Viitoare mamici de septembrie-octombrie 2010

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ditu spune:

Uffffffff,ce bine ca existati!!!!

brambushca-multumesc mult de articol,este exact ce simt,cu toate prietenele care am vorbit nu au simtit nimic la inceputul sarcinii,binenteles si ele avand un singur copil,am zis bine ca simt mult mai mult decat la prima sarcina.
Sunt cam lenesa la scris dar de citit citesc tot,asta din experienta cu prima sarcina,atunci am stat si am citit zilnic 5 luni si deabia la 5 luni mi-am facut si eu cont sa pot posta.
Va pup tare pe toate si promit sa fiu mai punctuala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Sa nu ma dati disparuta, sunt prin zona numai ca am fost azi la doctor si m-am cam nelinistit. Maine intru sa va povestesc si sa ma ocup de listuta.
Noapte buna!

Andreea, in 6+ si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neatza! cu lapte sau ceai la toate burticile dupa preferinte
Aniast nu ne tine cu emotii, ce s-a intamplat la medic?
O zi superba sa incepti!

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Buna dimineata fete dragi cu comori in burtici !

Pentru ca deja suntem un numar … considerabil (ca sa folosesc un cuvant care ne da si noua mai multa importanta) va invit pe toate la o cafea virtuala, sa mai uitam de emotii, frici, griji, etc.
Mai mult, pentru ca tot suntem la inceput de tot, hai sa facem pronosticuri ce credem fiecare ca avem: fetita sau baietel (nu ca ar conta f mult, dar asa …de fun).
Incep eu: am un feeling ca e BAIETEL. Si la sarcina trecuta l-am avut si era fetita, dar acuma sunt mai convinsa ca e baietel. Si pt ca sarcina e diferita : nu am pofta de dulce, ci de acru, sarat, ceapa, usturoi, etc. Nu mai am sensibilitate la Parfumuri, etc. Om vedea insa daca am fost mama Omida sau am un feeling la fel de zapacit ca si mine ….
DORINUTZA- da un strop de rom in cafea ne laaaasi ?
KITZY – hai ca luni o sa vedem exact ce si cum; bine-ar fi sa fi fost o greseala, chiar daca asta te-a facut sa treci printr-un asa calvar…
LOREDANA – felicitari, sa fie intr-un ceas bun, sa ai o sarcina usoara si un bebe la fel de reusit ca baietelul pe care il aveti deja ! Cati ani are baietelul tau ?
DITU – si eu am mai avut o sarcina si erau cu totul alte simptome, de altfel, din cauza ca data asta nu mi s-a activat aversiunea fata de Parfumuri de data trecuta, am fost convinsa ca am pierdut sarcina … Dar da, simptomele tale sunt absolute normale, enjoy ! Si bine ca te-ai infipt in forum de la inceput, n-ar fi fost pacat sa te ratam bunatate de 5 luni de inceput ?...
BRAMBUSHCA hai ca m-a bufnit rasul … mi te si imaginam adormind pe tastatura … Si eu am accese de somn, dar doar in timpul zilei. Ba chiar barbata-miu ma suspecteaza ca mi se face somn numai cand trebuie sa merg la serviciu… Uite, de exemplu toata sapatamana asta cand suna ceasul dimi in prima secunda ma intrebam plina de speranta daca nu e sambata, si cand realizam ca nu, abia asteptam sa vina ziua asta. Iar azi m-am trezit la aceeasi ora ca toata saptamana si nu mai pot sa dorm nici sa ma tai !
ANAIST – chiar ma intrebam ce-I cu tine …Se pare ca toate trecem prin emotii zilele astea, eu noaptea trecuta am avut niste dureri f violente de burta, ba chiar eram si convinsa ca sigur imi vine ciclul. Insa am luat un No-spa si a cedat, desi ieri toata ziua m-a cam durut, ma simteam cu totul rau (imi tremurau picioarele, stare de lesin) iar spre dupa-amiaza mi-au aparut si cateva pete maronii.
Ba la prima ora m-am dus sa fac si beta, si doar cand mi-a iesit 8300 m-am linistit...
Acuma parca s-au potolit (si durerile si petele) insa tot ma simt lesine.Tu ce-ai patit ?
Fetelor eu ieri am intrat in saptamana 6 !!!
GOLDI – draga mea, lasa fricile si hai baga nasucul aici la o cafea, ca sa nu stai sa te gandesti la prostii.
DANA_BEBE – hei, esti mai bine ? tot in patut stai ? cu moralul cum o duci ?

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Buna dimineata fete dragi
Am vazut ca am uitat sa scriu UM 28.11.2009 - si atunci iese 04.09.2009 DPN nu 6.09.
Eu ... sunt bine nici o sangerare de 24 de ore - numaram ore, zile si ne bucuram cand se mai aduna o saptamana.
Moralul ... bun. Pana la urma cand dr. a vazut primul beta hcg a zis ca sansele sunt sub 1% sa vedem inimioara, au urmat alte 6 beta hcg si totul a fost bine, acum mi-au zis ca de la hematom sunt sane 50-50% asa ca parca sunt mai multe of sa ajungem si noi la 100%. Dar mai am de asteptat pana acolo. Ne luptam si nu renuntam pentru nimic in lume. Luam totul pas cu pas sunt convinsa ca stie Dumnezeu ce face.
Am muncit mult pentru tot ce avem asa ca vom munci si pentru bebe asta.
Va citesc si ma bucur sa vad ca sunteti bine - suntem deja 10-15 ... waw si inca nu au aparut gravidutele din Octombrie - mai au 5-6 zile pana la primul test si primele emotii - cam asa cred. Va tinem pumnii si va asteptam!

Aniast - ce s-a intamplat???

Azi avem 7 saptamani FIX cred ca am ajuns la dimensiunea unui bob de linte sau oare suntem la bob de mazare... nu cred inca (joi avea 3.8mm )

Va imbratisez ce drag pe toate, toate!

editez -am gasit la 7 saptamani are dimensiunea une coacaze negre, are codita, si inceput de manute, picioruse.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Dana_bebe - in afara de medicamente "clasice" de sustinere, ti-a mai dat sa iei ceva ?Sau doar repaos la pat ?

Pai tu ce data a punctiei ai avut ? uite aici iti calculeaza automat:
http://www.ivf.ca/duedate.php

La ce medic mergi ? sau in continuare te urmaresc cei de la clinica?
Eu sunt bezmetica, nu stiu la ce medic sa ma duc... toti mi se par prosti si fara experienta pe sarcini atat de ...fragile si pretioase

Ati facut vreo una analizele de trim I ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:


N-a fost frumos din partea mea ca v-am lasat in ceata dar eu intru destul de rar pe calculator, de cele mai multe ori citesc de pe telefon. Mesaje scurte pot scrie de acolo dar sa modific listuta sau sa scriu mai mult, n-am nici o sansa.
Ieri am avrut programare la dr Vladareanu (Elias) cu care voi si naste. Luni fusersem la control la dr Niculescu (dr care mi-a facut ET) si vazusem sacul embrionar, dar nu si inima lui bb. Ieri apareau si bataile inimii, doar ca mi-a spus ca *cordul este usor tahicardic. M-am cam impacientat, sigur, incerc sa fiu optimista in continuare si sa vedem ce va spune echo de vinerea viitoare.
Cam asta...
Intru pe dupa-amiaza sa modific listuta si sa ne mai conversam, pana atunci,

Andreea, in 6+ si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Aniast - ce inseamna usor tahicardic ? Mai exact cate batai pe minut avea ?
Trebuie sa ramai pozitiva, sa speram ca e o alarma falsa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Ana - medicatia mea:

Tratamemtul de la embrio transfer dat de Dr. Diakoumakos:
1.Aspenter 75mg - 1/zi - l-am oprit de marti - am zis ca hemoragia cu aspirina nu se potrivesc
2.Prednison 5mg - 2/zi - il iau in continuare
3.Cyclo proginova - doar pastile albe - 3/zi - il iau in continuare
4.Progesteron - eu iau asa Crinone 8% progesterone gel - vaginal 2/zi + 2 utro oral la 6 ore - il iau in continuare

Mai am avut de la 15 decembrie pana la 11 ianuarie - piroxicam (trebuia luat 3-5 zile de la ET dar nimeni nu ne-a zis cand sa-l oprim). S-a ingrozit Dr. Diakoumakos cand i-am zis lunea trecuta ca inca ii iau.

D-na dr Steriu mi-a dat la externare:
1.No-spa 2 de 3/zi
2.Scobutil de 3 /zi supozitor

Din pacate Dr. Diakoumakos nu e in tare decat rar asa ca nu poate urmari sarcina.
Am fost la Dr. Parvu lumea trecuta a zis ca totul e perfect. Am ajuns acasa, am sangerat rau, l-am sunat a zis ca e bine sa stau calma, a doua zi l-am sunat iar - m-a vazut si iar a zis ca e totul bine, eu capoasa si nebuna nu am putut accepta ca e normal sa curga sange in halul ala si m-am dus la Medlife la dr. Steriu - la eco mi-a vazut hematomul - care era fff mare si vizibil si m-a internat. Sunt usor confuza a zis sa fac rost de Gravibinon - nu se mai fabrice de 4 ani - nu am gasit - am gasit in schimb Proluton dar mi-a zis ca nu a mai lucrat cu el. Vom vedea.

Si eu ma simt usor bezmetica in ceea ce priveste ruperea de clinica la care am facut FIV si gasirea unui doctor care sa urmareasca o sarcina obtinuta prin FIV.

D-na dr. a zis ca analizele care le aveam facut pentru FIV sunt suficiente pentru acest moment, acum ne focusam 100% pe hematomul asta urat si rau.

Gata am calculat iar 5.09.2010 -
Recoltare ovocite 13.12, ET cu embrioni de ziua 2 pe 15.12
dar stiu clar ca bebe s-a implantant cam pe 20 decembrie - de aia si beta mic pe 24 decembrie - acum ce sa zic sa se nasca cand vrea numai sa fie sanatos.

aniast72 - cate batai? Dr. mea a zis pentru sarcini mici e asa
numar de zile x 2 = minim de batai ca sa fie bebe considerat in limite normale.
Tinem pumnii pentru puiut!

editez - acum mi-am dat seama ca tahicardia e numar mare de batai .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Dana – m-ai ingrozit ! Vineri am si eu programare la Dr Parvu dar acum mi-e frica … Uf, nici eu nu stiu la ce dr sa ma duc …
Oare la dr Steriu as putea sa ma duc si eu pur si simplu ?
Gravibinon nu e,de fapt, progesterone ? daca vrei, am eu fiole de progesteron englezesc (Gestone)
Tu ti-ai facut de curand si analiza progesteronului sa vezi cum stai ?
Intrebarea mea era daca ti-a dat vreun tratament special pt hematom

Mergi la inceput