Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *130*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

bianca - tare m-a bine-dispus mesajul tau
ce-as mai balaci-o eu in cada ca tare-i place si , de fiecare data, am ce aduna apa de pe jos in camera
insa... noi avem dermatita atopica (acum suntem bine , am facut tratamentul, urmez toate instructiunile si am avut noroc si nu mai avem bubite si alte alea) asa ca trebuie sa am mare grija
pe mine ma streseaza mucegaiul sau , ma rog, depunerile care se fac pe conductele de la "bulbuci" si pe diuze ca nu-l pot curata cum trebuie
si hai sa zic ca asta mai este cum mai este dar sigur inghite din apa aia si ....

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26
ela - hahhahahhahahahha si cum stai cu spatele? ca noi am incercat covorul mai demult si m-am ales cu nishte julituri. si noi nu putem cu el in camera pt ca are perioade de somn in care se trezeste cand dau pagina la carte, dar am transformat camera de oaspeti in camera de nebunii. vai, si ce frumos ne aranjasem noi dormitorul nostru...hehe...acum bebe doarme in camera cu oglinzi, si noi...


Eu am patit-o cu genunkii...

Revin cu pm.


Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Kea, exact asa-i dau si eu lui Sophiphi, sa muste din cate-o felie de mandarina din mana mea si ea suge toata zeama (mai nimereste si pulpa). Dar cateodata i-o storc nu de alta dar sa se invetze sa bea din canitza cu cioc, ca ea nu stie numai din tzitzi. Din biberon a baut ultima data pe la 3 luni, cand mai aveam chef si putere sa ma mulg (dar niciodata nu mi-a placut, mrrr).
Sympliana, am vazut cum se distreaza Luca si Mura, incredibili sunt...Of, pe Manole nu-l putem lasa sa se joace asa ca el cand se joaca "se pierde cu firea", efectiv e asa de fericit cand ne jucam cu el ca devine un buldozer, fuge ca un nebun, ne prinde de maini (finutz, dar degeaba, ca are maxilare super puternice, le simtzi), ar pune-ope Sophia "palanca la pamant". Am vazut si cum sta Luca in picioare in pat si cum se deplaseaza "tzup tzup" ca un iepuras...si e bucatzica rupta din tine!
Eu inca n-am gasit nicio lguma sa-i placa lui Phiphi; ce-mi recomandati? Am incercat morcov, pastarnac, brocoli, conopida. Dar orezul cum il dati?! As incerca si eu dar nu stiu cum! Asa, pilaf obisnuit? Sau il pasati? Io n-am "pasator", ce i-am dat am pasat cu furculitza.
Branza inca nu i-am facut ca n-am tifon si tot uit sa cumpar
Ati auzit ca a murit un actor de la Cronica Carcotasilor de gripa porcina?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Dar chiar ca merge DC-ul...
Anele vad ca baga mesaje duble, mie abia mi se deschide...

Sa va povestesc aventura: vineri seara ne uitam pe internet cat costa scaunul ce vroiam sa-l cumparam (Kiddy) si hotaram ca daca-l gasim in magazin cu 10 euro mai scump, e ok, il luam din magazin. A doua zi dimineata, zis si facut, in magazin punem copilul in scaun ca sa fim convinsi ca sta comod. Copilul era fascinat de vanzator. Degeaba il strigam, nu-si lua ochii de la el. Se distrau toti care treceau pe langa noi. Buuunnnn. Copilul sta cuminte, tragem concluzia ca-i place. Ajungeam acasa, punem copilul in scaun, nimic, eu dau sa-i pun protectia ai din fata, el impinge cu mainile si picioarele, nu-i chip sa ne intelegem. Sotul, asa intr-o doara, se mai uita inca o data pe site-ul de unde cumparam de obicei si ce vede? Aia ieftinisera in dimineata respectiva scaunul cu pana la 50 de euro. Nu stiu ce sa facem, avem la dispozitie doua saptamani sa-l ducem inapoi, dar noi scaunul asta l-a vrea, asta e singurul ce a iesit bine la teste dintre cele ce se pot folosi pe timp indelungat. Of!!!

Keutu cheliutu


Kea, pai duceti scaunul inapoi la magazin - ca si asa nu e incantat keutu, deci nu-i mintiti pe aia - si daca a ramas in continuare cea mai buna optiune, il mai cumparati o data de pe net mai ieftin.
Si ai promis ca ne arati Keutu...

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Am facut branza!!! Si i-am dat cu banana, sper sa nu-l constipe. Ce simplu se face cu iaurt! In 5 minute n-am avut ce face. Ilinca, nici eu n-am tifon (n-ai in trusa de prim ajutor de la masina?), am pus intr-o strecuratoare din aia mica de ceai. Din 200 ml lapte si o lingura jumate de iaurt, mi-a iesit 46 g branza.
Nu mai stiu cui trebuie sa-i multumesc, asa ca rog sa ridice mana sus cine a raspuns la capiolul trecut la intrebarea Ilincai.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui aris26
ela - hahhahahhahahahha si cum stai cu spatele? ca noi am incercat covorul mai demult si m-am ales cu nishte julituri. si noi nu putem cu el in camera pt ca are perioade de somn in care se trezeste cand dau pagina la carte, dar am transformat camera de oaspeti in camera de nebunii. vai, si ce frumos ne aranjasem noi dormitorul nostru...hehe...acum bebe doarme in camera cu oglinzi, si noi...


Eu am patit-o cu genunkii...


noi am terminat anul in forta, dar... fiind in vizita la brasov era si copilul in camera cu noi si cand sa dam pagina la carte mai profund s-a trezit si belea niste ochi


Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Dar orezul cum il dati?! As incerca si eu dar nu stiu cum! Asa, pilaf obisnuit? Sau il pasati? Io n-am "pasator", ce i-am dat am pasat cu furculitza.

daca nu ai "pasator" poti rasni intai orezul si apoi il fierbi

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Ilinca_M. in loc de tifon poti folosi strecuratoarea. eu asta folosesc, nu tifon.

scaun de masina. noi avem scaun de masina de la miniblu. se prinde cu centura masinii si are si centuri pt bebe. andrei a folosit centurile de bebe pana la 2 ani, cand au inceput sa-l jeneze. de atunci sta in scaun, si-l legam cu centura masinii. pt masina care o folosim prin oras, in loc de scaun i-am cumparat un inaltator.

masina noua vs sh. noi anul trecut in vara ne-am cumparat o masina noua-nouta la un super pret. am vrut un chevrolet lacetti break, dar pt ca era numai pe stoc extern, si nu se stia cand vine, am cumparat un chevrolet epica, pe care ne-au livrat-o in 3 zile, si de care sotul e foarte incantat. e cat o barca, dar incapem. am luat-o super echipata si la 12200 EUR (pretul ei de catalog fiind 21000 EUR). am avut norocul sa prindem lichidatrea de stoc.

si eu ma inscriu in clubul celor care au inceput anul cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Am facut branza!!! Si i-am dat cu banana, sper sa nu-l constipe. Ce simplu se face cu iaurt! In 5 minute n-am avut ce face. Ilinca, nici eu n-am tifon (n-ai in trusa de prim ajutor de la masina?), am pus intr-o strecuratoare din aia mica de ceai. Din 200 ml lapte si o lingura jumate de iaurt, mi-a iesit 46 g branza.
Nu mai stiu cui trebuie sa-i multumesc, asa ca rog sa ridice mana sus cine a raspuns la capiolul trecut la intrebarea Ilincai.


Keutu cheliutu



eu sunt autoarea.
eu am incercat in toate felurile sa fac branza, dar cu iaurt am avut un real succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Branza inca nu i-am facut ca n-am tifon si tot uit sa cumpar
pune intr-o sita mica care strecori ceaiul

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput