Citim "Pana la Ierusalim si inapoi"-S.Bellow

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Two thumbs up pentru hasidim si sanatosul lui dispret fata de Einstein
Cartea e aproape integral pe google books, lipsesc cate doua pagini din cand in cand bineinteles. Ce am vrut sa sun de fapt e ca data viitoare puteti incerca Isaac Bashevis Singer, mai vesel, fara politica si intelectuali :p (dupa cum se vede la mine asta-i seara cu evrei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.

Si eu am citit 30 de pagini si am savurat scena din avion. Insa mi-a incoltit in cap ideea ca iar nu am "cazut" pe tema, ca e o carte care, sub pretextul calatoriei lui Bellow la Ierusalim, trateaza contextul geo-politic al Israelului de la mijlocul anilor '70. E inca actual, insa numele acelea de politicieni de care nu am mai auzit si pe care le uit de cum intorc pagina nu sunt de natura sa ma faca sa citesc cu sufletul la gura. Ei, sa vedem cum va fi mai incolo!

Yap ... eu cred ca o abandonez - am citit vreo 60 de pagini si era sa adorm in tren. Mi se pare foarte jurnalistica, nimic biografic, prea multa politica pentru gustul meu si mai este si politica anilor 70. Esenta conflictelor a ramas aceeasi dar dinamica evenimentelor si pionii s-au schimbat radical. Ca sa nu mai spun de echilibrul de forte si de influente la nivel mondial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Eu am citit aseara 20 de pagini fara sa ma intrerup cu nimic si m-a prins stilul, asa ca Buflea, te rog, mai da-i o sansa! Nu mi se pare o carte din care sa citesti 100 de pagini in jumatate de ora, ar mai merge ceva in paralel cu ea, dar cu siguranta merita citita si merita meditat pe marginea ei.

Beren, nu e club inchis, esti binevenit si tu, si oricine mai vrea sa citeasca cu noi! Mi-a placut mult postarea ta!

Ati fost vreodata curiosi sa stiti care e meniul la seratele de la Casa Alba? Ne spune Bellow-
"Mancaseram supa de broasca-testoasa si cateva felii de friptura de porumbel cu orez salbatic si salata din muguri de palmier, iar la desert, ceva cu ciocolata; si bauseram vinuri californiene".
Ma gandeam, citind descrieri ale Israelului, la Amos Oz, parca ii reciteam la un moment dat "Poveste despre dragoste si intuneric"; nu trec 3 pagini si il gasesc pomenit pe Oz, care pe vremea aceea, anii '70, lucra in kibutz. El ii spune lui Bellow "ca in Israel exista mai multe viziuni despre Paradis decat isi poate imagina un strain". Cred ca aceasta carte ne va ajuta sa deslusim putin viziunile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

In ce priveste contrastul dintre hasidim si Alexandra, exista o subtilitate: cea mai mare comunitate hasidica din New York (include malul opus din New Jersey) sunt cei numiti Satmar. Ei provin, da, din Satu Mare; fondatorul comunitatii a fost rabinul Yoel Teitelbaum, rabin inca din Satu Mare (1887-1979). Bellow stia despre aspectul "national" al contrastului, dincolo de cel cultural ...


Habar n-aveam de chestia asta...

Io am ajuns pe la jumatate si-mi place foarte tare. Sunt o gramada de lucruri despre care nu stiu nimic asa ca le notez si caut informatii.
(Sper sa mai dau de Amos OZ p-acolea:))
Portretele pe care le face oamenilor obisnuiti din Ierusalim sunt fantastice.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu am ajuns la pagina 100 (mi-am cumparat din librarie cartea ieri) si fac o pauza pana ajung acasa, serviciul meu nu include si lectura de voie.
Ca sa fiu corecta, pe la pag. 50 m-am oprit si am continuat cu "Cele douasprezece scaune", asa ca eu citesc in paralel, se sedimenteaza informatiile mai bine. Politica, politica, intrerupta cu maiestrie pentru a mai sublinia un amanunt incantator, un cer albastru, o livada cu portocali, de fapt, o viziune, deoarece oricand se poate prabusi ca un castel din carti de joc. Si nu puteau lipsi accentele tragice, povesti scurte despre pierderea celor dragi. Pentru mine e excelent, mai ales ca apar autori care imi sunt familiari si mici istorioare despre ei, de ex. Katherine Mansfield, apoi e pomenit un autor pe care l-am citit si rascitit, Beren ti-ar place (poate il cunosti), trateaza cu aceeasi ironie ca si Swift utopia iluminista si distopia, de Samuel Butler e vorba.
Imi imaginam o carte plina de descrieri, am gresit, insa imi convin trasaturile dure din condei cu care manevreaza Bellow spatiul evreiesc. A, si sa nu mai spun de Shimon Peres, cum l-am vazut la tv, asa e prezentat in carte.


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Maine merg la libraria Eminescu sa caut cartea, daca o comand, parca vad ca vine intr-o saptamana. Pana una alta, fac raie pentru ca n-o pot citi. Ingrid cum iti place Douasprezece scaune in comparatie cu Vitelul de aur?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Iarina, Douasprezece scaune e o idee mai serioasa, daca se poate numi acest gen serios. Dar imi place, acusi o termin si pe ea si Ierusalimul.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Pentru mine e excelent, mai ales ca apar autori care imi sunt familiari si mici istorioare despre ei, de ex. Katherine Mansfield, apoi e pomenit un autor pe care l-am citit si rascitit, Beren ti-ar place (poate il cunosti), trateaza cu aceeasi ironie ca si Swift utopia iluminista si distopia, de Samuel Butler e vorba.


Imi place Butler - cred ca a fost influentat de Gilbert Abbott à Beckett ("A Comic History of England"), si merita mentionat langa Swift.

Stai sa terminam si noi cartea lui Bellow, ca sa-l putem critica apoi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Wow! Si ma gandeam de atatea ori ca e o pierdere necitirea lui J.P Sartre. Chiar n-am nici un roman de-al lui intr-unul din sertarasele creierului meu. Acum....nici nu mai stiu daca vreau sa-l cumpar vreodata. Ce tampenii poate sa debiteze omul asta!
Beren, exact 10 pagini mai am din Ierusalim. Un fleac (v-am ciuruit)
Cu cata placere am citit Erewhon si Intoarcerea din Erewhon...m-am amuzat grozav.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ati renuntat cu totii la carticica?
Eu am terminat-o duminica dar tot asteptam sa vina altcineva sa se laude ca sa am si eu de ce sa ma agat.

Una peste alta, am aflat o gramada de lucruri - pe care mi se parea ca le stiu deja - despre istoria statului Israel si despre poporul lui Israel. Inteleg de ce Bellow i s-a parut lui Chomsky over-enthusiastic (si, pe ici pe colo, se simt niste lozinci) dar istoria Israelului e ea insasi overenthusiastic.

Portretul pe care i-l face primarului Teddy Kollek mi-a ramas in minte. A, si mi-am dat seama ca eu si cu barbatu-meu mancam mic-dejun Israeli in fiecare sambata si duminica.

Voi? Ce fel de mic-dejun?


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput