Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (363)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babylina spune:

Roxana, Papanash. Sa aveti multa putere si incelepciune ca sa luati hotararea corecta pentru voi si pentru copii. Acolo unde mama nu este linistita, este trista si sufera copiii nu pot fi fericiti. Sper sa va ajute sa stiti ca aveti aici alaturi toate fetele cu sufletul, cu gandul cu o vorba buna si un umar colectiv de plans. Si mai aveti un punct de sprijin. Privirea senina si vesela a copiilor vostrii. Credeti-ma, el mai dureros este sa iti auzi copilul spunand: : nu mai tipati, nu va mai suparati"...
Kiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Dragele mele, simt ca nu pot sa simt prin ce trecetzi - asa e!
Unicul lucru pe care mi-l permit e sa va imbratisez si sa va pup tare!
Si cu voce mica-mica, sa va reamintesc ceea ce stiti - si in teorie suna simplu:
faptul ca voi doi nu mai suntetzi un cuplu, nu inseamna ca nu mai suntetzi amandoi parintzii copiilor vostri. Pentru ei cel mai important sa aiba si Mami si Tati, la care sa se uite topitzi in continuare!
(Si probabil acum perspectiva asta e mai complicata decat orice, dupa furtuna asta. Dar o sa vina vremea...)

Va pup si va doresc multa putere!


P.S. Sincer, mi-era foarte frica de mesaje ca astea: chiar era o tema dezbatuta, cum ca de (ante-)Craciun se rup relatziile, clasic! Se fac bilantzuri, se anuntza ca "am pe cineva", se intra in Noul An cu noi planuri de viitor... Si imediat mi-a zburat gandul incoace si ma gandeam: sa treaca cu bine Sarbatorile pentru toate...! Imi pare rau.


Piciulika, mami dewww.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n243753-p5.html" target="_blank">
Michael, 2 ani + (8.10.2007) si AMR 2 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Dragele mele, va imbratisez strins. Sunt trista si in stare de soc. Citeam de pe telefon si pina nu am dat pagina in jos nu mi-am imaginat ca e vorba de Roxana.
Sunt alaturi de voi, ma rog sa se rezolve totul in asa fel incit sa fie cel mai bine pentru voi si copii.
Imi pare rau, sunt sigura ca ati facut tot ce s-a putut, in toate casniciile sunt probleme si se poate ajunge in momentul in care pur si simplu nu mai poti lupta.
Sunteti puternice si veti reusi. Aveti dreptul la liniste si fericire!

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
28+ cu David

L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Am intrat sa va salut si sa imbratisez stans patru prietene dragi: Ali, Simo, Rox si Kriss. Dragelor va admir pentru puterea si curajul vostru si va doresc numai bine alaturi de puiutii vostrii!



Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Vale, mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Ma fortzez sa continui cu ce doream sa scriu, ca sa mai "schimb subiectul"...

Yaia, merci, sper si eu sa fie baietzi desteptzi si sa se dezvolte drumos, din toate punctele de vedere.

Si sunt de acord ca nu trebuie 'cautate' experientze de astea "extreme" (gen dictatura & mizerie), si ca nu-s o garantzie pentru o evolutzie pozitiva. Insa stiu ca societatea asta de consum produce multzi tineri debusolatzi, criza existentziala in pubertate e de genu': "ce marca are tricoul meu" si tinerii sunt cam "shallow". Numarul foarte mare de sinucideri (prima cauza de deces la tineri!) spune iar o gramada despre acuta lipsa de sens, de inter-relatzionare...
Elvetzienii au conditzii prea bune si nu au imboldul de a da performantza (uita-te la sport, incl ski! NADA! (well, Federer confirma regula) Performantza de top cere sudoare multa, strans din buci - greu, nene! Cu scoala la fel: doar 17% au bacu' / studii superioare (bacu' are insa si alta valoare!) - insa in acelasi timp importa licentziatzi (muuultzi din Germania), ca le trebuie... E o societate cam bizara.

Eu de mult mi-am format convingerea ca India si China vor papa de fund "westul" blazat: sunt asa de inteligentzi si ambitziosi! Respect! Pana nu-i vezi si simtzi, nu crezi. Altzii: Sud-Africanii, pentru care iar am tot respectul, mi-au explicat la fel: dupa apartheid, trebuie sa fii damm' good ca sa razbesti (politica de favorizare a celor de culoare) si e si o chestie de mentalitate... La fel in India, China: stiu ca au o sansa doar daca ies in fatza - si o fac big time!

[editez, ca prea-mi suna a: "vremea noastra..." ]

Una peste alta: tinerii amaratzi din tzarile in care fierbe drojdia schimbarii sunt foarte pe faza, axatzi pe performantza - iar aici s-a atins un nivel de comfort care prea-i tzine la caldutz, ii leagana in iluzii... si le rapeste din bucuria realizarilor personale.

Sper sa fie ai mei mai breji , adica sa citeasca, sa simta, sa experimenteze, sa se ambitzioneze sa faca ceva.

Piciulika, mami dewww.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n243753-p5.html" target="_blank">
Michael, 2 ani + (8.10.2007) si AMR 1 sapt+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

mi-a parut tare rau sa citesc asemenea vesti.din pacate,de cele mai multe ori viata bate filmul.roxana,kriss,simona,nu vaeti de e sa fiti compatimite,sunteti femei inteligente,puternice echilibrate,stiti cel mai ine ce trebuie sa faceti ptr puiuti si ptr voi.fiecare casnicie are un moment de rascruce,depinde de cei doi parteneri daca poate fi trecut sau nu.sunt,ca si celelalte fete,alaturi de voi cu sufletul si il rog pe doamne doamne sa va ajute sa gasiti cea mai buna solutie ptr voi.
sabina eu m-am ingrasat 2 kile am ajuns la 50.dar ma simt bine si asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Normal ca vom fi mereu mami si tati pentru copii, si nici o furtuna din lume nu m-ar face sa imi privez copiii de ceva sau sa ii fac sa sufere. E greu sa vorbesc acum despre asta, nu e furtuna, e doar sfarsitul.

Mi-am dorit din tot sufletul o familie si am facut tot ce am putut pentru asta, asa cum am inteles eu, dar n-a fost suficient, pana la urma sunt doar un om. Poate voi ma vedeti aici puternica, optimista, energica. Nu cred ca sunt nimic exceptional, sunt un om ca oricare altul, un om care isi iubeste familia si face orice pentru ea. Asta mi-a dat totul, puterea, energia. Pe moment am pierdut totul, sunt trista, pesimista, si lipsita de energie. Dar o sa treaca si asta candva.

Anul trecut am mai avut un soc in relatie si a fost tare greu sa il depasesc. In vremea aceea mergeam la o psiholoaga tare sufletista, dar usor religioasa. Si imi tot zicea ca Dzeu ne da incercari in viata ca sa ne intareasca. Am ajuns sa ma rog in fiecare zi sa inceteze pana sa ajung o piatra. Nu mai am obraji de intors, nici lacrimi sa imi plang durerea.

Andrei doarme. Alex e la bunici. Iar eu stau acum cu voi pe forum in timp ce el isi face bagajele. E trist, e dureros, e ironic. Dar stiu ca daca nu am reusit sa gasim fericirea impreuna, macar vom face tot posibilul sa gasim calea sa fim parinti buni pentru copiii nostri.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Rox,Kriss,Simona va imbratisez cu drag!Va sunt alaturi virtual atat cat in sta in putere!

Prisi ma bucur ca Mirunica se simte bine.Peste ce incercare ati trecut,off.Bine ca a luat sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Roxana, te imbratzisez strans.

Piciulika, mami dewww.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n243753-p5.html" target="_blank">
Michael, 2 ani + (8.10.2007) si AMR 1 sapt+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miaunici spune:

Papanash, Roxana, Kriss sa va dea Domnul putere si curaj pentru a face fata noii situatii. Sufletul meu este alaturi de voi.

Yaia in loc de emticon cu floare ti-as oferi un emticon cu un borcan mare de compot de visine (asta in cazul in care mai mananci asa ceva) ca sa-ti multumesc pentru vorbele bune.

Sabina ai mare dreptate cu kg in plus puse dupa cortizon. Eu am reusit sa pun 2 si acolo stau de asta vara, nu vor sa se dea jos de pe mine cu nici un fel de dieta sau sport. Asa ca momentan am renuntat si eu la gandul de a le mai da jos. Sper doar sa tinem in frau pacatoasele astea de boli autoimune, fara pastile.
Pupici

Mergi la inceput