Ce facem cand el nu vrea sa devina tatic?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alesia_0901 spune:

Multumesc pentru incurajari.

Mona nu iau anticonceptionale. Asa ca sunt pregatita.
Sotul meu e super. Atat doar ca ii e frica putin sa devina tatic.
Pana in iunie nu mai am rabdare...
Poate totusi ne apucam mai devreme.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Ei, se pare ca aveti si varsta potrivita si vechime destula in casnicie. Teama de a deveni tatic e oarecum fireasca, mai ales ca in toti anii astia s-a obisnuit sa-l iubesti numai pe el, sa beneficieze de toata atentia ta...

Totusi, daca nu renunti la idee si discuti cu el deschis, spunandu-i cat e de important pentru tine sa nu mai amanati mult... Eu zic ca ai sanse.
Desigur, trebuie sa discuti empatic, adica sa-l intelegi si tu pe el, sa-l asiguri ca va fi un tatic excelent si ca iubirea ta pentru el nu va scadea, ci, dimpotriva, legatura dintre voi va deveni si mai puternica daca veti fi parinti.

Apoi, poate el nu se gandeste la asta - dar e important sa ii explici ca la femei varsta conteaza - amanarea dupa 30 de ani poate complica lucrurile mai mult sau mai putin - dar clar ca e mai greu si sa ramai insarcinata, si sa duci sarcina, si sa nasti. Unde mai pui ca poate veti vrea la un moment dat si al doile copil - deci n-ar fi rau sa incepti din buna vreme...

Si, pentru ca sa fie si el impacat, ii poti propune sa faceti cum vrea el - adica daca vrea inca un concediu in doi - ok, mergeti in concediu, dar propune-i ca in acest concediu sa va distrati cat puteti de mult si... sa nu va mai protejati... Sa vedeti ce iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alesia_0901 spune:

Witeflower iti multumesc pentru sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alesia_0901 spune:

Salutare, salurare!
Ce mai faceti fetelor?
Asa cum v-am mai spus l-am convins pe sotul me sa-si faca o spermograma.
Ieri am primit rezultatul. Totul e Ok. Normospermie.
Imi era frica sa nu fie ceva ineregula. Acum sunt linistita si astept cu nerabdare sa vina luna iunie. Mai sunt 4 luni.

Credeti ca ar trebui sa incep sa iau ceva vitamine?
Faza e ca nu as vrea sa ma ingras de pe acuma.
Ati luat careva vitamine inainte de a ramane insarcinate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Buna Alesia.
Ma bucur ca totul este in norma cu viitorul tatic
Eu cred ca acid folic 0.5 microgram pe zi este suficient.
Acidul folic se recomanda cu cel putin 3 luni inaintea preconceptiei.
Multa bafta.


Mergi la inceput