Cetatenie romana dupa varsta de 12 luni.

Cetatenie romana dupa varsta de 12 luni. | Autor: lara_c

Link direct la acest mesaj

Vreau sa intreb daca cineva a inregistrat nasterea unui copil nascut in afara Romaniei dupa o perioada de 12 luni+ de la nasterea copilului.Am inteles ca este foarte dificil de a inregistra nasterea, deci de a dovedii cetatenia romana dupa ce copilul implineste un an.
De asemenea, am inteles ca trebuie dovedita(ceruta) in instanta cetatenia.
Este adevarat sau doar un zvon?
Daca da, cum ati procedat in instanta?Se poate cere dovedirea cetateniei pt doi copii in acelasi timp sau este nevoie de 2 procese diferite?

Va multumesc.

Errie's mummy

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Cetatenia romana nu trebuie ceruta, daca unul dintre parinti o are - atunci si copilul a dobandit-o prin nastere.

Copilul are un certificat de nastere eliberat de autoritatile statului in care s-a nascut? Mai are alta cetatenie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Lara, din cate stiu eu se poate. O prietena de-a mea (romanca, sotul britanic) i-a facut certificat romanesc baietelului ei anul trecut, pustiul avand deja aproape 5 ani. Nu stiu amanunte, dar daca e nevoie o intreb



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Lara,puiutza ta are cetatenie din momentul in care s-a nascut.Daca inca nu i-ai scos certificat de nastere romanesc(de la ambasada) ,o poti face oricand indiferent de varsta copilului.Cetatenia nu se cere in instanta.
Cand ai timp,te duci la ambasada cu toate actele necesare.Platesti frumusel o taxa si cam asta e]


Scuza-ma ca sunt curioasa...dar tie cine ti-a spus asa ceva?

Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">


Perle de shef!!
*Miracolul nostru*




[b] "If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

WOW, am crezut ca s-a pierdut total subiectul asta!!
Ma bucur ca l-am regasit.

Dark, te rog mult daca ai ocazia sa o intrebi pe amica ta cum a procedat dupa atatia ani.

Rhonea, Consulul Romaniei la Londra mi-a spus si am citit si intr-un fragment de lege. O sa il caut si il postez.
Se mentiona in fragment si faptul ca si dupa 3 luni tb sa ai un motiv serios pt care nu ai inregistrat nasterea si ramane la latiudinea consuluiui daca accepta motivul sau nu.

Mediajust, cetatenia tb dovedita cu acte ( certificat de nastere/ pasaport). Ambii copii nu au decat cetatenie britanica.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Lara eu am inregistrat copilul la Ambasada Romana din Brussel si tot ei ne-au dat certificat de nastere romanesc, iar copilul in momentul actual are dubla cetatenie. Cand s-a nascut a primit automat cetatenia tatalui, pe cea belgiana, iar ca sa o aiba si pe ce romana a trebuit sa o inscriem si in tara. Am inscris-o ambasada ca era mult mai usor, dura mai putin, doar 1 luna, pe cand in tara am inteles ca dureaza cam 6 luni si e mai complicat. Stiu doar ca toata treaba trebuia facuta in cel mult 12 luni de la nasterea copilului. Noua ne-a trebuit adresa domiciliului comun din Ro sau macar a unuia dintre noi ptr a putea inregistra copilul, ca nu se accepta adresa de domicilui din Be..destul de incurcat cu asta..dar s-a rezolvat.

Numai bine



Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 25+...
Asteptam sa vina Mosu' cu cadouri da' pana atunci ne pregatim
Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto

Lara eu am inregistrat copilul la Ambasada Romana din Brussel si tot ei ne-au dat certificat de nastere romanesc, iar copilul in momentul actual are dubla cetatenie. Cand s-a nascut a primit automat cetatenia tatalui, pe cea belgiana, iar ca sa o aiba si pe ce romana a trebuit sa o inscriem si in tara. Am inscris-o ambasada ca era mult mai usor, dura mai putin, doar 1 luna, pe cand in tara am inteles ca dureaza cam 6 luni si e mai complicat. Stiu doar ca toata treaba trebuia facuta in cel mult 12 luni de la nasterea copilului. Noua ne-a trebuit adresa domiciliului comun din Ro sau macar a unuia dintre noi ptr a putea inregistra copilul, ca nu se accepta adresa de domicilui din Be..destul de incurcat cu asta..dar s-a rezolvat.

Numai bine



Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 25+...
Asteptam sa vina Mosu' cu cadouri da' pana atunci ne pregatim
Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************




Piki,
Da, exact asa stiam si eu.
Fiica mea are acum 2 ani si 3 luni, de aici problema.

Noi nu avem niciunul domiciliul in Ro, deci aici alta poveste caci si daca va tb sa ma adresez instantei cica tb sa ma adresez judecatoriei de pe raza domiciliului. Ori eu nu am domiciliul in Ro, nu am carte de identitate romaneasca ( mi-a fost retinuta la ambasada atunci cand mi-am schimbat domiciliul legal in UK).

Am gasit articolul de care va spuneam mai sus. Este vb de articolul 21 din legea 119/1996

Art. 21
(1) Cand declaratia a fost facuta dupa trecerea unui an de la data nasterii, intocmirea actului se face in baza hotararii judecatoresti definitive si irevocabile, care trebuie sa contina toate datele necesare intocmirii actului de nastere.
(2) Actiunea se introduce la judecatoria in a carei raza teritoriala are domiciliul persoana interesata sau unde are sediul institutia de ocrotire a copilului. In vederea solutionarii, instanta solicita serviciului public comunitar local de evidenta a persoanelor in a carui raza administrativ-teritoriala are domiciliul persoana interesata sau se afla sediul institutiei de ocrotire verificari pentru stabilirea identitatii, precum si avizul medicului legist cu privire la varsta si sexul persoanei al carei act de nastere se cere a fi intocmit. Judecarea cauzei se face cu participarea procurorului.
(3) Dispozitiile alin. (1) si (2) sunt aplicabile in mod corespunzator si in cazul in care nasterea unui cetatean roman s-a produs in strainatate, iar declaratia de nastere se face in tara.


Deci , a procedat cineva asa?

Ca sa complic si mai mult situatia, fiul meu are certificat de nastere thailandez inregistrat si in registrele britanice ( deci si un certificat britanic) si cetatenie britanica.
Care certificat il folosesc si unde daca vreau sa primesc si pt el un certficat romanesc? Are 3 luni.
Noi avem domiciliu in UK si resedinta in Bangladesh. In Bangladesh nu este ambasada romaneasca deci si el va depasi termenul de 12 luni pana ne vom intoarce in UK.



Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Buna, Lara, si eu am aceeasi problema, baietelul meu are deja 5 ani, cetatenie germana si italiana, si am tot amanat sa-i fac certificat de nastere romanesc. Am vrut sa-i fac imediat dupa nastere, insa din lipsa unui document care-mi trebuia, nu am reusit. Atunci am vb aici la ambasada si mi s-a spus ca pana la varsta de un an a copilului se numeste ´inregistrare´, dupa un an ´transcriere´, si da, se cere in instanta. Mi s-a spus sa ma adresez Evidentei Populatiei de la primaria in raza careia am avut ultimul domiciliu in Romania, am sunat si mi s-au dat toate actele de care am nevoie (cam multe...era o lista intreaga), cu precizarea ca poate dura mult, chiar mai mult de un an. M-am lasat pagubasa atunci, acum insa as vrea sa rezolv intr-un fel. Daca aflu alte detalii, iti spun.
Numai bine.

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Buna Carmi,

Ti-au spus si cum anume procedezi dupa ce ai toate documenele?
Decat le lasi la evidenta populatiei sau efectiv te adresezi instantei ca pt orice alt proces?Iti ei avocat in Romania?
Eu aveam toate actele gata inainte sa plec din UK, doar ca dura cam 3 luni iar noi urma sa plecam intr-o luna ( atunci nu se faceau la urgenta) si cand era gata certificatul nu mi-al trimiteau prin posta /curier etc desi evident as fi suportat costurile ci vroiau sa ma duc personal sa il ridic. Zborul de aici cu escale cu tot ajunge la 20 de ore + ...de aia am abandonat, altfel ii faceam.
Cu fiul meu..deja si mai complicat. L-am nascut in Thailanda. Tb sa incep tot procesul acolo, cu traduceri, apostile, etc si chiar nu aveam cum caci nu am stat acolo decat cateva sapt dupa nastere...
Daca ma trimit acolo sa traduc/apostilez certificatul...chiar nu se pune problema...deja e mult prea complicat ca sa se merite...Si costisitor..avioane, hotel pt D-zeu stie cat timp...
Faptul ca ar dura un an in Ro nu ar fi o mare problema atata timp cat nu tb sa stau si eu un an sau sa ma duc frecvent..
Mie asta mi se pare complicat ca nefiind in Ro ,nu pot sa ma 'tin' de ei ci as vrea sa fiu anuntata cand sunt gata certificatele , sa platesc taxele si ..gata...
In fine, daca aflu noutati o sa postez si eu,maca ganedesc mai sunt persoane in aceeasi situatie.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Am obtinut certificatul de nastere romanesc al fetei mele relativ simplu.
Am pregatit toate actele de aici,ce mi-au cerut cei de la primarie.Traduse si cu apostila.
Cand am ajuns in Ro am depus actele imediat.Pentru ca nu puteam sa stau in Ro pana era gata,i-am facut mamei un act la notar,prin care am imputernicit-o sa primeasca certificatul in numele meu.A iesit in 6 luni.
Nimic mai mult.Nu ai de ce sa te adresezi instantei.Copilul tau are deja cetatenie,tu ii obti doar hartia care dovedeste acest fapt.



Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)
fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui SabinaY.

Am obtinut certificatul de nastere romanesc al fetei mele relativ simplu.
Am pregatit toate actele de aici,ce mi-au cerut cei de la primarie.Traduse si cu apostila.
Cand am ajuns in Ro am depus actele imediat.Pentru ca nu puteam sa stau in Ro pana era gata,i-am facut mamei un act la notar,prin care am imputernicit-o sa primeasca certificatul in numele meu.A iesit in 6 luni.
Nimic mai mult.Nu ai de ce sa te adresezi instantei.Copilul tau are deja cetatenie,tu ii obti doar hartia care dovedeste acest fapt.



Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)
fosta devylla



Sabina, cati ani avea fiica ta cand ai obtinut certificatul?
Asta e una din probleme, varsta peste 12 luni, altfel e relativ simplu desi dureaza ceva.
A doua intrebare , unde te-ai dus sa inregistrezi copilul?La care primarie? Eu nu am domiciliul in RO, unde sa ma duc?
In Bucuresti la sect 1, unde se fac si pasapoartele CRDS?la ultimul domiciliu de unde am plecat la 18 ani?Eu asta nu inteleg. Plus ca legea citata mai sus spune clar : 'in instanta'.
Sa inteleg ca nu se aplica legea si 'merge si asa...'?? Ar fi pe de o parte bine , pe de alta parte prefer sa am legea de partea mea ca sa nu fie nevoie sa umblu cu atentii/milogeli si sa aud functionare ofuscate ' da' ce-ai pazit pana acu'?''
Ma astept la intrebarea asta oricum suta in mie.

Si alta probl e cu fiul meu, tu ai spus ca ai pregatit toate actele 'acolo' eu nu stau in tara in care s-a nascut el si nici nu stiu cand/ daca voi mai merge vreodata si in orice caz nu am cum sa atau suficient de mult incat sa pregatesc documente.
Asta chiar nu stiu cum o rezolv.

Cat despre cetatenie, nu stiu ce sa zic , atata timp cat nu apar nicaieri in evidenta populatiei,nu se afla pe teritoriu romanesc si nici nu s-au aflat, eu nu cred ca sunt cetateni romani pana nu se clarifica situatia.
In primul rand pt ca nu toata lumea isi doreste sa fie cetatean roman, deci in cazul lor nu este automat( ca in cazul meu de ex) decat daca isi doresc parintii sau ei la 18 ani. A, ca se califica, da asta fara doar si poate ca nu le va fi respinsa cererea.
Dar dubla cetatenie o obtii numai daca aplici pt ea si daca indeplinesti cerintele /ai toate actele necesare, si nu automat.
Obligatoriu este sa ai o cetatenie, nu poti renunta la ea daca nu mai detii una si nici nu poti decide ca al tau copil nu are nici o cetatenie. Deci nu e nimic optional. O a doua, a treia cetatenie sunt optionale, tb sa te califici pt ele si sa obtii actele care le divedesc.

Si de asemenea tb dovedita daca decizi sa o declari in acte oficiale ( sau sa o folosesti intr-un fel). Nu poti spune 'sunt romana fiindca mama s-a nascut in Romania' si prin urmare mi se cuvine x lucru sau as vrea CI, pasaport, etc.
Cel putin asa stau lucrurile in legea britanica, pe cea romaneasca o cunosc f putin , am cautat mult pe net insa nu e foarte bine explicata.
Daca copiii ar fi automat cetateni romani sincer nu m-as mai obosi sa obtin certificate dar eu nu cred ca e chiar asa simplu.
Mi se pare normal sa fie considerati cetateni romani odata inscrisi in evidenta cetatenilor romani si dupa ce au primit cod numeric personal ca orice alt cetatean roman.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput