Fulgusori de nov-dec 2009 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

crissa - la multi ani



Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna ziua
Spunem si noi:
Lacat mai multe lunitze:

Ana Theodosia bebe de Ralia
Matei bebe de Coquelicot

si
LA MULTI ANI CRISSA




fericita de Maya Andreea din data de 6-oct-2009
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui crlp

LA MULTI ANI CRISSA!

DRAGI MAICI CARE ALAPTATI SPUNETI-MI SI MIE CAM CE MANCATI DIMINEATA?
EU HABAR NU AM CE POT MANCA SA NU-I FAC RAU LUI MATEI


cea mai fericita de MATEI

poze


paine, unt, dulceata, salam, cremwusti, ou fiert/ochi, lapte/ceai, lapte cereale

Ralu mamica implinita de Remus Andrei (8 nov '09)Primul an de peripetii
www.popasmusic.com" target="_blank"> un strop de placere
poze bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

imi aduc aminte din perioada cand eram gravida, ca uneori vorbeam cu sotul si ne intrebam daca o sa fim in stare sa avem grija de copil, mai ales prima zi acasa mi se parea infioratoare.
si al meu cica sa chemam vreo mama, matusa etc, deci pe cineva mai in varsta care a crescut cel putin un copil. eu nu prea am agreat ideea, insa am zis ca o sa vedem la fata locului daca e cazul de ajutoare suplimentare sau nu.
timpul a dovedit ca nu a fost nevoie de ajutoare suplimentare, bine zicea cine zicea proaspetelor mame "ai incredere in tine, stii mai multe decat crezi"

acum apropos de asta, sa va zic unele dintre pildele pline de "intelepciune" ale mamelor, bunicilor, matusilor etc, adica a celor care au crescut la vremea lor cel putin un copil:

- la 6 luni se pune copilul pe olita...
- copilul se tine imbracat in doua paturi in casa, daca nu ai macar 30 grade in camera...
- in prima zi acasa, cica sa-i dau lapte praf cu biberonul, asa, preventiv, sa nu cumva sa nu se sature la san...
- sa-i dau apa sau ceai, chiar daca am explicat ca daca e alimentat doar la san nu e nevoie, cica se dezhidrateaza copilul...
- daca plange copilul, inseamna ca laptele meu e slab si nu se satura...
- si cea mai tare dintre toate, locul I cu coronita, daca nu doarme, sa-i dau fenobarbital...

asa ca... TRAIASCA FORUMUL ...
sincer ma intreb cate din greselile astea as fi facut daca nu erati voi.




Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crlp spune:

ramonika, raluci multumesc pt. exemplele de meniuri
copilul meu se cojeste pe aproape toata pielea, ati patit la fel cu BB-ii vostri?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui crlp

ramonika, raluci multumesc pt. exemplele de meniuri
copilul meu se cojeste pe aproape toata pielea, ati patit la fel cu BB-ii vostri?


cea mai fericita de MATEI

poze


Da, imediat ce am inceput sa facem baita generala cu samponel pentru copii, chiar daca era pt piele sensibila. Am renuntat la cosmeticele din comert ( cam dupa 2 bai generale) si am trecut pe infuzia de ceai de galbenele cu tarate si masaj cu ulei de masline.. acum se duce pielicia aia numai la baie si masaj... in restul timpului arata impecabil (iar multumesc mamicii Zen pentru reteta de baie)


Mami fericita de Mihnea Mihnea creste mare
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

help!

fetelor, am o mare problema! la sanul drept am doi noduli extrem de durerosi....am crezut initial ca e plin sanul si m-am muls cu pompa electrica dar nu am scos aproape deloc lapte...am intrebat o asistenta de la maternitate si a zis ca nu e nimic grav si sa pun comprese si sa fac masaj...nu imi trece durerea cu nimic, nici cu comprese nici cu masaj...ce ma fac???????????????

Lavinia, cea mai fericita mamica de fulgusor!
MINUNEA NOASTRARARES CRISTIAN
NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Buna ziua dragi mamici!Ce miscare slaba e azi pe aici.

LauraG ai un baiat mare si frumos care seamana perfect cu tine.Imi pare rau ca pleaca mami si ramai singura .Stiu ca te vei descurca dar cred ca era tare bine cu ea acolo.

Gabitza nu cred sa fie totusi vorba de raceala la micuta ta ,in orice caz sanatate.

Ramonika interesante pildele rudelor.
Cred ca asa sunt multi "batrani" ,nu vor sa inteleaga ca nu asa se cresc copiii.Cred ca toate avem in familie macar o persoana care ne indeamna sa procedam asa cum era pe vremuri ca uite ce mari ,sanatosi si frumosi ne-am facut noi acum cu "retetele" de atunci.
Si eu ma bucur mult ca am gasit acest forum

Crlp cred ca e normal in primele zile sa se cojeasca pielea lui bb.

_
Ramona , mamica Stefaniei(20nov2006) si a lui Iustin (4 dec 2009)
Poze cu Strumfici
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui laviniablaga

help!

fetelor, am o mare problema! la sanul drept am doi noduli extrem de durerosi....am crezut initial ca e plin sanul si m-am muls cu pompa electrica dar nu am scos aproape deloc lapte...am intrebat o asistenta de la maternitate si a zis ca nu e nimic grav si sa pun comprese si sa fac masaj...nu imi trece durerea cu nimic, nici cu comprese nici cu masaj...ce ma fac???????????????

Lavinia, cea mai fericita mamica de fulgusor!
MINUNEA NOASTRARARES CRISTIAN
NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT

E ceva f frecvent. S-a infundat un canal/doua, de obicei trece fara prea mari interventii in maxim o zi. Masajul e dureros pana se elibereaza iar canalul, ca sa nu te doara cel mai bine e sa-l faci sub dus cu apa cat poti suporta de fierbinte si apoi sa te mulgi. Pune-l pe Rares cat poti de des la sanul cu nodul, se descurca el sa desfunde canalele. O sa treaca, ai sa vezi!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Carla, e ceva normal sa se decuameze nounascutii, nu tine neaparat de cosmeticele pe care le folosim. Dureaza 2-3 zile si trece de la sine.

Ramonika, bine zici, traiasca forumul!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput