastica" in pat. Saracu sot a mers in sufragerie pe canapea, sa am eu loc sa imi misc picioarele prin pat. Doamne ce ruginita ma simt! Deja ma astept sa incep sa scartai cand imi misc picioarele
Mamici cu experienta, am si eu o intrebare de aia "inteligenta": cum se procedeaza cu lapticul muls si pus la frigider? Banuiesc ca se pune intr-un biberon..dar cum se incalzeste? Cat de cald sa fie cand il dai la bebe?

27+ Eric Mihai



brizamarii laptele muls se tine la frigider in sticlute cam 24 de ore. De incalzit se poate incalzi punand sticluta sub jet de apa calda, intrucat nu trebuie incalzit tare(putin mai cald decat temperatura camerei). Dar eu am o prietena care a avut exces de lapte (cam 1 litru in 24 de ore) si il congela
Dar stiu ca nu e recomandat sa-i dam la bebe laptele prea cald, pt. ca se supraincalzeste.

Anca

cu Codrin (Martin sau Fabian) in 33 saptamani
AMR 7+ saptamani!!!
si mami de Lucas-Sebastian
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

BRIZA MARII - Laptele stocat se pastreaz la frigider maxim o saptamana. Se pune in orice recipient: Pungute speciale pentru frigider, vase de sticla sau de plastic.

Cand il scoti de acolo il poti pune la bain-marie ca sa se dezghete, la microunde mai pun unele (dar nu programul de incalzire, ci cel de dezghetare).

Portiile sa fie cat iti dai seama ca manca bebe, iar asta iti vei da seama la momentul respectiv pentru ca fiecare papa diferit.

Odata decongelat nu se mai recongeleaza.

Iar daca este muls si pus corect nu conteaza culoare sau mirosul sau aspectul pentru ca el ramane bun. Si zic asta pentru ca uneori se schimba la culoare, are un miros specific sau vezi cum grasimea s-a decantat fata de restul laptelui.

Cat priveste temperatura la care il hranesti pe copil, exista obiceiul comod de a pune pe incheietura interna a mainii o picatura de lapte sau ceai si daca este doar caldut este ok. Sa nu fie fierbinte sau sa nu ti se para rece. Acolo pielea ta este sensibila si simte acut diferentele de temperatura.

Cristina +24 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
"Uita raul, iarta mult si rabda mult." Arhm. Mina Dobzeu

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Samaria - lista o gasesti dupa ce te logezi pe gmail, la docs.
Intri la docs si e o lista cu numele noastre, dr si spitalul unde nastem, id de yahoo.

Denisa, 28 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Buna, burtici!

Oana multumim pt capitol!
happyjoy reactiile pt femeile insarcinate nu stiu, de fapt am gasit ca nu e recomandat gravidelor (nu e testat pe gravide).
Cand am fost la medicul societatii sa-mi vizez CM, era un afis pt pers care nu sunt , care sunt reactiile:
- durere la locul injectiei;
- migrene;
- Secretii nazale apoase ce pot fi cauzate si de alti factori, īn afara vaccinului;
- Febra usoara, de maximum 37,5 grade Celsius.
Un numar semnificativ de persoane vaccinate poate resimti:
- Stari de oboseala;
- Dureri musculare sau articulare;
- Frisoane;
- Ameteli;
- Umflaturi la nivelul ochiului; etc..iar in cazul cel m grav poate provoca moartea.

Adriana deci, nu sunt singura care nu a 'stricat' bradul..si eu tot pt Ioana il m tin.
Erina multumim!
Delia13 multumesc pt sugestie! Acum l-am comandat..pe viitor voi incerca sa fac eu.
ami25_7 bine ai revenit cu vesti bune!
michelle_sf ma bucur ca sunteti si voi bine si asa sa faci, sa ne scrii mai des.
Denisa daca tot nu le aveau pe stoc, era normal sa te anunte..din cate am inteles ai comandat de ceva timp..
Mi-am facut si eu un cont pe site-ul : farmaciei stejarul (http://www.farmaciastejara.ro/), inca nu am comandat nimic..
Super tari bancurile.
child ma bucur pt vestile bune , nu stiu prea multe despre IR.
ate_09 bine ca esti in concediu, te poti culca m tarziu (daca poti dormi ziua).
samaria pe contul comun gmail - docs, gasesti lista.

Astazi tb sa mergem iar la servici, pt a semna acte (pe care le-a uitat sa mi le dea cand am fost acum cateva zile ), pt a -mi da card (banii - cei 75 % din salariu, ii voi primi pe card, apoi 85 % - prenatalul).
Luna Ianuarie am inceput-o numai pe drumuri..



ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 26+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput