sa ne numaram binecuvantarile

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Cum adica dupa ce v-a parasit a devenit un sot mai atent? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Just my 2 cents vis-a-vis de grupurile de suport. Personal nu mi se par solutia salvatoare, m-as simti ca la o adunare a Alcoolicilor anonimi, "hi, my name is Monica and I'm a single mom". Nasol, pe mine personal nu statutul de sigle mom ma defineste ca persoana deci din start nu cred ca m-as integra intr-un astfel de grup. Dar e adevarat ca nu am nici vreo experienta legata de vreun grup de suport deci parerea mea poate fi biased.

Conchita tu personal admiri vreuna din mamele care nu te saluta, iti doresti nespus sa fii prietena vreuneia? Are vreuna din ele un copil care o fascineaza pe Sonia? Daca rapunsul e nu, n-ai de ce sa-ti bati capul din start, daca raspunsul e da, atunci poate ca merita sa faci efortul de a te apropia de ele, chiar daca asta ar putea presupune la un moment dat sa te prezinti cu o placinta de mere la usa ei (moama, ce ma amuza obiceiul americanesc de a face placinte pt vecini)

Tre sa fug, dar voi reveni mai pe seara sa va povestesc din aventurile mele de sigle mom cuceritoare

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Da, Rujix, a fost prima data cand am primit ceva de Mos Niculae (si oricum a fost ceva foarte misto), a fost prima data cand am primit un obiect pe care mi-l doream de ziua mea (a prins ideea de la discutie cu niste prieteni), primesc complimente, gen ca arat bine, a remarcat ca mai am o rochie "cam la fel", a platit toata petrecerea copiilor fara sa comenteze ca e prea scum si mie nu imi pasa de bani, am facut curatenie impreuna dupa petrecere, accepta sa mergem la un psiholog sa dicutam despre felul in care trebuie sa ne purtam cu copiii, acum ca suntem despartiti, astfel incat sa diminuam traumele. Astea sunt lucruri pe care in veci sotul/fostul meu sot nu le-ar fi facut.

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ciarli

Da, Rujix, a fost prima data cand am primit ceva de Mos Niculae (si oricum a fost ceva foarte misto), a fost prima data cand am primit un obiect pe care mi-l doream de ziua mea (a prins ideea de la discutie cu niste prieteni), primesc complimente, gen ca arat bine, a remarcat ca mai am o rochie "cam la fel", a platit toata petrecerea copiilor fara sa comenteze ca e prea scum si mie nu imi pasa de bani, am facut curatenie impreuna dupa petrecere, accepta sa mergem la un psiholog sa dicutam despre felul in care trebuie sa ne purtam cu copiii, acum ca suntem despartiti, astfel incat sa diminuam traumele. Astea sunt lucruri pe care in veci sotul/fostul meu sot nu le-ar fi facut.



Wow, Ciarli ! Asta inseamna, ca el inca te mai iubeste, in ciuda tuturor tensiunilor si neintelegerilor dintre voi.
Tot inainte !


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui ciarli

Da, Rujix, a fost prima data cand am primit ceva de Mos Niculae (si oricum a fost ceva foarte misto), a fost prima data cand am primit un obiect pe care mi-l doream de ziua mea (a prins ideea de la discutie cu niste prieteni), primesc complimente, gen ca arat bine, a remarcat ca mai am o rochie "cam la fel", a platit toata petrecerea copiilor fara sa comenteze ca e prea scum si mie nu imi pasa de bani, am facut curatenie impreuna dupa petrecere, accepta sa mergem la un psiholog sa dicutam despre felul in care trebuie sa ne purtam cu copiii, acum ca suntem despartiti, astfel incat sa diminuam traumele. Astea sunt lucruri pe care in veci sotul/fostul meu sot nu le-ar fi facut.

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Pai ce despartire e asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cum adica ruxij ce despartire e asta? Nu ma asteptam tocmai tu sa intrebi asa ceva. Este un comportament absolut normal, si la mine s-a intamplat absolut la fel, si nici urma de iubire sau mai stiu eu ce concluzii au mai tras altii dintr-un asemenea comportament.

O fi ciudat pentru altii, eu am inceput sa consider a fi normalitatea. In fond doi oameni divortati sunt legati pe viata daca au copii, asta ar trebui sa fie de la sine inteles de catre amandoi. Nu vad ce sa existe faulturi, ignore si altele asemenea - este un parteneriat. De alta natura, dar parteneriat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si acum on-topic - n-am avut inca ocazia (ca este foarte posibil sa mi se intample si mie, nu poti sa stii niciodata) sa ma simt discriminata datorita conditiei de femeie divortata.

Prietena mea cea mai buna (a fost cea mai buna si cand am fost maritata, asta ca sa mai daramam un mit al femeilor single ce nu au prietene maritate) a fost single-mom mult timp, pana de curand. Ea a fost cea care mi-a facut supa sa ma puna pe picioare cand aveam 43 de kile dupa divort...de la ea am invatat extrem de multe, inclusiv sa ma si bucur de avantajele de a fi single (care vorba aia, nu-s putine deloc!)

Stiu eu cat timp o single-mom e single-mom? Putine raman asa pe vecie. E pacat ca in loc sa te bucuri de avantaje stai sa plangi...timpul trece, maine-poimaine iti gasesti un tip care sa-ti placa, poate te mariti cu el si...gata distractia, fetelor, s-a zis cu libertatea si alte cele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Adina, ai dreptate, asa ar fi normal sa se poarte, spusei o prostie. Da's confuzata la ei e despartire pe bune, sau nu, ca l-a numit "sotz" pe ex.:)

Deasemenea e misto sa fii singura, asa e. Cand vine urmatorul, gata, circul incepe lol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Boticelina, nu, nu admir niciuna. dar am mai recunoscut pe forum si am fost facuta ipocrita (pe drept) ca si cu celelalte mame de la clubul Mommy and me ma intalnesc doar ca sa aiba Sonia copii sa se joace si sa-si faca prieteni. desi cred ca e ipocrizie partial, eu nu vreau sa fiu prietena cu ele, vreau doar copiii nostri sa aiba sansa sa descopere daca pot fi prieteni.

ciarli si Adina, ma inscriu in clubul celor cu ecsi mai ok decat inainte. dar stiti de ce? exact din cauza faptului ca nu mai exista actul de proprietate aka de casatorie. :-))

da, chiar, cum stati cu viata sociala si cu "dates"? ca si eu am niste povesti demne de sitcoms.

asa e, am uitat sa numar binecuvantarile si sunt o gramada, ma lovise pms si-am cazut in oala cu melancolie. :-))

eu nu vreau sa ma mai casatoresc vreodata, dar vreau mai multi copii. cum fac? :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Conchita, scrisesem ieri un mesaj pe care l-am recitit seara si mi s-a parut cam ca nuca in perete pentru ca imi numaram eu binecuvintarile la sfirsit si nu chiar despre asta era vorba.

Mi se pare aiurea sa fii descriminat pentru statutul social, e o prostie si sint sigura ca si tu stii asta! Ca orice descriminare si excludere...doare.

M-am gindit la mine (atunci, la inceput de drum ca single mother) si mi-am amintit ca am trecut si eu printr-o perioada de revolta: uite dom'le, nu asa mi-am planuit eu viata...m-am dus la scoala, mi-am vazut de treaba, m-am maritat, am muncit cot la cot, am avut incredere, am luptat sa imi pastrez familia... atunci de ce mama naibii a iesit asa?? De ce sint eu single mother... asa ceva nu trebuia sa mi se intimple mie! Apoi mi-am dat seama ca eu de fapt innot in reversul cursului, rezist schimbarii care s-a produs in viata mea, ma incapatinez sa accept situatia in care sint. Da... sa accept! Sa constientizez ca asta e realitatea si sa incerc sa aleg "the best out of it".

Daca nu accepti situatia nu poti merge mai departe, nu poti evolua, nu iti vei gasi linistea, vei incerca sa gasesti mereu vinovati, te vei roti in cerc.

Daca nu accepti realitea nu ai cum sa vezi binecuvintarile... Si de aici blocajul tau de a numi macar o binecuvintare!.. Si daca nu iti numeri binecuvintarile nu ai cum sa multumesti pentru ele, a fii recunoscatoare, sa te bucuri de darurile primite.... si sa fii fericita.

Eu te-as invita la mine daca ai locui aproape...

Mergi la inceput