Strumfi de iul-aug 2007 (168)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

timi, luna......get youself tohgether! parca asa se zice, nu? depresia era starea care ma caracteriza pe mine........! mah daca voi sunteti depresive, care stati in neste tari civilizate...ce pana mea sa mai zicem noi care ne-am captusit din nou cu boc si udrea????

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

am revenit.

doctorul a fost ok, parea sa priceapa ce-i zic . bineinteles ca n-am venit mai luminata decat m-am dus, ca doar nu m-am dus la Oracol sa-mi ghiceasca el daca e totul bine sau nu.
a ramas sa imi fac programare la amnio, mi-a zis ca protocoalele asta il obliga sa faca, sa-mi recomande amnio, dar ca decizia imi apartine.
bine, eu i-am pus 1000 de intrebari, nu cred ca se astepta la unele (de ex, ce anume m-ar determina pe mine sa accept o amnio, care are un risc de 1/100 de avort fata de a accepta un risc de 1/367 de SD? plus mai multe, unele mai mult sau mai putin normale - eram la fostul spital 9, ca are un cabinet acolo, deci nu cred ca i s-au parut chiar rupte din context intrebarile ).

oricum, nu ma stresez foarte tare, chiar daca ma gandesc la problema asta destul de mult.

Carla, chiar nu vreau sa fac din tantar armasar, nu vreau sa fac problema mai mare decat este in realitate, deci cred ca m-as complica inutil sa trimit analizele la Londra...in orice caz, dr meu a aflat cu ocazia asta (intalnirea de azi) si despre existenta acestei proceduri, probabil in 2-3 ani o sa se generalizeze. deci daca mai ai pofta de inca un bebe si te mananca de niste teste, nici n-o sa mai fie prea complicat .

Luna , eu in locul tau as mai "turna" un copil, uite, acum ai la nas metode neinvazive de determinare a cariotipului fatului . eu vad ca tu esti cam nehotarata, ba chiar in sinea ta ai mai vrea unul, asa ca parca te vad ca ajungi iar la odisee .

noi o sa incepem cresa de lunea cealalta, dupa 3 sapt si jumatate de pauza. mi-e si groaza sa ma gandesc ce ma asteapta

_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 17+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mychy teoria meaq e ca in vest e mai multa depresie pentru simplul fapt ca in Romania n-ai timp sa te "depresezi". Mi-aduc aminte ca aveam probleme destule in Romania insa nu stiu frate, mereu eram zambitoare, acum parca nimic nu-mi ajunge. Poate si pt ca uneori ma simt singura... in fine, sunt ok, asta conteaza.

Vivela spor la amnio. Pot sa te intreb de ce ai ales sa faci amnio? SI ce hotarare ai lua daca... In fine, sper ca nu te deranjez cu intrebarile mele, intreb si eu pentru ca personal nu as avorta in luna mare (am eu asa o pasarica) deci daca mi-ar iesi risc marit (la o statistica tampita pana la urma ca asta e TT) nu cred ca as face amnio. As fi cu speranta in suflet si atat. Dar aici vorbesc de mine doar, sper sa intelegi ca nu iti dau sfaturi sau judec.

De facut inca un copil...da, ideal imi doresc inca unul , poate chiar mai multi, insa de facut sunt usor, rabdarea pe mine ma paraseste in ultimul timp, imi e dor de diminetile lenese in pat (deja cu Cosmin de la 4 la 6 ani pana s-a nascut Lis stia si ma lasa sa dorm putin, chiar daca venea in pat langa mine uneori), mi-e dor de vacantele pe sezlong, mi-e dor de vacantele in care plecam de la hotel dimineata si ajungeam seara, facem asta si acum insa e mult mai greu sa cutreieri cu copil sub 4 ani prin orase, mai ales unul lenes ca fie-mea care se vrea carata in brate nonstop.

Plus ma gandesc la costul ridicat a tot, ar trebui schimbate masinile, casa (asta oricum o schimbam insa inca un dormitor in plus costa), vacantele, pai am avut un soc cand am facut primul booking cu inca un copil care plateste in full, se adauga practic pretul unui persoane. Deci clar daca as mai face unul nu ne-am mai permite sa plecam asa des (deja nu o mai facem ca inainte de Lis) si astfel le-as afecta calitatea vietii la astia doi deja existenti.

Ce sa zic, ideal mor de dragul la bebiti mici, as mai face o droaie daca m-as lua dupa ceasul meu biologic, insa in realitate abia le fac fata la astia doi. Si tot nu o fac perfect.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Vivela, ce sa zic, uneori mai vreau un bebe, dar in mod cert nu ma mananca de niste teste. Dr. mea a insistat sa fac TT macar a 2-a oara, dar i-am zis ca nu ma intep degeaba, pentru ca indiferent de rezultat n-as fi facut nici amnio si nici avort. Sunt sigura ca la tine totul este in regula .
Luna, nici nu stii cat de bine ma regasesc in cuvintele tale despre inca un bebe. Cu toate astea, nu fac nimic sa ma protejez, deci ar putea veni oricand, macar ne chinuim pentru toti odata...

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1


Vivela spor la amnio. Pot sa te intreb de ce ai ales sa faci amnio? SI ce hotarare ai lua daca... In fine, sper ca nu te deranjez cu intrebarile mele, intreb si eu pentru ca personal nu as avorta in luna mare (am eu asa o pasarica) deci daca mi-ar iesi risc marit (la o statistica tampita pana la urma ca asta e TT) nu cred ca as face amnio. As fi cu speranta in suflet si atat. Dar aici vorbesc de mine doar, sper sa intelegi ca nu iti dau sfaturi sau judec.


Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


Luna, sper sa nu fiu in masura sa-ti dau un raspuns la intrebarea "e as face daca...". eu sunt constienta ca una e sa zici acum: "eu si daca as stii ca e copilul bolnav, tot as alege sa-l pastrez" si cu totul (dar CU TOTUL) altceva e cand: "eu STIU ca voi naste un copil bolnav si am ales sa-l pastrez".

e o discutie lunga, cu bataie in multe directii, insa cred ca cele mai multe persoane care afirma "eu nu as avorta nici daca ar avea SD" o spun inainte, iar in situatia in care diagnosticul se confirma, se razgandesc. sunt convinsa ca doar un numar infim de mame sunt de acord sa aduca pe lume - cu buna stiinta - copii cu SD. este peste puterea mea de intelegere, deci nu judec si nu condamn.

sper sa nu vad ce as decide vreodata intr-o asemenea situatie. si sper sa nu ne convingem niciuna dintre noi, vedeti si voi ca ne da viata peste cap cand are copilul o viroza, fereasca dumnezeu de mai mult...



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 17+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Off-topic, ca mi-a amintit Luna: ce masina ati alege daca ati avea 3 copii mici? Pana acum am vazut doar cu 2 locuri de scaun de copil in spate. Ce v-ar placea? Eu prefer un SUV, dar nu stiu ce s-ar potrivi.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Vivela mersi de raspuns. Poate m-am exprimat gresit, nu cred ca am vrut sa zic ca as pastra un copil cu SD 100% (desi inclin sa cred ca da, dar cum ai spus si tu nu stii cum reactionezi pana nu esti acolo), ceea ce am vrut sa spun de fapt e ca nu as merge cu investigatiile atat de departe intr-o luna de sarcina mare pentru ca m-ar afecta psihic sa mi se ceara sa avortez dupa 12 sapt (nu stiu de ce, e un prag psihologic acolo pt mine). Sunt convinsa ca totul e ok la tine, stiu ca iti faci griji si imi pare tare rau ca treci prin asta. Stiu ca la suprafata incerci sa fi puternica si optimista, te admir.

Carla chiar ne-am uitat sa isi cumpere sotul www.nissan.co.uk/#vehicles/crossovers/qashqai-plus-2" target="_blank">asta insa pe timpuri de criza ne-am gandit ca inca nu e momentul. O vrem pe aceea pentru ca arata super, practic are 5 locuri si un porbagaj imens, iar la nevoie se mai ridica doua locuri in spatele canapelei (din porbagaj) deci poti avea 7, si tot mai ramai cu un porbagaj acceptabil. Nissan pentru ca sotul o are pe a lui sport si suntem tare multumiti, nu cere bani deloc. Ah si asta nu este 4x4 ci este motor normal de 1,6 sau 2 sau disel, eu cu 4x4 nu ma impac datorita consumului marit=poluare. Incercam sa reducem poluarea cum putem sa participam si noi.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Luna, .
eu cand am aflat rezultatul la TT am izbucnit "cine naiba m-a pus sa-l fac!". dar acum, ca l-am facut, mi se pare aberant sa nu continui investigatiile, punand in balanta riscuri, avantaje si dezavantaje. ori esti de la bun inceput de parere ca tt e inutil si ignori orice analize, ori treci direct la amnio care iti garanteaza ca e sau nu copilul ok. asa, un tt prost urmat de pasivitate inseama doar bani aruncati pe geam (daca tot esti convinsa ca e totul bine, la ce mai faci tt?). si la ce bun orice ecografie, pana la urma? just for fun?

a, si nu-ti cere nimeni sa faci avort indiferent de cum e bebe, e decizia exclusiva a mamei.

ref la masina, noi cam suntem dependenti de 4x4, ca acum suntem in oras, iar peste 3 ore intr-un off-road prin munti . are al meu pasarica asta cu off-road-ul, pot sa-i zic eu ceva?





_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 17+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Carla, am apucat si eu sa ma uit pe pozele voastre, superbe Craciunitele . cea mica imbracata in mos craciun m-a dat pe spate, e dulce foc .

_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 17+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Vivela uite d'aia m-am impacat eu bine cu sistemul de aici. O singura eco la 20 sapt (restul poti face cate vrei dar pe banii tai si costa). Restul natural, ascultat burtica cu aparat (pentru bataile inimii fetale) si masurat burtica si simtit bebe prin burtica. Eu am facut atunci si dublu test (cel care masoara lichidul la ceafa) la 11 sapt si eco privat sa aflu sexul, si vreo doua eco in ultima luna ca nu mai crestea burtica, deci fatul asa ca au vrut sa o vada. Atat. Poate e inconstienta, poate nu, eu am considerat ca mi-a fost bine (mie, repet, nu zic ca e ideal pt toata lumea), eram tanara, avea 27 ani, risc mic, sarcina normala, sincer mi-a placut f mult ca nu m-am mai cracit la gine lunar (aici nu se fac controale interne sa nu deranjeze culcusul la bebe, se masoara doar urina la fiecare vizita pentru a cauta semne de infectie) si totusi am avut mereu o situatie clara, nu mi s-a parut ca sunt de izbeliste.

Cu 4x4 si noi ne plimbam "off road" dar sunt drumurile asfaltate peste tot, n-am vazut inca drum de tara adica neasfaltat si am fost plecati destul. Asa ca aici nu-i vad rostul, imi plac mai mult people carrier.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput