Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *41*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Si acum sa cer si eu un sfat. Ca nu stiu ce sa ma fac cu piciul asta al meu. Azi-noapte s-a trezit la ora 3 (ceea ce nu a mai facut de secole). L-am pus la san si a marait in continuu. Apoi la 5 n-am mai rezistat si i-am dat bibe. Apoi la 10 iar papa apoi imi cere iar papa la 2 ore-2 ore jumate dar il tin sa se faca 3 ore. Papa in general in jur de 200 ml, exceptand masa de acum de la 5 cand a papat cu chiu cu vai 80 ml apoi a adormit in urlete cu sanul in gura ca bibe nu a vrut sa serveasca, urla si cu ala... . Eu am citit in cartea lui Capraru ca nevoia lor de lapte e cam o medie de 150 ml pe kilograme corp in 24 de ore sau 1/7 din greutatea lor. Mie la cele 8 kile ale lui imi dau cam 1,2 l de lapte in 24 de ore. EL nu papa atat si pare mereu infometat. Drept urmare as avea si eu 2 intrebari existentiale (in special pt mamicile care dau bibe):

1. CAte mese pe zi papa puii vostri si cam ce cantitate
2. A inceput careva din mamicile cu bibe (exceptand-o pe mada de care stiu) diversificarea?

CA eu am impresia ca nu se mai satura cu lapte. Dar ma gandesc totusi ca acolo cateva linguri de suc de morcov sau mar nu ii satisfac neaparat nevoile de papa.
In alta ordine de idei, legat de diversificare, ma gandeam in felul urmator. Peste tot se spune ca sa incepi la 6 luni la cei hraniti cu san si la 4 jumate la cei cu bibe. Acum eu ma gandesc totusi, nu or conta si kilele copilului? Totusi un copil de 8 kile are nevoie de mai multa hrana decat unul de 6. IAr unii ajung la 8 kile la 6 luni si atunci e normal sa se inceapa atunci diversificarea. NU stiu, ma gandesc si eu asa logic. Adica si eu la 75 de kile , pt ca am stomacul mai mare am nevoie de o portie mai mare decat cineva de 55, nu?
Sunt tare bulversata si nu stiu ce sa fac. Am sunat-o si pe mama sa intreb cand a inceput ea cu mine. SI mi-a zis ca la 4 jumate cu gris cu lapte si mere cu biscuiti ca asa era atunci. Eu nu i-as da cereale pt ca si asa mi se pare ca e cam grasun si nu vreau sa-l fac obez...
Cam asta, sper sa fi explicat corect ce gandesc pt ca sunt cam zapacita si studiez indelung problema. PE pediatra n-am niciun chef s-o sun ca nu-mi place deloc de ea. Astept si parerile voasrte

Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iulika29

fetelor ca tot vb de bebei care dintr-o data se trezescc noaptea..ei bine al meu acusi face 5 luni si ei bine de vreo 4-5 zile se trezeste pe la 2-3 si pana nu ii dau papa nu lasa pe nimeni sĺ doarmĺ...

Si e marait de numa..si nu vad nici un dinte..sau nu stiu sĺ ma uit..oricum pe 13 ii face vaccinul si avem programre si la doctor..sĺ vedem ce zice el.


Faorte tare!! Gand la gand. Brusc l-a apucat si pe al meu azi-noapte si alaltaieri noapte la 5. Nici eu nu vad nicio umflatura de dinti NU stiu ce sa fac cu el. Tu parca incepusei sa-i dai ceva morcov parca daca imi amintesc bine.

Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui suede

Kemsy multumesc!
O sa-i fac si eu!
Si noua ni l-a recomandat pediatra,dar atata timp cat e optional,alegerea este a noastra.
Spune-mi te rog,unde se face,tot in picior ca si celelalte vaccine?


Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

Botez:
http://family.webshots.com/album/576090801denWPx



Da, tot in piciorus ii face.

Gianina, fericita de gingas Loris Stefan (02.10.2009)




Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Ufff,cand am vazut cat e acul ala...mi-e o mila de el de nu se poate!
Merci mult!

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

Botez:
http://family.webshots.com/album/576090801denWPx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama_si_pisa spune:

Monica,buna seara!
Tare te mai agiti tu când îti vine câte o idee nastrusnica... Întâi, fii convinsa ca si copilul tau e un copil normal, ca toti copiii, si ai sa vezi ca o sa fie mai usor.
Eu am citit ca si la cei hraniti cu formula se începe diversificarea la 6 luni. Tu faci cum crezi, dar totusi se începe cu foarte putin, în timp, deci nu are cum sa tina de foame.
Daca zici ca e mereu înfometat de ce nu-i dai mai des sa manânce? Ai spus tu ca ti-a recomandat asa un medic, dar uite, noi cam toate dam copilului sa pape la cerere si le este bine. De ce nu încerci? Ma gândesc ca el, saracul, nu poate mânca asa de mult si de rar, dar sa îi iasa aia 1,2 litri de lapte pe zi.
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:

Faorte tare!! Gand la gand. Brusc l-a apucat si pe al meu azi-noapte si alaltaieri noapte la 5. Nici eu nu vad nicio umflatura de dinti NU stiu ce sa fac cu el. Tu parca incepusei sa-i dai ceva morcov parca daca imi amintesc bine.

Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei




Eu am inceput din decembrie pe la mijloc sĺ ii dau suculet de morvovel care i-a placut mult..apoi i-am dat piure de cartof cu putin unt( pt sare, mi-au zis sa nu folosesc sare), acum papa piure de cartof si morcovel, nu mult dar cateva lingurite le papa , atat cat sĺ se coloreze kk..el papa bine, nu a facut mofturi deloc..sper sĺ o tina tot asa..i-am dat ieri putin piure de bananuta ,doamne cum se stramba..

Al meu avea pe 10 dec 8,2 kg..nici nu vreau sĺ ma gandesc acum cat are..dar sigur am trecut de 9 asa dintr-o privire..si de aia am inceput si noi..incet incet dar sigur..nu ii dau mult, deoca,data dar ma bucur ca papa..

E atat de comic cum se mozoleste tot..baga pumnisorii amandoi in gurita si apoi isi intinde piureul tot pe fatuca si pe nas..e atat de dulce

Nu mai stiu cine spunea ca al ei copilas are 65 de cm la nici 4 luni ei bine si al meu avea la aproape 4 luni 65 de cm si ne imbracam numai cu haine de la 6-9 luni..

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitĺ de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrĺ

Sĺrbĺtori Fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Vai, nu-mi spune. Nici nu m-am putut uita cum il inteapa, de mila!

Gianina, fericita de gingas Loris Stefan (02.10.2009)




Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Mami si pisa, eu ii dau biberon. SAn ii dadeam doar noaptea dar nu mai vrea nici atunci. Acum i-am bagat sanul pe post de zuzi. PRoblema cu laptele de bibe este ca e greu de digerat de stomacelul lor si toata lumea mi-a zis sa nu i dau mai devreme de 3 ore(prin toata lumea a se inelege pediatra, o amica pediatra si dra mea gineco plus prietene carora le-au spus la fel pediatrii). Eu am mai calcat pe langa pt ca 80 ml se digera mai repede decat 200, asa ma gandesc eu cel putin. Ca doar nu o sa infometez copilul.
SI recunosc ca sunt speriata de bombe ca ar avea ceva la orice mica problema aparuta dar nu-l consider anormal. Ca si dezvoltare da, e putin peste medie, si d'aia ma gandesc ca poate nah, si nevoia de papa o fi mai mare.
IAr cu diversificarea, asta zic si eu, ca o lingurita de suc de morcov nu-i acopera nevoile de papa. Si stiu ca trebuie dat azi una, maine doua si tot asa. Nu vreau sa grabesc absolut nimic din procesul lui de crestere, il las sa le faca pe toate cand e pregatit. Si asa acum ma dispera cu statul in fundulet. CAnd il tin pe mine da sa se ridice si se enerveaza ca nu poate si incepe si urla si pana nu il ridic eu putin nu se lasa. MIe mi se pare cam devreme sa vrea in fund, coloana inca mi se pare fragila. DEsi pediatra mi-a zis sa incep sa-l pun sprijinit de perne. Eu insa incerc sa nu fortez. D'asta am si cerut sfatul vostru pt c anu stiu ce sa fac.

Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Si lapte cat papa Iulika? Cam cat la o masa si cate bibe pe zi? Sper ca n-am intins coarda

Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Mami_si_pisa Si tu esti o binecuvantare pentru subiectul nostru pe partea de comportament in raport cu ceilaltii in special cu copiii
Deja completam lista cu mamici "enciclopedii" care au raspunsuri la orice intrebare din diferite domenii.
Vrei despre alimentatie sanatoasa?? O avem pe Raluk, cristina e cu Monti, Maria e cu medicamentele dar ci Cecilia, Bia e cea mai linistitoare fiinta de pe planeta asa ca daca vreti sa dati cu capu' undeva cititi-i posturile si va linistiti. Si ar mai fi fete pretioase pe care le pup cu mare drag.

monica_dicut Poate m-o lua vreodata hazbandu' in vreo delegatie de-a lui la Bucuresti (asa ma ameninta!!!) si ma prezentez la intalnirea cu tine impreuna cu "Schmuse-buch" la subbrat ca sa te distrezi de minunata mea traducere

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Mergi la inceput