Ce facem cand el nu vrea sa devina tatic?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

Draga mea,
am uitat sa iti spun care este cel mai important exemplu pe care il stiu,exemplu in care unul dintre parinti nu a vrut copilul respectiv: mama mea.O avea pe sora mea cea mare si a vrut un baiaetel.Bun.Numai ca au iesit doua fetite.
Dezamagire imensa pentru ambii.
Avem 35 de ani, eu voi absolvi a treia facultate, imi dau doctoratul in istoria culturii, gemenauta mea e lector univ si isi da doctoratul in matematica, sora cea mare asistenta medicala.Indiferent ce se intampla, parintii nostrii vb invariabil de sora cea mare.Cand este ziua noastra, ne suna cu mare intarziere si se scuza ca nu ne-a dorit.

Altfel, doi f buni prieteni s-au despartit.El nu mai plateste nici pensia alimentara. Motivul:eu nu l-am dorit! El are 3 case, pe ea cu tot cu copil a mutat-o cu chirie(nu avea dreptul legal la nicio casa),iar el sta cu fosta amanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alesia_0901 spune:

Fetelor, nici nu se pune problema sa ne despartim. Ne iubim foarte mult. Chiar daca as ramane insarcinata fara voia lui sunt sigura ca nu m-ar parasi.
Cineva m-a intrebat daca nu vrea copii deloc sau doar deocamdata. Doar deocamdata. Spune ca inca nu suntem pregatiti sa avem un copil. Adevarul e ca ii place viata pe care o avem acum - fara nici o grija. Cred ca ii e si frica ca nu o sa mai fie pe primul loc in inima mea, ca nu o sa mai fie el cel rasfatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Alesia scompo, eu zic sa nu degeneram discutia dar, oricum nu ma pot abtine:
" Nu ma va parasi nicodata" e o stare asa de relativa....doamne...din pacate am si fff multa dreptate.
Oricum dupa cum ti-am spus, tu cu "enstenctul" tau feminin, pune mana si fa niste analize , dozari hormonale, analize gen de sange SAMD.Ideal ar fi sa presteze si el o spermograma....asa... din dragoste...( promite-i ca-i tii companie)
Pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Draga Alesia,

Fetele te sfatuiesc bine...
Nu amana nasterea copiilor. Cu cat inaintezi in varsta apar si alte probleme...probabil sotul tau e si speriat dar i-o fi si teama ca va pierde cumva controlul aspra timpului sau liber ...ceea ce e adevarat dar e si minunat.

Sotii astia sunt ca niste copii. Cum sa-ti spuna ca nu esti pregatita: mai inntai ca nici nu stie ce inseamna sa cresti in burtica si apoi in afara burticii un copilas, apoi ca femeile au un instinct matern despre care se scrie in carti dar nu se poate exprima in cuvinte. Eu sunt sigura ca tu esti pregatita!

Noi nici nu ne mai amintim cum traiam inainte sa avem copiii...
Sa-ti spun drept eu l-am pacalit un pic pe sotul meu la al doilea copil caci i se parea prea greu s-o luam de la capat...mi-am asumat tot riscul...a fost un pic speriat la inceput dar dupa aia l-am facut si pe al treilea ...

Fetele te sfatuiesc bine dar sunt sigura ca daca nu vrea, o sa fie greu sa-l convingi sa mearga la analize.

Daca folosesti anticonceptionale opreste-le...fa tu primul pas. Daca as fi eu intr-o situatie similara as incerca sa raman "fara voia lui" cum spui tu si as merge mai departe.

Te imbratisez si iti doresc multa intelepciune in a alege calea cea buna.

Lili


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_m spune:

Alesia, o sa-ti povestesc cazul unei prietene apropiate de-a mea, poate te ajuta. S-au casatorit in urma cu aproximativ 9 ani, ea isi dorea copii, el nu. El este cu 8 ani mai in varsta. Au o relatie foarte frumoasa si , in prezent, doi copii.
Inainte de primul copil, aveau aceleasi discutii pe care le aveti voi acum. El nu vroia copil si pace, zicea ca nu o sa mai aiba atatea libertati ca acum, ca o sa-i schimbe viata. Dar ea nu s-a lasat, a insistat si pana la urma l-a convins si s-a produs minunea. A aparut o fetita in viata lor, si, cum era de asteptat, viata lor s-a schimbat. Intr-adevar nu au mai avut asa mult timp doar pentru ei doi, dar incet-incet au descoperit ca pot sa se distreze in trei, ca sa nu mai spun ca taticul este inebunit dupa fata lui si primul lucru pe care il face cand vine de la servici este sa se joace cu ea. Dar o mare parte din merit pentru familia frumoasa pe care o au cred ca ii revine mamicii. A stiut cum sa faca mai usor de suportat schimbarile care au aparut, a facut si multe compromisuri, pe care eu poate nu le-as fi facut. Dar ea are un alt mod de a gandi fata de al meu si de a percepe relatia sot- sotie si atributiile fiecaruia.Si a fost dispusa sa faca ea mai multe sacrificii doar ca sa ii lase lui mai mult timp liber. Si a functionat.
Anii au trecut, si prietena mea si-a dorit si cel de a-l doilea copil. El din nou s-a opus. Nu si nu, nici nu vroia sa auda, ajunsese sa-l agaseze orice discutie pe tema asta. Pana si eu am incercat sa vorbesc cu el, si nu a fost chip sa-l fac sa cedeze, mi-a zis clar ca nu vrea inca un copil, ca au renuntat la multe pentru fetita, ca nu mai au timp de ei doi si nici de prea multa intimitate nu mai aveau parte si ca nu vrea. Da prietena mea nu s-a lasat si dupa ce au venit dintr-un concediu mi-au dat frumoasa veste. Si acum mai au si un baietel superb de cateva luni. Si din nou mama este cea care face cele mai multe sacrificii. Taticul are iesirile lui cu prietenii, in timp ce mama are grija de cei doi copilasi. Am intrebat-o daca nu ii este greu si daca nu se supara cand el pleaca sa se distreze si a zis ca ii este greu dar ca nu are dreptul sa se supere pentru ca ea si-a dorit mai mult al doilea copil si ca este impacata cu situatia. Sa nu ma intelegeti gresit, si taticul isi iubeste copii, doar ca el are mai multa libertate. Din cand in cand, cand prietena mea imi zice ca e epuizata, ca vrea sa mai iasa si ea in oras, sa mai vada lumea, sa stea macar o ora fara grija copiilor. In acest caz,taticul este intelegator si sta el si se joaca 2 ore cu copilasii astfel incat mami sa poata iesi la o plimbare prin oras. Si toata lumea e fericita ( mai ales ca in timpul asta taticul observa ca nu e asa usor sa ai grija de doi nebunatici nici macar o ora, dar o zi intreaga...si isi apreciaza si mai mult sotia )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alesia_0901 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri!

Alexa M, povestea ta m-a incurajat. Si eu imi doresc 2 copii dar m-as multumi si cu unu deocamdata. Avand in vedere ca mama mea are surori gemene am sanse sa fac doi dintr-o lovitura.
In legatura cu analizele mediacale o sa va ascult sfatul. La ultima mea vizita la ginecolog (in august)cand mi-am facut si o ecografie intravaginala, totul era ok. Nu am chisturi, nu am nici o infectie, papanicolau 1. Ciclurile menstruale imi sunt regulate...
Poate o sa reusesc sa-l conving sa-si faca o spermograma.

Cele care v-ati confruntat cu problema mea spuneti-ne povestea voastra. Poate avem ceva de invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_m spune:

Alesia,am vorbit zilele astea cu prietena mea, cea din poveste si am intrebat-o cum a reusit totusi sa-l convinga, pentru ca sotul ei era hotarat sa nu aiba copii. A zis ca a insistat foarte mult,ca ajunsese sa-i zica zilnic despre asta. Cu orice ocazie incerca sa-i arate cat e de frumos sa ai copii. De exemplu, cand mergeau pe strada si vedeau copii, ii zicea cat sunt de dragalasi si ce frumos ar fi sa aiba si ei unul. Cand mergeau in vizita la cineva cu copii, la fel, aducea vorba despre asta, se jucau cu ei. Nu stiu daca modul asta de a fi asa insistent functioneaza la toata lumea ( pe mine sincer m-ar enerva) , dar la ea a dat rezultate.
Prietena mea crede cu tarie ca atunci cand iti doresti foarte tare ceva , pana la urma ti se indeplineste.Eu cred ca si modul asta de a gandi a ajutat-o destul de mult.
Sper ca lucrurile sa mearga in directia dorita de tine, cat mai repede, si sa ne dai vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alesia_0901 spune:

Buna dimineata,

Sambata am avut o discutie serioasa cu sotul meu. Mi-a promis ca din luna iunie vom incepe sa incercam sa avem un copil. Pentru mine si pana atunci e mult. I-am zis "hai in incepem din martie". Dar el nu si nu. Pana la urma l-am convins sa mearge sa-si faca o spermograma. I-am zis "daca noi tot amanam si poate e ceva ineregula cu unul din noi". Peste 2 saptamani a zis ca merge.
Eu nu stiu ce analize ar trebui sa-mi fac. Asa cum v-am mai spus, la ultima mea vizita la gine totul era ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu as zice sa lasi iunie cum a zis si sotul tau, e minunat cind parintii sint de aceeasi parere. probabil el vrea sa mai cistige inca o vacanta cu tine, e ok asa.
iar analize, daca n-ati incercat nimic de ce sa va stresati? conceperea unui copil trebuie sa fie placuta, daca nu iese, vedeti voi.
aaa ... sa nu astepti sa ramii gravida de la primul contact neprotejat.
relax, copilul nu vine la parinti stresati

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Neata fete inimoase.
Bravo Alesia, deja ati avansat.
Sa stii ca comunicarea sincera e foarte importanta intr-un cuplu.
Ma bucur ca ati ajuns la un consens convenabil pentru amandoi. Sotul tau e mult mai bland decat s-ar fi crezut. Bravo .
Oricum parerea mea esta ca ar trebui sa incetezi aniconceptionalele in sit in care aceasta este metoda contraceptiva folosita.
Lasa corpul sa se odihneasca cateva luni. Folositi alte metode. Fara stres....
Va urez bafta din toata inima, si sunt sigura ca , cu un asa aluat, la al doilea va va fi mult mai usor sa cadeti deacord.


Mergi la inceput