Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (133)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna dimineata!
Haideti la !!!

Propun tema de discutie , si anume: pregatiri pt ziua copilului meu, incepand de la locatie/acasa, pana la meniuri pt pitici


Bagati idei, va rog. Peste o luna si mai putin de o sapt o sa ne aniversam si noi, inca nu stiu daca vom face petrecerea acasa sau la un loc de joaca(unde sa putem merge cu familionu'+nasii).La cresa o sa-l trimit pe tati cu un tort diplomat si 2 sticle de suc tedi, si-am scapat. Ca asa am vazut ca se obisnuieste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

neatza! Multumesc de cafea!

(mutam sondajul la capitol nou?)

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

va povesteam zilele trecute ca am comandat niste jucarii de la Jucarii Din Lemn, printre care si papusile pentru casa de papusi (4 papusi din lemn, lana, sfoara si panza, foarte ingrijit lucrate, ramane sa vedem si cat de rezistente sunt).
Ei, ieri au sosit. Am desfacut intai puzzle, intentionam sa pastrez papusile pentru mai tarziu.
Dar Teo le-a vazut intamplator (cutia) si a inceput sa ma bata la cap ca el vrea "oamenii aia, mami, cu par! Te roooog! Sa mi-i dai!!!"
Seara la culcare i-am prezentat papusile si l-am rugat sa le puna nume.
A fost foarte bucuros, le-a intors pe toate partile, a si inchipuit o sceneta mica cu Bolt, le-a plimbat prin tot patul... apoi a adormit cu una din ele in mana in timp ce gesticula.
A reusit sa scorneasca trei nume singur: "Bety, Carolina si Domnul cel Slab". Ultimul l-am pus eu: Boris.
Nu ma asteptam sa ii placa papusile atat de mult, le luasem cu gandul sa-i fac eu cate o sceneta etc...

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Ma doare o masea de mor...

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

La multi ani fericiti Karra!

Am scris ieri un mesaj mare, raspunsesem la temele Tunei dar vad ca nu a aparut.

In afara casei timeea merge la locuri de joaca si v-am spus ca o data pe saptamana o duc la gimnastica ritmica. In casa se joaca cu bebelusii , le da sa manance, ii plimba in carucioare, le face de mancare la bucataria ei, se uita pe carti, citeste de acolo , interpreteaza ea desenele de acolo. Are multa imaginatie , le spune la papusi ca nu stiu ce face ea la bunicii ei de la tara( bunicii ei stau la bloc, in oras). Seara ne jucam toti trei (acum fiind casa mare) baba oarba, "pitulusu".
Cred ca este foarte rasfatata si este foarte incapatanata, vrea totul sa fie ca ea. Deja are pretentii la haine, se uita in oglinda, de ceva vreme are luciurile ei de buze, ceas la mana, bratari, etc. Este foarte fudula.
De iesit singuri pana acum nu s-a intamplat din mai multe motive. In primul rand nu avem cu cine sa o lasam si cred ca nici nu am taria sa ies undeva fara ea. Ma gandesc ca unde vrem sa ne ducem noi i-ar placea si ei sa fie.
Duminica insa avem o problema. Avem un botez la Constanta si nu stiu cum sa facem. Daca o luam fiind duminica , nu o sa-si faca programul ei de somn, o sa fie mataita si obosita. O s-o lasam la sora mea insa sunt sigura ca nu o sa ma simt bine fara ea. Ii place mult la astfel de petreceri, danseaza, se zbanguie, ii place mult muzica.
Despre nuditate la noi nu se pune problema, nu vreau sa fiu inteleasa gresit dar eu personal nu sunt de acrod cu asta. eu In viata mea nu l-am vazut pe tatal meu gol. Pe mine ma mai surprinde dezbracata dar pe taica-su niciodata.

Referitor la petrecerea de ziua ei inca nu m-am gandit ce si cum. O sa vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Petrecere de ziua lor - gradinita lui Alex merge in general la Balonul Copiilor. Cum ziua lui Alex va fi la sfarsitul lui aprilie, cred ca se va putea merge la Insula copiilor. Si un tort la gradinita, si niste chestii de petrecere, asta mai vedem atunci pe loc. Alta sarbatorire nu cred ca facem, nici nu avem cu cine. Sau poate, daca cere Alex, petrecere costumata (mai toti au costume ramase de pe la serbari), sau un teatru interactiv sau altceva de genul asta.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna! (cea data de carmen cred ca s-a terminat)

petrecere de ziua lui matei: cred ca vor fi 3 petreceri de fapt. cate una la fiecare bunici acasa si una la noi cu 2-3-maxim 4 copii (ca nu avem spatiu ... deh).
pregatirile vor fi cam asa: la bunici gratare si tort ... vom vedea, dar cel mai sigur de ciocolata sau mai mult de 70% ciocolata.
acasa: aperitive si tort.

vreti o lista de aperitive?
pai sa vedem ... ce-mi vine in cap in scurt:
- foietaje cu carnaciori/costita
- rulada cu pate/branza si marar
- rulada cu peste afumat
- chiftelute de peste
- pizza
- placinta cu carne si verdeata
- bulete de cascaval
- zacusca
- fasole batuta
- salata de paste+sunca
- chec aperitiv cu branza/bacon

cam astea imi vin in minte acum.


edit: la noi la gradi nu ne primeste cu tort, doar fursecuri sau fructe. deci ... asa il vom sarbatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Iesit in 2: cum se face??!! Nu mai tin minte decand nu am mai iesit doar noi 2 undeva!Dar ne-am luat bilete la AC&DC si Eric Clapton. Sa speram ca nu se vor anula concertele
Nuditate: eu si Anastasia facem dus impreuna dar pe taica-su l-a vazut doar la chiloti. Oricum ma intreaba destul de des de ce baietii au cocosel si fetele nu, iar eu mi-am epuizat toate raspunsurile. Poate puteti sa imi mai dati sugestii, va rog!
Jucarii: nimic nou -doar niste carti de colorat si plastelina
Deja ma intreaba lumea ce sa jucarii isi doreste de ziua ei iar eu nu scot de la ea decat papusi! Nu am nici o idee ce jucarii sa ii caut!
Daca ar putea sa se uite toata ziua la desene, sa danseze si sa plimbe papusile ar fi perfect !Voi ce jucarii le luati cadou ?
Party de ziua ei: vom face acasa cu nepoti, fini, nasi, bunici,..nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa iasa.Probabil ca ii impartim in 2 zile .De meniu , sa zicem:chiftelute, oua umplute, pui sanghai, rosii umplute cu vinete, ardei umpluti cu branza, salata de peste si tort. Alte idei nu am dar sper sa vina mama sa ma ajute la pregatiri
Am scris de ma dor degetele..
sa aveti o zi frumoasa
stupul



Andreea, mamica de Anastasia

http://community.webshots.com/user/Siutaa?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

BUNA!

Se pare ca anul asta suntem primele care facem petrecerea. Va fi acasa. Maine este prima petrecere cu copiii si mamicile de la bloc. Am hotarat sa fie maine ca sunt mai toti copiii si mamicile in vacanta si pentru ca in week-end multi parinti isi fac alte planuri (inclusiv noi plecam la Brasov)si cum facem o petrecere discreta acasa nu are sens sa stricam planurile nimanui. A doua petrecere va fi pe 13 februarui cu niste prieteni de familie si copii lor care sunt tot de varsta Mariei . Nasii nu sunt in tara, parintii mei la fel, mai raman socrii dar sunt la Piatra Neamt si nu vin. Zic eu ca e bine pentru toata lumea. Nu stricam programul nimanui si reusim sa facem totul inainte de post.

Asa ca maine:

Petrecerea incepe la 10.30 ca sa fie copiii odihniti si mai putin mataiti. Vor fi 7 copilasi cu varste intre 1 si 4 ani. Toti vin insotiti de o mamica/bunica/bona. Ne stim de cand lumea (adica de cand avem copiii si ne-am reperat prin parc) asa ca nu e o petrecere cu pretentii. Pregatesc eu totul mai putin tortul pe care anul asta l-am comandat. Am fursecuri, piscoturi, pateuri cu branza, pizza facuta tot de mine (asta o fac maine dimineata) si acum am pus la foc supa de pui cu galuste ca sa manance copilasii. Cam asta ar fi tot.

La urmatoarea petrecere vom face peste la cuptor, niste aperitive si tort cu afine facut de mine cred.

Cadouri... va spun maine ce a primit. Noi ii vom lua studioul de balet dc-l gasim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna siaaraaa!!

Pisiko ce frumos "inotati" voi acolo!! Raul a recunoscut din prima "zona" si cupilul.

Karra, daca iti inchipui ca ai scapat asa usor - cu multumiri ca la Oscar - te inseli! Baga si tu o poza ...cu Winnie, un raspuns la intrebari, plange-te si tu ca nu te asculta...

Diana Raisa pozeaza ca o domnisoara.

Ada interesanta ideea cu papusile, demna de luat in seama si grozav baietu ca a stiut sa le puna nume!! De Craciun am vrut si eu sa cumpar un mic teatru de papusi Giuliei, poate mut ideea pe ziua ei.

Carmen, nu ma simt in stare sa-mi bat capul deja cu meniuri de acum, dar daca scrieti va fur ideile. Banuiesc a actiunea o sa se desfasoare la un loc de joaca, acasa nu ma distreaza deloc, am experiente nefaste cu zilele lui Raul.

Siuta imi tai venele cu coada de la lingurita de ciuda. Auzi acolo...si Eric Clapton si AC/DC........mooor. Si eu care m-am extaziat vreo saptamana dupa un concert VAMA dintr-un club ....
Am vazut eu de pe statusurile de pe messenger ce muzica buna asculti!

Noi, cu ocazia vacantei lui Raul mergem cat putem de des la zapada, in general la partia de la Platou de care ne tot mandrim Ddana si cu mine. Am facut si niste poze, da-s mai nereusite de felul lor. In seara asta m-am cam accidentat si la cap si la picioare, din fericire copiii n-au patit nimic.




Mergi la inceput