Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *130*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m



Iar despre flacaul meu ...pe asta: http://lucamic.blogspot.com/2009/12/iesirea-din-parcare.html l-ai vazut? sofer il face mama.

http://www.lucamic.blogspot.com/


f tare. nimic nu ii sta lui in cale!


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui provista

simplyana_ e clar stie luca sa faca intoarcerea din 3 miscari

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea





provista, chiar in momentul asta Luca sta atarnat de masina de spalat si asteapta sa se termine prog, sa deschida usa si sa scarmene din nou in rufe, ca din cauza lui le-am mai dat o clatire . Si ma gandeam: uite la el, parca e Dragos al provisei atarnat de aragaz...
Am facut si poze, cand am timp le pun pe blog.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Anamariame, bravo! Nu-ti bate capul cu branza topita si botzarella, in regimul disociat e voie, cata vreme n-au fost amestecate cu paine sau alte chestii! Si eu la ziua de lactate bagam o sana, un kefir, un lapte batut dar si mozzarella sau svaizer daca aveam prin frigider si simteam ca ma roade stomacul. Daca simti ca cedezi nervos cu disociatul pe zile, alterneaza-l cu disociatul pe mese. Bei dimineatza sana/iaurt etc, dupa 3-4 ore bagi niste pulpe la cuptor, dupa alte 4 o salata de cruditati sau niste legume fierte. Succes! Eu numai de maine ma reapuc. Tocmai am mancat niste sarmale cu paine proaspata!!
Aaa, am uitat: dupa inovatia Biancai, ai voie intr-o zi pizza vegetariana!
Simplyana, oricum Manole nu va scapa de smotoceala cand va incepe si Sophiphi deplasarea, fie in picioare fie de-a busilea. Nu va avea scapare. Ca asa o mai duc la el si ea-l "mangaie", ii baga degetele-n nas etc iar el sta ce sta si apoi ii intoarce gratios spatele. Sunt convinsa ca-n inimioara lui sensibila se cam teme de ea!
Hmmm...deci asa cu orezul...deci intai sa-l macin si apoi sa-l fierb; bine am inteles?
Monnvas, presupun ca are Cristian shosetutze de-alea anti-derapante, nu? Nu-s eficiente pe parchet? Ca Sophiphi are vreo 8 perechi dar inca nu e cazul sa le foloseasca. Ea abia de vreo 2 zile isi ridica curul cand sta pe burta, deci face si ea precum catzelusul; si tin minte clar ca baiatul lui Leeloo facea asta pe la 4 luni!! E, ce sa faci, lenesha ca ma-sa...
Interesant e ca desi un incisiv lateral de sus i-a inmugurit mai de multisor, el a ramas tot in stadiul de muguras alb sub gingie in timp ce un incisiv central, desi inmugurit mult mai recent, i-a spart deja gingia si se vede si se simte la pipait...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mababei, Sophiphi are 5 dinti jumate. Primul i-a aparut la 4 luni jumate iar la 5 luni avea deja doi, dar musca f. rar si eu intuiesc cand vrea sa muste, fiindca i se citeste pe mutra!! Cateodata zic:"bai, mi se pare" si in ciuda privirii ei diabolice ii dau sanul...si de fapt nu mi se parea! Deci eu zic sa fii foarte atenta la mutra lui, sa-i anticipezi actiunile, nu e greu! In general fac asta daca nu le acorzi atentia cuvenita (vb. la mobil de ex, asta a fost greseala majora pentru mine, pedepsita prompt) sau daca nu le e foame, numa vor sa se distreze.
Acum daca va zic o faza, poate ziceti ca delirez, exagerez, fac scenarii. Dar va zic. Intr-o seara sugea Phiphi si vad ca are o mutra mai...hm, pusa pe rele si in secunda urmatoarema musca. Ok, zic:"Nu!" si retrag obiectul distractiei. In clipa urmatoare ea casca gura cu limba scoasa si va jur ca pe mutra ei se citea:"vezi, am acoperit dintii cu limba, chiar am chef sa sug, promit ca nu mai fac!" Eu ezitam si ea se uita ostentativ cu limba in pozitie de supt si cu niste ochi blanzi care spuneau:"curaj!". Asa ca i-am dat din nou...intr-o secunda limbutza i-a disparut si hatz, mi-a mai tras o muscatura si in timp ce io bagam tzitzanul la loc, nervoasa, ea radea!!
Acum ziceti ca-s nebuna. Dar eu sincer cred ca bebelusii sunt muuult mai istetzi/ingeniosi/cu personalitate decat suntem tentate sa credem noi.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

ilinca- la noi in familie succesele absolute ale diversficarii la ambii subiecti au fost la cap legume piureul de dovlecel si cel de fasole verde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello fetele !!

Am vizionat la ghiocei care stiu sa faca care mai de care chestii ca mi-e frica sa nu uit pe careva

Asadar: Moonvas, ai o mamica super tinerica si frumusica si semeni bine cu ea iar Cristian e si el un frumusel care sta in patut la oriontala, la noi doar in somn se sta asa

Simplyana, am vazut pe Luca mic ce frumos se joaca cu Mura si ce sofer bun este , cand ma uitam la filmulete Alexandra era fascinata de Mura si batea din palme de bucurie

Aris, Vitamina are fata de copilas deja , e un frumos si cred ca nu mai dureaza mult pana merge singurel

Gianina, pozele voastre unde le vad si eu ?

sarbatoritii zilei
Cam atat am tinut minte

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Mababei, Sophiphi are 5 dinti jumate. Primul i-a aparut la 4 luni jumate iar la 5 luni avea deja doi, dar musca f. rar si eu intuiesc cand vrea sa muste, fiindca i se citeste pe mutra!! Cateodata zic:"bai, mi se pare" si in ciuda privirii ei diabolice ii dau sanul...si de fapt nu mi se parea! Deci eu zic sa fii foarte atenta la mutra lui, sa-i anticipezi actiunile, nu e greu! In general fac asta daca nu le acorzi atentia cuvenita (vb. la mobil de ex, asta a fost greseala majora pentru mine, pedepsita prompt) sau daca nu le e foame, numa vor sa se distreze.
Acum daca va zic o faza, poate ziceti ca delirez, exagerez, fac scenarii. Dar va zic. Intr-o seara sugea Phiphi si vad ca are o mutra mai...hm, pusa pe rele si in secunda urmatoarema musca. Ok, zic:"Nu!" si retrag obiectul distractiei. In clipa urmatoare ea casca gura cu limba scoasa si va jur ca pe mutra ei se citea:"vezi, am acoperit dintii cu limba, chiar am chef sa sug, promit ca nu mai fac!" Eu ezitam si ea se uita ostentativ cu limba in pozitie de supt si cu niste ochi blanzi care spuneau:"curaj!". Asa ca i-am dat din nou...intr-o secunda limbutza i-a disparut si hatz, mi-a mai tras o muscatura si in timp ce io bagam tzitzanul la loc, nervoasa, ea radea!!
Acum ziceti ca-s nebuna. Dar eu sincer cred ca bebelusii sunt muuult mai istetzi/ingeniosi/cu personalitate decat suntem tentate sa credem noi.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni


Da-da, e exact asa cum zici! Au venit si la noi: mos craciun cu o lopatica, mos gerila cu alta (incisivii centrali de sus), deci totalizam 4. Si a reinceput sa muste, ca doar ma laudam acum ceva vreme ca baiatul meu ma iubeste si nu ma mai musca...Si face mutrele exact cum povestesti tu...ma prind ce vrea sa faca, dar tot ma prosteste sa intru in gura lupului si a doua oara . Si maraie si scrasneste din dinti de se aude din camera alaturata (cu usile deschise, normal), e mai fioros decat cainele...Noaptea ne drogam cu panadol/nurofen, ca altfel nu se poate.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Ati auzit ca a murit un actor de la Cronica Carcotasilor de gripa porcina?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni


Tocmai am citit si eu acum de Toni Tecuceanu. Imi pare asa de rau, chiar imi placea mult actorul. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Sincer am cam dat "ignore" subiectului gripa noua/porcina, dar astazi am auzit si de 3 gravidute care au sfarsit tragic ( au salvat copilasii a doua dintre ele ) si chiar m-am speriat!

Deci Dyana, ne vaccinam sau nu contra gripei?! Respectam decizia autoritatii in materie! Anul trecut cand eram gravidute ne-ai spus sa NU ne vaccinam - atunci era vorba de gripa sezoniera!

mihaela, mama de nazdravan Calin Cristian. din 14 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui mababei

Simplyana, super dulce Luca! Si ce frumos merge!

Aflaram si noi detalii tehnice: 9,750 kg, 78 cm si motivul testarii intense a corzilor vocale de azi noapte: inca un zimtzuc! Ne ies doi odata un incisiv central sus si inca unul jos! Totalizam 3, pana in prezent! Cred ca incepe sa-mi surada intzarcatul ca deja musca rauuuuu !


mihaela, mama de nazdravan Calin Cristian. din 14 martie 2009


Multumim, multumim.
Voinicel si luuung Calin, file din poveste vrem sa-l si vedem


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_05 spune:

Ilinca chiar si eu vroiam sa abordez aceeasi problema! Noi mancam dimineata fructe cu biscuiti, adica para, marul nu ni-l place, de la banana ne constipam, am incercat si mango nu ne place (nici mie), la pranz mancam piept de pui fiert cu morcovi si cartofi sau tot piept de pui cu brocoli si dovleac. Atat stie mama sa faca! Iar seara pe la 6 iaurt de la Humana (de care Iulia nu e foarte incantata mananca vreo 7 lingurite), inainte de culcare cereale(doar orez cu roscove)
Ce doream eu sa va intreb: voi de cand ati inceput sa le dati iaurt la bebei??? Si branzica??
Am vazut reteta de branzica cu iaurt, am notat si vreau sa o incerc dar nu stiu de cand?
Gianina34 si noi adunam la fel apa din camera (de pe parchet), am mutat-o cu cadita cu tot in cada din baie, avem cada pe colt si astfel eu stau pe scaunelul din colt iar sotul afara din cada, iar eu evident trebuie sa imi cumpar o pelerina de ploaie. Arat ca dupa o ploaie torentiala, Iulia da din picioare sunt uda mereu pana la piele.
aris26 e tare pustiul tau!
Ne apar si incisivii central de sus si suntem tare maraite!


Cami mami fericita de printesa Iulia Elena (25.05.2009)

Mergi la inceput