Burtici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Buna dimineata si de la mine. In sfarsit nimeresc si eu la o ora rezonabila pentru voi dar cam matinala pentru mine, e abia 6 aici si de o ora am renuntat sa ma mai chinui sa adorm. Greu mai e..
Asa ca daca tot timp berechet am, hai sa va zic ce m-a facut pe mine sa scot flacari pe nari citindu-va acu un capitol, sau ceva, ca nu mai stiu, la cat am avut de recuperat. Anume: nelipsita spaga din Romania.. Cate din voi chiar aveti de gand sa recurgeti la asa ceva?!? Va rog din suflet, fetelor, ganditi-va mai bine, e strigator la cer ce se intampla acolo!! Nimeni nu va baga mana in buzunar, nimeni nu va cere banutii astia, de ce sa dati?? E umilitor sa faci asta, mai ganditi-va.. Cine stabileste tarifele, cine?? O fatuca mai bine dotata cu ceva banuti, la care i-a fost drag de stiu io ce doctor ca a tratat-o omeneste?? Sa-l ia acasa atunci, fir-ar.. Doamne iarta-ma, asta e meseria minunata care si-au ales-o, e normal sa faca asta, de ce sa creeze un precedent si sa stabileasca si un prag si mai mare pe care unele, dragele de ele nici macar nu au cum sa-l atinga, medicii ajungand sa se obisnuiasca cu asa ceva si sa li se para atat de normala spaga incat sa ajunga sa o si ceara cu nesimtire.. Daca ajung sa faca asta, sa va ceara bani, pai se poate reclama, chemati un tv, un ziar, ca se practica si calmatii!! Trebuie sa faceti ceva, nu e normal ce se intampla!
O sa-mi sariti in cap, probabil si o sa spuneti ca m-am gasit eu din UK sa va povestesc ce sa faceti, ca aici e alt sistem, insa va spun sincer ca daca nasteam si de data asta in Romania, nu m-as fi pretat la asa ceva. Mi-e rusine de rusinea lor.. nu pot sa fac ceva ce nu mi-ar placea sau accepta sa mi se faca mie, mereu am mers pe premiza asta.
Pe Ioana in Romania am nascut-o, erau si atunci tarife si femei cu plicuri in buzunare si pitite sa dea la toata lumea bani de parca era ziua de salariu nu alta.. Care mai de care insista si baga la asistente in buzunar, care cum aparea, unele refuzau, altele se faceau ca nu observa.. ideea e ca ele faceau asta ca asa trebuie cica. Nu, nu trebuie si nu se cuvine. Nu am dat nimic, am cerut ajutor cand am avut nevoie, am fost tratata impecabil, mai ales pentru un spital de orasel de provincie, in Suceava am nascut acum 7 ani. Nu as fi putut sa fac asta. Si asta din respect, sincer nu stiu daca o sa intelegeti ce zic eu aici, dar asa simt. Si mai sper ca intr-o zi va fi altfel si acolo, nicaieri nu cred ca se mai practica asa ceva..
Ce am dat eu insa, e ceva ce tine de traditie. Cel putin asa era in zona Sucevei. Mi s-a parut frumos si am facut si eu asta. Am dat prosop si sapun moasei, asa cum se face si cu preotul la botez, numai ca atunci nasa copilului ofera asta, daca nu ma insel, eu asa am facut cand am botezat.
As vrea sa fac la fel si de data asta cand nasc, sa continui traditia si aici si sunt convinsa ca nu as fi privita ciudat sau as jigni cu ceva. Sunt toate natiile aici si fiecare incearca sa le accepte si respecte traditiile, insa daca as da bani.. cred ca m-ar baga la racoare Si asta pe buna dreptate.
Eu zic sa va ganditi mai bine inainte sa bagati plicul cu banutii aia munciti. Sunt banutii copilasului vostru, priviti-o asa. Mai bine deschideti un cont de saving si bagati banutii acolo! Si in fiecare luna mai puneti cate putin.
Va garantez eu ca o sa fiti tratate la fel daca dati sau nu. Si o sa va simtiti mai bine daca nu faceti gestul asta umilitor. Nu e normal.
Nu mai zic ca sunt incredibile asa zisele "tarife" la care s-a ajuns?!?! Incredibil!!
Acu sper doar ca nu v-am suparat sau indispus, departe de mine asta.
Am avut si eu ceva timp si era musai sa-mi spun punctul de vedere si tare m-as bucura sa vad ca nu sunt singura care a procedat asa. Eu inca sper ca va fi si in tara mea mai multa normalitate.
Va pup
Stefimic, sarumana de urari pentru Ioana, m-am mirat ca desi nu prea intru pe aici ai tinut minte, multumesc frumos


Lara, 29 & mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

'Neata si de la mine,

Bluekidoo, mi-ai facut pofta de un ceai..dar sa termin intai cafeluta. Ma mai scarpin si eu pe burta pe ici pe colo, dar nu tare si nu des

Oana si eu in ultima saptamana m-am uitat la tv pana la 12-1. Oane ne-om fi dereglat de sarbatori??

Freedelia, eu optez pentru Jason Constantine si Jane Claire. Parca Julie sau Julia seamana prea bine la pronuntie cu Jodie.

Anca

cu Codrin (Martin sau Fabian) in 32 saptamani
si mami de Lucas-Sebastian
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Bluekidoo, imi pare rau ca va "paste" raceala, poate reusiti sa scapati de ea inainte sa se instaleze. Multa sanatate tie, sotului si familiei (parintilor)!
Povestea cu splina parca e din documentarele alea medicale cu boli grave si rare. Nu mi-a venit sa cred cand citeam. Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva. Se pare totusi ca DD a vrut ca tu sa scapi cu bine!

26+ cu Matei (AMR 13+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Bluekidoo, tocmai am citit ce ti s-a intamplat, e incredibil! Nu am mai auzit de asa reactie, ma bucur ca s-a terminat cu bine. Acum sa nu intri in panica, e bine ca-ti stii precedentul, sa explici si asta medicului tau si sa fii cu ochii pe tine, insa sa stai linistita, ok? Si baga mult ceai cu miere si lamaie.
Multa sanatate!!

Lara, 29 & mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Lara si eu sunt de aceasi parere cu tine si inca ne gandim daca dam ceva.. am discutat cu sotul si ma ajuns la concluzia ca poate vom oferii o mica atentie daca ne place cum sunt tratata.. asa ca un semn de multumire... problema este ca sunt si cadre medicale carora daca nu le dai te trateaza cu spatele.. si o spun din experienta.. nu poti face nici plangere ca nu ai pe ce baza, ei nu cer iti dau doar de inteles.. cum le dai se schimba atitudinea fata de tine... am patit asta chiar si cand erm un copil, in fundeni.. dr mea nu imi acorda cine stie ce atentie iar cand se ducea mama sa vb cu ea o confunda cu mama altei fete si ridica tonul,, cum i se umplea buzunarul isi dadea seama de confuzie iar eu eram tratata bine... of si cati bani intrau in fiecare saptamana in buzunarul ei.. dar deh.. ce nu fac parintii disperati pt copii lor, mai ales cand exista persoane "de bine" care iti spun cum ca fata un colege are o prietena care a patit la fel si a murit.. si cand auzi asta de la mai multe persoane faci orice pt copilul tau.. este adevarat ca am intalnit si alti medici.. de exemplu medicul care m-a operat nu a vrut sa ia nimic pana dupa operatie, iar dupa nici nu s-a obosit sa se uite in plic.. a fost multumit cu ce i s-a dat.. dr anestezista nu a vrut sa ia nici macar un buchet de flori..a spus ca ea nu ia de la copii, ia de laadulti dar de la copii nu.. si cum pacienta este inca un copil refuza categoric orice mica atentie...

in romania risti ca daca nu dai sa fi tratat cu spatele, iar cand e vorba despre sanatatea ta si a copilului tau nu prea iti permiti sa faci pe justitiarul.. bine.. exista riscu sa ai parte de acelasi tratament si daca dai
fata unei cunostinte a nascut in decembrie, si desi a dat a avut parte de un astfel de tratament.. asistentele nu s-au obosit sa-i desfunde canalele si nici sa o invete cum.. ea alapta copilul si dupa ii dadeau si ele supliment.. cand a ajuns acasa i s-a invinetit copilu de plans.. nu se satura.. nu avea cu ce.. noroc ca mama ei si-a dat seama si i-a desfundat canalele sa poata manca micutul

asa ca problema cu dat spaga este un pic spinoasa.. eu una sunt contra si sper sa reusesc si de acum incolo sa nu dau nimic.. ai mei insa ma streseaza ca fostul medic s-a purtat cum sa purtat pt ca nu i-am dat nimic.. si binenteles ca nu i-am dat atata timp cat nu am simtit ca merita

Nunta 12.05.2007 --- http://s123.photobucket.com/albums/o296/blue_kidoo/

In asteptarea martisorului 30+ Tanya Ioana

Sotie fericita cu bebe in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

multumesc fetelor.. se pare ca asemenea incidente legate de infectie nu sunt rare... doar ca nu sunt mediatizate.. dr mea de exemplu si-a dat seama despre ce era vorba cum m-a vazut si i-am spus de raceala.. doar ca daca nu afecteaza creieru si daca este depistata rapid se rezolva.. imi aduc aminte ca mai era un baiat de varsta mea in spital cu aceasi problema.. doar ca el nu a venit la spital de la inceput.. a tot amanat si a amanat pana ce mai multe organe au fost afectat si nu s-a mai putut face nimic...
eu acum sunt bine.. am reusit sa controlez si infectiile din gat fara a mai fi nevoie sa scot amigdalele(urma sa le scot la un an dupa splina dar m-am incapatanat sa incerc sa le tratez.. mi-am asumat un risc care a meritat).. acum stiu doar ca atunci cand incepe sa ma jeneze gatul bag tratament cu antibiotice... si pt ca am ramas cu sensibilitate si iau usor raceala, cum il ia pe sot gatu il indop cu antibiotice.. stiu ca nu este foarte bine pentru organism dar mai stiu ca pasa buna trece primejdia rea... stiu ca daca as fi urmat destul tratamentul cu antibiotice in 2000 nu as mai fi trecut prin asta
de atunci mi-am format obiceiul de a povesti lucrul asta multor persoane... majoritatea nu cunosc risurile unei infectii netratate, si cum exemplu personal este cel mai puternic, incerc sa explic tuturor celor pe care ii cunosc despre riscuri.. nu pentru ai speria ci pentru a le deschide ochi si sa nu faca aceeasi f=greseala ca s mine.. cu sanatatea noastra nu ne permitem sa ne jucam

Nunta 12.05.2007 --- http://s123.photobucket.com/albums/o296/blue_kidoo/

In asteptarea martisorului 30+ Tanya Ioana

Sotie fericita cu bebe in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia
Babyangel -- daca tii neaprat macar sa incerci sa nasti natural, cauta pe site-uri straine informatii despre ce se poate face. Eu stiu mamici care au nascut natural si asa, sunt o gramada de trick-uri care se pot face atat inainte cat si in timpul travaliului. Din pacate nu stiu sa iti spun mai multe detalii, pentru ca nu am fost in situatia respectiva.


Am pierdut eu postare si bebe de Babyangel nu s-a intors iar ea vrea sa incerce sa nasca natural?
Eu l-am nascut pe tudor natural si el era in prezentatie pelviana, a venit cu fundul inainte.
Babyangel, daca am inteles corect si ai intrebari, nu ezita!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bluekidoo
ia spuneti-mi fetele, pe voi va mananca burta??


Daca te mananca burta, e semn ca ti se intinde pielea sa fac loc uterului ce creste repede acum. Sa ai grija la vergeturi, aplica ulei sau crema speciala sa nu faci vergeturi. Dar sa ai grija cum o aplici, nu masa burta prea tare, masajul burtii poate provoca contractii.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Lara, sunt perfect de acord cu tine! Din pacate, in Romania, oamenii confunda spaga cu traditia. Adica a intrat asa in subconstientul romanului ca la medic trebuie sa-i dai. Exista intr-adevar si personal medical cu mult tupeu si nesimtire, care cer direct sau care nici nu se uita la tine pana nu le bagi in buzunar, insa tind sa cred ca sunt doar exceptii. Eu personal n-am intalnit decat poate niste asistente si infirmiere mai acre si cu nasul pe sus. Se practica datul inainte, ca sa te asiguri de un tratament bun, sau datul dupa, ca recunostinta cica. Iar a nu da nimic e perceput (de pacient) ca lipsa de respect. Asa vrea omul sa dea, ca sa aiba constiinta linistita ca a facut ce a tinut de el (si eventual sa se poata si plange dupa aia ca la cat i-a dat si cum l-a tratat....). Intr-adevar este o situatie anormala pe care oamenii o perpetueaza pt ca nu gandesc!
Chestia cu linistirea constiintei mi se pare ca o fac si cei care nu merg la biserica tot anul, iar la un necaz platesc niste slujbe (la care evident ca nu participa) sau dau niste bani acolo ca si cum l-ar cumpara pe Dumnezeu ca in schimbul banilor (sacrificiu) sa le rezolve problema sau sa le ierte pacatele. In fine, aici intram pe alt teren si nu e cazul sa divagam.
Dupa mine, nu as fi de acord nici cu bacsisul la frizer/coafor sau la restaurant, desi citeam prin codul bunelor maniere ca "asa se face". De ce? Nu am inteles niciodata, din moment ce oamenii aia au salariu, sunt deja platiti.
Revenind la oile noastre... mai sunt fete care gandesc ca tine, pe care le dezgusta sistemul, si care prefera o clinica particulara unde macar iti da chitanta. Dezavantajul e ca sunt scumpe, nu sunt peste tot aceste clinici, medicii sunt aceiasi din spitale, in caz de probleme am inteles ca tot la spital te duc, uneori te opereaza doar ca sa-ti ia banii chiar daca nu e chiar necesara operatia, si nu in ultimul rand e dezavantajos sa alegi un serviciu cu plata cand in mod normal ai dreptul la cel gratuit pt care ai cotizat ani de zile! Dar cum spuneam, traim intr-o tara cu multe anormalitati, iar a te opune la ceva ce a intrat deja in constiinta (sau subconstientul) oamenilor ca "asa se face" e cam greu. Dar nu imposibil.

Despre o alta situatie anormala (doar un exemplu de patanie personala) puteti citi aici. Din pacate sunt situatii unde nu poti sa te lupti cu sistemul si tot ce-ti ramane e sa te adaptezi situatiei. Insa pana a descoperi ca nu se poate trebuie sa te lupti!

26+ cu Matei (AMR 13+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Asa e cu mancarimile pe burta, cica se intinde pielea. Ajuta mult uleiurile (atentie de care!)
Totusi daca mancarimile persista sau se intind pe tot corpul, atunci am inteles ca e un semn grav, e ceva de la ficat sau fiere si poate pune in pericol chiar viata copilului in luna a 8-a sau a 9-a. Nu stiu sa va zic mai multe amanunte si nici nu vreau sa va sperii, insa daca aveti simptome mergeti si spuneti repede la doctor, se face o analiza si se afla daca e chestia asta si se poate trata.

26+ cu Matei (AMR 13+)

Mergi la inceput