Cetatenie romana dupa varsta de 12 luni.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Hai ca m-am intins prea mult in ultimul post...
In esenta spuneti-mi si mie cele care ati facut deja actele, unde exact v-ati adresat daca nu in instanta atunci , unde? La care primarie?
Ma refer la pers care nu au domiciliul in Ro si au obtinut certificate romanesti pt copii peste 12 luni.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Pentru fiul tau folosesti certificatul britanic si ceri "inregistrare" cat mai repede, la primaria ultimului domiciliu din ro, folosind pe cineva din ro care va depune in numele tau, pe baza de procura. El va putea depune, dar certificatul dureaza mult pt ca trebuie verificat la consulatul roman din uk daca nu cumva s-a inregistrat si acolo (ceea ce nu s-a facut evident). Verificare in tailanda de asemenea trebuie facuta. Nu-mi dau seama unde in bangladesh ai putea sa faci o procura, daca nu avem misiune acolo. Persoana pe care o imputernicesti va putea depune actele, dar certif de nastere trebuie sa il ridici personal. Trebuie sa dai telefon din cand in cand sa vezi in ce stadiu este lucrarea. Dureaza mult pentru ca toate hartiile alea au regim de transport special. Pentru fetita va trebui actiune in instanta.

ceva explicatii mai clare ai aici http://www.evidentadolj.ro/evidenta/viewArticle.htm?id=38

Ai grija cum intri cu ei in tara, daca nu au pasapoarte britanice nu mai poti sa ii scoti, vezi aici ce patesc altii http://www.gandul.info/news/mii-copii-capsunarilor-certificate-nastere-romanesti-865925.

Sau o lasi balta pana te poti intoarce in uk si de acolo ceri actiune in instanta pentru ambii copii.


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Si mai e o chestie... daca esti in bangladesh nu imi dau seama cum poti sa trimiti cuiva din tara procura si actele originale, plus traducerile ??? mie mi-ar fi frica si cu dhl ul. Daca se pierd ai incurcat-o ... trebuie sa le refaci.


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Mediajust, cetatenia tb dovedita cu acte ( certificat de nastere/ pasaport). Ambii copii nu au decat cetatenie britanica.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Nu, ambii copii au si cetatenie romana, prin faptul nasterii.
Intre dobandire si dovedire este distanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Mediajust, eu sunt de parere ca ambii copii AU DREPTUL la cetatenie prin faptul nasterii.
Nu o au automat pt ca asa cum am mai spus unele persoane nu doresc sa aiba.Daca o doresti o ceri si o ai daca nu nu. Nu cred ca iti baga nimeni pe gat o cetenie pt ca mama s-a nascut in Ro.
Deci o ai din momentul inregistrarii certificatului.


Uite de curiozitate o sa scriu la MAE sa vedem ei ce parere au.

P.S Bunicul meu a fost neamt. Sa inteleg ca sunt cetetan german si nu am stiut pana acum??????Si copiii?
Stiu ca as fi putut obtine un pasaport daca mama isi dorea si obtinea si eu dupa ea. Ma indoiesc insa ca am cetatenie germana.
Nu am nicio treaba cu germania , nu vb o boaba si nici mama, nici o afinitate nimic.Pt ca nu mi-am dorit si nu mi-a fost insuflat si nici cetatenia nu m-a interesat.De altfel niciodata nu mi-am pus macar problema pana acum.



Andries, iti multumesc mult, din pacate nu avem cum sa facem procuri de aici.Iar ultimul domiciliu (stabil)in Ro l-am avut cand eram inca minora.
Copiii au pasapoarte britanice altfel nu am putea calatorii cu ei nicaieri . Cu fiica mea am fost de 2 ori in Ro nu am avut nici o problema.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal*Thailand



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Lara, daca aveai o bunica de mama nemtoaica, aveai si cetatenia germana, trebuia doar sa o soliciti. In momentul solicitarii trebuia sa renunti la cetatenia romana, nemtii (si austriecii la fel, si rusii de exemplu) nu accepta cetatenii duble, triple, etc.
Cred ca dptau de vedere trebuie sa astepti sa te intorci in UK si de acolo deschizi o actiune pentru ambii copii si le obtii certificatele de nastere. Durata estimata de mine (cunoscand alte cazuri) este de minim 9 luni.

In rest, numai bine si sanatate!!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Mediajust, eu sunt de parere ca ambii copii AU DREPTUL la cetatenie prin faptul nasterii.
Nu o au automat pt ca asa cum am mai spus unele persoane nu doresc sa aiba.Daca o doresti o ceri si o ai daca nu nu. Nu cred ca iti baga nimeni pe gat o cetenie pt ca mama s-a nascut in Ro.
Deci o ai din momentul inregistrarii certificatului.


Uite de curiozitate o sa scriu la MAE sa vedem ei ce parere au.

P.S Bunicul meu a fost neamt. Sa inteleg ca sunt cetetan german si nu am stiut pana acum??????Si copiii?
Stiu ca as fi putut obtine un pasaport daca mama isi dorea si obtinea si eu dupa ea. Ma indoiesc insa ca am cetatenie germana.
Nu am nicio treaba cu germania , nu vb o boaba si nici mama, nici o afinitate nimic.Pt ca nu mi-am dorit si nu mi-a fost insuflat si nici cetatenia nu m-a interesat.De altfel niciodata nu mi-am pus macar problema pana acum.



Andries, iti multumesc mult, din pacate nu avem cum sa facem procuri de aici.Iar ultimul domiciliu (stabil)in Ro l-am avut cand eram inca minora.
Copiii au pasapoarte britanice altfel nu am putea calatorii cu ei nicaieri . Cu fiica mea am fost de 2 ori in Ro nu am avut nici o problema.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal*Thailand



Sigur ca este dreptul tau sa ai pareri chiar si acolo unde legea este limpede. Asta nu inseamna ca ai si dreptate.

Cetatenia romana se dobandeste prin faptul nasterii, daca macar unul dintre parinti este cetatean roman. Nu stiu cum este in Germania - deci exemplul cu bunicul nu are relevanta.
Nu ti-o baga nimeni pe gat, ci ea vine ca efect al filiatiei.
Certificatul este doat un act.

Uite si baza legala:
Legea nr. 21/1991 a cetateniei romane din 01.03.1991, modificata prin O.U.G. nr. 87/2007, publicata in MOF nr. 634 din 14/09/2007

CAPITOLUL II
Dobandirea cetateniei romane

Art. 4. - Cetatenia romana se dobandeste prin:
a) nastere;
b) adoptie;
c) acordare la cerere.

A. Prin nastere
Art. 5. - Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sunt cetateni romani.
Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
Copilul gasit pe teritoriul statului roman este considerat cetatean roman, pana la proba contrarie, daca nici unul dintre parinti nu este cunoscut.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

N-am inteles totusi daca eu sunt cetatean neamt sau nu??

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal*Thailand



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca mama ta este cetatean neamt -cred ca da. Altfel nu.

Asa cum a precizat Mediajust baza legala se refera la cetatenia romana si modul ei de dobandire nu la cea germana. Nu se poate generaliza la orice legislatie - este clar ca fiecare stat in parte are propria legislatie in materie.

Dar ca sa revin - tu daca ai cetatenia romana - copiii tai au automat cetatenia romana prin efectul legii - nu trebuie sa o solicite.
Ai mai sus extras din baza legala. Este mai mult decat clara.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Daca e asa limpede de ce tb sa ma adresez instantei pt a obtine un certificat de nastere pt fiica mea?
Am fost de curand in RO si am luat legatura cu un avocat si mi-a comfirmat situatia despre care intrebam in prima postare.
Eu in definitiv vroiam certificate de nastere /pasapoarte romanesti pt copiii mei nu sa conving pe nimeni ca ei sunt sau nu sunt cetateni romani.
Mi s-a spus ca pot pt baiat cu o extrataxa dar pt fata nu pt ca are 2 ani. Si bineinteles ca dura( plus ca n-am gasit nici un traducator autorizat pt limba thailandeza), iar in Ro eu am stat doar cateva zile. M-au saftuit sa ma duc in Thailanda la Ambasada Romaniei- cica ar fi cel mai simplu asa.
Serios??? Asa e de limpede si de usor si de automat cu cetatenia asta ca sunt trimisa in Thailanda pt un certifcat de nastere.....si in instanta pt celalalt.....Hai sa fim seriosi!


Cred ca o las balta, sa ceara ei daca vor la 18 ani daca au timp si bani de asa ceva.




Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal*Thailand



Mergi la inceput