sa ne numaram binecuvantarile

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

O binecuvintare mare de tot: no more drama in my life!

Azi, in drum spre munca, in metrou, o tipa cam pe la 35 de ani, cu castile de la iPod date la maxim (se auzea lejer de la mijlocul vagonului) asculta cu ochii plini de lacrimi melodia aia a lui Byonce Halo... O asculta la nesfirsit, back to back, cu ochii tulburi de lacrimi si parere de rau, durerea i se citea pe fata.
Mi-am adus aminte de durere, de dezamagire, de toata perioada aia tumultoasa si am multumit in gind pentru linistea din viata mea si pentru mintea clara.

Conchita, eu te admir pe tine si as vrea sa fiu ca tine. Aici sintem chit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Frustrarea de duminica.
Efectiv simt nevoia sa scriu cuiva care ma intelege asa ca va scriu voua.
CUM fac sa nu o afecteze pe Giulia imbecilitatea lui taxo ???
In traducere libera: ieri sunase sa o ia o ora afara ... cum am mai spus, atata poate el, o ora la McD si gata, expediere si livrare rapida la poalele blocului.
Ieri aveam programata ziua la servici si mers la zi de nastere, i-am spus frumos ca avem deja program si daca suna inainte cu o zi - lucru absolut imposibil pt unul ca el - stia deja si se reorganiza.
Moaaama, cand i-am spus sa o scoata duminica, zici ca i-am cerut bani
Zici ca a picat cerul pe el, i-am dat peste cap toata viata si l-am incurcat pt eternitateee.
Si daca ati cunoaste-o pe Giulia, sa vedeti ce copil calm si intelegator e ? Nu stiu dc fuge asa de ea.
In fine, o pun pe seama imbecilitatii (i se potriveste azi acest adjectiv unusi asemenea speciamen).
Evident azi nu a sunat.
CUM o fac eu pe Giulia sa intelegea ca iubirea mea e suficienta, ca nu depindem de mila lui, de ora lui de milaaa - evident sunt sentimentele mele, nu ale ei.
Zici ca ne face o favoare extraordinare, imensa, ca se vede cu fie`sa 2 ore / luna.
Am cu nervii, il urasc si ii doresc sa plateasca scump pt prostia lui.

As vrea ca Giulia sa nu se simta niciodata mai putin valoroasa, doar pt ca el considera ca ii face o favoare ca o viziteaza, ca nu a uitat-o deloc ...

Ce ghinion am avut dar as vrea sa ramana ghinionul meu personal

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmonna spune:

Foarte frumos subiect !

Daria, sunt sentimentele tale, nu ale fetitei si probabil orgoliul tau pe care il inteleg perfect. Totusi ce-ar fi daca l-ai suna pe imbecil si l-ai intreba ce are de gand, vine sau nu vine?
Pe mine m-ar enerva cumplit faptul ca in duminica mea libera trebuie sa stau sa astept sa vad daca suna sau nu maria-sa, abia apoi sa vad ce program imi mai pot face.
Pe de alta parte, fiecare pasare pe limba ei piere. Se vor rari si aceste intalniri. Fata va creste si subiectele si preocuparile lor comune vor fi din ce in ce mai putine, iar el se va retrage singur.

E mai greu cand esti mama de baiat mare(18 ani) si vezi ca de unde in copilarie n-au avut o relatie prea grozava, acum se indrepata mai mult catre taica-su. Si e firesc, au preocupari comune, pe care eu nu le am. Ca baietii, dehhh....

Bucura-te ca ai fata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu , eu nu consider ca am atac de orgoliu, pur si simplu simt asa o mare dezamagire, inca o data si inca o data si tot asa la nesfarsit si singura mea preocupare este sa nu resimta nimic fie`mea. Atat.
Nu ma deranjeaza sa-mi petrec duminica injurand in sine si bine-nteles ca nu ne afecteaza asta programul , insa simt o ura mare, asta da

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

mamagiuliei, din tot ce am observat eu, dupa divorturi, barbatii sunt din ce in ce mai indiferenti fata de copiii lor, in special daca sunt mici si au nevoie de grija si atentie. Cand ajund la o varsta suficient de mare, pt a-si purta singuri de grija, ex-ii devin mai interesati, in special pt a-i manevra pe copii impotriva mamei lor.
Este grea viata dupa divort, cel putin la noi, la romani.
Femeile isi asuma toate responsabilitatile, barbatii se comporta de parca si pensia alimentara ar fi prea mult pt ei.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Inainte de divort l-am intrebat civilziat daca crede ca vrea si poate sa aiba o relatie cu copilul lui. Si-a asumat asta, nu l-am fortat pt ca mi-era clar ca nu am cum. Din pacate.
Dar daca si o ora pe luna e mult ... atunci sa-l ia draqu` in adevaratul sens al cuvantului.
Giulia inca nu e afectata vizibil, ii ocup suficient timpul sa nu realizeze ca au trecut 2 sau 3 sau 4 saptamani de la ultima iesire cu taxo.
Dar in timp ... in timp cum se va simti ea ?
Sper doar sa am suficient discernamant si putere (fizica) sa-l determin pe fostul sot sa reactioneze asa cum trebuie.
Ca in rest trec eu peste toti si toate cand vine vorba de fericirea fie`mi.
Asta conteaza pt mine, echilibrul ei interior.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

mamagiuliei...imi pare rau...cred ca asa sunt toti...Al nostru specimen urla la tribunal ca nu-l las sa vada fata,minte ca ma cauta in disperare pe la usa si eu ii refuz dreptul sa vada fata...dar el nu ma cauta decat pe mess sa ma jicneasca sau sa mai ceara o sansa...
Eu cred ca asa sunt ei,daca nu ii lasi sa vada copilul se umfla in pene , iar daca alegi sa nu intervii in relatia lor cu copilul...isi iau talpasita...nu vreau sa generalizez...dar asta e parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Daria, felicitari pentru noul statut - nu am vazut vreun topic la care sa curga sampania, sa se imparta vorbe dragute, felicitari, chestii pe tema asta - asa ca prind ocazia si o fac aici!


Ai dreptate sa fii furioasa...dar cred ca oricat ai incerca, nu vei intelege niciodata ce e in capul lui si nici ce fel de sentimente are fata de copilul vostru. E trist...dar pana la urma ce trebuie tu saq faci este s-o protejezi pe Giulia cat de mult poti ca ea sa nu sufere. In cazul tau nici macar nu stiu daca trebuie incurajata mereu o astfel de relatie, cand aduce mai mult tristete decat bucurie copilului. Cred ca iti este foarte greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si nu, nu sunt toti asa, allinta, lala20, nu aveti dreptate, imi pare bine ca pot sa va contrazic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pe sentinta scrie prima si a 3-a sambata+duminica ale fiecarei luni. El nu poate o ora. Maxim au fost afara 3 ore deodata.
Nu ca a devenit o obsesie, insa chiar vreau sa stiu de ce.
Ca am avut noi ghinion, asta e ok, accept si mergem mai departe.
Si ma repet, Giulia e un copil cu care poti merge la restaurant, in vizite, in plimbari, in sali de asteptare, la cumparaturi.
Ma gandesc la doua varante: ori se va trezi Giulik cu mare dor de taxo si va merge singura ca el vrea ca nu, ori nu o va interesa deloc.
Dar in sufletul ei ce va fi ? ...

Adina, multumesc.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput