Burtici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (70)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns riella_ela spune:

Viitoare mamici va intreb si eu unde se poate gasi vaccinul RHOGAM ?eu locuiesc in Constanta, ma gandeam dc stiti pe undeva pe aproape de Ct sa se gaseasca.. multumesc

riella_ela gravida in sapt. 23-27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Salutare!!!

Am aparut si noi pe acasa. Am fost plecati pe la prieteni.
Rebiana- super idea cu tampoanele acelea. Greturi si eu am si nu pot sa mananc mare lucru. Acum depinde de zile ca ieri am mancat pana nu am mai putut, doar un fel de mancare dar bun si ala.
Cori- La multi ani ( cu intarziere) Tot ce-ti doresti sa se indeplineasca.
Roxana- misto pozele cu Ivan. Pai nu stii ca iaurtul face bine la ten si la par?!!
Eu am cumparat ce am cumparat pt bebeluna si acum nu stiu ce am, dar parca nu ma pot decide ce sa mai cumpar. Sau poate si din cauza ca nu vreau sa ma gandesc ca suntem asa aproape. De la farmacie inca nu am luat nimic.
Am luat ce era mai important pt spital: EPIDURALA!!!!!

Ma speriati cu burtile vostre de 100 de cm. Mi-e si rusine sa zic cat are a mea. Eu am 87 cm. Deci fimea tot fotomodela.

Data trecuta cand am fost la dr am vazut ca le recomanda unor gravidute sa isi pregateasca bagajul din sapt 33.

Denisa, 27 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

si eu prefer bluzele mulate, arata mult mai bine pe burta decat cele largi si apoi sa vada lumea ca.s si un pic gravida nu doar grasa :)))

denisa chiar ma gandeam la tine si la cumparaturi de farmacie, la tine pt ca tu tii sa ai toptul pregatit dinainte , si ma gandeam la ingrijiri buric de exemplu, pudra , alcool ce se recomanda acolo, tifon steril, compresii din alea si multe altele
la epidurala cum sa.ti zic? s.o porti sanatoasa si sa.ti vina la fix , sa dispara orice durere

roxana 28 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Iaca, tot e slaba activitatea azi, poate nu ma injura nimeni ca maninc o gramada de spatiu :))

Lista pe care mi-am facut-o pt maternitate, dupa mintea mea, ce cred eu la al doilea copil ca o sa-mi foloseasca...

Bagajul meu pt maternitate (nastere prin cezariana, spitalizare 3-5 zile):

Pt. BEBE:
HAINE:
- 3 body mineca lunga, fara broderii si nici imprimeuri in relief, cu toate etichetele eliminate
- 3 salopete cu totul, mineca lunga
- 1 paturica gen polar
- 2 bonetele subtiri
- 2 sosete fara elastic la glezna
IGIENA:
- forfecuta unghii bebelusi
- pompita pt nas
- 1 pachet mic Pampers new born cu aripioare flexibile
- 1 cutie ser fiziologic (fiole plastic)
- comprese sterile si vata sterila
- Bepanthene simplu
- Cold cream Uriage pt spalat
- Bκte pt urechi
- 1 sticluta spirt (pt buric si igiena locului de infasat)
- 1 pachet servetele umede ph neutru
- 1 pachet servetele uscate (cutie mare de pus pe masa)
- 2 prosoape normale de toaleta, 1 prosop mai maricel pe care-l schimb, 2 prosoape mici de tot de pus sub cap pt eventuale regurgitari
ALTELE:
- lingurita si canita in caz ca nu va putea suge, sa i se dea lapte muls de la mine cu lingurita mea
- suzeta Chicco turnata integral din cauciuc natural (fara parti de plastic sau detasabile)
- buretel vase si un pic detergent vase, mic prosopel – de folosit exclusiv la curatat ustensilele lui bebe


Pt. MAMI:
ACTE:
- buletin
- adeverinta salariat
- livret de familie
- dosarul de sarcina (cu ecografii, masuratori – de toate – uneori e necesar)
HAINE:
- 3 camasi de noapte din bumbac cu nasturi in fatza
- 1 halat subtire din bumbac, fara puf sau broderii etc (nimic iritant pt copil)
- slapi
- 2-3 perechi sosete bumbac
- 3 sutiene de alaptat din bumbac (de noapte, commode, gen brasiera – Mothercare)
- 4-5 chiloti maxi, pina in talie (sa nu jeneze operatia)
PT ALAPTAT:
- tampoane pt sini (Nuk)
- pompita tip seringa pt sini (Nuk)
- crema pt mameloane (Garmastan)
- 2 perechi de pungi de gheata (cu gel inauntru, de la farmacie) pt sini, de evitat febra laptelui (1 pereche pun in sutien, o pereche sta in congelator pt schimbul 2)
IGIENA:
- vata sterile si tifon steril
- prosop numai pt sini, prosop pt miini si fatza, prosop pt igiena genitala, prosop pt dus
- crema grasa Uriage Emolliente Extreme (fara parfum) pt miini si corp - o sa ne spalam atit de mult ca o sa facem rani la miini
- gel antibacterian pt miini
- servetele antibacteriene / dezinfectante pt curatat toaleta
- sapun lichid blind (tip Dove)
ALTELE:
- aparat foto si incarcator
- telefon si incarcator
- ochelari textili pt dormit cu lumina
- lampa mica de veghe
- nurofen, calmante durere, fier, multivitamine, supozitoare glicerina
- plic cu bani anestezist, plic doctori mina 1 si 2, plic neonatolog, punga cu multe hirtii 10 lei pt asistente, infirmiere etc

DUPA NASTERE, SA MI SE ADUCA:
- perna de alaptat
- un rind haine mai groase pt scos copilul din maternitate
- scoica de masina


IMPORTANT:
- toate hainele pt bebe si pt mine, inclusive prosoapele, se spala intens la masina la temperatura inalta, se calca cu aburi pt sterilizare si se pun in pungi alimentare, absolut curate (sau in saci de pinza si ei sterilizati in prealabil)
- canita, lingurita, pompa sini si suzeta – se pun in bagaj gata spalate si apoi sterilizate

28+ cu Tudor

mami de vladimir (4 ani si 7 luni, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

vladi mi.am adus aminte de suzeta aia de care zici tu, e buna intr.adevar ca nu are parti de plastic etc, dar ma sparg de ras cand o vad in gurita la bebe ca e tare mare zici ca e masca de gaz :)))
http://bukito.com/ML/puericultura/softly.jpg

roxana 28 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Dayanara, baietii nu se vor serba in aceeasi luna: Tudor se va naste pe la mijlocul lui martie, iar Vladimir face 5 ani pe 19 mai :)

La noi ninge ca-n povesti, incontinuu de dimineata, cu fulgi mari si desi, vertical, fara nici o pala de vint... Nu se depune insa cine stie ce pt ca e inca cald, dar totusi peisajul e alb. Din pat vad in fata geamului un brad incarcat de zapada si un bec care ilumineaza in contre-jour fulgii, iar din living vad un parc mic si frumos, cu copaci albiti, banci ninse, citiva oameni de zapada deja (unul facut de tata nostru :)) ... de jur imprejurul parculetului sint citeva vile vechi, frumoase, inca cu luminite de Craciun - dar din alea mici, discrete... Simt ca va fi bine!!! O astfel de iarna nu-i amintesc sa mai fi vazut de cind eram insarcinata cu Vladimir si, tot asa, ma uitam din mansarda noastra cum ninge feeric, cum copii fac oamnei de zapada...

Gata, va scutesc de bla-bla-urile mele, am cam exagerat azi, sorry!!! Pup toate burticile !

28= cu Tudor

mami de vladimir (4 ani si 7 luni, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

vladi multumim pt lista. eu am mai inteles de baneocin pudra pt buric, ala nu e bun?
si inca ceva pt cele cu cezariana cum procedam cu toaleta, adica ajung servetelele alea dezinfectante? ca banuiesc ca nu prea vom fi in stare sa facem acrobatii.
am inteles ca pt cele cu cezariana ar fi bun si carbunele medicinal...stii ceva? sa nu te superi ca intreb da tu ai deja experienta...

28 Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Irinabobe, cum sa ma supar?? Pai abia de am motiv sa ma bag in seama :))
Baneocin din cite stiu e un antibiotic. Eu nu as folosi antibiotic daca nu e infectie clara. La fel si crema Cutaden de care zicea cineva ca o folosea in loc de Bepanhen... tot cu antibiotic e si aia, din cite stiu eu...
Mie doctora mi-a zis sa pun la Vladimir spirt la buric, unu ca dezinfectant preventiv, doi pt ca alcoolul ususca mai repede buricul... Dayanara zicea de pudra - pare logic ce zice ea, are acelasi rol. Dar eu spirt am pus la Vladimir si totul a fost perfect, deci spirt pun si de data asta :))

Cit despre igiena toaletei dupa cezariana: daca ma intrebi pe mine, fetele care nasc natural sint mult mai expuse la a lua microbi de la toaleta... La cezariana taietura e sus, n-ai treaba cu ea, e cusuta si pansata... Intr-adevar, n-o sa poti face acrobatii dupa cezariana :)) Nici macar n-o sa te poti aseza pe toaleta... Eu la prima cezariana am avut in rezerva toaleta, mai era o mamica cu mine in rezrva. Am convins-o sa scoatem colacul dn plastic de tot, ca e greu de sterilizat, si ca fiecare INAINTE sa foloseasca toaleta, sa toarne niste Domestos inauntru, si cu un sumuiog de vata sa ude bine cu spirt "colacul" de portelan si clanta usii. Dupa care trageam apa si atit, si mai puneam 5 lei in buzunarul unei infirmiere sa vina des sa spele wc la noi, sa dea cu Domestos si cloramina de cite ori se poate, sa dezinfecteze clantele... Recunos insa ca am fost spaima spitalului, car cea mai nebuna pacienta din tura aia, dar stateau toate slush ca le spaguiam bine :) La mine in rezerva era curat luna, cred ca nici un microb n-a rezistat nebuniei mele :)) Acum m-am mai calmat, o sa dezinfectez ceea ce e cu adevarat important, nu si geamurile, cum am facut data trecuta :))

28+ cu Tudor

mami de vladimir (4 ani si 7 luni, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

vladi intelesesm de baneocin pudra, ala parca e fara antibiotic nu crema. cel putin asta am inteles ca cer la elias. eu am adunat de la fiecare si facui o lista mare din care sa tot tai...
in ceea ce priveste toaleta, daca in salon sunt 2 pers e ok dar ma indoiesc ca la spital de stat vom fi doar 2 poate de la 6 in sus...deaia mi-e frica...

28 Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

vladi eu am zis alcool/spirt sau pudra ce recomanda fiecare , dar si eu tot alcool de 70 am pus , asa mi s.a spus la doctor

roxana 28 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput