FIV 262

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

mirela - sunt convinsa ca stii, dar as vrea sa iti remintesc ca doza de clexane se stabileste in functie de raport inaltime / greutate , dupa care se monitorizeaza dozarile. Nu este chiar acelasi lucru cu aspirina dar probabil ti se administreaza preventiv datorita sarcinii pierdute. De obicei la FET se prefera un aspenter(80mg) pe durata stimularii cu estrogeni si inainte cu o zi - doua de FET se incepe cu clexane. Daca nu gasesti estrofem poti incerca cu cycloproginova =tabletele albe - desi se pare ca nici astea nu se mai gasesc. Mie mai mi-au ramas niste patch-uri de 50 (dermestril). Daca te ajuta ti le dau cu placere. Bafta multa si sa fie cu noroc!
Embrionii sunt congelati sau criogenati?

...si la multi ani !

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170





ref la clexane.....stiu ca se prescrie atunci cand pacienta este afectata de trombofilie, dar in cazul meu, dat fiind faptul ca am contraindicatii la aspirina si derivatele ei din cauza astmului, mi s a spus ca pot lua clexane 0,4mg, cum se administreza nu am intrat in detalii, dar merci ca exista forum unde poti obtine info pe care uneori, nu le aflii de la medici.
ref la estrofem, datorita diteului postat de medut am reusit sa rezerv si maine ma duc sa il ridic din farma, legat de medicamentul ce ai spus ca il inlocuieste nu stiu asa multe, dar multam fain

mai am doi embrioni, acum nu stiu daca ar fi vreo diferenta intre congelare si criogenare, stiu ca sunt pusi in azot, parca asa se conserva. ii am la unguri si din discutia avuta cu medicul el denumea procedura criogenare.

cum or fi nu mai conteaza, sa se dezghete si sa se divida in continuare si totodata sa se lipeasca si sa stea cu mine 9 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanutz spune:

adi ai dreptate e fffff scump ,dar din cate sti si tu toate aici suntem dispuse la orice pt un bebe ...hertzelya medical center se numeste clinica.tu unde faci fiv?
mirela 2 apropo de clexan eu m-am interesat nu se mai gaseste deocamdata incearca cu fraxiparina e acelasi lucru iar celalalt medicament astept un raspuns....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

dandanutz, fac la budapesta, la kaali, cu dr peter kovacs, very good. eu am avut punctie fara ovocite, astept fiv 2, mai fac analize intre timp, un amh, un cariotip, un antral follicle count, hormonii de z3, pt ca am fsh de 8,8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandanutz

adi ai dreptate e fffff scump ,dar din cate sti si tu toate aici suntem dispuse la orice pt un bebe ...hertzelya medical center se numeste clinica.tu unde faci fiv?
mirela 2 apropo de clexan eu m-am interesat nu se mai gaseste deocamdata incearca cu fraxiparina e acelasi lucru iar celalalt medicament astept un raspuns....


merci danutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

blondy17gol, ai facut amh de mai multe ori si iese diferit? la ce interval? asta nu se poate face in orice zi a CM? daca am terminat fiv1 pe 9 decembrie, pot face amh acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

mirela - la criogenare sunt sansele mult mai mari. Embrionii rezista in proportie de 98 -100%.

Este foarte important sa ii intrebi pe medicii tai cu ce anume vor sa iti monitorizeze dozarile si la ce intervale de timp. Mie medicii imi fac monitorizarile cu anti FXa(care se face numai la Fundeni).

Bafta multaaaaa!!!

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

mirela - la criogenare sunt sansele mult mai mari. Embrionii rezista in proportie de 98 -100%.

Este foarte important sa ii intrebi pe medicii tai cu ce anume vor sa iti monitorizeze dozarile si la ce intervale de timp. Mie medicii imi fac monitorizarile cu anti FXa(care se face numai la Fundeni).

Bafta multaaaaa!!!

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170





cata bine de stiu, o sa l intreb pe medic cum sunt pastrati embrionii mei.
sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLONDY17GOL spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

blondy17gol, ai facut amh de mai multe ori si iese diferit? la ce interval? asta nu se poate face in orice zi a CM? daca am terminat fiv1 pe 9 decembrie, pot face amh acum?
[quote]
AMH se face in orice zi a cm.eu am facut in ziua 3 dar spunea cineva ca se face in orice zi a cm dar nu ziua 3,iar acum vreau sa-l fac in alta zi mai la sf.cm si o sa-l fac la un lab care trimite analiza in germania.mai incercam si asa,cine stie de unde vine o speranta?ca atat mi-a mai ramas.tu de ce vrei sa faci amh?nu l-ai facut pana acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violab spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

violab, nu te panica. stai calma ca esential e sa faci 1 ovocoit si ala castigator. si daca, doamne fereste, nu iese la fiv 1, la fiv 2 schimbi medicamentele, firmele, brandurile, dozele, nervii si tot iese!stiu fete cu fsh mai mare care au reusit.
gianni, 15 fiv????????avem voie atatea? in cati ani? fivuri sau insemninari? ce explicatie dau drii?
dandanutz, mi se pare enorm 4500 euro. cum se keama clinica?

Sa dea Dumnezeu sa ai gura aurita si sa reusesc chiar si cu un ovocit.
catalina nu am vrut sa insinuez nimic scriind mare. Pur si simplu asa a iesit si din lipsa de timp nu l-am corectat. Acum e ok. Scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria08 spune:

]bytzyam vorbit ieri cu o domnisoara foarte draguta si amabila, dr. nu era, vine doar azi.I-am explicat despre ce e vorba, ii trimisesem si ultimele analize pe mail si mi-a spus ca le va studia dl.dr. azi si ma suna ea dupa-masa. Ea stia din fisa de la clinica in felul urmator: iau AC pana cand imi spun ei, apoi fac pauza 2 saptamani (aici nu stiu daca am inteles bine) pe urma incep cu puregon-doza nu o stiu,si la 5 zile merg la prima ecografie.Asta era ieri...azi nu stiu ce va fi.
Eu nu mai am trompele iar sotul nu sta prea bine cu gigeii.
Cu Dumnezeu inainte.
sheritra, multumesc pentru ca mi-ai scris, eu sunt la prima experienta de felul asta si poate ca sunt si putin panicata.
Sa-ti traiasca bebelul din burtica si sa fie cuminte acolo si sa-ti traiasca si Alesia....ce nume frumos!
Am stat zilele astea si am citit forumul de prin 2007 si pot sa spu ca esti de admirat, atat tu cat si celelalte fete .Atata vointa si tenacitate n-am intalnit in viata de zi cu zi.
Sa dea DD sa fie asa cum va doriti toate, eu am ramas impresionata, sincer.


Stiti cumva un link cu ce faca fiecare din medicamentele astea? sa-mi fac si eu o idee, ca pot sa iau orice ca habar n-am.M-ar ajuta foarte mult.

Mergi la inceput