Cetatenie romana dupa varsta de 12 luni.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acum despre ce discutam? Cat de usor sau de greu se obtin acte sau daca un copil nascut din parinte cetatean roman are sau nu cetatenia romana?
Nu am de unde sa stiu in cat timp sau cum anume se procedeaza pentru eliberarea actelor. Daca asta e intrebarea imi pare rau - habar nu am.
Daca intrebarea era din punct de vedere legal daca si in ce conditii are cienva cetatenia romana s-a raspuns corect si complet.

O zi buna!

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Da, Marius asta era intrebarea initiala (citeste prima postare).
Ma interesa cum ii obtin fiicei mele acte romanesti avand in vedere ca e mai mare de 12 luni.
Dupa aceea s-a divagat, dar pe mine asta ma interesa, si as fi vrut , concret de la cineva care a scos acte romanesti unui copil mai mare de 12 luni sa imi explice pas cu pas ce au facut pt ca de la autoritati primesc raspunsuri ambigue care se si contrazic in anumite aspecte.

O zi buna si tie.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal*Thailand



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Noi am facut (adaptat) ce scrie pe http://paris.mae.ro/node/280 ca noi de asta tinem cont.
Avem 2 certificate romanesti pentru 2 copii.
pentru un copil inainte de 12 luni si pentru celalalt dupa 12 luni pentru ca nu aveau traducator(fr-ro) la Consulat si ne-am mai intors dupa o jumatate de an.
De fiecare data am prezentat:
-certificatul ne nastere eliberat de primaria unde s-au nascut copii. (pentru copilul no 2 ne-au cerut si traducerea facuta de un traducatur autorizat)
- certificatele noastre de nastere romanesti si de casatorie
- actul de identitate frantuzesc pentru parintele, carea declarat
- declaratia pe propria raspundere ca nu am mai declarat prin alte parti in Ro copilul respectiv
- cererea pentru Consul in care spuneam ce vrem de la el
- pentru copilul no 2 am platit si o taxa. Nu pentru ca avea peste 12 luni ci pentru ca acum se plateste ...
In cazul in care am fi vrut sa-i declaram in Ro, daca ar fi fost vreo pb cu domiciliul (ne puneam noi niste intrebari) ni s-a spus ca toate "bizareriile" se rezolva la Serviciul de stare civila al Sectorului I – Bucure#351;ti.

Problema ta e clar traducerea. Asa ca cel mai bine e sa vb la tel tot cu cei de la Ambas Romaniei din T ca ei stiu sigur care-i treaba cu traducatorii ro-t. Ca nasterea o declari apoi linistita in Ro la Sector 1.



Mergi la inceput