Bravo Tana, Cristies!!! Pufuleti Ian-Feb (96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Alexutzza fa-ma sa pricep, ai depus actele si acum nu iti dau CI-ul? cere-l pe cel vechi, si asa poti sa inregistrezi pe bb. Acuma nu o sa poti sa il inregistrezi ca femeie maritata da macar faci certif de nastere si apoi faci rectificare. ALergatura mai mare dupa da macar nu ai probleme cu banii. Hai povesteste-mi mai clar sa vedem ce e de facut ca nu e dracu asa negru!

Catalutza 33+ Irina


Mi-au dat CI-ul vechi la insistentele mele ca am nevoie sa declar copilul dar nu e valabil impreuna cu certif de casatorie ca se presupunea sa il schimb in curand expira zilele in care aveam voie sa schimb buletinul. Alea de la primarie au zis ca ori nasc acum maine poimaine si zic ca nu am apucat sa schimb buletinu , asta e, ori mai astept sa nasc peste o luna jumate!!!! femeile astea auidee despre ce vorbesc? cred ca o nastere vine cand vor ele sa-mi faca actele? Ca nu pot inregistra ca necasatorita ca am certif de casatorie emis....nici eu nu am reusit sa pricep nimic, nu pot decat sa sper ca vin actele si cu multa spaga si alergatura sa rezolv pana se naste

36+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andaluza66 spune:

hei, am reusit din prima sa fac un capitol nou si vad ca merge ... din pacate, oricat m-am straduit n-am gasit de unde sa inchei capitolul trecut ... poate preia altcineva sarcina asta ... mersi

39 ;)
AMR ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Cris.dogarel eu i-am zis cosmeticienei ca o sa fiupe capu ei in fiecare sapt incepand cu sapt viitoare ca oricum medicul ma cheama in fiecare sapt sa vada ce e cu colu' meu deci tre sa fiu si frezata . Manichiuri si pedichiura imi fac sapt viitoare, deci la 35 sapt, ma tine cam 2 sapt in vara in normal o pedi, deci zic io ca pana pe la 37-38 sapt nu am grija pedichiurii. La manichiura nu o sa imi mai dau cu oja ca sa nu trebuiasca sa ma refac, doar cu lac si pe ala pot sa il schimb singura .

Mai am de facut camera copilului ca acuma e debara si nici macar perdea nu am cumparat....mama denaturata. Ca sa nu mai zic ca nu am spalat nici o hainutza, nu am calcat nika si nici camasi de noapte nu mi-ai luat...Dar am reusit sa imi cumpar chiloti d'aia maaaaaaaaaari dar macar i-am luat frumusei, din dantela si bumbac deci arata cumva... Am avut asa o bariera psihica, pana si sotul ajusese sa imi zica...bai tre sa iyti cumperi chiloti, ajungeam la raft si nu puteam sa ii iau, ati vazut om mai nebun (io nu el...)??? Iar de bagaj....nici nu ma gandesc sa il fac momentan...

Catalutza 33+ Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

cris_mario, cati anisori ziceai ca ai???

fetele, eu las reprezentanti...








si merg in pat, ca nu mai pot de somn. simt ca adorm cu laptopul in brate...
seara buna fetele, si multi celor care mai rezista pe baricade la agitat agitatia...




37+ cu bbTo...+ X kg, ... + ultimul neuron, si ala... blond! si multa speranta la DD

AMR teoretic 3 sapt. , practic... aflam miercuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sagetutza spune:



Bravo MAMIDEPUIUTI!!!!


38+ Nicola-Teodora (deocamdata... mai negociem...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

plateea am 22 ani neimpliniti,un bebe de 4 ani jumate si inca unul pe drum

Andreea 32+ -Alexandra Elena +Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Hei fetele ..ce vad aici? Lipsesc 2 ore si gata Cristies naste??? MULT SUCCES SI CURAJ!!!







Bea...bebe al meu e intors, mi-a confirmat doctora fara ecografie...la ecografie la 32 de saptamani nu-mi spusese ca e intors, apoi la control la 34 de saptamani mi-a spus ca e intors fara sa mai fac ecografie, ca dk nu era imi mentiona pe ecografie.
Onitza...stai cuminte in pat....ca te mancam!!!!

Pupici!!!

37+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
AMR 3 saptamani!!!
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Alexutzza fa-ma sa pricep, ai depus actele si acum nu iti dau CI-ul? cere-l pe cel vechi, si asa poti sa inregistrezi pe bb. Acuma nu o sa poti sa il inregistrezi ca femeie maritata da macar faci certif de nastere si apoi faci rectificare. ALergatura mai mare dupa da macar nu ai probleme cu banii. Hai povesteste-mi mai clar sa vedem ce e de facut ca nu e dracu asa negru!

Catalutza 33+ Irina


Mi-au dat CI-ul vechi la insistentele mele ca am nevoie sa declar copilul dar nu e valabil impreuna cu certif de casatorie ca se presupunea sa il schimb in curand expira zilele in care aveam voie sa schimb buletinul. Alea de la primarie au zis ca ori nasc acum maine poimaine si zic ca nu am apucat sa schimb buletinu , asta e, ori mai astept sa nasc peste o luna jumate!!!! femeile astea auidee despre ce vorbesc? cred ca o nastere vine cand vor ele sa-mi faca actele? Ca nu pot inregistra ca necasatorita ca am certif de casatorie emis....nici eu nu am reusit sa pricep nimic, nu pot decat sa sper ca vin actele si cu multa spaga si alergatura sa rezolv pana se naste

36+ Yannis


Pai tu imi zici ca certificatul de casatorie nu e valabil, nu asta zici? nefiind valabil aleluia, poti sa il declari fara sa duci certificatul de casatorie..si te descurci apoi cu primaria...nu e chiar legal, dar nic mare ilegalitate nu faci.

Sau uite:

Termenul pentru declararea si inregistrarea nasterii copilului este:
1. 15 zile de la data nasterii, pentru copilul nascut viu si aflat in viata;
2. 3 zile de la data nasterii, pentru copilul nascut mort;
3. 48 ore de la data decesului, pentru copilul nascut viu, dar decedat inauntrul termenului de 15 zile.
Daca declaratia a fost facuta dupa expirarea termenelor prevazute de lege, dar inauntrul unui an de la data nasterii, inregistrarea nasterii se face cu aprobarea primarului si se va mentiona motivul intarzierii.Daca declaratia a fost facuta dupa trecerea unui an de la data nasterii, actul de nastere se intocmeste in baza hotararii judecatoresti definitive si irevocabile, privind incuviintarea inregistrarii tardive, care trebuie sa contina toate datele necesare inregistrarii.

Ce sugerez eu e sa nu ii faci certificat de nastere imediat.
Ai zis ca nasti la o maternitate privata. Du-te si vb cu directorul, explica situatia, ca sa fii sigura ca ti-l da pe bb si fara sa duci certif de nastere cand pleci din spital. Si apoi il declari mai cu intarziere, pt ca motive ai. A doua metoda e mai OK ca e legala 100%.

Catalutza 33+ Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sagetutza spune:



HAI TANA!!!
HAI CRISTIES!!!



38+ Nicola-Teodora (deocamdata... mai negociem...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:




HAI CRISTIES!!!!
HAI TANA!!!!











35+ Maia Ilinca

Mergi la inceput